سیاسی

عدالت بی‌اغماض و بی‌ملاحظه از خصوصیات چشمگیر امام علی (ع) است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در یک سخنرانی زنده تلویزیونی با مردم سخن گفتند.

اهم فرمایشات رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:

-مساله امامت با ترازوهای عرفی ما قابل اندازه‌گیری نیست. برخی بزرگان به مفاهیم عالی امامت دست پیدا کردند اما این مساله از دسترس فهم ما خارج است.

-با قطع نظر از این رتبه معنوی بالا، امیرالمومنین (ع) بر اساس معیارهای دنیایی هم یک شخصیت بی‌نظیر است.

-عدالت امیرالمومنین گسترده، بی‌اغماض و بدون هیچ ملاحظه‌ای و زهد و بی‌اعتنایی به دنیای نزد آن بزرگوار نیز بی‌نظیر است.

-ما هم از لحاظ شخصی باید به امیرالمومنین اقتدا کنیم و هم از جنبه حکومت‌داری. باید همین روش، خصوصیت، عدالت، شجاعت و زهد امیرالمومنین را در عمل و رفتار خودمان رعایت کنیم که خیلی در این زمینه عقب هستیم.

-در معرفی شخصیت امام علی (ع) یک مرحله امامت است اما امامت به معنای ریاست دین و دنیا نیست.

-شهید سلیمانی را تهدید کرده بودند که تو را می‌کشیم، آن شهید بزرگوار به دوستانش گفته بود من را تهدید می‌کنند به چیزی که در کوه و بیابان دنبال آن می‌گردم.

-شهید مطهری هم تولید فکر می‌کرد و هم نشر فکر می‌کرد و آرام نمی‌نشست و آرام و قرار هم نداشت. ایشان دائم در فکر بود و دغدغه داشت تا فکر درست و متقن و عمقی را میان مخاطبان خود نشر دهد. او یک جهاد نرم افزاری را در طول سالیان متمادی شروع کرده بود و با امواج مهاجم روبرو می‌شد.

-آن شهید مسئولیت شناس و تکلیف گرا بود. هرگز بیکار نماند. میراث علمی پیشینیان در اختیارش بود و اندوخته‌های بسیاری را به آن افزوده بود.

-او همه ظرفیت‌های علمی و فکری را به مرحله مورد نیاز جامعه نزدیک می‌کرد یعنی اولویت‌های جامعه معیار تلاش او بود. او معیارهای جامعه را خوب تشخیص می‌داد.

-جامعه ارزشمند معلمین ما باید این رویه را در چارچوب‌های خود قرار دهند. باید دغدغه معلمین این باشد که از فکر مخاطب خودشان صیانت کنند همانطور که شهید مطهری این کار را می‌کرد.

-امروز امکان آموزش به صورت گسترده وجود دارد که در گذشته این مقدار امکانات فراهم نبود. این امکان در اختیار معلمین است. معلمان هم یک بخش مهمی از این امکانات هستند.

-بنابراین معلمان افسران جوان سپاه پیشرفت کشور هستند. معلمان باید این نقش حیاتی و مهم را باور کنند. تعداد زیادی از معلمان امروز ما جوان هستند. البته معلمان سالخورده‌ای هستند که تلاش کردند و دل از معلمی نمی‌کَنند.

-در کشور ما در کمتر زمانی جوانان و نوجوانان ما این‌طور مورد تهاجم فکری و اخلاقی قرار داشتند. البته در زمان پهلوی این تهاجم از سوی مسئولین حکومت بود ولی امروز از سوی دشمنان خارجی انجام می‌گیرد.

-معلمان باید کاری کنند که ریزش‌ها نزدیک به صفر شود و رویش‌ها افزایش یابد.

-ما مسئولیت‌های اصلی و مهمی نسبت به معلمین داشته باشیم. بالا بردن شأن معلمی از وظایف ماست و این باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

-از نقش ستودنی معلمین در دوران بیماری همه گیر تقدیر می‌کنم که بهترین خدمات آموزشی را ارائه دادند و امر آموزش را تعطیل نکردند.

خبر تکمیل می‌شود…

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا