سیاسی

عبور از «جمهوری اسلامی» خط قرمز تایید صلاحیت است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگوی ویژه خبری شب گذشته (پنجشنبه) با موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، نقش رئیس‌جمهور در حل مشکلات کشور را بزرگ و گسترده دانست و گفت: نقش دولت قابل قیاس با سایر قوا و نهادها نیست و بخش عمده امور کشور را دولت اداره می‌کند، به همین علت شأن دولت بیشتر مورد توجه همگان بوده است. اختیارات دولت هم زیاد است، برای مثال بیش از ۹۰ درصد بودجه که ابعاد گسترده‌ای دارد در اختیار دولت است.

وی درباره جهت‌گیری در گفتار مقام‌هایی که اختیارات دولت را محدود می‌دانند اظهار کرد: وقتی توقعات به یک سمت جهت پیدا می‌کند، افراد به خاطر بار این فشار روانی می‌خواهمد مسئولیت‌ها را از گردن خود ساقط کنند و مستقیم یا مبهم به عهده دیگران بیندازند. جامعه باید این پرسش را داشته باشد که اگر این اختیارات تا این میزان محدود است، چرا کسانی به دنبال مسئولیت هستند و وعده‌های بزرگ می‌دهند این نگرانی را عنوان نمی‌کنند؛ درحالیکه از نحوه کشورداری و قانون اساسی آگاهی دارند و سابقه کار اجرایی دارند.

صفارهرندی تاکید کرد: وقتی یک نفر وارد انتخابات می‌شود و به مردم وعده می‌دهد و می‌گوید کلید حل مشکلات در دست من است و برای کشور راه‌حل دارم و حتی آثار حضورم را طی ۱۰۰ روز خواهید دید؛ این حرف‌ها نشان می‌دهد که ابهامی نسبت به اختیارات رئیس‌جمهور ندارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: این بهانه بخصوص در دور دوم ریاست جمهوری قابل پذیرش نیست زیرا ممکن است فردی در دوره اول ریاست‌جمهوری از میزان اختیارات خبری نداشته باشد و برای دور دوم نیاید اما وقتی با اطمینان می‌آید دیگر باید پاسخگو باشد.

وی گفت: خصلت آدمی این است که وقتی می‌خواهد ناکامی‌های خود را توجیه کند، گردن این و آن می‌اندازد؛ اما دیگر این بهانه‌ها در جامعه و میان مردم مسموع نیست.

صفارهرندی گفت: امروز حتی برخی از دوستان همین دولت می‌گویند که این بهانه‌ها که دیگران نگذاشتند و اختیارات نداشتیم دیگر پذیرفته نیست و شما باید کارنامه ارائه کنید. باید هدف‌گذاری‌ها را بررسی کنیم و عامل این ناکامی‌ها را در نقطه دیگر جست‌وجو کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: قبلاً هم گفته‌ام؛ باید به جای حذف جایگاه نخست‌وزیر باید جایگاه رئیس‌جمهور را حذف می‌کردیم. ما به رئیس دولت نیاز داریم. امروز پای صحبت وزرا که بنشینید می‌بینید که یک وزیر سه سال است در انتظار گفتگوی با رئیس است، واضح است در این شرایط کاری پیش نمی‌رود.

وی با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه خارج از اختیارات دولت است خاطر نشان کرد: کسی که می‌گوید کلید حل مشکلات در دست من است، زبان دشمن را بلدم، بعد از هشت سال بگوید در نقطه اول هستیم و هیچ اتفاقی نیفتاد مردمی که در خیابان‌ها با دلار و هزار تومانی در دست‌هایشان شادی کردند این را نمی‌پذیرند. امروز همان کسانی که مردم را از دلار پنج هزار تومانی می‌ترساندند امروز می‌گویند دلار ممکن است به زیر بیست هزار تومان برسد.

صفارهرندی افزود: بین فضاسازی هشت سال پیش تا امروز فاصله بسیاری است. بخشی از مشکلات به هدف‌گذاری‌های داخل یک دولت مربوط می‌شود. دولتی که همه تلاشش را صرف امور خارجه و برجام کرد و وزارت خارجه که فقط روی برنامه هسته‌ای متمرکز شده بود، طبیعتاً سایر بخش‌ها نادیده گرفته شد. در اقتصاد مقاومتی به ما نشان داده شده بود که راه‌های دسترسی با جهان و کشورهایی که تعامل با آنها مقدور است را مدنظر قرار دهید؛ اما اصرار بر این بود که با کشورهای خاصی ارتباط داشته باشیم که آنها هم ما را ناکام گذاشتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه تعامل با کشورهایی مثل چین که جای سرمایه‌گزاری بودند پس زده شد، اظهار کرد: چطور با کشوری مثل چین که حرف اول اقتصاد جهان را می‌زند با تبختر برخورد کردیم؛ اما در مقابل اروپا که به ما بی‌اعتنایی کرده گردن کج کردیم. دولت مرتکب اشتباهات استراتژیک شده و از شناسایی این درد می‌توان نتیجه گرفت که وضعیت کشور درمان دارد.

وی درباره چگونگی مقابله با تحریم‌ها گفت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، رفع تحریم در دست ما نیست؛ ولی خنثی کردن آن در دست ماست. برخی اصرار داشتند دور زدن تحریم‌ها اخلاقاً بد است و باید خود را در کام تحریم‌کنندگان بیندازیم؛ این در خالی است که دولت ما امروز بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز می‌فروشد. این فروش به همان جایی است که تا امروز اصرار داشتند رابطه‌ای با آن نداشته باشد.

صفارهرندی در پاسخ به اینکه نظام باید سخاوتمندانه برخورد کند و فیلترگذاری‌ها را برای کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری سخت نکند بیان کرد: از انتخابات شوراهای دوم که انتخابات آزادانه‌تری نداشتیم؛ علیرغم اینکه اصلاح‌طلبان با همه بضاعتشان در آن انتخابات حضور داشتند شاهد بودیم که رکوردی برای مشارکت ضعیف در کشور ثبت شد. در انتخابات دوره گذشته که سرخط‌هایی از جریان اصلاحات حضور داشتند، دیدیم که تعداد آرای یکی از چهره‌های شاخص این جریان یک چندم آخرین نفر از لیست پیروز است. بنابراین باید ببینیم به عهدهایی که با مردم داشته‌ایم وفا کرده‌ایم یا خیر.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تأیید صلاحیت‌های افراد تاکید کرد: تأیید و رد صلاحیت سازوکار قانونی دارد و خارج از اختیارات ما است؛ اما در چارچوب همین قواعد قانونی کسی که می‌گوید من جمهوریت و اسلامی بودن را قبول ندارم مثل همان کسانی که می‌شناسیم که از تعریف جمهوری اسلامی خارج شده‌اند و عبور کرده‌اند، باید تأیید صلاحیت شوند؟ در کدام کشور دنیا به کسی که با اصل نظام درگیر است اجازه می‌دهند که مسئولیت مدیریت کشور را برعهده بگیرد.

وی با بیان اینکه کسی که رسماً قانون اساسی را قبول ندارد نباید کلیددار کشور باشد عنوان کرد: امروز بسیاری از افراد این ایراد را به شورای نگهبان می‌گیرند که چرا به برخی رؤسای کشور با مواضعی که دارند رسمیت بخشید که در نتیجه ریاست آنها این روزها به مصیبت گرفتار شده‌ایم.

صفارهرندی افزود: نکته این است که اگر کسی که مسئولیت بر عهده می‌گیرد، حتی اگر در مقام و نهاد کوچکی حضور دارد احساس تکلیف کند و به دنبال باری باشد که اگر به زمین مانده است آن را برطرف کند؛ حتی اگر این مسئولیت، مستقیم نباشد. متأسفانه برخی از نهادهای دولتی و حکومتی این نهادها و گروه‌های دانش‌بنیان و جوانانی که پای کار آمده‌اند را خفیف می‌کنند تا خودشان جلوه کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مشکلات بر سر راه سرمایه‌گذاری باید برطرف شوند، تصریح کرد: با اینکه ادعای حمایت از مردم داریم حاضر نیستیم آنها را دخیل در کارها کنیم؛ افراد بسیاری هستند که برای سرمایه گذاری حاضر هستند اما موانع بسیار مسیر را بسته‌اند. یکی از کارهای خوب مجلس این است که باز کردن گره‌هایی که در مسیر کار تولیدکنندگان را دنبال می‌کند.

وی ضمن اشاره به اینکه نباید در بیرون به دنبال کلیدهای حل مشکلات مردم بگردیم: ما نمی‌خواهیم راه خود را رو به بیرون ببندیم، همانطور یکی از رهنمودهای رهبر انقلاب به دولت اخیر این بود که باید با تعامل گسترده داشته باشیم؛ موضوع این است که بلد باشیم کجا سرمایه‌گذاری کنیم.

صفارهرندی خاطر نشان کرد: جایی مثل قرارگاه خاتم‌الانبیاء که مسئولیتی در آبادانی نداشته، در دوران صلح فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف مثل ساخت پالایشگاه پیش گرفته است و امروز بیش از سوم تولید بنزین و فرآورده‌های نفتی که احتیاج داریم را بر عهده دارد. بهتر نیست به جای طعنه زدن و لگد زدن، دست این نهاد را ببوسیم و بگوییم علیرغم اینکه هشتاد هزار میلیارد تومان از دولت طلب کار است به جای نقد کردن پول خود حاضر است زیر بار مسئولیت پروژه‌های جدید می‌رود، چون مسئولیت می‌پذیرد. با این همه می‌بینیم دولت به سراغ شرکت‌های خارجی می‌رود که تهدید می‌کنند اگر تحریم شوید ما می‌رویم.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا