پزشکیسلامت

طب سوزنی درمان معجزه آسا برای تمام درد ها!

اگر شما برای اولین بار اقدام به درمان درد های خود به سمت طب سوزنی می روید، ممکن است این درمان برای شما ترسناک به نظر برسد و ترس های شما به این دلیل است که فکر می کنید چگونه فشار دادن سوزن به پوست امکان پذیر است؟ یا فکر می کنید آیا این درمان به پوست صدمه نمی زند؟ خوب باید بگویم این روش (طب سوزنی) نه تنها دردناک نیست بلکه بسیار کاربردی و مفید است! زیرا حدود 2500 سال است که مورد مطالعه و آزمایش قرار گرفته است. با مطالعه ادامه مقاله به تمام جواب های خود خواهید رسید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

طب سوزنی چه کاری انجام می دهد؟

شما ممکن است به دلایل مختلف به طب سوزنی علاقه مند شوید، به عنوان مثال من برای درمان سردرد های مزمن و فشار سینوس ها به سمت طب سوزنی رفتم که از این درمان نتیجه خوبی گرفتم و مشکلاتی که داشتم رفع شد. حتی برخی از مطالعات نشان داده است که طب سوزنی می تواند در درمان سرطان و ام اس نیز کارایی داشته باشد و این بیماری ها را درمان کند.

چگونه می توان یک متخصص طب سوزنی پیدا کرد؟

پیدا کردن متخصص طب سوزنی

اگر شخصی را می شناسید که قبلا از درمان طب سوزنی استفاده کرده است و از پزشک خود راضی بوده، حتما از او بخواهید که پزشک خودش را به شما معرفی کند. زیرا پزشکان خوب مشتریان دائمی خود را حفظ می کنند و این معمولا بهترین راه پیدا کردن پزشک متخصص است.

هزینه درمان توسط متخصص این حوزه چقدر است؟

هزینه این درمان به این بستگی دارد که آیا پزشک متخصص بیمه شما را قبول می کند یا خیر؟ به عنوان مثال مرکز پزشکی یکپارچه UC san Diego در خارج از کشور برای هر جلسه از این درمان 124 دلار هزینه دریافت می کند.

اگر در شهر شما متخصص این حوزه وجود نداشت چه باید بکنید؟

شما هرگز نباید طب سوزنی را بدون حضور متخصص و به تنهایی انجام دهید، زیرا اگر این درمان را به تنهایی انجام دهید ممکن است باعث تشدید درد شما شود.

در عوض متخصصان این علم پیشنهاد می کنند به جای انجام طب سوزنی به تنهایی حرکات یوگا، مدیتیشن و تکنیک های ساده ماساژ را انجام دهید.

اگر به دنبال مزایای مشابه طب سوزنی هستید، در منزل به فشار دادن این نقاط به عنوان طب فشاری بپردازید!

جایگزین طب سوزنی در منزل طب فشاری است

نقاط مهم در طب فشاری

  • برای درمان گرفتگی های قائده گی قسمت داخلی مچ پای خود را با کمی فشار ماساژ دهید.
استفاده از طب فشاری در هنگام عدم وجود طب سوزنی
  • برای درمان بی خوابی قسمت میانی دو ابرو را با اندکی فشار خلاف عقربه های ساعت ماساژ دهید.
  • برای درمان کمر درد، قسمت میانی بینی و لب بالا را فشار دهید.
درمان فشاری در بین لب بالا و بینی
  • برای درمان سردرد های معمولی و اتفاقی عضله بین انگشت شصت و انگشت اشاره را فشار دهید.
برای درمان سردرد خود از طب فشاری استفاده کنید

بررسی اجمالی

طب سوزنی جزو طب های سنتی چینی است که شامل قرار دادن سوزن های بسیار نازک در قسمت هایی که بر روی بدن فشار است می باشد مطالعات دیگری در این زمینه نشان می دهد که طب سوزنی برای افرادی که دچار سردرد های مزمن هستند بسیار موثر است، از نظر علم پزشکی مدرن این درمان قسمت های مختلف بدن شما را تحریک می کند.

طب سوزنی در ایران

در ایران نیز تمایل به انجام این طب گسترش یافته است و کلینیک های گوناگون برای انجام این طب بر روی افراد شروع به کار کرده اند، همچنین معاون وزیر بهداشت معتقد است که این طب مکمل تمام درمان ها است و آموزش آن در هیچ کدام از دانشگاه های پزشکی ایران تدریس نمی شود و معدود افرادی که در کشور وجود دارند و در این حوزه فعالیت می کنند در خارج از کشور دوره دیده اند.

دستورعمل های کلی برای طب سوزنی

دستورالعمل طب سوزنی

قبل از قرار ملاقات با دکتر خود هیچ آمادگی خاص و ویژه ای لازم نیست اما اگر بخواهید می توانید لیستی از سوالاتی که درذهن شما وجود دارد(در مورد درمان طب سوزنی) را تهیه کنید وهنگام ملاقات با پزشک خود این سوالات را از او بپرسید تا پزشک متخصص به شما مشاوره کاملی بدهد.

به عنوان مثال پزشک شما به شما می گوید از این شیوه درمانی چه میزان انتظار بهبود دارید یا چند جلسه نیاز است تا شما به نتیجه دلخواهتان برسید.

سایر روش های درمانی جایگزین

اگر شما علاقه دارید تا سردرد های خود را بوسیله دارو درمان کنید، روش های دیگری نیز به غیر از طب سوزنی وجود دارد. روغن های اساسی و ورزش هم می توانند تسکین درد های شما باشند، طبق مطالعات و بررسی های صورت گرفته روغن اسطوخودوس می تواند بسیار موثر و بی خطر باشد.

یک رژیم مناسب و ورزش های هوازی می تواند از روش های درمانی دیگر محسوب شود، ورزش امکان این را برای شما فراهم می کند که خون به راحتی در بدنتان جریان پیدا کند و استرس شما را کاهش می دهد و ظرفیت ریه شما را گسترده تر می کند.

چه موقع باید به دکتر خود مراجعه کنید؟

طب سوزنی نمی تواند جای طب سنتی را بگیرد. بعضی از سردرد ها به فوریت پزشکی نیاز دارند و نباید سعی کنید آن ها را با طب سوزنی درمان کنید. در صورت از دست دادن بینایی، سرگیجه یا حالت تهوع با پزشک خود صحبت کنید.

آیا سوزن خشک همان طب سوزنی است؟

تفاوت درمان سوزن خشک با طب سوزنی
سوزن خشک چه تفاوتی با طب سوزنی دارد

اگر فقط سوزن خشک و طب سوزنی را با یک عکس مقایسه کنید، ممکن است در شناسایی هر یک از آن ها به مشکل بخورید. در طب سوزنی و در سوزن خشک از سوزن های نازک و استنلس استیل استفاده می شود، برای هر دو روش سوزن به پوست وارد شده و هر دو روش نیز ادعا می کنند که درد را درمان می کنند.

سوزن خشک چیست؟

سوزن خشک یک روش درمانی مدرن است که برای تسکین درد عضلانی طراحی شده و محبوبیت آن در حال افزایش است.

در حین سوزن زدن دراین روش، یک پزشک چندین سوزن فیلی فرم را وارد پوست شما می کند سوزن های فیلی فرم، سوزن های ظریف، کوتاه و از جنس استنلس استیل هستند که مایعی را به بدن تزریق نمی کنند. به همین دلیل است که از اصطلاح “سوزن خشک” برای این درمان استفاده می شود.

پزشکان سوزن خشک می گویند این سوزن به آزاد سازی گره و تسکین درد یا اسپاسم عضلات کمک می کند. سوزن ها برای مدت کوتاهی در پوست شما باقی می مانند.

مدت زمان این درمان بستگی به نظر پزشک معالج دارد. برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند فیزیوتراپیست ها و افرادی که ماساژ درمان هستند برخی از آموزش های مربوط به سوزن خشک را می بینند.

تکنیک های داخل و خارج

تکنیک های داخل و خارج

برخی از مشکلات سوزن خشک این است که متخصصان این حوزه از تکنیک هایی به نام پیستون زدن یا نوک زدن گنجشک استفاده می کنند. هر دو این روش ها به درج سوزن در داخل و خارج متکی هستند. به عبارت دیگر، سوزن ها برای مدت طولانی در پوست قرار نمی گیرند. سوزن ها نقاط ماشه را سوراخ می کنند و سپس برداشته می شوند.

تکنیک بدون ماشه

تکنیک بدون ماشه

برخی از تکنیک های سوزن خشک، سطح وسیع تری از سیستم عصبی مرکزی را درمان می کنند. این روش درمان بدون ماشه است و به جای قرار دادن سوزن فقط در ناحیه درد، پزشک معالج ممکن است به جای اینکه مستقیماً روی قسمت های درد تمرکزداشته باشد، سوزن را در نواحی اطراف نقطه درد وارد کند.

سوزن خشک در عمل

نیدلینگ خشک (سوزن خشک) اغلب توسط درمانگران آسیب های جسمی و ورزشی انجام می شود. در حال حاضر، تمرین کنندگان سوزن خشک نیازی به آموزش گسترده ای ندارند و هیچ آژانس نظارت آموزشی، صدور مجوز یا نظارت را برای این روش کنترل نمی کند.

فواید سوزن خشک

فواید سوزن خشک

سوزن خشک ممکن است باعث تسکین درد های عضلانی و گرفتگی شود. علاوه براین، کاهش نقاط ماشه ای ممکن است انعطاف پذیری را بهبود بخشد و دامنه حرکت را افزایش دهد. به همین دلیل است که این روش اغلب برای درمان آسیب های ورزشی، درد عضلانی و حتی درد فیبرومیالژیا استفاده می شود. اگرچه در حال حاضر درمان دستورالعمل هایی برای تمرین ندارد، اما با در دسترس قرار دادن تحقیقات بیشتر، روش های ایمن سوزن زدن خشک استاندارد می شوند.

تحقیقات درباره سوزن خشک چه می گویند؟

تحقیقات در مورد استفاده از درمان سوزن خشک محدود است. بیشتر تحقیقات موجود در مورد نیدلینگ یا سوزن خشک از روش تسکین درد های خفیف تا متوسط ​​پشتیبانی می کنند. در برخی از مطالعات، سوزن خشک نسبت به درمان دارو نما تسکین بیشتری داشت. با این حال یک مطالعه نشان داد که سوزن خشک برای تسکین درد عضلانی موثر تر از کشش نیست. علاوه بر این یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت بیشتر از سوزن خشک باعث آسیب به روتاتور کاف می شود.

آیا سوزن خشک خطر یا عوارض جانبی دارد؟

عوارض جانبی خفیف با سوزن خشک بسیار شایع است، اما این درمان عوارض جانبی جدی نادری دارد. شایع ترین عوارض جانبی در اطراف محل تزریق عبارتند از:

  • کبودی: امکان این وجود دارد زمانی که شما از این درمان استفاده می کنید تا مدتی محل وارد شدن سوزن ها به پوست شما کبود شود.
  • خون ریزی: ممکن است محلی که توسط این طب درمان شده است تا مدتی خون ریزی را به همراه داشته باشد.
  • درد موقت: استفاده از این درمان ممکن است شرایطی را برای شما به وجود بیاورد که محل وارد شدن سوزن تا مدتی به صورت موقتی دچار درد شود.

نکته: در صورت استفاده از سوزن های غیراستریل، ممکن است در معرض ابتلا به بیماری های منتقل شونده از طریق خون، عفونت و بیماری های دیگر قرار بگیرید. اطمینان حاصل کنید که پزشک معالج شما از سوزن های استریل استفاده می کند و پس از هر بار استفاده آن ها را دور می اندازد.

درمان آرتروز با طب سوزنی و سوزن خشک

درمان آرتروز گردن با طب سوزنی و سوزن خشک

از طب سوزنی و سوزن خشک برای درمان آرتروز استفاده می شود. به طور خاص تحقیقات نشان می دهد طب سوزنی و سوزن خشک به ویژه برای درمان درد زانو ناشی از بیماری آرتروز بسیار مفید است. برای درمان آرتروز زانو و مفصل ران، سوزن خشک بدون نقطه ماشه ای موثر تر از سوزن خشک سنتی است. یک بررسی و تحقیق در سال 2014 نشان داد که سوزن خشک در عضلات و بافت های اطراف نقطه درد، درد و حساسیت را بیشتر از سوزن زدن درنقطه درد کاهش می دهد.

حرف آخر

اگر شما به عنوان یک گزینه درمانی سوزن طب سوزنی یا سوزن خشک را وزن می کنید، این انتخاب ممکن است برای شما به یک اولویت تبدیل شود. طب سوزنی در حال حاضر تحقیقات قطعی تری دارد و پزشکان در آموزش و تمرین این طب را می آموزند. اگر شما یک گزینه درمانی جایگزین کاملاً ثابت را از یک درمانگر بسیار آموزش دیده ترجیح می دهید، طب سوزنی برای شما مفیدتر است.

سوزن خشک نسبتاً جدید است، بنابراین تحقیقات همچنان محدود می باشد. تحقیقات موجود نشان می دهد این درمان عوارض جانبی و پتانسیل بسیار کمی را به عنوان درمانی برای تسکین درد نشان می دهد. اما هنوز هم مطالعات در مقیاس وسیعی وجود ندارد و نمی توان در مورد این درمان نظر قطعی داد.

علاوه بر این در حال حاضر هیچ سازگاری در آموزش، صدور گواهینامه یا مجوزدر مورد این درمان وجود ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا