پوست و موسلامت

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان الزامی است؟ به چه دلیل؟

زمستان امسال نیز نزدیک است و شما ممکن است لباس های خنک و سبک و صندل های خود را با پالتو های سنگین و بوت جایگزین کرده باشید. اما آیا باید ضد آفتاب را هم کنار بگذاریم؟ جالب است بدانید متخصصان توصیه می کنند که در طول سال حتی در زمستان نیز باید از ضد آفتاب استفاده کرد.

برایان کوپیتزکی، متخصص پوست در بیمارستان بومونت، فارمینگتون هیلز، توضیح می دهد: “ضد آفتاب باید در هر روز و زمانی که قصد دارید در خارج از منزل بگذرانید، در تمام طول سال استفاده شود. درجه حرارت یا فصل زمستان یا تابستان نباید عاملی در انتخاب استفاده از ضد آفتاب باشد.”

برف زمستان به تشعشعات خورشید شدت می بخشد

برف و یخ در زمستان می توانند تا 90٪ از اشعه UV را منعکس کنند و این بدان معناست که شما اغلب دو بار توسط همان اشعه ها ضربه می خورید. طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، این اشعه های مضر می توانند باعث سرطان پوست، لکه های قهوه ای، چین و چروک و خطوط ظریف روی دست ها، صورت و گردن شود. زمستان امسال، اجازه ندهید که آن ابرها شما را گول بزنند. بازتاب خورشید می تواند بسیار قدرتمند باشد و استفاده نکردن از ضد آفتاب می تواند خطرناک باشد.

بازتاب آفتاب بر برف

استفاده از ضد آفتاب در هنگام انجام ورزش های زمستان الزامی است

تأثیر ورزش زمستانی بر پوست

همراهی زمستان با سرمازدگی معمول است، اما مردم ممکن است از این که اشعه ماورا بنفش ممکن است در دامنه ها به اندازه یک ساحل گرم و آفتابی آسیب برساند غافل باشند. حتی علاقه مندان به ورزش های زمستانی هم در معرض خطر آفتاب قرار دارند، زیرا قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش با هر 1000 فوت بالاتر از سطح دریا 4 تا 5٪ افزایش می یابد.

دکتر کوپیتزکی می گوید هر ناحیه ای که بتواند در معرض آفتاب قرار گیرد برای استفاده از ضد آفتاب مهم است. برای آماده سازی مناسب، حتماً از کرم ضد آفتاب روی صورت، گوش ها، گردن، دست ها و لب های خود استفاده کنید. همچنین اگر قرار است برای مدت طولانی بیرون از منزل باشید، توصیه می شود هر 3-4 ساعت یک بار ضد آفتاب را تمدید کنید. عینک آفتابی را نیز فراموش نکنید!

نازک تر شدن لایه ازون در زمستان

لایه ازن در زمستان

لایه ازون به عنوان محافظ آفتاب زمین عمل می کند و اشعه های مضر UV را جذب می کند. با این حال، لایه اوزون در زمستان در نازک ترین حالت خود است و خورشید به زمین نزدیکتر است و پرتوهای آن نیز شدیدتر هستند.

 آفتاب سوختگی در ماه های اول زمستان هم امکان پذیر است. دمای یخ زدگی و بادهای معیوبی که پوست شما را خشک و تحریک پذیر می کنند باعث می شود که اشعه ماورا بنفش تأثیر بیشتری به پوست شما وارد کند. استفاده از ضد آفتاب روی پوست در معرض آفتاب، به ویژه هنگامی که اشعه خورشید بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر شدیدترین باشد، شما را در برابر این اشعه های آسیب رسان محافظت می کند.

“در حالی که اشعه ماورا بنفش مستقیم کمتر در زمستان وجود دارد، بازتاب قابل توجهی از این اشعه وجود دارد که هنوز هم می تواند به راحتی باعث آفتاب سوختگی شود. حتی اگر شما سوخته نشوید، اشعه ماورا بنفش هنوز هم کار می کند و باعث ایجاد چین و چروک و پیری پوست می شود.”

حال که استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان الزامی است، باید چه کرد؟

کوپیتزکی همچنین توصیه می کند کرم ضد آفتاب بهتر است با SPF حداقل 30 باشد. “باSPF 30 97٪ از اشعه ماورا بنفش مضر مسدود می شود، بنابراین هر چیزی بالاتر از آن منجر به کاهش بازده می شود.”

در زمستان حتما از پوست خود محافظت کنید درست همانطور که در ساحل این کار را انجام می دهید. وقتی قصد دارید مدت زمان طولانی تری در فضای باز باشید، پوست شما از شما برای اعمال و به همراه داشتن ضد آفتاب از شما ممنون خواهد شد.

خرید کرم ضد آفتاب

برای مشاهده ضدآفتاب های تخصصی به فروشگاه زیپلین مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا