سلامت

لمس صفحه آلوده موبایل غیرقابل اجتناب است!

از زمان کودکی تا به الان به شما گفته اند که دست های تان را بشویید و در هنگام عطسه و سرفه دهان خود را بپوشانید. این رفتارها نوعی عادت برای همه مردم است اما بعضی موارد وجود دارند که کثیفی شان هنوز برای مردم زیاد محسوس نیست. به سادگی باید گفت که صفحه موبایل آن قدرها هم تمیز نیست. در حقیقت اکثر دستگاه هایی که لمس می شوند کثیف هستند. لمس صفحه آلوده موبایل غیرقابل اجتناب است.

به این فکر کنید. اکثر مردم هر روز از موبایل و تبلت خود استفاده می کنند. به طور کلی در طی روز خیلی چیز ها را لمس می کنیم و منظور واقعا چیز های بسیار بسیار زیادی است. یعنی آلودگی صفحه موبایلی که لمس می کنیم با آلودگی های قبلی ترکیب می شود.

مردم عادت های بدی دارند

یکی از دلایلی که موبایل هایمان کثیف هستند این است که عادت های کثیفی داریم. برای مثال در تحقیقی در سال 1995 بررسی کردند 91% مردم با دست، بینی خود را تمیز می کنند، البته اگر بخواهیم کل جمعیت جهان را بررسی کنیم این آمار بیشتر است.

یکی دیگر از این عادت های بد، نشستن دست پس از رفتن به دستشویی است. تقریبا 31% مردان و 65% از زنان دست های خود را می شویند. می توان به این نتیجه رسید که بسیاری از مردم از طریق موبایل همراه خود آلودگی های مربوط به دستشویی را در همه جا پخش می کنند.

سوالی که اینجا مطرح می شود …

صفحه موبایل چقدر آلوده است؟

به طور کلی، همه ما می دانیم که جواب این سوال اصلا خوب نیست. صفحه آلوده موبایل و دیگر صفحات لمسی پر از کثیفی هستند، همچنین تحقیقی نشان داده شد که باکتری های خطرناکی بر روی صفحات موبایل وجود دارد.

صفحات موبایل پر از باکتری های کشنده هستند و ما آن ها را با خود به مکان های مختلف حمل می کنیم.

بررسی کردن موبایل ها در فروشگاه؟

صفحه آلوده گوشی ها در فروشگاه

اگر تا اینجا مطلب را فهمیده باشید می توانید مشکل را حدس بزنید. زمانی که به فروشگاه موبایل، تبلت و لپ تاپ می روید در آنجا می توانید دستگاه هایی با صفحات لمسی متفاوت ببینید. این گزینه باعث ایجاد بیمای های زیادی می شود.

اگر کسی دستانش را به درستی نشسته باشد و صفحه ای را در آنجا لمس کند، دیگران را در معرض خطر ابتلا به بیماری ها قرار داده است.

اگر صفحه ای را در فروشگاه لمس کنید که قبلا دیگران لمس کرده اند و سپس صفحه موبایل خود را لمس کنید تمام باکتری ها را به موبایل همراه خود انتقال داده اید.

اما بیشتر از آن، دست های شما عامل اصلی پخش شدن میکروب ها در همه جا هستند. قبل از اینکه این ها را بدانید، خودتان را در معرض چیز های زیادی قرار داده اید.

چرا خطر می کنیم؟

جواب ساده است، ارتباط، فضای مجازی و اطلاعات دلیل اصلی این سوال هستند. همچنین به سرگرم کردن خودمان علاقه داریم.

موبایل ها طوری طراحی شده اند که ما را به سمت خود می کشند. اما این گزینه خیلی هم بد نیست. درست است که موبایل ها ما را به سمت خود جذب می کنند اما دنیای اینترنت باعث آگاه شدن ما می شود.

صفحه لمسی دستگاه ها ساده ترین راه برای ارتباط با دنیا هستند. اما از دست های خود برای کار های مختلفی استفاده می کنیم و در موبایل ها و تبلت ها با لمس کردن صفحه ما به پاسخ سوال خود می رسیم. به طور طبیعی لمس کردن دستگاه ها برای ما راحت تر هستند.

اغلب ما خطرات را در مقایسه با اجتناب از دستگاه های خود جزئی می دانیم. در حقیقت، بیشتر دستگاه ها صفحه کثیفی دارند.

درحالی که می دانیم صفحه موبایل مان کثیف است اما راه هایی برای حفظ سلامت در مقابله با آن وجود دارد.

صفحه موبایل خود را بشویید

بله می توانید صفحه خود را بشویید و تمیز کنید. اما راهی ایمن برای انجام این کار بدون هیچ آسیب رساندنی به دستگاه تان وجود دارد. بر روی یک تکه پنبه یا پارچه نخی مقداری الکل بزنید و بر روی صفحه لمسی خود بکشید. سریع خشک می شود و نیاز به انجام کار اضافه دیگری نیست.

هرچند، اگر نسبت به انجام این کار نگران هستید می توانید چند اقدام احتیاطی انجام دهید. برای مثال قبل از خواب موبایل خود را تمیز کنید، چون برای مدت زمان زیادی از هرگونه لمس شدن دور است. حتما موبایل خود را از شارژ بکشید و بعد تمیز کنید.

نکته ای که مهم است تنها صفحه موبایل را پاک نکنید بلکه تمام قسمت هایی را که با دست لمس می کنید را پاک کنید مانند کلید ها.

عادت های بهتر را دنبال کنید.

تمیز کردن هر روزه صفحه آلوده موبایل یکی از عادت های خوب است که می توانید دنبال کنید. بعض از افراد از موبایل خود در سرویس بهداشتی استفاده می کنند تا زمان بگذرد. با این کار حجم زیادی از آلودگی را به موبایل خود منتقل می کنید. البته باید بدانید نشستن دست و استفاده از موبایل همانند بردن موبایل در داخل دستشویی است.

البته تمیز کردن بینی، عطسه و سرفه بر روی صفحه موبایل نیز باعث پخش شدن آلودگی می شود.

صفحات کثیف همه جا هستند

صفحه آلوده گوشی و ساعت های هوشمند

در پایان، صفحه موبایل ها و دستگاه ها تمیز نیستند. اما راه هایی هستند که ما را از خطرات این آلودگی دور نگه می دارد. در حالی که بسیاری از باکتری های خطرناک در دستگاه های ما کشف شده اند اما کاملا قابل اجتناب هستند.

تمیز کردن هر روزه صفحات کثیف یا هر هفته باعث کاهش خطر باکتری ها می شود و مانع مریض شدن شما می شود. مانند بسیاری از عادت ها، خوب است که عادت تمیز کردن موبایل را نیز دنبال کنیم، چون هر صفحه ای که لمس می شود کثیف است.

بچه ها یکی از عوامل اصلی صفحه آلوده موبایل هستند. در حالی که موبایل ها و تبلت ها می توانند ما را سرگرم کنند، می توانیم با تمیز کردن شان کمی مراقب سلامتی مان باشیم. صفحات لمسی تخت هستند و در صورت روشن شدن گرم می شوند و این مکانی مناسب برای رشد باکتری ها و دیگر عوامل خطر زاست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا