بهداشت فردیسلامت

شستن دست راهی برای کنترل بیماری

در داخل اتوبوس، مردی بینی خودش را با دست تمیز می کند. کودکی با دستان کثیفش همه جا را لمس می کند و اکثر مسافران در محیط سرفه می کنند. به نظر می رسد باید منتظر بیمار شدن باشیم. اما یک راه بسیار ساده برای جلوگیری از بیمار شدن بعد از بودن در چنین محیط هایی وجود دارد که مانع آنفولانزا، سرماخوردگی، انتقال ویروس ها و همچنین مانع ویروس کرونا می شود. اما این راه حل جادویی چیست؟ شستن دست

آیا مواد شوینده ویروس کرونا را از بین می برند؟

شستن دست دومین راه عالی برای جلوگیری از آلوده شدن است. اولین راه زدن واکسن است که تاکنون برای ویروس کرونا واکسنی پیدا نشده است.

آیا این کار کافی است؟

دانشمندان مدام به ما خبر مرگ های عجیب را از طریق این ویروس می دهند و زمانی که می پرسیم خب راه حل چیست ؟ می گویند :” شستن دست ها”. اما این راه حل نیست. شستن دست هیچوقت یک زامبی را در فیلم ها به یک انسان معمولی تبدیل نمی کند.

اما در واقع توسط دانشمندان این کار ثابت شده است. یک مطالعه جدید و بزرگ که در بانک اطلاعاتی کوکران منتشر شده است می گوید که شستن دست ها به کاهش پخش شدن بیماری کمک می کند.

در حقیقت، شانس ابتلا به بیماری تنفسی را تا 54٪ کاهش می دهد و بهترین گزینه موجود کنونی است.

تعجب آور نیست چرا که شستن دست از سال های 1850 به عنوان راهی برای کاهش گسترش بیماری شناخته شده است، زمانی که لویی پاستور و جوزف لیستر تایید کردند که این کار تاثیرات زیادی دارد. (هر چند که آن ها اولین نفرات نبودند که تشخیص دادند: ایگناز سملوویس 20 سال زودتر به این مسئله پی برد اما متاسفانه تا پس از مرگ او این کار محبوبیت پیدا نکرد).

این یک مفهوم نسبتا آزاد بود که مردم فکر می کردند که او دیوانه است.

چه طور باید دست های خود را بشوید؟

اما درست ترین راه برای شستن دست ها چیست؟ این کار مهمتر از آب کشیدن دستان و خشک کردن با حوله است. متخصصان پیشنهاد می کنند که دست های خود را به مدت 20 ثانیه کامل بشویید تا باکتری ها کاملا از بین بروند. آن ها پیشنهاد می کنند که این زمان را با آواز خواندن سپری کنید.

هر چند چیزی که اهمیت دارد این است که 20 ثانیه زمان صرف انجام این کار بکنید.

پزشکان توصیه زیادی بر روی شستن صحیح دستان و تمیز کردن انگشتان دارند. اغلب ما با انگشت اشاره یا شست، صورت خود را لمس می کنیم. در هنگام شستن دست حتما انگشتان را جداگانه و با حرکات چرخشی تمیز کنید.

شستن دست یعنی شستن انگشتان نه شستن پشت دست. کف دست و انگشتان مهم ترین محل برای شستشو هستند.

کف دست ها نیز مرحله بعدی هستند. 20 ثانیه زمان لازم دارید تا آلودگی ها را از بین ببرید. با شستن درست دست ها از سلامت خود محافظت می کنیم.

مدت زمان شستن دست
زمان

آیا آب داغ ویروس کرونا را از بین می برد؟

از آب گرم و مایع برای شستن دست ها استفاده کنید. دمای آب در زمان از بین بردن آلودگی ها آنچنان تاثیر ندارد، حتما نیاز نیست با آب داغ 100 درجه دست های خود را بشویید.

آب باید در حال جوشش باشد تا آلودگی ها را از بین ببرد. آب گرم به مایع شوینده کمک می کند تا بهتر حل شود اما دمای بالا الزاما باعث کشتن باکتری ها نمی شود.

آیا مواد شوینده آنتی باکتریال باعث از بین رفتن ویروس می شود؟

بعضی از مردم تصور می کنند که صابون های آنتی باکتریال عملکرد بهتری دارند، اما استفاده مداوم از آن ها نتیجه معکوس دارد.

استفاده مداوم از صابون های آنتی باکتریال سبب مقاوم شدن آن ها در برابر دارو ها می شود. استفاده از هر نوع صابون همراه آب تاثیر دارد.

آیا برای خشک کردن دست ها باید از حوله استفاده کنید یا توسط هوا خشک شود؟

خشک کردن دست با دستمال کاغذی

خشک کردن دست ها با دستمال کاغذی یا دستگاه خشک کننده بهتر از استفاده از حوله های چند بار مصرف است که باکتری ها و کثیفی ها را به خود جذب می کنند. دست های خیس بهترین مکان برای رشد میکروب ها هستند.

اگر با دست های خیس در اطراف راه بروید، یک محیط کشت عالی برای عفونت را آماده می کنید.

هر چند وقت یک بار باید دست های خود را بشویید؟

زمان شستن دست ها چه وقت است؟

بهترین زمان برای شستن دست ها وقتی است که خودتان فکر می کنید مناسب است. اگر در اطراف افراد بیمار، کودکان یا در مکان های عمومی هستید و چیزی را که دیگران دست زده اند را لمس کرده اید، پس حتما باید دست های خود را بشویید.

ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا می توانند تا 24 ساعت بر روی سطوح باقی بمانند. وقتی که در یک دستشویی عمومی هستید بهتر است برای باز کردن در از یک دستمال کاغذی بعد از شستن دست ها استفاده کنید.

شما نمی دانید که شخص قبل از شما دست های خود را شسته است یا نه.

شستن دست ممکن است چند دقیقه زمان ببرد اما راهی ساده و موثر برای کاهش انتشار بیماری های آنفولانزا و کرونا از شخصی به شخص دیگر از طریق لمس کردن سطوح آلوده است.

حتی کار معمولی ای مانند دست زدن به چشم ها می تواند ویروس را به بدن تان منتقل کند. به همین دلیل است که شستن دست ها اهمیت دارد.

به دلیل شست شوی زیاد ممکن است پوست دست ها خشک و مستعد گرفتن بیماری های پوستی مانند اگزما شود، حتما دست های خود را با یک مرطوب کننده مناسب چرب کنید و از خشک شدن آن ها جلوگیری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا