حیوانات و گیاهانعلم و فناوری

شرایط ساخت گلخانه برای پرورش گیاهان و بررسی مزایا و معایب آن

ساخت گلخانه ها می تواند با اهداف و شرایط متفاوتی، انجام شود. اگر تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که آیا ارزش دارد که یکی برای خود بسازید یا خریداری کنید، ما به به شما کمک می کنیم تا مزایا و معایب آن را بسنجید و سپس تصمیم بگیرید.

ساخت گلخانه ها به عنوان سپری بین طبیعت و محیط زندگی شما، عمل می کنند و بنابراین اجازه می دهد تا گیاهان شما در شرایط محیطی و هوای مناسب، بدون هیچ وقفه ای به رشد کردن ادامه دهند. این خانه های کوچک، از گیاهان در برابر سرما یا گرمای بیش از حد و همچنین آفات محافظت می کنند.

همچنین بخوانید: بهترین گیاهان و گل های آپارتمانی برای نگهداری در منزل

هدف اصلی از ساخت نوع خاصی از گلخانه، فراهم کردن مکانی برای نگهداری گرما است. ساختار محافظ، مانع از انرژی گرمایی نور خورشید می شود. به عبارتی، دیواره های گلخانه، نور خورشید را در سرتاسر پخش می کنند اما مانع از عبور هوای خیلی گرم یا خیلی سرد به داخل می شوند. در مواقعی هم، اگر گرمای زیاد مشکل ساز باشد، گلخانه می تواند با افزودن مکانیسم خنک کننده به شما کمک کند تا محیط معتدل تری را برای گیاهان ایجاد یا تنظیم کنید.

انواع گلخانه ها

پرورش گیاهان زینیتی در گلخانه

نوع گلخانه مورد نیاز شما بستگی به شرایط محل زندگی شما و آنچه می خواهید رشد دهید، دارد. این خانه ها به روش های مختلف طبقه بندی می شوند:

بر اساس دما

طیف ساختار ها بر اساس نیاز های دمای محیط، که شامل انواع زیر است:

خانه های سرد

درجه حرارت همچنان می تواند به زیر صفر برسد زیرا این نوع گلخانه منبع حرارتی اضافی نصب نکرده است. هدف از ساخت گلخانه های سرد این است که در فصل گرم، گیاهان با شرایط دمای عادی رشد کنند و در فصل سرد، سرعت رشد به حداقل برسد اما همچنان، سالم بمانند.

خانه های خنک

(دما: 45-50 درجه فارنهایت) ساخت این نوع گلخانه، شرایط دمای هوا را، بالای درجه انجماد حفظ می کند تا گیاهانی که در اثر سرمای شدید میمیرند بتوانند زنده بمانند.

خانه های گرم

(دما: 55 درجه فارنهایت) به طیف وسیع تری از گیاهان اجازه می دهد تا در زمستان های سرد زنده بمانند.

خانه های خیلی گرم

(دما: بالاتر از 60 درجه فارنهایت) از گلخانه های گرم برای نگهداری گیاهان گرمسیری استفاده می شود. گیاهان گرمسیری، برای رشد و ادامه زندگی، به گرمای اضافی نیاز دارند.

در هریک از این انواع کلی، ملاحظات بسیار دیگری نیز وجود دارد. گلخانه های بسیار ساده و گرمخانه های بسیار پیچیده وجود دارد. هرچه فناوری بیشتری درگیر باشد، توانایی کنترل دقیق شرایط رشد گیاهان در گلخانه، بیشتر است. گلخانه ها را می توان با هدف به حداقل رساندن نور مستقیم خورشید و بدون دیوار، یا فقط یک ساختار تنها برای محافظت از حشرات، ساخت.

ابزار و وسایل ساخت گلخانه

چه ابزاری برای ساخت گلخانه نیاز است؟

برای باغبان مسکونی، انتخاب های شما تقریبا نامحدود است. به احتمال زیاد قیمت و هدف شما برای رشد این گیاهان، بخشی از تصمیم گیری را در این زمینه به همراه خواهد داشت.

 • گزینه های پوشش: شیشه (گران ترین گزینه، اما زیبا)، فایبرگلاس (می تواند تغییر رنگ دهد)، پلاستیک (ارزان اما مؤثر)، پلی اتیلن دو لایه (باید هر 2-3 سال یک بار تعویض شود)، PVC، اکریلیک (بسیار گران).

 • تجهیزات گرمایشی: گزینه های شما، شامل یک بخاری فضا ساده، گرمای هوای طبیعی، گرمای تابشی نور خورشید، بخار یا آب گرم و همچنین لوله های گرمایش خاک در زیر گیاهان است.
 • میزان بودجه: بر آنچه شما می توانید در این زمینه انجام دهید تأثیر می گذارد. کنترل شرایط گلخانه به صورت اوتوماتیک، بسیار ایده آل است، اما بدیهی است که هزینه های ساخت آن، گران تر خواهند بود. سیستم های آبیاری خودکار برای گلخانه های بزرگتر خوب است. برنامه ریزی برای تهویه هوا نیز برای سلامت گیاهان ضروری، است.

برخی از جوانب مثبت و منفی

پس از بررسی شرایطی که برای داشتن یک گلخانه، نیاز دارید اکنون بهتر است برخی از جوانب مثبت و منفی را نیز بررسی کنیم.

فواید گلخانه

 • گیاهان تازه، سبزیجات و میوه ها.
 • پیوند گیاهان راحت تر است و احتمال موفقیت نیز بیشتر است.
 • مکانی گرم برای رفتن در وسط زمستانی سرد و خاکستری.
 • توانایی ایجاد شرایط مناسب برای پرورش چیز هایی که بدون ساخت گلخانه، قادر به پرورش آن نبودید (گل های عجیب و غریب، میوه های گرمسیری).
 • دیگر نبرد با آفت ها و حشرات وجود ندارد.

معایب گلخانه

 • هزینه ساخت آن می تواند گران باشد.
 • تامین گرما برای گیاهان، می تواند گران باشد.
 • نیاز به نظارت، نگهداری و مراقبت مداوم دارد.
 • می تواند قبوض برق و آب را افزایش دهد.
 • به اندازه یک باغ پر از درخت، زیبا نیست.

سخن پایانی

باغ گلخانه شما می تواند ارزان یا گران ساخته شود، می تواند از شیشه یا پلاستیک ساخته شود، می تواند شبیه یک کلبه شیشه ای جذاب باشد یا به سادگی به یک هدف کاربردی، برسد. در نهایت، تصمیم برای ساخت گلخانه بر این اساس است که شما برای چه هدفی و با چه شرایطی، می خواهید آن را داشته باشید.

منبع: gardenweasel

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا