خودرو
موضوعات داغ

سیستم کنترل کشش TCS شاهکار صنعت خودرو سازی مدرن

کمربنداتون رو سفت ببندین چون قراره از خوندن این مقاله کلی چیزای خوب یاد بگیریم

سیستم کنترل کشش TCS چیست؟

سیستم کنترل کشش TCS یا Traction Control System برای کنترل بیشتر هنگام رانندگی در شرایط نامساعد جاده ای مثل رانندگی در جاده های خاکی و لغزنده طراحی و تولید شده است. همانطور که می دانیم در شرایطی که زمین لغزنده است این امکان وجود دارد که در اثر گاز دادن بیش از اندازه چسبندگی لاستیک ها با سطح زمین کاهش یافته و یک یا چند چرخ شروع به درجا زدن و دریفت کند که در اصطلاح به آن هرزگردی می گوییم. در این مواقع سیستم کنترل کشش به صورت خودکار وارد عمل شده و از این اتفاق جلوگیری می کند.

TCS

پاسخگویی و نحوه عملکرد سیستم کنترل کشش:

در ابتدا به این نکته اشاره می کنیم که سیستم ترمز ضد قفل (ABS) و سیستم کنترل کشش TCS مکمل هم اند و وجه تمایزشان در این است که سیستم TCS در وقت شتاب گرفتن و افزایش سرعت با تشخیص هرزگردی هر کدام از چرخ ها مداخله کرده و این اجازه را نمی دهد.

در حالی که ترمز ABS در زمان کاهش سرعت از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کند، در واقع وجه تشابه این دو سامانه در ممانعت به عمل آوردن از کم فرمانی و بیش فرمانی و منحرف شدن وسیله نقلیه از مسیر حرکتش می باشد.

ترمز ABS
سرخوردن چرخ های جلو سبب کم فرمانی و سر خوردن چرخ های عقب سبب بیش فرمانی می شود

هرزگردی چرخ ها در پروسه شتاب گیری باعث می شود گشتاور اتومبیل که باید سبب رانش شود، سبب لغزش چرخ ها و از دست دادن تعادل خودرو شود و به همین منظور در این ساز و کار سنسور هایی به کار رفته که سرعت دورانی چرخ ها را اندازه گیری می کند تا به محض تشخیص اینکه یکی از چرخ ها سرعتش نسبت به بقیه چرخ ها بیشتر است سیگنال هایی را برای مدار فرمان ارسال کند و سیستم کنترل کشش TCS با کاهش نیروی وارد شونده بر چرخ مورد نظر و ترمز گرفتن در مواقع لزوم سرعت حرکت چرخ ها را تنظیم و با ایجاد چسبندگی کامل لاستیک های خوردرو با زمین از هرزگردی جلوگیری نماید.

سیستم کنترل کشش TCS

TCS کنترل و کاهش گشتاور ماشین را با 5 روش زیر انجام می دهد:

  1. کاهش بوست (فشار) توربو یا سوپر شارژر در خودرو هایی که به این سیستم ها مجهزند.
  2. ایجاد تغییرات در سیستم پاشش سوخت یک یا چند سیلندر.
  3. ایجاد تغییر در زمان جرقه زنی شمع‌ در یک یا چند سیلندر
  4. اعمال نیروی ترمز روی یک یا چند چرخ
  5. بستن دریچه گاز خودرو (در خودرو هایی که دریچه گاز برقی دارند)
روش انجام کنترل و کاهش گشتاور ماشین

در خودرو هایی که امروزه تولید و به بازار عرضه می شوند آپشن یا گزینه سیستم کنترل کشش TCS به صورت پیشفرض از زمان استارت خوردن خودرو فعال است و امکان خاموش کردن این آیتم فقط در بعضی از خودرو ها وجود دارد.

فیلم های ذیل اثرات مثبت استفاده از سیستم کنترل کشش TCS را نشان می دهد.

جزئیات عملکرد سیستم TCS
استفاده از سیستم TCS در پیست مسابقات

منبع: www.tcs.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا