علم و فناوریکامپیوتر و آی تی

آشنایی با سیستم عامل لینوکس و ویژگی های آن

از تلفن های هوشمند گرفته تا ماشین ها، ابر کامپیوتر ها و لوازم خانگی، دسکتاپ های خانگی و سرور های شرکتی، سیستم عامل لینوکس در همه جا هست. لینوکس از اواسط دهه 1990 پدید آمد و از آن زمان به یک پایگاه کاربر در سراسر جهان تبدیل شده است.

لینوکس در واقع همه جا وجود دارد: در تلفن، ترموستات ماشین ها، یخچال ها، دستگاه های Rocu و تلویزیون ها. همچنین بیشتر اینترنت و تمام 500 ابر کامپیوتر های دنیا و سهام های بورس دنیا را اداره می کند. اما لینوکس علاوه بر اینکه پلتفرم انتخابی برای اجرای دسکتاپ، سرور و embeded system ها در سراسر جهان است، یکی از قابل اعتماد ترین و ایمن ترین سیستم عامل های موجود است.

سیستم عامل لینوکس چیست؟

مانند ویندوز، ios و mac os، لینوکس هم یک سیستم عامل است. در واقع، یکی از محبوب ترین پلتفرم ها در دنیاست. اندروید، توسط سیستم عامل لینوکس ساخته شد. سیستم عامل نرم افزاری است که کلیه منابع سخت افزاری مرتبط با دسکتاپ یا لپ تاپ شما را مدیریت می کند. به زبان ساده، سیستم عامل ارتباط بین نرم افزار و سخت افزار شما را مدیریت می کند. بدون سیستم عامل، نرم افزار عملکردی ندارد.

لینوکس چیست؟

سیستم عامل لینوکس شامل چندین بخش مختلف است:

 1. Bootloader: نرم افزاری است که روند بوت رایانه شما را مدیریت می کند. برای اکثر کاربران، این مانند یک صفحه معرفی است که ظاهر می شود و در نهایت برای راه اندازی سیستم عامل استفاده می شود.
 2. kernel: این بخشی از کل لینوکس است. کرنل هسته اصلی سیستم است و پردازنده، حافظه و دستگاه های جانبی را مدیریت می کند. هسته پایین ترین سطح سیستم عامل است.
 3. Init system: این یک زیر مجموعه ای از سیستم است که سیستم کاربر را راه اندازی می کند و مسئول کنترل daemons است. آیا init systemd یکی از پرکاربرد ترین سیستم ها است؟ هنگامی که بوت اولیه به بوت لودر تحویل داده می شود، این init system است که فرآیند بوت را مدیریت می کند. (به عنوان مثال GRUB یا GRand Unified Bootloader)
 4. Daemons: این ها سرویس های پس زمینه (چاپ، صدا، برنامه ریزی و غیره) هستند که یا هنگام بوت شدن یا بعد از ورود به دسکتاپ شروع به کار می کنند.
 5. Graphical server: این هم یک زیر مجموعه از سیستم است که گرافیک سیستم شما را نشان می دهد. معمولاً آن را به عنوان X server یا X می شناسند.
 6. Desktop environment: بخشی است که کاربران در واقع با آن ارتباط برقرار می کنند. محیط های دسکتاپ زیادی برای انتخاب وجود دارد (GNOME ،Cinnamon ،Mate ،Pantheon ،Enlightenment ،KDE ،Xfce و غیره). هر محیط دسکتاپ شامل برنامه های داخلی است (مانند file manager ،configuration tools، مرورگر های وب و بازی ها).
 7. Applications: محیط های دسکتاپ مجموعه کاملی از برنامه ها را ارائه نمی دهند. درست مانند ویندوز و macOS، لینوکس هزاران هزار عنوان نرم افزار با کیفیت بالا ارائه می دهد که به راحتی می توان آن ها را پیدا و نصب کرد. بیشتر توزیع های مدرن لینوکس شامل ابزار هایی مانند App Store هستند که نصب برنامه را ساده تر می کنند. به عنوان مثال، لینوکس اوبونتو دارای Ubuntu Software Center است که به شما امکان می دهد به سرعت در میان هزاران برنامه جستجو کنید و آن ها را از یک جا نصب کنید.

چرا باید از سیستم عامل لینوکس استفاده کنیم؟

 zorin os یکی از توزیع های سیستم عامل لینوکس

این سوالی است که بیشتر مردم می پرسند. چرا باید با یادگیری یک محیط کامپیوتری کاملا متفاوت خود را به زحمت بیندازیم، وقتی سیستم عاملی هست که در اکثر دسکتاپ ها، لپ تاپ ها و سرور ها خوب کار می کند.

برای اینکه به این سوال پاسخ بدهیم، می خواهم سوال دیگری مطرح کنم. آیا این سیستم عاملی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید واقعاً کارایی خوبی دارد؟ یا آیا با موانعی مانند ویروس ها، بدافزار ها، کاهش سرعت، خرابی ها، تعمیرات پرهزینه و هزینه های صدور مجوز مبارزه می کند؟

اگر با موارد بالا دست و پنجه نرم می کنید، Linux می تواند بستر مناسبی برای شما باشد. لینوکس به یکی از قابل اعتماد ترین سیستم های رایانه ای روی کره زمین تبدیل شده است.

بیایید نگاهی به قیمت یک سرور لینوکس و یک سرور ویندوز 2016 بیندازیم. قیمت نسخه استاندارد ویندوز سرور 2016، 882.00 دلار آمریکا است که شامل مجوز دسترسی مشتری (CAL) و مجوز هایی که ممکن است برای اجرای سایر نرم افزار ها لازم باشد(مانند پایگاه داده، وب سرور، mail server و غیره) نیست.

به عنوان مثال، یک کاربر CAL برای ویندوز سرور 2016، 38.00 دلار هزینه دارد. حال اگر شما به اضافه کردن 10 کاربر نیاز داشته باشید، 388.00 دلار بیشتر برای مجوز نرم افزار سرور باید بپردازید. اما سرور لینوکس چطور؟ نصب سرور لینوکس آسان و رایگان است. در واقع، نصب یک وب سرور تمام عیار (که شامل یک سرور پایگاه داده است) فقط نیاز به چند کلیک و دستور دارد.

آیا سرور رایگان و بدون هزینه شما را قانع نمی کند؟ داشتن سیستم عاملی که بدون دردسر کار کند، چطور؟ لینوکس به طور کلی در برابر حملات ویروس ها، باج افزار ها، بدافزار ها و غیره آسیب پذیر نیست. اصلا چیز عجیبی نیست که یک سرور لینوکس سال ها بدون راه اندازی مجدد سیستم کار کند.

open source

لینوکس همچنین تحت مجوز منبع باز توزیع می شود. اپن سورس بودن ویژگی های زیر را دارد:

 • آزادی اجرای برنامه، برای هر هدفی.
 • آزادی مطالعه در مورد چگونگی کارکرد برنامه و تغییر آن برای انجام آنچه می خواهید انجام دهید.
 • آزادی توزیع مجدد نسخه ها.
 • آزادی توزیع نسخه های اصلاح شده خود به دیگران.

این نکات برای درک جامعه ای که برای ایجاد بستر لینوکس با هم کار می کنند بسیار مهم است. بدون شک، لینوکس یک سیستم عاملی است که “توسط مردم، برای مردم” است.

distribution چیست؟

سیستم عامل لینوکس تعدادی نسخه مختلف دارد که متناسب با هر نوع کاربری است. از کاربران تازه کار گرفته تا کاربران سخت گیر، شما می توانید لینوکسی را پیدا کنید که متناسب با نیاز های شما باشد. به این نسخه ها، توزیع های لینوکس می گویند. تقریبا همه توزیع های لینوکسی را می توان به صورت رایگان دانلود کرد و روی دیسک یا درایو USB رایت و نصب کرد.

توزیع های لینوکسی محبوب شامل:

 • LINUX MINT
 • MANJARO
 • DEBIAN
 • UBUNTU
 • ANTERGOS
 • SOLUS
 • FEDORA
 • ELEMENTARY OS
 • OPENSUSE

هر توزیع سیستم عامل لینوکس، مدل متفاوتی بر روی دسکتاپ دارد. برخی از آن ها رابط کاربری بسیار مدرن (مانند GNOME و Elementary OS’s Pantheon) دارند، در حالی که بعضی ها به محیط دسکتاپ سنتی تر گرایش دارند (openSUSE از KDE استفاده می کند).

توزیع های سرور لینوکس:

 • Red Hat Enterprise Linux
 • Ubuntu Server
 • Centos
 • SUSE Enterprise Linux

برخی از توزیع های سرور فوق رایگان هستند (مانند اوبونتو سرور و CentOS) و برخی از آن ها دارای قیمت هستند (مانند Red Hat Enterprise Linux و SUSE Enterprise Linux). آن هایی که قیمت دارند، قابلیت پشتیبانی هم دارند.

کدام توزیع سیستم عامل لینوکس برای شما مناسب است؟

انواع لینوکس

پیدا کردن توزیع مناسب برای شما بستگی به پاسخ شما به سه سوال ساده زیر دارد:

 • مهارت های کامپیوتری شما چقد است؟
 • آیا شما یک دسکتاپ مدرن را ترجیح می دهید یا استاندارد؟
 • سرور یا دسکتاپ؟

اگر مهارت های رایانه ای شما کاملاً ابتدایی است، باید از یک توزیع تازه کار مانند Linux Mint ،Ubuntu ،Elementary OS یا Deepin استفاده کنید. اگر فقط به دنبال یک توزیع سرور هستید، شما باید تصمیم بگیرید که آیا به رابط دسکتاپ نیاز دارید یا فقط از command-line می خواهید استفاده کنید.

سرور ابونتو نمی تواند رابط کاربری گرافیکی (GUI) را نصب کند.

آیا می خواهید یک توزیع خاص سرور داشته باشید که هر آنچه را که برای سرور خود نیاز دارید به شما ارائه دهد؟ در این صورت، CentOS ممکن است بهترین انتخاب باشد.

یا آیا می خواهید یک توزیع دسکتاپ بگیرید و بخش های آن را به همان اندازه که نیاز دارید اضافه کنید؟ در این صورت، دبیان یا لینوکس اوبونتو ممکن است برای شما مناسب باشند.

نصب سیستم عامل لینوکس

نصب سیستم عامل لینوکس

برای بسیاری از افراد، ایده نصب یک سیستم عامل کاری بسیار دلهره آور به نظر می رسد. باور کنید یا نه، لینوکس یکی از ساده ترین نصب ها را در بین سیستم عامل ها ارائه می دهد. شما سیستم عامل را از طریق درایو فلش CD / DVD یا USB بدون ایجاد تغییر در هارد دیسک خود اجرا می کنید. وقتی آن را امتحان کردید و تصمیم گرفتید که می خواهید از آن استفاده کنید، کافیست روی گزینه “نصب” دوبار کلیک کنید و از simple installation wizard آن را نصب کنید.

به طور معمول، simple installation wizard با مراحل زیر شما را راهنمایی می کنند (ما نصب لینوکس اوبونتو را نشان خواهیم داد):

 • آماده سازی: مطمئن باشید که سیستم شما شرایط لازم برای نصب را دارد. همچنین ممکن است که از شما پرسیده شود آیا نرم افزار های دیگری را می خواهید نصب کنید (مانند video codecs، پلاگین برای پخش MP3 و موارد دیگر).
 • راه اندازی بی سیم (در صورت لزوم): اگر از لپ تاپ (یا دستگاه بی سیم) استفاده می کنید، برای دانلود نرم افزار و به روزرسانی ها، باید به شبکه متصل شوید.
 • تخصیص هارد دیسک: این مرحله به شما امکان می دهد نحوه نصب سیستم عامل را انتخاب کنید. آیا می خواهید لینوکس را در کنار سیستم عامل دیگری (به نام “dual boot”) نصب کنید، از کل هارد دیسک استفاده کنید، نسخه لینوکس موجود را ارتقا دهید یا از نسخه موجود لینوکس نصب کنید.
 • موقعیت مکانی: موقعیت مکانی خود را از روی نقشه انتخاب کنید.
 • طرح بندی صفحه کلید: صفحه کلید را برای سیستم خود انتخاب کنید.
 • راه اندازی کاربر: نام کاربری و گذرواژه خود را تنظیم کنید.

تمام!😊 وقتی که مراحل نصب کامل شد سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید و دوباره وارد شوید.

نصب نرم افزار در لینوکس

command line در لینوکس

همانطور که نصب خود سیستم عامل لینوکس آسان است، نصب برنامه ها در آن نیز آسان است. اکثر توزیع های لینوکس یک app store را در نظر می گیرند که در آن می توان نرم افزار های مختلف را جستجو و نصب کرد.

لینوکس اوبونتو (و بسیاری از توزیع های دیگر) از نرم افزار GNOME استفاده می کنند، سیستم های اولیه لینوکس از AppCenter، دیپین از Deepin Software Center و openSUSE از AppStore مخصوص خود استفاده می کند و برخی توزیع ها به Synaptic وابسته اند.

هر یک از این ابزار ها، مکانی برای جستجو و نصب نرم افزار Linux است. البته این نرم افزار ها به وجود رابط کاربری گرافیکی بستگی دارد. برای سرور های بدون رابط کاربری گرافیکی، برای نصب باید به رابط خط فرمان تسلط داشته باشید.

برای مثال شما می خواهید ابزار wget را نصب کنید (این یک ابزار مفید است که برای دانلود فایل ها از خط فرمان استفاده می شود). برای نصب این ابزار با استفاده از apt-get، این دستور را وارد می کنیم:

sudo apt-get install wget?

دستور sudo اضافه می شود زیرا برای نصب نرم افزار به اطلاعات کاربر نیاز دارید. سپس نام کاربری و رمز عبور خود را وارد می کنید و این دستور را صادر می کنید.

yum install wget

این ها تنها چیز هایی هستند که برای نصب نرم افزار بر روی Linux نیاز دارید. آنقدر ها که فکر می کنید کار با لینوکس چالش برانگیز نیست. آیا هنوز برای استفاده از سیستم عامل لینوکس در شک هستید؟ طریقه نصب Easy Lamp Server را از قبل به یاد می آورید؟ فقط نیاز به یک دستور کوچک دارد.

sudo taskel

می توانید یک سرور LAMP (Linux Apache MySQL PHP) کامل را روی سرور یا توزیع دسکتاپ نصب کنید. واقعا به همین سادگی است.

منبع: linux.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا