بارداریتغذیهتغذیه سالمخانواده

نکات مهمی که باید در سه ماه سوم بارداری بدانیم

اکنون شما شش ماه را پس از سه ماه دوم بارداری، پشت سر گذاشته اید و در انتهای دوران بارداری هستید که هفته 25 تا 36 را شامل می شود. رشد جنین در سه ماه سوم بارداری کامل می شود. وزن او از650 گرم به 3 تا 4 کیلو گرم میرسد و قد از 30 سانتیمتر به 50 سانتیمتر رشد می کند. در اواخر این دوره ریه ها و مغز رشد می کند. استخوان سر به صورت نرم می ماند. از اواسط این دوره جنین خود را در حالت پایین قرار می دهد. بعضی از نکاتی که باید در طول سه ماه سوم بارداری، بدانید نسبت به ماه های قبل متفاوت است. به طور خلاصه تا پایان سه ماه آخر، مادر دارای علائم زیر خواهد بود.

علائم سه ماه سوم بارداری
علائم سه ماه سوم بارداری
 • اضافه وزن محسوس همرا با ورم
 • جنین به ستون فقرات مادر فشار وارد می کند.
 • افزایش دمای سطح پوست.
 • سوزش سردل
 • به دلیل تغیرات هورمونی موهای بدن زخیم تر می شود.
 • احساس انقباضات کاذب
 • رگ های واریسی پشت پا
 • سردرد های خفیف.
 • یبوست ادامه دار.
 • ترشحات زرد از سینه آغوز یا کلستروم

در بعضی از بانوان این حالت ها کم و زیاد است و برخی اصلا تجربه نمی کنند. به عنوان مثال اگر لگن کوچک باشد فشار به ناحیه ستون فقرات بیشتر است و مادر نمی تواند شب خواب خوبی داشت باشد به همین دلیل در روز دچار خواب آلودگی هستید. برای کمتر شدن این مشکل یک بالش لای پا بگذارید.

حتما دوره های پزشکی را ماهانه بروید. در دوره سوم بارداری به صورت هفتگی به پزشک یا مشاور مراجعه کنید تا وضعیت شما و جنین را بررسی کند که اگر نیاز به زایمان زودرس بود اقدام شود.

زایمان زودرس در سه ماه سوم بارداری

گاهی مادران در شروع سه ماه سوم بارداری استرس زایمان زودرس را دارند که نیاز به مراجعه هفتگی به ماما است. بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و به خدا توکل کنید.چون خود استرس عامل زایمان زودرس است.

گاهی پزشک تشخیص می دهد برای سلامت مادر یا نوزاد زایمان زودرس باشد. اگر فرزند شما بدون مشکل خاص از این ماه به بعد به دنیا بیاید، تحت مراقبت های بیمارستانی قرار گرفته و اگر نیاز باشد او را در دستگاه قرار می دهند تا رشد کامل شود.

درد های شدید دور ناف و انتهای کمر یا عدم حرکت طولانی مدت و انقباضات رحمی جنین را جدی بگیرید.

ماه هفتم بارداری

در این ماه جنین حدود یک کیلو و 80 گرم می شود و قد او به 36 سانتیمتر می رسد. مو ها و مژه ها شروع به رشد می کنند. جنین به نور و صداهای بیرونی حساس است و می تواند واکنش نشان دهد. حتی می تواند احساس های خوش یا ناراحتی شما را حس کند.

نحوه قرار گیره جنین در سه ماه آخر بارداری
نحوه قرار گیره جنین در سه ماه آخر بارداری
 • از بلند کردن اجسام سنگین خود داری کنید.
 • ورزش و تحرک و پیاده روی حداقل یک روز درمیان داشته باشید
 • از سفرهای هوایی تا حد امکان بپرهیزید.
 • برای زمان مطالعه در مورد نگهداری کودک برنامه ریزی کنید.

تغذیه مادر در ماه هفتم بارداری

درماه هفتم بارداری، از هفته 29 تا 32 به دلیل رشد کودک به معده مادر فشار وارد می شود به همین دلیل از علائم اصلی این دوران سوزش سردل می باشد. اما چون دارای یبوست هستید هم نمی توانید هر غذایی بخورید. بهترین راه این است که برای کمتر شدن این حالت به‌ جای این ‌که زیاد غذا بخورید به طور متعادل از مواد غذایی مورد نیاز در رژیم غذایی خود استفاده نمایید اما دفعات آن را بیشتر کنید. از میان وعده استفاده کنید؛ لبنیات، سوپ جو با سبزیجات، انواع ماهی تازه وپخته یا خاویار ماهی می تواند مناسب باشد.

در سه ماه سوم بارداری از خوردن مرکبات خود داری کنید و پس از خوردن غذا یا مایعات هرگز دراز نکشید یا نخوابید. اینکار باعث ترش کردن و سوزش بیشتر معده می شود.

غذای مناسب برای سه ماه سوم بارداری
سوپ

همچنان از خوردن شیرینی ها و قند ها خودداری کنید و به جای آن ها از کشمش، انواع توت، انجیر، انواع مغز ها حتی تخمه آفتابگردان و کدو و… استفاده کنید. اما بادام و بادام زمینی را حذف کنید چون یبوست را تشدید می کند.

دوش آب گرم روزانه می تواند شما را سرحال کند. اگر هنوز در پوست شکم احساس کشیدگی می کنید پس از حمام بدنتان را روغن مالی کنید. رعایت این نکات برای راحتی شما و رشد جنین مناسبتر است.

ماه هشتم بارداری

در این ماه کودک تقریبا 45 سانتیمتر و وزن تقریبی 2.20 کیلوگرم رسیده است. درماه هشتم بارداری رشد موهای جنین کامل شده و می تواند چشمانش را باز کند و ببیند (تمرین دیدن). بدنش چربی جذب می کند و جایش کمتر می شود و خود را بیشتر جمع می کند اما گاهی هم لگد می زند.

از این به بعد سفرهای طولانی کاری پر خطر است. بهتر است از سفر های غیر ضرروی در سه ماه آخر بارداری اجتناب کنید. ترمز های ناگهانی می تواند ایجاد شوک و انقباضات ناگهانی کند و منجر به زایمان زود رس شود. چند ماه بعد از زایمان می توانید سفر کوتاهی را برای خودتان و فرزندتان ترتیب دهید.

رشد مو در هشت ماهگی
رشد کامل مو و سر در 8 ماهگی

تغذیه ماه هشتم بارداری

تغذیه این ماه مانند ماه قبل است. حجم غذا کم اما دفعات غذایتان را بیشتر باشد. از مواد مغذی کم حجم استفاده کنید. نوشابه و غذاهای نفاخ رنج شما را در هضم بیشتر می کند. ازآبمیوه ها به جز مرکبات استفاده کنید.

در این ماه شاید لک های پوستیتان پر رنگ تر شد. نگران نباشید به احتمال زیاد بعد از زایمان برطرف می شود.

حواستان به ورزش های کششی باشد. طولانی مدت نایستید چرا که وزن زیادی را حمل می کنید و امکان دارد پشت ساق پا رگ های واریسی ایجاد شود. از کفش های مناسب برای پیاده روی استفاده کنید و شب ها پاهایتان را ماساژ دهید.

ماه نهم بارداری

ذوق دیدن فرزند در شما و اطرافیانتان بیشتر می شود شما در این ماه هفته 33 تا 36 را به اتمام می رسانید. تا پایان این ماه فرزند شما 50 سانتیمتر رشد می کند و وزن او از 2.80 کیلو به 3.50 تا 4 کیلو گرم می رسد.

درماه نهم بارداری گردن رشد می کند. فرزند شما می تواند عمل تمرین تنفس را انجام دهد، سرش را بچرخاند و به طور کامل در لگن فرو می رود و حجم مایع آمنیوتیک (کیسه آب) کم می شود. کم کم فرزندتان برای دیدن شما آماده می شود. برخی از موهای بدن می ریزد و ناخن ها کامل رشد می کند.

تغذیه مادر در ماه نهم

شامل موارد تغذیه ای ماه هشتم می باشد. در این ماه مصرف نمک را کاهش دهید از خوردن میوه هایی مانند گیلاس خودداری کنید؛ روی شیر اثر می گذارد. استراحت را بیشتر کنید حتی به صورت چرت زدن.

اقدامات آخر

بعد سونوگرافی آخر، پزشک تاریخ زایمان را تعیین می کند و جنسیت فرزندتان را با اطمینان بیشتر می گوید. حالا شما باید فضای بیرون را برای رسیدن فرد جدید خانواده آماده کنید.

 • یک نام برای فرزندتان انتخاب کنید.
 • اگر برای خرید نیاز به مشورت با دوستان و آشنایان دارید حتما این کار را انجام دهید.
 • مطمئن باشید لوازم مورد نیاز کودک را آماده کرده اید. برای اینکار لیستی از وسایل بهداشتی، پوشاک وسایل حمام را آماده کنید.
 • از وقت گذاشتن برای خرید وسایل غیر ضروری خود داری کنید. فعلا لوازمی که تا 3 ماهگی احتیاج دارید مهمتر است.
لوازم ضرروری نوزاد
لوازم ضروری نوزاد

حتما یک ساک جدا برای وسایل اولیه در بیمارستان آماده کنید. می توانید بعضی موارد را از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنید.

سه ماه اول بارداری

سه ماه اول بارداری
سه ماه اول بارداری

سه ماه دوم بارداری

سه ماه دوم بارداری
سه ماه دوم بارداری

سه ماه سوم بارداری

سه ماه سوم بارداری
سه ماه آخر بارداری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا