بارداریتغذیهتغذیه سالمخانواده

نکات مهمی که باید در سه ماه اول بارداری رعایت کنیم

پس از آن که تست بارداری می دهید و مطمئن می شوید که باردار هستید دوران جدیدی را آغاز می کنید. در این 9 ماه تمام بدن شما از لحاظ جسمی و روانی، حتی روحی دچار تغییر خواهد شد که می توان آن را به سه بخش تقسیم کرد. در این مقاله نکاتی که باید در سه ماه اول بارداری به آن توجه کنید را بررسی می کنیم.

به طور کلی این سه ماه شامل 13 هفته یا 90 روز می شود. علائمی را متوجه خواهید شد شامل قطع پریود، تهوع همراه با استفراغ، تغییرهورمونی و به طبع آن تغییر خلق و خو، گرفتگی بدن وخستگی زیاد، تغییر و حساسیت در پستان، حس ناخوشایند نسبت به بعضی بو ها و غذا ها و… این تغییرات در افراد متفاوت است.

ماه اول بارداری

پس از یک هفته تخمک گذاری و لقاح ایجاد می شود در هفته دوم سلول ها در حال تقسیم هستند که به آن رویان گفته می شود. در این دوره، جنسیت جنین توسط اسپرم که داری X,Y است، مشخص می شود و دیگر تغییر نمی کند. در پایان هفته سوم بارداری فعالیت تشکیل قلب رویان آغاز می ‌شود و گردش خون انتقال مواد غذایی و اکسیژن را به ارگان های بدن امکان‌پذیر می‌ کند. هفته چهارم تبدیل رویان به نطفه شکل می گیرد.

علائم این ماه کاملا محسوس نیست اما با کمی دقت متوجه می شوید به عنوان مثال دمای بدن شما در صبح بالا می رود. به طور کلی بدن بلافاصله پس از تخمک‌گذاری دما را افزایش می دهد. این وضعیت در حالت معمولی سه تا چند روز طول می کشد اما در ماه اول هر روز خواهد بود. این شرایط نیاز به دانش جدید دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

1- کنترل هیجان و اضطراب

در این ماه به دلیل اینکه بدن شما وارد فرایند جدیدی شده است از لحاظ هورمونی دچار تغییر می شوید. این امکان وجود دارد خلق و خوی شما را تغییر یافته و اگر احساس کردید تغییر کردید بهتر است شما و اطرافیان نزدیکتان موضوع را بدانند. در غیر اینصورت تا آخر سه ماه این موضوع را نگویید به این دلیل که بیشترین سقط ها در سه ماه اول بارداری اتفاق می افتد.

چیزی که آن ها و شما باید درک کنید این است که بدن شما در حال آماده سازی یک انسان می باشد. در این دوران اولین نکته مراقبت از حال خودتان است. شاید شما احساساتی تر یا عصبی و بی قرار شوید. یا حس خوبی به بعضی غذاها یا شریک زندگیتان نداشته باشید. پس مهمترین نکته درک خودتان و درک شریک زندگیتان از وضعیت موجود است. برای حفظ روحیه خود به خدا توکل کنید. در زمان سردرد مصرف مایعات و ماساژ سر و شانه را فراموش نکنید.

2- به پزشک زنان مراجعه کنید

اولین اقدامی که پس اطمینان به فرزند دار شدن باید انجام دهید، این است که پزشکی را برای مشورت و بررسی این دوران در نظر بگیرید. فرقی نمی کند کجا زندگی می کنید اما این کار بسیار مهم و حیاتی است. در ایران می توانید به مراکز بهداشت مراجعه کنید که در همه شهر ها و روستا ها با هزینه کمتر خدمات رسانی می کنند و یا می توانید یک پزشک متخصص زنان وزایمان با سابقه را انتخاب کنید.

به این صورت مراحل را با آرامش بیشتری طی خواهید کرد. شما باید اطلاعاتی از پرونده پزشکی خود و شرایط زندگی و شریک زندگی تان به آن ها بدهید، در مقابل آن ها برنامه ای را برای شما ترتیب می دهند که ماهانه مراجعه کنید که شامل داروها و مکمل های مورد نیاز شما می شود.

3- ترس از سقط جنین

یکی ازنگرانی هایی که اغلب در آغاز بارداری وجود دارد، سقط جنین است .اما طی چند دهه گذشته، پیشرفت تکنولوژی به کمک پزشکی آمده و باعث کاهش سقط و تولد نوزادان نارس شد. همینطور سونوگرافی به پزشکان و والدین اجازه می دهد فرزند خود را زودتر ببیند. امروزه اغلب سقط ها در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد که این همگانی نیست و بستگی به شما و بدنتان دارد. از مهمترین عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سیگار و مشروبات الکلی

استعال دخانیات همچون سیگار و خوردن مشروبات الکلی، از اصلی ترین دلایل سقط جنین ناخواسته در این دوران می باشد. حتما در دوران بارداری این مصرف این مواد را ترک کنید.

مواد غذایی مضر در ماه اول بارداری

بهتر است این موارد تا ماه چهارم بارداری رعایت شود.

 • موارد کافئین دار مثله قهوه تلخ یا چای تیره
 • مصرف زیاد زعفران
 • سبزیجات نشسته
 • ماهی کنسرو شده یا غذای دریایی خام
 • سیب زمینی یا گیاهان جوانه زده
 • گوشت مرغ یا گاو نیمه خام مانند انواع سوسیس و کالباس و جگر خام
 • مصرف زیاد میوه هایی مثل هلو، آناناس، پایایا، خربزه تلخ
 • مصرف پنیر
 • بادام زمینی
 • مصرف بی اندازه ویتامین های A, E
 • مصرف نامناسب بعضی ادویه ها مانند تخم شوید، آویشن، پونه، بابونه، زرشک، غوره، کرفس و گشنیز
مواد خوراکی مضر و موثر در سقط جنین
مواد خوراکی مضر و موثر در سقط جنین

مسائل ژنتیکی

برای اطمینان از اینکه شما جزو این دسته هستید یا خیر، نیاز به آزمایش هاییست که به دستور پزشک شما صورت می گیرد. از جمله تست های خون برای تشخیص مشکلات ژنتیکی و سطوح هورمونی، مشکلات فشار خون دیابت و… غربالگری مهمترین و واجب ترین آزمایش در این دوران است.

بارداری غیر طبیعی

گاهی بارداری های شیمیای یا لقاح مصنوعی باعث رشد ناگهانی یا اشتباه جنین می شود که به خاطر ناهنجاری های کروموزومی می باشد. مانند تشکیل زود هنگام یا دیر هنگام قلب.

موارد دیگر سقط جنین می توان به سندروم تخمدان، مشکلات عفونی و ایمنی، بارداری پوچ، قرار گرفتن در تشعشع و… اشاره کرد.

علائم

خطر در این دوران شامل درد، خونریزی و گرفتگی در رحم می شود. به خود استرس راه ندهید و در اولین فرصت باید به پزشک یا مشاور مراجعه کنید.

مواد غذایی و داروی مورد نیاز ماه اول بارداری

این مواد غذایی و دارویی از ماه اول آغاز شده و در ماه های بعدی با نظر پزشک و مشاور اضافه یا کم می شود.

 • اسیدفولیک
 • ویتامین ها
 • سبزیجات به استثنا کرفس و گشنیز و میوه های تمیز
 • کلسیم دی و مصرف لبنیات به جز پنیر
 • تمامی غلات مانند حبوبات مخصوصا عدس
 • آب کافی
 • گوشت ها و جگر پخته
 • سیب زمینی
مواد غذایی مورد نیاز در زمان بارداری

ماه دوم

در ماه دوم بارداری، جنین از اندازه یک عدس به اندازه یک لوبیا خواهد رسید و بیشتر از ماه اول جا به جا می شود اما فعلا شما حس نمی کنید. در طی ماه دوم نخاع، ستون فقرات وپوست اثر انگشت، پلک‌ها، بخش سفید و رنگی چشم نوزاد متولد نشده شما شکل می گیرد.

1- تغییرات ظاهری در ماه دوم بارداری

تغییر سیستمی بدن شما در ماه دوم بارداری باعث می شود خلق و خوی شما وارد فاز جدیدی شود و به دلیل نیاز بدن هوس های غذایی خواهید داشت. بهتر است به آن ها پاسخ مثبت دهید.

امکان دارد از نظر ظاهری هم تغییر کنید وبا احتمال کم در پوست شما لک هایی ایجاد شود یا دچار ریزش مو شوید. به خود آرامش دهید و استراحت کنید این دوران به زودی به اتمام می رسد و بدن شما بعد از زایمان دوباره بازسازی خواهد شد.

شاید بیشتر اوقات خواب آلود و خسته باشید و یا عصبی و بی قرار، حتی همچنان حالت تهوع داشته باشد. تفاوت این موارد امکان دارد به نوع جنسیت فرزند شما هم مربوط باشد. بیشتر افرادی که در این دوران خواب آلود بوده اند، فرزندشان دختر بوده است.

تغذیه جنین در هفته ششم از طریق کیسه زرد به اتمام رسیده و از این به بعد جنین از خون تغذیه می کند. برای همین بند ناف بزرگتر شده و جنین درون مایعی به نام آمنیوتیک شناور می شود و سپس جفت آن شکل می گیرد. این حجم خون و مایع باعث بزگ شدن لایه رحم شده و به مثانه فشار می آورد و باعث تکرر ادرار می شود این وضعیت تا آخر بارداری همراه شما خواهد بود.

2- تغذیه ماه دوم بارداری

در ماه دوم به دلیل تغییر سیستمی بدن، شما نیاز فوری به مواد دارویی دارای آهن مانند اسید فولیک، دارید. غذایی مانند: گوشت ها و مایعات خون ساز مانند آب انار و اسفناج مناسب این ماه و ماه های بعد است.

این ماه بهترین زمان برای تعین ظاهری نوزاد هم هست. همانطور که می دانید عوامل ژنتیکی و وراثتی بر جسم فرزند شما موثرند اما مسائل تغذیه ای هم می تواند مفید باشد. در این دروان بهترین مواد غذایی میوه هایی مانند سیب، موز، گلابی، توت های تازه یا حتی خشک شده هستند که علاوه بر خواص در زیبایی فرزند شما هم دخیلند.

جنین در ماه دم
جنین در آخر ماه دوم

3- غربالگری

از مهمترین آزمایش های سه ماه اول بارداری می باشد. اگر در اقوام خود مشکلات سندروم داون و مشکلات دیگر ژنتیکی را دارید بهتر است حتما به بهترین ومعتبر ترین کلینیک ها مراجعه کنید. اگر تست مثبت بود دوباره تست های تشخیص گرفته می شود که در صورت اطمینان از مشکل حاد، پزشک عمل کورتاژ را انجام می دهد.

این تست ها شامل تست خون، تست های ژنتیک، مایع گردن جنین و… می باشد که طی چند مرحله انجام می شود.

ماه سوم

در ماه سوم بارداری اول خود را برای دیدن فرزندتان آماده کنید در این ماه مغز و سلول های عصبی رشد می کنند و اولین استخوان ها شکل می گیرند. به تدریج شکل فک، گوش و بینی و مو مشخص می شود. در این دروان جنین حدود 5 سانتیمتر رشد می کند تقریبا به اندازه دو بند انگشت می شود.

1- اولین جلسه سونوگرافی در ماه سوم بارداری

در ماه سوم بارداری از هفته هفتم تا نهم شما می توانید اولین جلسه سونوگرافی را تنظیم کنید و فراموش نکنید در این ماه هم تست غربالگری دارید.

2- تغذیه ماه سوم

در این ماه بیشتر از هر زمانی نیاز به برنامه ریزی غذایی نیاز دارید. بدن خود را از لحاظ کلسیم غنی کنید. اگر اینکار را نکنید در ماه های بعدی بدن شما از کلسیم ذخیره دندان ها و استخوان هایتان برای جنین استفاده می کند واین امکان دارد بعد از بارداری دندان هایتان مقاومت سابق را نداشته باشد. همچنان سولفات و تغذیه خون ساز را ادامه دهید.

لبنیات و مغز ها مانند: گردو وشیر و بادام له شده، کشمش و توت خشک را فراموش نکنید رعایت این نکات غذایی باعث می شود تا فرزندی سالم و باهوشتر به دنیا بیاورید. این را به یاد داشته باشید این روند علاوه بر ماه سوم دوره اول بارداری در سه ماهه دوم هم ادامه خواهد داشت.

اکنون که شما 9 هفته موفقیت آمیز را پشت سر گذاشته و از سه ماه اول بارداری به سه ماهه دوم بارداری رسیده اید. فرزند شما دوران سخت خطر سقط را سپری کرده است. حال زمان آن فرا رسیده که به اطرافیان این خبر خوش را بدهید و برای سه ماه دوم بارداری خود برنامه ریزی کنید که می تواند شامل موارد زیر بشود.

 • ورزش وتناسب اندام
 • کنترل وزن
 • عدم مصرف شیرینی جات
 • مصرف و استعمال کرم ها و روغن ها
 • پیش بینی وسایل مورد نیاز کودک

پس از این دوران، شما وارد سه ماه دوم بارداری خود خواهید شد. در این دوره وزن شما به طور محسوسی افزایش یافته و می توانید رشد فرزند خود را حس کنید.

سه ماه اول بارداری

سه ماه اول بارداری
سه ماه اول بارداری

سه ماه دوم بارداری

سه ماه دوم بارداری
سه ماه دوم بارداری

سه ماه سوم بارداری

سه ماه سوم بارداری
سه ماه سوم بارداری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا