خانوادهزناشویی

بهترین سن ازدواج برای دختر و پسر چه زمانی است؟

ازدواج موفق به عوامل بسیاری بستگی دارد. بعضی ها معتقدند که شناخت کافی طرفین قبل از ازدواج و داشتن استقلال مالی از عوامل مهم زندگی مشترک پایدار است. همه این موارد منطقی هستند اما عامل دیگری نیز وجود دارد که شاید در اکثر اوقات نادیده گرفته شود. این عامل مهم و تاثیر گذار، سن طرفین در زمان ازدواج است. در ادامه مطلب بهترین سن ازدواج را بررسی می کنیم.

بهترین سن ازدواج برای دختر و پسر چه زمانی است؟

سن ازدواج مسئله ای است که با توجه به شرایط تغییر می کند. ازدواج برای پسر و دختر یک امر غریزی و فطری است. هر زمان این غریزه و فطرت و رشد سنی و عقلی و اجتماعی بیدار می شود و دختر و پسر نیاز به ازدواج در درونشان بیدار می شود؛ این زمان، زمان ازدواج آن شخص است.

این نیاز به ازدواج اکثرا بعد از سن بلوغ شرعی دختر و پسر است. اما زمان ظهور این نیاز در افراد متفاوت است. اگر جوانی به “بلوغ جسمی” و “بلوغ عقلی” رسیده باشد آماده ازدواج است و بهترین سن ازدواج برای اوست.

افراد باهوش زودتر به بلوغ جسمی و عقلی می رسند. پس سن ازدواج چیزی نسبی است که در افراد مختلف و جوامع مختلف متفاوت است. همچنین باید گفت که تعیین کردن سن برای ازدواج و نسخه پیچیدن برای همه افراد کار اشتباهی است چون هر کسی در سنی خاص این شرایط را دارا است.

سن مناسب برای ازدواج واقعا محدود به یک عدد خاص نمی شود. ممکن است 20 سالگی زمان مناسب برای ازدواج یک فرد باشد در حالی که فردی دیگر حتی در 35 یا 40 سالگی نتواند ازدواج کند. تفاوت های فردی می گوید که سن و زمان مناسب برای ازدواج هر شخص تفاوت دارد.

سن ازدواج

شرایط لازم در بهترین سن ازدواج

رشد عقلی

زمانی که فرد رشد فکری لازم را جهت انتخاب همسر پیدا نکرده است، نمی تواند اقدام به تصمیم گیری برای ازدواج کند و قدرت تشخیص مصلحت یا مفسده در ازدواج با فرد مورد نظر را ندارد. رشد فکری پس از بلوغ جسمانی رو به تکامل می رود.

پس از بحران های بلوغ، فرد استعداد ها، توانایی ها و امکانات محیطی خود را بهتر می شناسد و نسبت به شخصیت خود بیشتر آگاهی پیدا می کند. در نتیجه تصمیماتش بیشتر از عقل نشات می گیرد تا احساسات.

رشد جسمانی

دختر و پسر باید از لحاظ جسمی به بلوغ برسند. یعنی دختر و پسر توانایی جنسی داشته باشند. تحقیقات نشان می دهد دختران در سن 13 تا 14 سالگی اکثرا بلوغ جنسی پیدا می کنند و تمام دختران تا سن 17 سالگی بالغ می شوند. و پسران نیز از سن 14 تا 17 سالگی تماما بلوغ جنسی پیدا می کنند.

اولین شرط برای ازدواج همین بلوغ جنسی است که عموما دختران در 15 سالگی و پسران در 16 سالگی رخ می دهد. منظور از بلوغ جنسی این است که اندام های جنسی دختر و پسر آمادگی مسائل زناشویی داشته باشند.

بلوغ جنسی

خواسته های فیزیولوژیکی و غریزی یک فرد که ازدواج جوابی برای آن است به خواسته ها و هر چه بین این دو سوال و جواب فاصله بیشتر باشد عقده های روانی بیشتر است.

رشد اخلاقی

روابط زناشویی مانند هر ارتباط اجتماعی دیگر بین انسان ها با در نظر گرفتن ارزش های اخلاقی زن و مرد است که منجر به سعادت و معنویت زندگی آنان می شود.

بسیاری از مسائل زناشویی در چهارچوب اخلاق و فضایل اخلاقی قابل حل است و هر اندازه زن و شوهر اخلاق و رفتار پسندیده مانند صداقت و گذشت، درستی و فداکاری و … داشته باشند زندگی شان از سلامت و آرامش بیشتری برخوردار خواهد بود.

رشد عاطفی

رشد عاطفی و احساسی از شرایط لازم برای ازدواج و بهترین سن ازدواج است و دارای مزایای زیادی است. فردی که از رشد عاطفی، مهار احساسات منفی و مثبت برخوردار است، در ابراز خشم و ترس، گریه و شادی، محبت و … رفتار های مورد قبول جامعه انجام می دهد، نه مانند یک کودک.

رشد عاطفی نیز مانند رشد عقلی به سن تقویمی نیست، بلکه به میزان یادگیری، تجارب فرد و از همه مهم تر تعامل عاطفی کودک با والدین و دیگر بزرگسالان آموخته می شود.

رشد اجتماعی

رشد اجتماعی رابطه نزدیکی با رشد عقلی و رشد عاطفی دارد. انسان دارای چهار دنیای اجتماعی مانند: خانواده، دوستان، شغل و مدرسه است که باید از نظر اجتماعی ارزیابی و بررسی شود.

فردی که از رشد اجتماعی برخوردار است، روابط اجتماعی (از جمله رابطه بین زن وشوهر) را بهتر درک می کند، به دیگران احترام می گذارد، حقوق دیگران را محترم می شمارد، نقش، وظایف و مسئولیت های مربوط به خود را به درستی انجام می دهد.

سن ازدواج از دیدگاه قرآن و اسلام

ازدواج و همزیستی یک مسئله غریزی و طبیعی است و خداوند در قرآن کریم پایین ترین سن برای ازدواج را در دختران 9 و در پسران 15 سالگی تعیین کرده است. دختران و پسران در این سن به بلوغ جنسی می رسند، بنابراین خداوند سن خاصی را برای ازدواج تعیین نکرده، اما پایین ترین سن ممکن برای ازدواج را در قرآن بیان فرموده است.

سن ازدواج از دیدگاه قرآن و اسلام

خداوند سن ازدواج را تعیین نکرده، اما در آیه ای که خداوند در سوره نساء می فرماید درباره شرایطی که لازم است انسان در آن ازدواج کند صحبت کرده است و تا حدودی می توان سن ازدواج را تشخیص داد. خداوند در آیه 6 سوره نساء می فرماید:

« یتیمان را آزمایش کنید تا هنگامی که بالغ شده و به نکاح تمایل پیدا کردند و آنان را به درک مصالح زندگانی خود آگاه یافتید، اموالشان را به آن ها بدهید». با توجه به این آیه زمان ازدواج پس از بلوغ جنسی و زمانی که انسان به یک درک نسبی از زندگی است می باشد.

نتیجه گیری

بلوغ هیجانی و اجتماعی مهم تر از سن ازدواج است. برای ازدواج تنها رسیدن به بلوغ جنسی و جسمی در پسران و دختران کافی نیست. بلکه باید فرد به بلوغ هیجانی، روانی یا عاطفی نیز برسد. منظور از بلوغ روانی این است که نگاه فرد به زندگی با یک کودک یا نوجوان متفاوت باشد و این چیزی است که بیشتر اطرافیان آن فرد متوجه این تفاوت و تغییر رفتار می شوند.

ویژگی ها و مشخصه های بلوغ عاطفی، هیجانی و اجتماعی شامل موارد زیر است:

  • بر هیجانات و احساسات خود کنترل دارد
  • می‌تواند نیاز ‌های مالی، علمی و بهداشتی خانواده را تامین کند.
  • می تواند عادات غلط خود را ترک کرده و توانایی تغییر و اصلاح شدن دارد.
  • اعتماد به نفس و عزت نفس دارد.
  • مسئولیت پذیر است.
  • با وجدان و با اخلاق است و به منافع جمع احترام می‌گذارد.
  • مستقل است یا برای مستقل بودن تلاش می‌کند.
  • آینده نگر و هدفمند است.
  • می‌تواند تکیه گاه باشد.

تشخیص اینکه فرد به بلوغ روانی و اجتماعی رسیده است یا نه کار آسانی نیست و مشاوره گرفتن از یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا به شناخت بهتری از خود و شرایطتان برسید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا