ترفند هاخانه و آشپزخانه

روش های مؤثر و کاربردی برای دوباره سفید کردن لباس های سفید

شاید تابحال برای شما هم پیش آمده باشد که ناخواسته لباس های سفید را همراه با لباس های رنگی، باهم در لباسشویی انداخته اید یا حتی ممکن است لکه های رنگی یا چرب غذا روی لباس سفیدتان ریخته باشد و…. اگر فکر می کنید که دیگر نمی توانید از لباس های سفید لک شده خود استفاده کنید، ما یک خبر بسیار خوب برای شما داریم، در واقع سفید کردن دوباره لباس های سفید، امری ممکن است. در ادامه، روش های مؤثری را، برای پاک کردن لکه های چرب و تیره روی لباس های سفیدتان، ارائه خواهیم داد.

سفید کردن لباس سفید چرک

1. با خمیر دندان درمان کنید.

مواد لازم:

 • 189.3 میلی لیتر جوش شیرین و خمیر دندان سفید کننده پراکسید
 • 1/2 فنجان (125 میلی لیتر) بیکینگ پودر
 • 1/4 فنجان (60 میلی لیتر) نمک
 • 2 فنجان (500 میلی لیتر) سرکه سفید

مواد را با هم ترکیب کنید. خوب هم بزنید تا مخلوط شروع به پُف شدن، کند. برای سفید کردن لباس سفید چرک شده خود، آن را به مدت 3 تا 4 ساعت در این مخلوط خیس کنید و سپس، با آب خنک بشویید.

 • برای بهترین نتیجه، از خمیر دندانی استفاده کنید که به صورت خمیری است( نه ژل مانند). خمیر دندان باید حاوی جوش شیرین نیز باشد.

2. لباس را از قبل در مواد شوینده خیس کنید.

قبل از اقدام برای شستن یا به عبارتی، سفید کردن لباس سفید خود، آن را در مواد شوینده لباس، بخیسانید. 1/4 فنجان (60 میلی لیتر) مواد شوینده لباس یا مواد شوینده ماشین ظرفشویی را، در یک ظرف پر از آب ترکیب کنید. لباس های سفید خود را، در این محلول فرو کنید و بگذارید 2 ساعت خیس بخورد.

 • شامپو را می توان به جای مواد شوینده لباسشویی یا شوینده ماشین ظرفشویی، استفاده کرد، اما اگر از آن استفاده می کنید، سعی کنید شامپویی شفاف و بدون عطر انتخاب کنید. شامپوی رنگی می تواند لباس سفید را لکه دار کند و روغن های معطر نیز می توانند همین کار را انجام دهند.

3. لباس را در آب لیمو خیس کنید.

یک قابلمه بزرگ را با آب پر کنید و برش های یک یا دو لیمو را اضافه کنید. محتویات را روی حرارت زیاد بجوشانید. شعله را خاموش کنید، سپس لباس های سفید را اضافه کنید و اجازه دهید یک ساعت در آب لیمو خیس بخورند.

از بین بردن لکه ها

خیساندن لباس های سفید.

1. آب لیمو را به لباس بمالید.

کمی آب لیمو را روی لکه بمالید و با یک مسواک قدیمی روی آن به مدت چند دقیقه بکشید. برای سفید کردن لباس سفید لکه شده، قبل از شستشو، اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه، این محلول روی لباس بماند.

 • توجه داشته باشید که می توانید این کار را با سرکه سفید مقطر نیز، انجام دهید.
 • اسید های موجود در سرکه و آب لیمو، به اندازه‌ای ملایم هستند که بدون آسیب رساندن به پارچه‌ ها عمل کنند، اما به اندازه‌ای خشن هستند که خاک و بقایای مواد قلیایی را، در خود حل کنند.

2. لکه ها را با نمک بمالید.

به محض اینکه چیزی تیره روی لباس سفید ریختید، کمی نمک به قسمت لکه شده، بمالید. نمک می تواند رطوبت لکه را جذب کند و درحالی که هنوز لکه خشک نشده است، مقداری از لکه را از بین ببرد.

 • این درمان، فقط زمانی کار می کند که لکه هنوز مرطوب و تازه باشد. روی لکه های خشک و محکم کمک چندانی نمی کند.

تقویت کننده مخصوص لباسشویی

1. سرکه را به شونده داخل ماشین لباسشویی، اضافه کنید.

1 فنجان (250 میلی لیتر) سرکه سفید را، قبل از اینکه ماشین لباسشویی وارد چرخه شستشو شود، به آن اضافه کنید. این کار را زمانی که در حال شستن لباس های کاملا سفید هستید، برای بهترین نتیجه انجام دهید.

2. با جوش شیرین بشویید.

1 فنجان (250 میلی لیتر) جوش شیرین را با تمامی لباس های سفید، مستقیماً داخل لگن ماشین لباسشویی بریزید. چرخه را طبق معمول اجرا کنید.

3. بوراکس را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

1/2 فنجان (125 میلی لیتر) بوراکس را روی یک لباس سفید در ماشین لباسشویی بپاشید. آن را مستقیماً با لباس در قسمت لگن بریزید و چرخه را به طور معمول اجرا کنید.

 • شما نباید بوراکس را به قسمت توزیع کننده مواد شوینده جداگانه، اضافه کنید.
 • بوراکس از نظر سفید کننده و خوشبو کننده، شبیه جوش شیرین است.

4. از سفید کننده استفاده کنید.

اگر فقط لباس های سفید می شویید، زمانی که قصد شستن آن ها را دارید، یک پیمانه سفید کننده نیز به آن اضافه کنید. اگر در مورد اثرات قوی سفید کننده استاندارد نگران هستید، سفید کننده های بدون کلر یا سفید کننده های کند اثر، مانند محلول پراکسید 3 درصد را امتحان کنید.

5. لباس سفید را در جوش شیرین خیس کنید.

4 لیتر آب گرم را با 1 فنجان (250 میلی لیتر) جوش شیرین، در یک سینک یا ظرف، ترکیب کنید و خوب هم بزنید تا جوش شیرین حل شود. لباس های سفید چرک شده خود را، در این محلول خیس کنید و مطمئن شوید که همه لباس ها زیر آب هستند. بگذارید حدود 8 ساعت خیس بخورند.

 • جوش شیرین علاوه بر سفید کردن لباس سفید، بوی بد را نیز از بین می برد.

6. پنج قرص آسپرین 325 میلی گرمی را در 2 ظرف (8 لیتر) آب داغ حل کنید.

لباس های سفید را به مدت 8 ساعت یا بیشتر، در این محلول خیس کنید. اطمینان حاصل کنید که مواد در طول فرآیند، زیر آب می مانند.

 • برای سریع تر حل شدن قرص ها در آب، می توانید ابتدا آن ها را پودر کنید.
 • همچنین می‌توانید هنگام شستن لباس‌ ها، چند آسپرین را مستقیماً داخل ماشین لباسشویی بریزید.

فرآیند اصلی شستشو

فرآیند اصلی سفید کردن لباس سفید لک شده.

1. ترکیباتی را که می خواهید اضافه کنید، انتخاب کنید.

از خود بپرسید که می خواهید از کدام پیش درمان ها و تقویت کننده های لباسشویی استفاده کنید. هر گونه پیش درمان را زودتر از موعد انجام دهید و هنگام آماده شدن برای شستن لباس های سفید خود، هر گونه تقویت کننده لباسشویی را به ماشین لباسشویی اضافه کنید.

2. لباس های سفید را جدا کنید.

لباس‌ های سفید خود را در گرم‌ ترین آبی که می‌توانید بدون آسیب رساندن به مواد استفاده کنید، بشویید و لباس‌ های سفید را فقط با سایر اقلام سفید بشویید. همچنین باید لباس های سفید بیش از حد کثیف را جدا از لباس هایی که کمتر کثیف هستند، بشویید.

 • آب در حداقل دمای 120 درجه فارنهایت (50 درجه سانتیگراد) برای از بین بردن خاک، بیشترین تأثیر را دارد.
 • از هر نوع از ترکیباتی( که پیش تر پیشنهاد شد) که استفاده می کنید، شوینده صنعتی مورد نظر خود را نیز به ماشین لباسشویی، اضافه کنید.

3. لباس های سفید را در آفتاب خشک کنید.

نور خورشید، یک اثر سفید کننده طبیعی دارد، بنابراین اجازه دادن به لباس های شما برای آویزان شدن در زیر نور خورشید، می تواند آن ها را به طور همزمان خشک و سفید کند.

 • اگر به دلیل آب و هوا، محل زندگی یا هر دلیل دیگری نمی توانید لباس های خود را زیر نور خورشید خشک کنید، می توانید لباس های سفید خود را در خشک کن، خشک کنید. شما از مزایای سفید کنندگی نور طبیعی خورشید برخوردار نخواهید شد، اما حداقل، خشک کن آسیبی به لباس ها وارد نمی کند.

منبع: wikihow

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا