سینمافرهنگ و هنر

معرفی سریال La casa de papel‎ (خانه کاغذی)

در این مقاله قصد داریم سریال پربیننده دیگری را به نام La casa de papel‎ یا خانه کاغذی معرفی کنیم که مطمئنا اگر یک قسمت از آن را تماشا کنید بی شک شما هم از دنبال کننده های این سریال جذاب می شوید. این سریال به عنوان یکی از در ابتدا یک سری مشخصات و معرفی ها برای این سریال را در اختیار شما قرار می دهیم و بعد به نقد و بررسی این سریال دوست داشتنی می پردازیم.

معرفی سریال خانه کاغذی

 • ژانر: مهیج، سرقت، جنایی و ماجراجویی
 • سازنده این اثر: Álex Pina‎ (الکس پینا)
 • بازیگران: (آلوارو مورته) Álvaro Antonio García Morte
  (اورسولا کوربرو) Úrsula Corberó
  (پدرو آلونسو) Pedro Alonso
  Itziar Ituño Martínez (ایتزیار ایتوئو مارتینز)‎
  (ناجوا نیمیری اوروتیکوئچئا) Najwa Nimri Urrutikoetxea
  (انریکه آرس) Enrique Arce
  (آلبا فلورس) Alba Flores
 • کشور سازنده: اسپانیا
 • مکان های فیلمبرداری: اسپانیا، پاناما، ایتالیا و تایلند
 • زبان اصلی سریال: اسپانیایی
 • سال های انتشار: 2 مه 2017 تا کنون
 • تعداد فصل های اتمام یافته سریال: 4
 • آهنگساز: مانل سانتی استبان و ایوان مارتینس لاکامارا
 • شبکه پخش اصلی سریال: آنتانا3 و نتفلیکس
سریال جذاب La casa de paple
La casa de paple

نقد و بررسی ساختار سریال خانه کاغذی

این سریال به سبک سرقت جنایی توسط الکس پینا در کشور اسپانیا ساخته شد. به طور کلی این سریال درباره دو سرقت آماده یکی در ضرابخانه سلطنتی و دیگری در بانک مرکزی اسپانیا است که توسط شخصی به نام پرفسور رهبری می شوند.

این فیلم در مادرید اسپانیا و بخش هایی در فصل 3 و 4 در ایتالیا (فلورانس)، تایلند و پانوما فیلمبرداری شده. روایت این سریال به روشی شبیه به زمان واقعی گفته شده که در آن از ساختار های پیچیده ای مانند: متکی بر فلاش بک، پرش های زمانی، انگیزه های پنهان شخصیت ها و راوی غیر قابل اعتماد استفاده شده است.

می توان گف توکیو بازیگر زن و نقش اصلی این داستان و همینطور راوی غیرقابل اعتماد است و هویت بسیار قوی که این بازیگر در آن ایفای نقش می کند را به خوبی نشان داده.

در نگاه اول به نظر می آید این فیلم نیز مانند فیلم های دیگر سرقت است که با نیرو های پلیس درگیر می شوند و به اصطلاحی خوبی با بدی مبارزه می کند، اما در ادامه داستان متوجه خواهید شد که هدف سازندگان این سریال چیزی فراتر از اشاره به این موضوعات است.

در فیلمنامه این اثر تلاش های زیادی صورت گرفته تا بازیگران بتوانند چالش هایی که شخصیت ها در فیلم درگیر آن می شوند را به خوبی بیان کنند. شخصیت های فیلم از نظر چالش هایی که برای آن ها در طی داستان بوجود می آید و عواطف، تصمیمات و اقدامات آن ها طبق شرایط مختلف مورد بررسی و روانشناسی قرار می گیرند.

شخصیت های این داستان بر خلاف تمرین ها و آمادگی هایی که از قبل برای آمادگی در موقعیت های خود داشتند در طی روند داستان مجبور به گرفتن تصمیمات دیگر و خارج شدن نقشه از مسیر و همچنین تبعات دیگری که برای آن ها به همراه دارد.

نکته ای که در آن بسیار جالب است این است که هیچکدام از شخصیت های این سریال نه به عنوان شخصیت های مثبت و خوب و نه به عنوان شخصیت های منفی و بد معرفی نشده اند، این نشان می دهد که نه تنها فرقی بین نیرو های امنیتی و سارقان وجود نداشته بلکه جنگ بین این دو گروه باعث می شود تا با توجه به موقعیت های خاصی که در آن قرار دارند گاهی تصمیمات خاص و عجیب بگیرند تا باعث ایجاد همدردی و همدلی در مخاطب برای این دو گروه شود.

همچنین می توان گفت یکی از بهترین ویژگی هایی که این فیلم دارد و باعث شده در سطح جهانی شهرت بسیاری پیدا کند و به عنوان یک منبع غنی از اتفاقات مختلفی باشد که در هر اپیزود به میزان کافی به آن اتفاقات پرداخته اند و باعث جذب مخاطبان بسیاری شده اند.

به طوری که به بیننده کمترین مجالی را برای ندیدن ادامه سریال و همچنین توجه نکردن به این دراما را می دهد بررسی حالات و همچنین رفتار های انسانی است که در روند داستان مشاهده می کنید یعنی اینکه به هردو گروه توجه یکسانی شده است جوری که تقابل این دو کمتر برای نشان دادن خوبی و بدی است.

از جوایز هایی که این فیلم در جشنواره ها برنده شد می توان به بهترین سریال های درام را در 46 دوره جوایز بین المللی امی، تشویق و تحسین منتقدان برای پیچیدگی طرح این سریال، درام های بین فردی، کارگردانی و تلاش برای نوآوری تلویزیون اسپانیا اشاره کرد.

بی شک یکی از بهترین فیلم های دنیا خانه کاغذی است
سرقت پول

خلاصه ای از سریال

داستان سریال La casa de paple یا خانه کاغذی به این صورت است که شخصی به نام پرفسور گروهی هشت نفره از سارقان حرفه ای و مورد تعقیب را جمع می کند و برای آن ها از نقشه خود می گوید.

همانطور که ابتدای مقاله گفته شد پرفسور نقشه سرقت به دو مکان مهم کشور یعنی ضرابخانه سلطنتی و بانک مرکزی اسپانیا را کشیده. برای این نقشه چند سال وقت گذاشته شده و تمامی پیش بینی ها انجام شده اما باز هم اتفاقاتی می افتد که غیر قابل پیش بینی است.

پرفسور در ابتدا قوانینی می گذارد که برای امنیت اعضاست و آن هم این است که: اعضا به هیچ عنوان نباید حتی کوچک ترین اطلاعاتی از خود را در اختیار باقی اعضا قرار دهند، به هیچ عنوان اسم و فامیل خود را فاش نکنند و اصلا با یکدیگر صمیمی و وابسته نشوند زیرا باعث بروز مشکلات در تصمیمات می شود.

پس پرفسور برای حفاظت از اطلاعات و اسامی تیمش کد هایی را با تصمیم اعضا انتخاب می کند. با توجه به تصمیم اعضا آن ها اسم شهر های مختلف را برای خود انتخاب می کنند و در هنگام حمله نیز از لباس های یک سره قرمز رنگ و ماسک های نقاش معروف اسپانیایی به نام سالوادور دالی استفاده می کنند.

فصل پنجم این سریال قرار است منتشر شود
سرقت پول

در ابتدای این سریال پرفسور توکیو را از دست پلیس نجات می دهد و به گروه خود دعوت می کند. بعد از اینکه اعضای تیم خود را جمع کرد 5 ماه در محل شکار متروکه ای در محدوده شهر تولدو به آن ها درباره ی تقشه سرقت اول خود آموزش می دهد.

در این نقشه پرفسور قرار است در مکانی دیگر رهبری کند و اعضا باید با 67 گروگان طی 11 روز در ضرابخانه سلطنتی بمانند و بعد از آن با 2.4 میلیارد یورو فرار کنند.

به طور کلی در فصل یک و دو اعضا درگیر سرقت هستند و از قوانینی که از پیش تعریف شده پیروی می کنند و با مشکلات از پیش تعیین نشده درگیر می شوند.

نکته:

برای اسپویل نشدن فیلم فقط قسمت های کوچکی از اتفاقاتی که رخ می دهد را به شما می گوییم.

در فصل سه و چهار سریال La casa de papel‎ نیز نقشه پرفسور سرقت به بانک مرکزی است اما با این تفاوت که در فصل سه فیلم دو سال بعد از سرقت اول را نشان می دهد که هر کدام از اعضا در مکانی جدا برای خود به خوش گذرانی پرداخته اند، اما در طی حرکتی اشتباهی یکی از اعضا به نام ریو توسط نیرو های پلیس دستگیر می شود و پرفسور این بار برای نجات ریو دست به این سرقت می زند.

پرفسور برای این سرقت از نقشه های قدیمی برادرش یعنی برلین استفاده می کند و زمان زیادی برای طراحی اساسی نقشه ندارد. بعد از آن پرفسور و لیسبون اعضا را دور هم جمع می کنند تا با هم ریو را از دست شکنجه ها نجات دهند. در این سرقت آن ها سه عضو جدید به نام های پالرمو، مارسی و بوگوتا را نیز به کار می گیرند و رهبری این عملیات بر عهده پالرمو گذاشته می شود.

در فصل چهارم سریال La casa de papel‎ داستان درباره ی یکی از شخصیت های اصلی داستان به اسم نایروبی که در فصل سوم توسط پلیس های مخفی مورد هدف گلوله قرار گرفت و زخمی شد و همچنین آزاد شدن لیسبون و فراری دادن او توسط پرفسور و همچنین نجات ریو از دست شکنجه های نیروهای پلیس بود .

برای فصل پنجم این اثر بسیار زیبا گفته شده از تاریخ دوشنبه 13 مرداد در کشور دانمارک فیلمبرداری آن شروع شده و ادامه فیلمبرداری در اسپانیا صورت می گیرد. همچنین شخصیت های جدیدی به نام های میگوئل آنخل سیلوستره و پاتریک کریادو قرار است در این سریال جذاب ایفای نقش کنند.

به گفته آلکس پینا فصل پنجم سریال La casa de paple قرار است حماسی ترین فصل این فیلم باشد.

مطالب مرتبط:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا