اقتصادبورس و سرمایه گذاریطلا سکه ارزعلم و فناوری

بیت کوین چیست؟ آیا سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال کار درست و سود آوری است؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال

ارز دیجیتال، یک نظام پرداخت جهانی مشابه پول بی ‌پشتوانه است که  به لحاظ حقوقی تاکنون هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته است.
بیت‌ کوین نخستین ارز دیجیتال غیر متمرکز است چرا که بدون بانک یا مسئول مرکزی کار می‌کند. این شبکه همتا به همتا است و تراکنش‌ها در بازار معاملات و سرمایه گذاری بیت کوین، مستقیماً و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌شود.

اگر چه هویت سازنده این فناوری ارزی هنوز بطور رسمی در هاله ای از ابهام است اما نخستین بار در سال 2009 میلادی شخصی با نام “ساتوشی ناکاموتو” آن را طراحی و بعنوان یک نرم افزار متن باز ارائه کرد.

در واقع، هیچ فردی به طور رسمی مالک شبکه بیت کوین نیست واین کاربران شبکه هستند که آن را کنترل می کنند. درنتیجه کاربردهای بیت کوین در هیچ یک از سیستم های پرداختی دیگر قابل یافتن نبوده و تنها در همان شبکه داخلی خود، قادر به کار کردن می باشد.

پول دیجیتال
Digital Money

بدنبال دانستن این هستید که آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال کاری درست و سود آور است یا نه. پس بیایید با نحوه کارکرد این ارز دیجیتالی بیشتر آشنا شویم

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

مفهوم پول دیجیتال مانند بیت کوین که افراد در بستر اینترنت از آن استفاده یا اقدام به مبادلات می کنند به خودی خود چندان پیچیده نیست. چراکه از مرحله ی ابتدایی یعنی تولید بیت کوین، تا ‌‌مرحله ‏آخر یعنی اقدام برای معامله یا فروش، همه در بستر شبکه و در نرم افزاری به نام کیف پول رمز ارز انجام می شود.

رمزارز چیست؟

رمز ارز(Cryptocurrency) یا ارز رمز نگاری شده، یک نوع پول دیجیتال است که تولید و تایید مراحل انتقال آن تحت نظارت الگوریتم های رمز نگاری انجام می شود.

رمز ارز "کریپتوکارنسی"
بیت کوین، یک رمزارز که نقش پررنگی در سرمایه گذاری ارز دیجیتال دارد

بیت کوین که یک رمز ارز است، از بین 7455 نوع رمز ارز دیگر به موفقیت چشم گیری دست یافته، تا آنجا که با استقبال چشمگیری از طرف مردم و برخی نهاد های تجاری قرار گرفته است. زیرا غیر متمرکز بودن آن و استفاده از فناوری بلاک چین (Blockchain)، اشخاص  را قادر به انجام تراکنش های بین المللی و نامحدود می کند.

این ویژگی منحصر بفرد بیت کوین اگر چه برخلاف محدودیت ها و سخت چنج کردن دیگر رمز ارزها آسان و در بازار بین المللی محبوب و هیجان انگیز ظاهر شده است، اما به دلیل همین غیر متمرکز و غیر قابل رهگیری بودن توسط یک ارگان رسمی، ممکن است اشخاص را در معرض انواع تهدیدات قرار دهد؛ که در ادامه به این خطرات خواهیم پرداخت.

اما کیف پول رمز ارز چیست؟

کیف پول رمز ارز، نرم‌افزاری است که می‌توانید روی گوشی موبایل، تبلت و کامپیوتر نصب کرده یا اینکه از کیف پول‌های تحت وب، یا کاغذی استفاده کنید.

البته انواع سخت افزاری کیف پول های ارز دیجیتال نیز موجود هستند که اندازه آن ها مثل یک حافظه فلش بوده و تنها با اتصال به کامپیوتر و وارد کردن پسورد محافظت شده، می توان به اطلاعات درون آن ها دست پیدا کرد.

از بیت کوین برای خرید الکترونیک استفاده می شود و می توان همچون یک پول عادی، آن را در محیط های تحت وب، خرج نمود.

تنها تفاوت آن با پول معمولی این است که معاملات آن به صورت دیجیتالی بوده و اطلاعات دریافت کننده یا فرستنده پول، به صورت ناشناس باقی می ماند.

در واقع یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که سبب شده تا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی، محبوبیت پیدا کنند، همین خاصیت ناشناس ماندن تراکنش در زمینه معاملات و سرمایه گذاری ارز دیجیتال است. به همین دلیل به این دسته از ارزها، ارزهای غیر قابل ردیابی نیز گفته می شود.

الکتروم - کیف پول بیت کوین
کیف پول الکتروم که از آن به عنوان کیف پول دیجیتالی بیت کوین نیز می توان استفاده نمود.

آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی است؟

بسیاری ازمردم جهان، بیت کوین خریده و از آن برای سرمایه گذاری استفاده می کنند. در ژوئیه سال 2014 میلادی، اولین صندوق رسمی بیت کوین درایالت نیوجرسی آمریکا تنظیم و توسط کمیسیون خدمات مالی آن تأیید شد.

اگرچه در همان سال های 14-2013 میلادی بانک مرکزی اروپا و سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی هشدار دادند : سرمایه گذاری در بیت کوین ریسک است، مجله ی فوربز بیت ‌کوین را بهترین سرمایه گذاری سال 2013 نام گذاری کرد و خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ هم برخلافش، بیت‌ کوین را یکی از بدترین سرمایه گذاری های سال نامید!

با این حال در سال 2015، بیت‌کوین در صدر جدول ارز بلومبرگ قرار گرفت و به گزارش این مجله نیویورکی، در سال 2013 حدود 250 کیف پول بیت‌کوین با موجودی بیش از یک میلیون دلار وجود داشت!

در اردیبهشت 1397 بانک مرکزی کشور اعلام کرد
به ‌کارگیری بیت کوین و ارزهای مجازی دیگر
در تمام مراکز پولی و مالی ممنوع است

ما بیش از 7455 رمز ارز مختلف داریم که هرکدام به نسبت دیگری دارای ارزش و معایبی است.

بیت کوین تاکنون توانسته با تمام خوبی و بدی هایش، بسیار مورد توجه و در صدر جدول ارزش گذاری رمز ارز ها قرار بگیرد.

اما انتظار می رود در چند سال آینده altcoin ها، که اشاره به تمام رمز ارزهای دیگر به غیراز بیت کوین دارد، بعنوان رقیبی قوی و سر سخت برای این محبوب جهانی ظاهر شود. چراکه تمرکز اکنون آن ها بر درک نقاط قوت و ضعف های بیت کوین است تا با استفاده از آن، دیگر رمز ارزها تقویت شده و بازار بین المللی را در دست بگیرند.

برای مثال ETHERRUM ، TETHER ، XRP با جایگاه دوم تا چهارم، هم اکنون بعد از بیت کوین محبوب و شناخته شده ترین رمز ارز های دیگر هستند و نمونه هایی دیگر مثل NEO ، XLM ، LITECOIN ، BITCOIN CASH با درخواست های روز افزون شان، می توانند بیت کوین را در آینده به چالش بکشند.

مزایای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و بیت کوین

1- ذخیره در حالت آفلاین

خبر خوشی است. می توانید بیت کوین تان را حتی در حالت عدم اتصال به شبکه ی اینترنت هم تولید و ذخیره کنید که به این روش اصطلاحا “ذخیره سرد” می گویند.

این روش احتمال به سرقت رفتن اطلاعات و زحماتتان را کاهش چشمگیری خواهد داد.

2- هزینه انجام تراکنش ها ارزان تر است

اگرچه ممکن است هزینه تراکنش های بیت کوین در هر پرداخت متفاوت ظاهر شود، اما به طور معمول با پرداخت چند سنت ناقابل، قابل انجام است.

3- ناشناس اما ایمن است

از آنجا که تراکنش های بیت کوین درقالب کیف پول انجام می شود و هر کس می تواند آدرس کیف پول دیگری را داشته باشد، اما هیچ گاه نخواهد توانست به اطلاعات حساب کاربری دسترسی پیدا کند.

در صورتی که در تبادلات دیگر، نهاد های نظارتی می توانند به تمام اطلاعات کاربری دسترسی داشته و همه چیز را رصد کنند.

4- رشد ارزش بسیار زیاد

تنها حدود 10 سال زمان لازم بود تا بیت کوین از قیمت کمتر از 1 دلار به ازای هر واحد، امروز به قیمت بیش از 11 هزار دلار به ازای هر واحد برسد! این یعنی سود 11 هزار برابری فقط در عرض 10 سال که واقعا لذت سرمایه گذاری در آن را دو چندان می نماید.

این ارز وسوسه انگیز، در اواخر سال 2017 توانست ارزش خود را تا 20 هزار دلار نیز به ازای هر واحد، برساند که ثروت زیادی را برای دارندگان خود به همراه داشت.

معایب سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و بیت کوین

1- بازگشت پول

در انجام معاملات با استفاده از کارت های اعتباری یا پرداخت های آنلاین، راهی برای برگشت پول وجود خواهد داشت. اما این برای رمزارز ها صدق نمی کند.

در تبادلات رمز ارزی هیچ راه کاملا مطمئنی از طریق ارگان ها برای بازگشت پولتان وجود نخواهد داشت.

اما نگران نباشید. هنوز هم یک راه حل وجود دارد

قبل از انجام تراکنش ” اگرچه دسترسی به اطلاعات حساب طرف مقابل ممکن نیست “، سعی کنید از اعتبار و شهرت مقصد تراکنش مطلع شوید.

“برای مثال اگر از یک سایت پوشاک قصد خرید محصولی دارید و می خواهید آن را با بیت کوین پرداخت کنید، حتما از راه های ارتباطی با مدیران سایت مطمئن شوید، تا در صورت وجود مشکل بتوانید با آن ها تماس بگیرید. “

2- کلاهبرداری

شمارعلاقه مندان به بیت کوین روزانه در حال افزایش است. ازاین رو، کلاهبرداران اینترنتی هم اشتیاق بیشتری برای رسیدن به اهداف شومشان پیدا می کنند. پس حسابی حواستان به کسانی که می گویند:

من پولت را  “کاملا تضمین می کنم!” باشد. چراکه چنین چیزی در بازار متلاطم و پر فراز و نشیب بیت کوین و هر نوع رمزارز دیگر، امری محال است.

بیت کوین درسیستم سرمایه گذاری، “بسیار پر خطر” تلقی می شود و بطور کلی، قیمت ارزهای رمز پایه، بی ثبات است.

پولت را به من بسپار تا برایت چند برابر کنم!

با عرض تاسف، رمز ارز ها روش سودآور پر ریسکی هستند.
هیچکس، دقت کنید، “هیچکس” نمی تواند به شما تضمین صد در صد بدهد که پولتان را در بازه زمانی خاصی چند برابر می کند. اگر در سایتی مشاهده کردید که با سپردن بیت کوین تان می توانید بعدا مقدار بیشتری را دریافت کنید، “زهی خیال باطل!” . باور نکنید.

مهم! Cryptojacking چیست؟

در بیانی ساده هنگامی است که مجرمان سایبری با استفاده بدون اجازه از توان پردازشی سیستم تان، اقدام به استخراج رمزارز برای خود می کنند.

hacking

– چه هنگام این اتفاق می افتد؟

سایت ها! یکی از بستر هایی که به راحتی می توانند این کار را انجام دهند دستکاری کدهای سایت و آلوده کردن آن ها به کد مخرب خود، برای ورود به سیستم پردازشی شما است.

– سیستمم آلوده شده یا نه؟

اگر احساس می کنید که سرعت سیستم تان از حد معمول کند تر کار می کند، این احتمال وجود دارد که مورد حمله قرار گرفته باشید!

– چطور سیستمم را ایمن کنم؟

از ورود به هر لینک ای که مطئن نیستید به کجا ختم می شود، سایت هایی که با //:https  شروع نشده و امنیت لازم را ندارند و کلیک کردن بر روی تبلیغاتی که برایتان ظاهر میشود، خودداری کنید.

بروز رسانی نرم افزار هایتان را در حالت اتوماتیک و فقط از بسترهای کاملا ایمن و رسمی فعال کنید.

آنتی ویروس هایی که توسط شرکت های معتبر جهانی ریلیز شده اند هم، می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد.

4- مصرف جهانی انرژی برق بالا و گرمایش زمین

مجله ی دیجی ‌اکونومیست آن را با اندازه 30/14 تراوات ساعت برابر با مصرف یک کشور در اندازه ایرلند گزارش کرده بود!

به همین دلیل سرمایه گذاری در بخش استخراج بیت کوین یا هر ارز رمز نگاری شده دیگری که برای آن نیاز به انرژی الکتریکی زیادی می باشد، یک امر بسیار هزینه بر است. خصوصا این که به طور خودکار هر 4 سال یک مرتبه، پاداش استخراج بیت کوین به نصف کاهش می یابد و بدین ترتیب استخراج آن به هیچ وجه منطقی نخواهد بود.

5- فناوری قدیمی

که موجب تاخیرهای طولانی در تایید تراکنش ها، کارمزد های گران” اخیرا هزینه ی انجام تراکنش ها به رقم بزرگی تبدیل شده است” و پیدایش هارد فورک برای یدک کشیدن فناوری آن پا به پای رشد روز افزون تکنولوژی شده است.”

6- افزایش و یا کاهش ناگهانی ارزش

اما آنچه که از همه بیشتر در بحث سرمایه گذاری در ارز دیجیتال باید به آن توجه کنیم، افزایش یا کاهش ناگهانی و تقریبا غیر قابل پیش بینی قیمت این ارز هاست.

ممکن است در تنها چند ساعت و در برخی ارزها تنها چند دقیقه، حجم معاملات به صورت چشمگیری کاهش یا افزایش پیدا کند که همین موضوع می تواند دلیل خوبی برای کاهش یا افزایش چشمگیر قیمت ها باشد.

به عنوان نمونه ما در شکل زیر نمودار افزایش و کاهش قیمت بیت کوین در بازه ای حدودا 5 ساله را شاهد هستیم که می توان حجم وسیع ریزش و افزایش قیمت در آن را مشاهده نمود.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین از سال 2016 تاکنون

7- وابستگی زیاد با اخبار و حواشی

همه ما می دانیم که ارزش طلا، معاملات فارکس، نفت و ده ها مورد دیگر چقدر به اخبار و حواشی وابسته است و تنها چند خبر منفی یا مثبت می تواند چقدر در افزایش یا کاهش معاملات آن تاثیر بگذارد.

اما نقش این اخبار و حواشی در معاملات ارزهای دیجیتال، بسیار پر رنگ تر است. یک اظهار نظر از سوی یک فرد فعال در زمینه ارز های دیجیتال و یا تنها یک خبر منفی کافی است تا ما شاهد ده ها درصد ریزش در ارزش ارزهای دیجیتال باشیم.

8- آینده نامعلوم

یکی دیگر از مهم ترین نکته هایی که قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید به آن توجه کرد، آینده مبهم این نوع از ارزهاست.

همانطور که قبلا اشاره شد، هنوز سازنده بیت کوین مشخص نیست و هیچ شرکت رسمی، مالکیت آن را بر عهده نگرفته است! تنها یک رخنه یا مشکل در شبکه و ساختار بیت کوین، می تواند کل شبکه را در معرض نابودی قرار دهد و تمام سرمایه شما را بر باد دهد.

9- خطر هک شدن صرافی و کیف پول

یکی از بزرگ ترین ریسک های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال خطر هک شدن است که به تعدادی از موارد آن اشاره کردیم.

در سال 2018 بیش از 530 میلیون دلار ارز دیجیتال از صرافی Coincheck به سرقت رفت که تقریبا این صرافی را با ورشکستگی روبرو می کرد. هک صرافی های دیگری نظیر کوین بیس و… نیز تا کنون ضررهای جبران ناپذیری را به سرمایه گذاران وارد آورده است.

کیف پول های نرم افزاری زیادی نیز تاکنون مورد دستبرد و هک قرار گرفته اند که همین موضوع نیز ریسک سرمایه گذاری را افزایش می دهد.

چگونه BITCOIN خریده یا معامله کنیم؟

  • سایت هایی چون Coinbase و Binance که از برترین منابع ارائه دهنده خدمات بیت کوین هستند.
  • از طریق فعالیت‌های استخراج که همان فرایند پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین است. “این روش مستلزم در اختیار داشتن کامپیوترها و سخت‌افزارهای قدرتمندی است”
  • خرید بیت‌کوین از صرافی‌های رمزارز
  • برخی از وب سایت‌های بخت آزمایی که به کاربران خود بیت‌کوین می‌دهند
  • پذیرش بیت ‌کوین به عنوان وجه پرداختی در برابر کالا
  • همکاری با بعضی سایت ها که در ازای تولید هرتعداد پست محتوایی، به شما بیت کوین خواهند پرداخت

بیت‌کوین از رمزنگاری با کلید عمومی استفاده می کند. هر کیف پول شامل شماری جُفت کلید عمومی و خصوصی است. کلیدهای عمومی به نشانی های بیت‌ کوین تبدیل می‌شوند که به عنوان نشانی برای دریافت بیت ‌کوین به پرداخت کننده اعلام می شوند. این آدرس‌ها در حالت قابل خواندن برای انسان‌ها به رشته‌ای با تقریباً 33 نویسه تبدیل می‌شوند که همیشه با شماره 1 یا 3 شروع می‌شوند.

هر کاربر متصل به شبکه بیت ‌کوین، یک گره (node) به شمار می‌رود. در شبکه بیت‌ کوین، هر گره با چند گره دیگر درارتباط است. برای انتقال وجه، گره فرستنده بیت‌ کوین، یک درخواست انتقال وجه تولید می‌کند و با کلید شخصی خود آن را امضاء می‌کند. سپس این درخواست را برای تمام گره‌هایی که به آن‌ها متصل است ارسال می کند. این گره‌ها نیز درصورت دریافت، درخواست آن را برای تمام گره‌های مرتبط خود می‌فرستند و به این روش، درخواست در تمام شبکه پخش می‌شود.

ایجاد یک آدرس جدید، کاری کاملاً درون محلی و بی نیاز از اتصال به شبکه نظیر به نظیر”Peer To Peer” است. در واقع هر فرد می تواند بیت‌ کوین های خود را به یک آدرس بیت ‌کوین دیگر ارسال یا اصطلاحاً واریز نماید. ممکن است بیشتر آدرس‌ها بی ‌معنی به نظر برسند، ولی امکان ایجاد آدرس‌های شخصی ‌تر به وسیله نرم افزاری که به سرعت نشانی‌های بسیاری تولید کنند که با الگوی مورد نظر همخوانی داشته باشد، وجود دارد.

نتیجه گیری

سرمایه گذاری در بیت کوین یا هر ارز دیجیتال و رمز نگاری شده دیگری، یک سرمایه گذاری پر ریسک محسوب می شود. اما از طرفی به دلیل سود زیادی که این ارزها تاکنون نصیب دارندگان خود نموده اند و پیشرفت هر روزه آن ها، یک سرمایه گذاری خوب نیز محسوب می شود.

انتخاب هر کدام از این دو راهی، کاملا به نظر خود شما وابسته است. اگر فردی ریسک پذیر هستید و از طرفی چند و چون سرمایه گذاری در اینگونه ارزها را بلد بوده و سرمایه اضافه ای نیز برای آن در اختیار دارید، امتحان سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند برای شما جذاب باشد و حتی منجر به افزایش دارایی شما نیز شود.

اما اگر تازه کار هستید و دانش زیادی از تحلیل نموداری و تحلیل های تاکتیکال و تکنیکال ندارید، بهتر است سرمایه خود را در جای دیگری قرار دهید! البته اگر همچنان مصر هستید، می توانید با قسمت کمی از سرمایه خود، شروع به فعالیت در این بازار کنید که اگر هم دچار ضرر و زیان شدید، سرمایه از دست رفته شما، مبلغ زیادی نباشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا