آموزش زبان

چرا باید زبان روسی را یاد بگیریم؟ چه فایده ای دارد؟

روسیه بهترین مقصد برای سفر و ورزش است. در اروپا بیشتر به زبان روسی صحبت می کنند، اما این تمام آنچه که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم نیست. اگر از دیگران نظرشان را راجب زبان روسی بپرسید، احتمالاً این جواب را خواهید شنید: سخت! و اگر به کلیشه های منفی در مورد روسیه اعتقاد دارید، عدم علاقه به زبان آن قابل درک است.

چرا باید زبان روسی را بیاموزید در صورتی که می توانید مسیری کم دردسر برای یادگیری زبان مورد علاقه تان، دنبال کنید؟ یا حتی به دنبال یادگیری زبان آلمانی که از خانواده زبان انگلیسی است بروید. در این مقاله دلایل یادگیری زبان روسی را به شما توضیح می دهیم.

تاریخچه زبان روسی

‎زبان روسی از شاخه اسلاوی زبان‌ های هندو و اروپایی است. زبان‌های اسلاوی بیشتر از دیگر زبان‌های هندو و اروپایی، به زبان‌های بالتیک نزدیک هستند. زبان نیااسلاوی در تاریخ طولانی خود، به‌ویژه در قرن های ۴ تا ۶ میلادی دچار دگرگونی زیادی شد. از قرن ششم بود که زبان‌های جداگانه اسلاوی آغاز به پدیدار شدن کردند.‎ زبان روسی در جهان پس از سال ۱۹۹۱ به دلیل فروپاشی اتحاد جمهوری شوروی، کاهش تعداد روس‌ها در جهان و کاهش جمعیت در روسیه زوال یافت. 

براساس پژوهشی در سال ۲۰۰۶ از طرف معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات جامعه‌شناسی وزارت آموزش روسیه، زبان روسی در حال از دست دادن جایگاه خود در جهان، و به ویژه در روسیه، است. پژوهشی تازه در سال ۲۰۱۲ روند تضعیف زبان روسی پس از فروپاشی اتحاد جمهوری شوروی در مناطق مختلف جهان را دوباره تأیید کرد.

فواید یادگیری زبان روسی

اگر به متقاعد کردن برای یادگیری زبان روسی نیاز دارید، در اینجا 10 دلیل خوب برای یادگیری این زبان آورده شده است.

چرا زبان روسی یاد بگیریم؟

زبان روسی یکی از رایج ترین زبان ها در دنیاست

در لیست زبان های رایج در سطح جهان، زبان روسی هشتم است. باور کنید یا نکنید ، مردم اروپا بیشتر به زبان روسی صحبت می کنند. از نظر دسترسی گسترده جغرافیایی، یادگیری زبان روسی درها را برای شما باز می کند – نه فقط در روسیه، بلکه در بلاروس، اوکراین، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، مولداوی، لتونی، لیتوانی، استونی و اسرائیل همچنین به دلیل تأثیر سیاسی پایدار روسیه، این زبان دوم در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی محبوب است.

روسیه بزرگ ترین کشور جهان است

روسیه کشوری بزرگ و گیج کننده است. واقعیت جالب: در واقع بزرگترین کشور جهان از نظر مساحت است و به طور قابل توجهی بزرگ تر از دومین کشور بزرگ دنیا، کانادا است (روسیه 6.6 میلیون مایل مربع دارد، در مقایسه با 3.8 میلیون کانادا) در حقیقت، از 11 منطقه زمانی کامل عبور می کند. تصور کنید که در این کشور بی پایان چه مقدار چیز های مختلف برای کشف کردن وجود دارد! چند نمونه: روسیه دارای 29 مکان میراث جهانی یونسکو است. از كرملین و دریاچه بایكال تا كوه های طلایی آلتای – ثروت فرهنگی و زیست محیطی بسیار زیادی در روسیه یافت می شود.

روسیه بزرگ ترین کشور جهان است

روس ها زیاد به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند

روسیه دارای کم ترین میزان مهارت در زبان انگلیسی است. فقط حدود 5 درصد روس ها به زبان انگلیس تسلط دارند و در اکثر شهر های روسیه تقریبا هیچ علامتی از الفبای لاتین پیدا نمی کنید. دقیقا رویای یک جهانگرد نیست. اگر می خواهید به روسیه بروید، بدون داشتن حداقل دانش اولیه زبان روسی نمی توانید به آنجا رفت و آمد کنید.

روسیه یک دنیای جدا است

در این باره هیچ سوالی وجود ندارد – سرزمین تزار ها بسیاری از سنت های فرهنگی بین اروپا و آسیا را در برگرفته است. شاید به همین دلیل است که بسیاری از مردم فکر می کنند روسیه فاصله بسیار دوری دارد و هیچ چیز مشترکی با دنیای انگلیسی زبان ندارد. اما در واقع شما می توانید فقط در مدت زمان کمی بیش از سه ساعت از لندن به سن پترزبورگ بروید، که کوتاهتر از مدت زمان رسیدن به آتن است. حتی برای افرادی که در ایالات متحده، کانادا و استرالیا هستند، بیشترین مقصدهای سفر روسیه در قاره اروپا است، بنابراین اگر قصد دارید یک تور بزرگ اروپا را تجربه کنید، دور از دسترس نیست!

یادگیری زبان روسی یک چالش است

و این چیز بسیار خوبی است! این یکی از سخت ترین زبان ها برای انگلیسی زبانان است که تا حدودی به دلیل ساختار پیچیده آن است و الفبای سیسریلیک به قدری خارجی به نظر می رسد که کافی است زبان آموزان را از یادگیری زبان منصرف کند. در واقع آنقدر ها که به نظر می رسد ترسناک نیست. به یاد داشته باشید که می توانید ظرف دو روز با آن مقابله کنید و هنگامی که آن را یاد بگیرید، احساس موفقیت واقعی خواهید داشت! بله، در ابتدا ترسناک است، اما وقتی شروع به تشکیل جملات می کنید احساس شگفت انگیزی خواهید داشت.

یادگیری زبان روسی

یادگیری زبان روسی راحت تر از آنچه که فکر می کنید است

وقتی میگویم “شما” منظورم هر کسی است که هرگز سعی نکرده روسی یاد بگیرد. در مورد زبان روسی دو چالش اصلی وجود دارد و الفبای سیریلیک یکی از آن ها نیست، با کمی تلاش یادگیری این 33 حرف کاری ندارد. بیشتر شکل حروف یکسان یا مشابه لاتین است، فقط باید نحوه تلفظ صحیح حروف را یاد بگیرید. در عوض، مشکلات مربوط به چند قاعده دستوری، یعنی کسره ها ومدل کامل و ناقص فعل ها است. اکنون به نظر بی معنی است، اما بعداً معنا پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید…

زبان روسی زبان قشنگی است

مسلما این جمله ساخته ذهن است، اما دارای یک حقیقت علمی است: اکثر مردم زبان هایی را که دارای حروف صدا دار متنوع هستند را جذاب می دانند. به عنوان مثال زبان ایتالیایی دارای حروف صدا دار A ،E ،I ،O ،U و صدا های ترکیبی است. این یکی از دلایلی است که به نظر زبان ایتالیایی برای خارجی ها بسیار آهنگین است. زبان روسی نیز همینطور است حتی اگر به آن اهمیت زیاد داده نشود.

به عنوان یک ویژگی، این زبان اسلاوی همچنین دارای ثروت حیرت انگیز صوتی است که کیفیت موسیقی فریبنده ای را ایجاد می کند. فقط برای مثال کمی به گروه کر ارتش سرخ گوش دهید. من خواننده نیستم، اما وقتی روسی صحبت می کنم، احساس می کنم که دارم آواز می خوانم!

الفبای زبان روسی

زبان روسی یک زبان از آینده است

واقعیت این است که زبان روسی به عنوان زبان دوم کمتر از مثلا زبان ماندارین محبوبیت دارد، یک زبان دیگر که حتی برای انگلیسی زبانان درک کردنش سخت تر است. این محبوبیت کم باعث شرمساری است زیرا در حال حاضر در روسیه، اروپای شرقی و آسیای میانه تعدادی فرصت اقتصادی وجود دارد.

شاید از فهمیدن این موضوع تعجب کنید، اما این زبان در سال 2013 به دومین زبان محبوب اینترنت تبدیل شد و جایگزین زبان آلمانی شد و از آن زمان در این موقعیت باقی مانده است.

این همچنین یک زبان از گذشته است

روسیه وارث یک سنت غنی تاریخی و ادبی است و اگر شما فردی هستید که برای تاریخ و ادبیات ارزش قائل هستید، ممکن شما آن را هدفی والا (اما ارزشمند) بدانید که یک روز بتوانید آثار داستایفسکی، تولستوی، چخوف، پوشکین، اخماتووا و پاسترناک را به زبان اصلی بخوانید.

زبان روسی بخشی از یک خانواده بزرگتر است

به محض اینکه کمی زبان روسی یاد بگیرید، ناگهان طیف وسیعی از زبان های دیگر برای شما قابل درک می شود. روسی عضوی از خانواده زبان های هندو و اروپایی و به طور خاص خانواده اسلاوی است. حتی فقط با دانستن کمی از زبان روسی برای یک مبتدی، می توانید به سرعت زبان های دیگر اسلاوی را درک کنید.

سه خانواده برای این زبان وجود دارد:

  1. زبان های اسلاوی شرقی، که همه از الفبای سیریلیک (روسی، اوکراینی، بلاروسی) استفاده می کنند.
  2. زبان های اسلاوی جنوبی که از حروف سیریلیک (بلغاری، مقدونی) یا لاتین (کرواتی، اسلوونیایی) استفاده می کنند.
  3. زبان های اسلاوی غربی که از الفبای لاتین اصلاح شده (لهستانی، چک، اسلواکی) استفاده می کنند.


یک ضرب المثل روسی وجود دارد: “یک بار دیدن از صد بار شنیدن بهتر است” (Лучше один раз увидеть، чем сто раз услышать). بنابراین من 90 دلیل دیگر خود را برای یادگیری این زبان دریغ نمی کنم و به شما اجازه می دهم این زبان شگفت انگیز و مرموز را برای خود کشف کنید.

منبع: Babble Magazine

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا