پوست و موسلامت

علت ریزش موی ابرو چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

دقیقاً مانند مو های سر، ابرو ها هم می توانند نازک شوند یا رشد آن ها متوقف شود. به هر دلیلی ممکن است ریزش ابرو را تجربه کنید. در زیر با دلایل و درمان های احتمالی آشنا شوید.

علت های ریزش ابرو

اگر یکی یا هر دو ابرو کم پشت شده باشد، می تواند به دلیل عفونت، بیماری های پوستی، تغییرات هورمونی یا سیستم ایمنی بیش از حد فعال باشد. کمبودهای تغذیه ای، آسیب های جسمی یا استرس عاطفی نیز می تواند باعث ریزش ابروها شود. با محدود کردن علت، شما و پزشکتان می توانید درمانی مناسب برای جلوگیری، معکوس یا به حداقل رساندن ریزش مو پیدا کنید.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی بدن به اشتباه بخشی از بدن را دشمن تشخیص داده و به آن حمله می کند. آلوپسی آره آتا، فولیکول های مو را که از آن مو های شما رشد می کند، مورد هدف قرار می دهد، رشد مو را کند یا متوقف می کند.

انواع مختلف آلوپسی وجود دارد:

  • آلوپسی آره آتا باعث ایجاد لکه های تصادفی ریزش مو می شود.
  • آلوپسی جهانی (Universal Alopecia Universalis) از بین رفتن کامل مو ها است.
  • آلوپسی فیبروزینگ پیشانی باعث ایجاد زخم در پوست سر همراه با طاسی و از بین رفتن ابرو می شود.

طبق بنیاد ملی آلوپسیا آریتا، پزشکان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث ایجاد این مشکل می شود، اما ممکن است پیش بیایید و موهای خود را از دست بدهید. آلوپسی همچنین می تواند ناخن ها و انگشتان پا را تحت تأثیر قرار دهد.

کمبود مواد مغذی

بدن انسان به مواد مغذی از جمله منابع انرژی (کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها)، اسیدهای آمینه و چرب، ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. بعضی از این مواد غذایی رشد مو را حفظ و تحت تأثیر قرار می دهند، بنابراین کمبود هر یک از آن ها می تواند باعث ریزش مو شود.

کمبود ویتامین A یا روی می تواند رشد سلولی را کند کرده و مانع از تولید شود. منبع مطمئن سبوم مرطوب کننده (روغن). کمبودهای خاص دیگر که می تواند بر ریزش مو تأثیر بگذارد عبارتند از:

  • بیوتین منبع معتبر (ویتامین B-7)
  • ویتامین C (تولید کلاژن)
  • آهن
  • ویتامین های E ،B-12 و D
  • سیستئین
  • اسید های چرب امگا 3
  • اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگزما نوعی التهاب در پوست است که باعث خارش، قرمزی و تحریک می شود. این مشکل توسط یک سیستم ایمنی بیش از حد حساس ایجاد می شود و می تواند با یک بار ظاهر شدن یا یک وضعیت مداوم ظاهر شود. از آنجا که فولیکول های مو در پوست قرار دارند، ممکن است اگزما در رشد مناسب موها تداخل ایجاد کند.

پسوریازیس

پسوریازیس نوعی اختلال خود ایمنی است که باعث می شود سلول های پوست به سرعت تکثیر پیدا کنند و لکه های قرمز، ضخیم، پوسته پوسته و دردناک ایجاد شده و فولیکول های مو را مسدود کرده و رشد را متوقف کند.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی در اثر تماس با ماده حساسیت زا یا محرک سمی ایجاد می شود. ممکن است احساس خارش یا سوزش کنید. اگر ناحیه نزدیک ابروهای شما تحت تأثیر قرار گیرد، التهاب ممکن است رشد مو را متوقف کند.

درماتیت سبورئیک

بیماری درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک معمولاً یک بیماری مداوم است. دانشمندان معتقدند که علت آن قارچ یا تولید بیش از حد چربی در پوست است. درماتیت سبورئیک حتی در ابرو ها منجر به ایجاد شوره می شود.

کچلی

کچلی که به “ringworm” معروف است نوعی قارچ است. لکه های قرمز، خارش دار، برجسته، حلقه ای، همراه با جوش و تاول ایجاد می کند. وقتی این وصله ها روی ابرو ها نمایان می شوند، مو ها معمولاً می ریزند و یک لکه طاس باقی می گذارند.

مشکلات تیروئید

بیماری تیروئید یکی از دلایل عمده ریزش ابرو است. غده تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که متابولیسم را تنظیم می کنند. هنگامی که این غده هورمون زیادی تولید می کند یا بسیار کم، بدن شما از تعادل خارج می شود و تعدادی از فرایند های طبیعی را مختل می کند.

این شامل رشد مو نیز است. کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث خستگی و افزایش وزن شود در حالی که افراد مبتلا به پرکاری تیروئید اغلب دچار تپش قلب، برجستگی چشم و کاهش وزن می شوند.

بیماری هانسن

بیماری هانسن (جذام) توسط باکتری ایجاد می شود و به صورت زخم در سراسر پوست ظاهر می شود. این در بسیاری از کشور ها رایج است. جذام شامل ضایعات و ریزش مو در سراسر بدن، بی حسی و ضعف اندام ها است.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب بیش از حد می تواند باعث تغییرات فیزیولوژیکی، از جمله کاهش رسیدن اکسیژن به فولیکول های مو و نوسان سطح هورمون شود.

بارداری و زایمان

بارداری و زایمان همچنین می تواند هورمون ها و سایر جنبه های بیوشیمی بدن شما را به یک چرخش تغییر یافته تبدیل کند. این نوسانات غیر قابل کنترل ممکن است چرخه های رشد مو را نیز از بین ببرد و باعث ریزش مو شود.

تلوژن افلوویوم

Telogen effluvium یک ریزش غیرطبیعی مو است که هنگامی اتفاق می افتد که چرخه رشد طبیعی مو در اثر تغییرات هورمونی یا تغییرات دیگر در بدن قطع شود.

افزایش سن

مردان و زنان از 40 سالگی شروع به کم پشتی مو می کنند، زیرا سطح استروژن در زنان و تستوسترون در مردان کاهش می یابد.

استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی

کندن بیش از حد ابروها ضربه ای جزئی ایجاد می کند و در نهایت ممکن است رشد مو در آن نقطه متوقف شود. آرایش زیاد و استفاده طولانی مدت از لوازم آرایشی ممکن است آسیب مشابهی ایجاد کند.

شیمی درمانی

برای مقابله با سرطان، شیمی درمانی طوری طراحی شده است که همه سلول های به سرعت در حالت تقسیم قرار می گیرد. این شامل فولیکول های مو نیز است. به همین دلیل مو ها می ریزند هنگامی که افراد تحت این درمان قرار می گیرند، موهایشان می ریزد.

درمان ریزش موی ابرو

هنگامی که شما و پزشکتان علت ریزش موی ابرو را تشخیص دادید، می توانید مناسب ترین روش درمانی را انتخاب کنید.

کورتیکواستروئید ها به دو صورت موضعی، تزریقی یا قرصی می توانند برای کاهش آلوپسی آره آتا، اگزما، درماتیت یا پسوریازیس با کاهش التهاب و پاسخ ایمنی استفاده شوند.

مواد شیمیایی موضعی و حساس به تماس با استخراج پاسخ آلرژیک که رشد مو را تحریک می کند، می تواند برای ریزش موی ابرو موثر باشد.

این مواد شیمیایی معمولاً دارای یک عارضه جانبی ناشی از بثورات هستند. طب سوزنی ممکن است در کاهش آلوپسی آره آتا موثر باشد، احتمالاً با کاهش حملات به پیاز فولیکول مو، تحریک گردش خون.

روغن کرچک یک درمان خانگی طولانی مدت برای رشد مو است. ممکن است با تأثیر بر برخی هورمون ها، فولیکول های مو را تحریک کند.

آنترالین که معمولاً برای درمان پسوریازیس استفاده می شود، ضد التهاب و از مشتقات طبیعی آنتراكینون است. این اغلب برای کسانی که ریزش موی ابرو دارند ناشی از یک روند التهابی تجویز می شود.

مکمل های غذایی با آنتی اکسیدان ها، اسید های چرب امگا 3 و اسید های چرب امگا 6 در برابر ریزش مو در زنان و به احتمال زیاد در مردان نیز موثر است.

راه های دیگر

برای موارد ناشی از اختلالات هورمونی، یک متخصص غدد ممکن است دارو هایی مانند هورمون تحریک کننده تیروئید، استروژن یا تستوسترون را تجویز کند.

ترمیم و کاشت ابرو مشابه جایگزینی موی سر است. این عمل شامل برداشتن بخشی از پوست از محلی با مو های فراوان و پیوند فولیکول های مو به ناحیه ابرو به صورت پراکنده است.

(Bimatoprost Latisse) با افزایش چرخه های رشد مو، TE و احتمالاً سایر اشکال از دست دادن ابرو را درمان می کند، بنابراین مو ها باید رشد کنند. این کار ممکن است به رشد مژه نیز کمک کند، اما مطالعات نشان می دهد که برای ابرو نیز موثر است، اگرچه هنوز توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای این منظور تأیید نشده است. برخی از افراد به سادگی تصمیم می گیرند ریزش موی ابرو خود را با آرایش دائمی یا میکروبلیدینگ (تتو های نیمه دائمی) پنهان کنند.

پیشگیری از ریزش ابرو

گاهی اوقات پیشگیری از ریزش ابرو امکان پذیر است. درمورد این کار با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا در ابرو نقصی دارید یا نه. مقدار زیادی پروتئین، میوه و سبزیجات بدون چربی بخورید. روش هایی برای استراحت و کاهش استرس مانند ماساژ یا مدیتیشن پیدا کنید.

در برابر تمایل به کندن بیش از حد ابرو یا استفاده از مواد شیمیایی در نزدیک ابرو مقاومت کنید. در صورت نیاز به استفاده از سفید کننده یا رنگ مو، ترتینوئین (Retin-A)، هیدروکینون یا اسید های گلیکولیک از ابرو های خود با وازلین محافظت کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر شروع به ریزش موی ابرو کردید، برای تعیین علت باید به پزشک مراجعه کنید. آن ها قادر خواهند بود علائم دیگر را مشخص کنند و آزمایشات مناسب را برای تشخیص وضعیت زمینه ای تجویز کنند. پس از آن، آن ها می توانند شما را در یک برنامه درمانی مناسب قرار دهند.

پیشنهاد ما

ریزش موی ابرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله غدد درون ریز، بیماری های خود ایمنی و… گزینه های درمانی از دارو ها و کرم ها گرفته تا درمان های جایگزین و روش های زیبایی متفاوت است. اما اگر بیماری جدی ای ندارید پیشنهاد ما برای شما، استفاده از یک محصول مؤثر و خوب است. برای دیدن از سرم احیا کننده ابرو سریتا از فروشگاه اینترنتی زیپلین دیدن فرمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا