داروهای گیاهی

روغن های ضروری یا اساسی چه هستند و چه کاربردی دارند؟

از روغن های ضروری اغلب در رایحه درمانی استفاده می شوند، نوعی داروی جایگزین که از عصاره های گیاهی برای حمایت از سلامتی استفاده می کنند. با این حال، برخی از ادعاهای بهداشتی مرتبط با این روغن ها بحث برانگیز است. در این مقاله تمام آنچه که در مورد روغن های اساسی و اثرات سلامتی آن ها باید بدانید توضیح داده شده است.

روغن های ضروری چه هستند؟

روغن های اساسی ترکیباتی هستند که از گیاهان استخراج می شوند.

روغن ها رایحه، عطر و طعم گیاه یا “خاصیت” آن را جذب می کنند.

ترکیبات معطر و منحصر به فرد، به هر اسانس خاصیت ذاتی می بخشد.

روغن های ضروری از طریق تقطیر (از طریق بخار/ یا آب) یا روش های مکانیکی مانند پرس سرد به دست می آیند.

پس از استخراج مواد شیمیایی معطر، آن ها با یک روغن حامل ترکیب شده و محصولی آماده برای استفاده ایجاد می کنند.

نحوه ساخت روغن ها مهم است، زیرا روغن های اساسی که از طریق فرآیندهای شیمیایی بدست می آیند روغن های ضروری محسوب نمی شوند.

روغن های ضروری

روغن های ضروری عصاره های گیاهی غلیظی هستند که بو و طعم طبیعی یا “ذات” منبع شان را حفظ می کنند.

روغن های ضروری چگونه کار می کنند؟

از روغن های اساسی بیشتر در رایحه درمانی استفاده می شود که در آن از طریق روش های مختلف استنشاق می شوند.

قرار نیست روغن های اساسی بلعیده شوند.

مواد شیمیایی موجود در روغن های ضروری از چندین طریق با بدن شما ارتباط برقرار می کنند.

هنگامی که روی پوست شما قرار می گیرند، برخی از مواد شیمیایی گیاهی جذب بدن می شوند.

تصور می شود که برخی از روش های کاربردی می توانند جذب را بهبود بخشند، مانند استفاده با گرما یا مناطق مختلف بدن. با این حال، تحقیقات در این زمینه کم است.

استنشاق رایحه های حاصل از روغن های اساسی می تواند مناطقی از سیستم لیمبیک شما را تحریک کند، که بخشی از مغز شما است که در احساسات، رفتارها، حس بویایی و حافظه طولانی مدت نقش دارد.

جالب اینجاست که سیستم لیمبیک به شدت در شکل گیری خاطرات نقش دارد. این می تواند تا حدی توضیح دهد که چرا بوهای آشنا می توانند باعث ایجاد خاطرات یا احساسات شوند.

سیستم لیمبیک همچنین در کنترل چندین عملکرد فیزیولوژیکی ناخودآگاه مانند تنفس، ضربان قلب و فشار خون نقش دارد. به همین ترتیب، برخی از مردم ادعا می کنند که روغن های ضروری می توانند بر روی بدن شما تأثیر فیزیکی بگذارند.

با این حال، هنوز در مطالعات تایید نشده است.

روغن های اساسی را می توان استنشاق یا رقیق کرد و روی پوست قرار داد. آن ها ممکن است حس بویایی شما را تحریک کنند یا هنگام جذب، اثرات دارویی داشته باشند.

انواع محبوب

بیش از 90 نوع روغن ضروری وجود دارد که هر کدام بوی منحصر به فرد و فواید بالقوه سلامتی خود را دارند.

در اینجا لیستی از 10 روغن اساسی ضروری و ادعاهای بهداشتی مرتبط با آن ها آورده شده است:

🔸نعناع فلفلی: برای تقویت انرژی و کمک به هضم غذا استفاده می شود.
🔸اسطوخودوس: برای رفع استرس استفاده می شود.
🔸چوب صندل: برای آرامش اعصاب و کمک به تمرکز استفاده می شود.
🔸ترنج: برای کاهش استرس و بهبود شرایط پوستی مانند اگزما استفاده می شود.
🔸گل سرخ: برای بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب استفاده می شود.
🔸بابونه: برای بهبود خلق و خو و آرامش استفاده می شود.
🔸یلانگ-یلانگ: برای درمان سردرد، حالت تهوع و بیماری های پوستی استفاده می شود.
🔸روغن درخت چای: برای مقابله با عفونت ها و تقویت ایمنی استفاده می شود.
🔸یاس: برای کمک به افسردگی، زایمان و میل جنسی استفاده می شود.
🔸لیمو: برای کمک به هضم غذا، خلق و خو، سردرد و موارد دیگر استفاده می شود.

بیش از 90 روغن ضروری معمول وجود دارد که هرکدام با ادعاهای سلامتی خاصی همراه هستند. روغن های محبوب شامل نعناع فلفلی، اسطوخودوس و چوب صندل هستند.

فواید روغن های اساسی برای سلامتی

علیرغم استفاده گسترده از آن ها، اطلاعات کمی در مورد توانایی روغن های اساسی در درمان برخی شرایط بهداشتی شناخته شده است.

در اینجا نگاهی به شواهد مربوط به برخی از مشکلات بهداشتی رایج که از روغن های ضروری و رایحه درمانی برای درمان استفاده شده است.

استرس و اضطراب

تخمین زده شده است که 43٪ از افرادی که استرس و اضطراب دارند از نوعی روش درمانی جایگزین برای کمک به تسکین علائم خود استفاده می کنند.

در مورد رایحه درمانی، مطالعات اولیه کاملاً مثبت بوده است. بسیاری نشان داده اند که بوی برخی از روغن های اساسی می تواند در کنار درمان سنتی برای درمان اضطراب و استرس موثر باشد.

با این حال، به دلیل رایحه ترکیبات، انجام مطالعات کورکورانه و رد تعصبات دشوار است. بنابراین، بسیاری از بررسی ها در مورد اثرات تسکین دهنده استرس و اضطراب روغن های ضروری بی نتیجه بوده است.

جالب اینجاست که استفاده از روغن های اساسی در حین ماساژ می تواند به کاهش استرس کمک کند، گرچه این اثرات ممکن است فقط در زمان ماساژ ادامه داشته باشد.

بررسی اخیر بیش از 201 مطالعه نشان داد که فقط 10 مورد برای تجزیه و تحلیل قوی هستند. همچنین نتیجه گیری شد که رایحه درمانی در درمان اضطراب بی اثر است.

سردرد و میگرن

در دهه 90، دو مطالعه كوچك نشان داد كه آغشته كردن مخلوط روغن نعناع و اتانول به پیشانی و شقیقه های شركت كنندگان درد سردرد را تسكین می دهد.

مطالعات اخیر همچنین کاهش درد سردرد را پس از استفاده از روغن نعناع و اسطوخودوس بر روی پوست مشاهده کرده اند.

علاوه بر این، پیشنهاد شده است که استفاده از مخلوطی از روغن بابونه و کنجد در شقیقه ها می تواند سردرد و میگرن را درمان کند. این یک داروی سنتی ایرانی برای درمان سردرد است.

با این حال، مطالعات بیشتر با کیفیت بالا مورد نیاز است.

مشکلات خواب

ثابت شده است که بوییدن روغن اسطوخودوس کیفیت خواب زنان را پس از زایمان و همچنین بیماران مبتلا به بیماری قلبی بهبود می بخشد (منبع 21 ، منبع 22).

در یک بررسی 15 مطالعه در مورد روغن های اساسی و خواب بررسی شد. اکثر مطالعات نشان داد که بوییدن روغن ها – بیشتر روغن اسطوخودوس – تأثیرات مثبتی بر عادات خواب دارد.

کاهش التهابات

گفته شده است که روغن های ضروری می توانند به مبارزه با شرایط التهابی کمک کنند. برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که آن ها اثرات ضد التهابی دارند.

یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که خوردن ترکیبی از روغن های اساسی آویشن و پونه کوهی به القا بهبودی کولیت کمک می کند. دو مطالعه موش صحرایی روی روغن های گراو و رزماری نتایج مشابهی را به دست آورد.

با این حال، تعداد کمی از مطالعات انسانی اثرات این روغن ها را بر روی بیماری های التهابی بررسی کرده است. بنابراین، اثربخشی و ایمنی آن ها ناشناخته است.

آنتی بیوتیک و ضد میکروبی

افزایش باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، علاقه به جستجوی سایر ترکیباتی را که می توانند با عفونت های باکتریایی مقابله کنند، افزایش داده است.

مطالعات آزمایشگاهی روغن های اساسی، مانند نعناع فلفلی و روغن درخت چای را برای اثرات ضد میکروبی آن ها به طور گسترده بررسی کرده است، با مشاهده برخی نتایج مثبت.

با این حال، گرچه این نتایج مطالعه آزمایشگاهی جالب است، اما لزوماً تأثیراتی را که این روغن ها در بدن شما دارند، نشان نمی دهد. آن ها ثابت نمی کنند که یک روغن اساسی خاص می تواند عفونت های باکتریایی را در انسان درمان کند.

روغن های اساسی ممکن است کاربردهای جالبی برای سلامتی داشته باشند. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

 شیشه روغن های ضروری

دیگر موارد استفاده

روغن های ضروری در خارج از آروماتراپی کاربردهای زیادی دارند.

بسیاری از مردم از آن ها برای خوشبو کردن منازل خود و یا چیزهایی مانند لباسشویی استفاده می کنند.

همچنین از آن ها به عنوان رایحه ای طبیعی در محصولات آرایشی خانگی و محصولات طبیعی با کیفیت استفاده می شود.

علاوه بر این، گفته شده است که روغن های اساسی می توانند جایگزینی ایمن و سازگار با محیط زیست برای مواد دفع کننده پشه ساخته دست بشر مانند DEET ارائه دهند.

با این حال، نتایج مربوط به اثربخشی آن ها متفاوت است.

مطالعات نشان داده است که برخی از روغن ها مانند سیترونلا ممکن است انواع خاصی از پشه ها را برای حدود 2 ساعت دفع کند. زمان استفاده در ترکیب با وانیلین ممکن است تا 3 ساعت افزایش یابد.

علاوه بر این، خواص روغن های اساسی نشان می دهند که برخی از آن ها می توانند به صورت صنعتی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی استفاده شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا