تعمیراتخودرو

5 روش بسیار کاربردی و سریع برای خنک کردن ماشین

فصل گرما شاید برای خیلی ها یادآور تعطیلات تابستانی و یا میوه های متنوع باشد اما عده ای آن را با بالا رفتن آمپر ماشین به یاد می آوردند. بدون فوت وقت برویم سراغ 5 تکنیک سریع خنک کردن ماشین!

روش اول: از دنده سبک استفاده کنید

استفاده از دنده سبک برای خنک کردن ماشین

اگر همچنان در حال رانندگی هستید و آمپر هنوز مرز هشدار را رد نکرده، سعی کنید تا جایی که برایتان مقدور است از دنده های سبک و دور موتور متناسب استفاده کنید.

نکته مهم!

در اغلب موارد، رانندگی طولانی مدت با دنده سنگین باعث به زحمت انداختن بیشتر خوردو شده و علاوه بر ایجاد فشار، باعث بالا رفتن بیش از حد نرمال دمای موتور هم می شود.

روش دوم: کولر را روشن کنید

خنک کردن ماشین با روشن کردن کولر

سیستم خنک کننده موتور اغلب خودرو ها دارای یک فن قوی می باشد که وظیفه خنک نمودن رادیاتور را بر عهده دارد. برای آشنایی بیشتر با اجزای سیستم خنک کننده خودرو مقاله ی چگونه از دست داغ شدن ماشین خلاص شویم؟ را مطالعه کنید.

این قطعه در برخی از خودرو ها به صورت تک و با دو دور چرخش تند و کند وجود دارد. در برخی دیگر به صورت دوبل (دو فن کنار هم) کار شده که فقط در مواقع خاص به صورت همزمان به چرخش در می آیند. در غیر این صورت به صورت تکی کار می کند.

زمانی که کولر خودرو را روشن نمایید فن موتور روی دور تند (و در فن های دوبل روی حالت چرخش همزمان هر دو فن) رفته و باعث پایین آمدن دمای رادیاتور و به تبع آن پایین آمدن دمای موتور می شود.

نکته: در بعضی موارد نادر با روشن نمودن کولر، آمپر بالاتر می رود که ممکن است دلایل خاصی داشته باشد. از جمله خطای نمایشگر آمپر. یعنی سنسوری که درجه ی آمپر را به ما نشان می دهد به درستی عمل نمی کند.

در صورتی که با روشن نمودن کولر آمپر بالاتر رفت از روش های بعدی استفاده کنید.

روش سوم: خودرو را متوقف نمایید، اما خاموش نه

چسبیدن پیستون به سیلندر قبل از خنک کردن ماشین

اگر با روش های بالا کاری از پیش نبردید هرچه سریعتر خودرو را در محل مناسبی متوقف کنید. کاپوت موتور را بالا دهید و اجازه دهید تا با گردش هوا، دمای موتور پایین بیاید.

چرا خاموش نکنید؟ به این دلیل که اگر دمای موتور بسیار بالا رفته باشد، خاموش کردن آن ممکن است باعث چسبیدن رینگ پیستون به دیواره های داخلی سیلندر شود.

چنانچه مجبور به خاموش نمودن موتور در این حالت غیر عادی شدید، حتما هر چند دقیقه یک بار سعی کنید یک استارت بسیار کوچک (در حدی که خودرو روشن نشود) بزنید تا پیستون ها داخل سیلندر جا به جا شوند.

روش چهارم: روی رادیاتور آب بریزید

خنک کردن ماشین با کمک آب ریختن روی رادیاتور

در بعضی موارد برای خنک کردن ماشین انجام این کار به سرعت دمای آب و آمپر را پایین می آورد. فقط باید دقت داشته باشید که به دلیل دمای بالای موتور به هیچ وجه آب روی موتور ریخته نشود.

برای جلوگیری از ریزش آب روی موتور معمولا آب را از بخش مشبک جلوی رادیاتور (در اصطلاح “جلو پنجره”) روی آن می پاشند.

نکته بسیار مهم این است که در حالت بالا بودن آمپر به هیچ وجه، تاکید می کنیم که به هیچ وجه درِ رادیاتور را باز نکنید. به خاطر دمای بالای آب و تحت فشار بودن، آب نزدیک به دمای جوش با فشار به بیرون خواهد پاشید.

روش پنجم: فن ها را چک کنید

خنک کردن ماشین با استفاده از فن سالم

عمل نکردن فن ها یکی از دلایل عمده داغ شدن ماشین است. در برخی خودرو ها به دلیل ریختن مکرر آب بر روی رادیاتور، اتصالات برقی فن دچار رسوب شده و یا به هر دلیل دیگری به درستی کار نمی کنند.

اگر می توانید اتصالات فن را چک کرده و در صورت نیاز رسوب آن را تمیز کنید.

نکته: در صورتی که با استفاده از روش دوم یعنی همان روشن کردن کولر به نتیجه نرسیدید، در این مرحله با روشن نمودن کولر چک کنید که آیا سرعت چرخش فن افزایش پیدا می کند یا خیر.

اگر با روشن نمودن کولر تغییری در سرعت چرخش فن ایجاد نشد، باید حتما خودروی خود را برای بررسی به تعمیرکار متخصص بسپارید.

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفته شد، روش های توضیح داده شده فقط برای خنک کردن سریع ماشین کاربرد دارند. اما اگر شما به صورت مداوم با مشکل داغ شدن ماشین دست به گریبان هستید باید در اولین فرصت خودروی خود را برای بررسی و رفع نقص نزد تعمیرکار متخصص ببرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا