اخبار اقتصادی

روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتورهای روغنی

[ad_1]

محققان دانشگاه صعنتی امیرکبیر موفق شدند روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتورهای روغنی ارائه دهند.

به گزارش ایسنا، محسن قراط، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مونیتورینگ تخلیه جزیی با استفاده از حسگرهای فیبر نوری در ترانسفورماتورهای روغنی» گفت: تخلیه جزیی یک دسته مهم از عیوب ترانسفورماتورهای قدرت است که امروزه روش‌های مختلفی جهت پایش این عیوب بکار گرفته می  شود. 
وی افزود: این پدیده در ترانسفورماتورها باعث بروز مشکلاتی از قبیل خرابی و یا از بین رفتن خاصیت عایقی در قسمتی از تجهیز می‌شود.

این محقق با تاکید بر این‌که وقتی که یک ترانسفورماتور ساخته شده و تحت بهره‌برداری قرار می گیرد، آشکارسازی این عیوب می‌تواند به عنوان یک ابزار کارشناسی برای تعیین میزان سالم بودن ترانسفورماتور مورد استفاده قرار گیرد. همچنین شکل گیری خطاهای ناشی از آن ها را در ترانسفورماتور می توان پیش بینی کرد.

به گفته وی، پس از تشخیص تخلیه جزیی، مکان یابی فیزیکی عیب نیز در داخل ترانسفورماتورها از نظر صرفه جویی در وقت و هزینه تعمیرات بسیار حائز اهمیت است. هر چند که مکان یابی دقیق محل تخیله جزیی به علت ساختمان پیچیده ترانسفورماتورها بسیار مشکل است. دستگاه ساخته شده در این زمینه بسیار مفید بوده است.

قراط ادامه داد:  با توجه به هدف گذاری انجام شده، هدف ها محقق شده است و باید توجه داشت که متاسفانه دستگاه های اندازه گیری اولیه و تجهیزات فیبرنوری همگی دارای تکنولوژی بالا بوده و همگی وابسته به واردات هستیم و با توجه به قیمت بالای تجهیزات وارداتی، امکان تجاری سازی فراهم نشده است. 

وی با تاکید بر اینکه روش نهایی کاملا توجیه اقتصادی داشته و توانسته است قدم های رو به جلویی در این زمینه در علم دنیا ایجاد کند، گفت: نتایج این تحقیق در بسیاری از زمینه های مونیتورینگ تجهیزات برقی کاربرد دارد.

قراط گفت: تجهیز ساخته شده در طرح ها و پروژه های صنعتی و ساختمانی جهت مونیتورینگ سلامت ساختار تجهیز قابل استفاده است.

به نقل از دانشگاه امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر قره پتیان و دکتر حمید لطیفی از اعضای هیئت علمی دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و شهید بهشتی هستند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا