سیاسی

روانچی: شورای امنیت باید از نقض حقوق غیرنظامیان در درگیریها جلوگیری کند

[ad_1]

نماینده دائم ایران گفت، شورای امنیت باید از حمله به غیرنظامیان در درگیریها جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در سخنرانی خود در نشست سه‌شنبه شورای امنیت در مورد حفاظت از غیرنظامیان در مخاصمات مسلحانه، گفت: در حالی که ممنوعیت جنگ یک اصل بنیادین حقوق بین‌الملل است، ولی متأسفانه درگیری‌های مسلحانه هنوز یک واقعیت زمان ما است و در عین حال، قواعد مسلمی نظیر حفاظت از غیرنظامیان نیز رعایت نمی‌شود.

وی با اعلام اینکه چالش امروز جهان فقدان قوانین الزام آور کافی برای حفاظت از  غیرنظامیان نیست، بلکه عدم رعایت چنین هنجارهایی است، افزود: متأسفانه شورای امنیت نیز در برابر نقض ماهوی و حتی نظام مند این قواعد رفتاری منفعلانه دارد.

روانچی به عنوان مثال به رفتارهای غیرانسانی و غیرقانونیِ نظام‌مند رژیم اسرائیل طی دهه‌های گذشته در سرزمین‌های اشغالی فلسطین اشاره کرد که طیف وسیعی از اقدامات سبوعانه مانند پاکسازی نژادی گسترده، تخریب خانه‌ها و مصادره املاک فلسطینیان، محاصره غیرقانونی نوار غزه و کشتار غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان بی‌گناه اشاره و از آنها به عنوان مصادیق روشن جنایات جنگی یاد کرد.

وی همچنین اضافه کرد: نمونه دیگر، وحشیگری‌های عربستان در شش سال تجاوز به یمن است که در آن هزاران غیرنظامی از جمله زنان و کودکان کشته شده‌اند؛ خانه‌ها، مساجد، بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز خرید، اماکن دیپلماتیک و حتی مراسم های عروسی و عزا مورد حمله قرار گرفته‌اند؛ و گرسنگی دادن به غیرنظامیان به عنوان یک روش جنگی استفاده و باعث ایجاد بدترین بحران بشردوستانه معاصر جهان شده است.

نماینده کشورمان افزود: اثرات اعمال تحریم‌های یکجانبه غیر انسانی علیه سوریه که از واردات کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو جلوگیری می‌کند و باعث آسیب جدی به زندگی مردم می‌شود، چندان کمتر از گرسنگی دادن به مردم نیست و اینگونه اقدامات باید فوراً متوقف گردد.

روانچی در پایان با اشاره به اینکه متأسفانه در اکثر این موارد کودکان قربانیان اصلی به شمار می‌روند، گفت: در واقع کاری که شورای امنیت باید برای تضمین حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه انجام دهد، وادار کردن عاملان اینگونه اقدامات به توقف فوری نقض‌هایشان و مسئول شناختن آنها به خاطر چنین جنایاتی است.
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا