البسهترفند هاخانه و آشپزخانهمد و فشن

نحوه رنگ کردن لباس ها و پارچه های کهنه و قدیمی در خانه

احتمالاً تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می توان یک لباس قدیمی را داخل خانه با رنگ کردن تغییر داده و آن را جدید کرد. برای این کار می توانید یک پارچه قدیمی و فرسوده با الیاف طبیعی را انتخاب کنید و با رنگ های گیاهی به آن روح تازه ببخشید. رنگ آمیزی رنگ سفید و روشن آسان ترین راه است، اما می توانید لباس های رنگی را نیز سفید کرده و دوباره رنگ کنید.

استفاده از رنگ های جدید یک پروژه سخت است، زیرا دانستن چگونگی ترکیب رنگ ها خودش می تواند مشکل بزرگی باشد. اما رنگ کردن لباس ها می تواند به کمد لباس شما روح و جلوه تازه ای ببخشد. اگر شما وقت بیشتری دارید، ساخت رنگ های گیاهی خانگی هم می تواند یک پروژه مفید بوده و رنگ هایی با ظاهر طبیعی تر ایجاد کند. در ادامه شما را با سه روش مفید برای رنگ کردن لباس در خانه آشنا خواهیم کرد.

روش اول: رنگ کردن لباس با استفاده از لباسشویی

رنگ کردن لباس در لباسشویی
 1. لباس یا پارچه های مورد نظر خود را قبل از رنگ آمیزی به روش همیشگی خود بشوید. قبل از ادامه کار ابتدا باید مطمئن شوید که تمام لکه ها پاک شده. باید لباس ها را با درجه ای گرم و ملایم و با استفاده از مواد شوینده ملایم داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. بعد از شستن لباس ها آن ها را خشک نکنید برای فرآیند رنگرزی باید مرطوب باشند.
 2. سپس ماشین لباسشویی خود را با آب داغ پر کنید. زمانی که می خواهید به رنگ کردن یک لباس بپردازید آب داغ بی خطر است، پس از داغ ترین آب ممکن استفاده کنید، سپس ماشین لباسشویی را طوری تنظیم کنید که با آب کمی پر شود. اگر دستگاه را تا انتها پر کنید، رنگ را بیش از حد رقیق کرده و در آخر با یک لباس بی رنگ مواجه می شوید.
 3. با پر شدن ماشین لباسشویی رنگ را در آب بریزید، اما هنوز لباس ها را اضافه نکنید. با افزودن رنگ به دستگاه هنگام پر شدن، نیازی به بهم زدن آن ندارید و جریان سریع آب باعث ترکیب رنگ و آب می شود. بر روی بسته رنگ، میزان استفاده از رنگ نوشته شده است. اما معمولاً باید از یک بسته کامل رنگ پودر یا نصف بطری رنگ مایع استفاده کنید.
 4. برای رنگ کردن لباس یا پارچه شما به یک تثبیت کننده رنگ نیاز دارید. اگر در حال رنگ کردن الیاف پنبه یا کتان هستید، 1 فنجان نمک و در صورت رنگ کردن ابریشم یا نایلون، 1 فنجان سرکه سفید اضافه کنید. تثبیت کننده به چسبندگی رنگ به الیاف کمک می کند.
 5. پس از ترکیب کامل رنگ و مواد با آب لباس های خود را به ماشین لباسشویی اضافه کنید. درجه شستشو را روی 30 دقیقه تنظیم کنید تا پروسه رنگ کردن لباس 30 دقیقه طول بکشد. اگر می خواهید لباس رنگ بیشتری بگیرد، دستگاه را روی یک درجه بیشتر تنظیم کنید. نکته: قبل از افزودن لباس ها به آب و رنگ، لباس ها باید خیس باشند، در غیر این صورت، رنگ به خوبی تنظیم نمی شود.
 6. با استفاده از آب گرم، ماشین لباسشویی را در درجه شستشو دیگری قرار دهید. سپس اجازه داده لباس ها یک دوره کامل در ماشین لباسشویی شسته شوند تا رنگ اضافی آن ها از بین برود. آب گرم رنگ اضافی را به آسانی از پارچه خارج می کند.
 7. پس از آن لباس ها را در یک برنامه معمولی با آب سرد و شوینده ملایم بشویید. آب سرد پس از آب گرم می تواند رنگ را تنظیم کند. توجه کنید، که لباس های دیگر را با لباس های رنگ شده نشویید. در نهایت لباس ها را در خشک کن قرار داده یا با آویزان کردن آن ها را خشک کنید.
 8. بعد از اینکه لباس های رنگ شده خود را از ماشین لباسشویی خارج کردید، دستگاه خود را به صورت خالی روی یک درجه شستشو دیگر قرار دهید تا رنگ اضافی دستگاه شسته شده و برای شستشو های بعدی آماده شود. برای نتیجه بهتر، از آب داغ و 1 فنجان سفید کننده استفاده کنید.

روش دوم: رنگ آمیزی پارچه و لباس روی اجاق گاز

رنگ آمیزی لباس در آشپزخانه
 1. رنگ کردن پارچه می تواند مشکل باشد و لباس و سطوح اطراف شما را لکه دار کند. برای سهولت کار، محل کار خود را با یک سفره پلاستیکی یا چند لایه روزنامه بپوشانید. همچنین با پوشیدن دستکش از پوست خود در برابر مواد مضر رنگی یا لکه ها محافظت کنید. سعی کنید هنگام کار لباس های قدیمی ای بپوشید که لکه شدن آن ها برای شما مهم نیست. اسفنج و دستمال کاغذی نیز در نزدیکی خود قرار دهید، تا در صورت ریختن رنگ هنگام کار آن را تمییز کنید.
 2. یک قابلمه بزرگ را به اندازه سه چهارم پر از آب کنید. مطمئن شوید این مقدار آب کافی است. شما باید هنگام کار لباس های خود را به طور کامل در آب فرو کنید. پس از آن آب را روی حرارت متوسط قرار داده تا ​​جوش آید. نکته: برای رنگ کردن راحت تر لباس از یک ظرف حداقل 8 لیتری استفاده کنید.
 3. مانند روش قبل کمی نمک یا سرکه سفید را به عنوان ثابت کننده به آب جوش اضافه کنید. برای الیاف پنبه یا کتان، 1 فنجان نمک و برای ابریشم یا نایلون، 1 فنجان سرکه سفید اضافه کنید.
 4. پس از آن رنگ را در آب جوش ریخته و هم بزنید تا به طور یکنواخت پراکنده شود. برای میزان صحیح رنگ دستورالعمل روی بسته آن را دنبال کنید. مانند روش قبل هم می توان برای رنگ پودری یک بسته کامل و برای رنگ مایع نیمی از بطری را استفاده کرد.
 5. لباس خود را کاملاً در رنگ فرو کنید. به عبارتی لباس را داخل رنگ حمام کنید تا تمام لباس پوشانده شود. از یک قاشق برای مخلوط کردن استفاده کنید و پارچه را کاملاً زیر سطح آب فشار دهید. لباس را داخل قابلمه هم بزنید تا مطمئن شوید همه گوشه های آن با رنگ خیس شده اند.
 6. بگذارید لباس ها در حمام رنگ بپزند. وقتی حمام رنگ به جوش آمد، حرارت را کم کنید و بگذارید تا 1 ساعت بجوشد. در همین حین آب را در حالت کم نگه جوش دارید. لباس را به طور دوره ای هم بزنید تا از رنگ شدن یکنواخت آن اطمینان حاصل کنید. توجه کنید که درب قابلمه یا ظرف را نباید بگذارید.
 7. لباس ها را با استفاده از دوتا قاشق از حمام رنگ داغ در آورده و داخل سینک فلزی بگذارید. در این مرحله ار رنگ کردن شیر آب را باز کرده و آب داغ روی لباس خود بریزید. درجه حرارت آب را به تدریج تغییر دهید تا زمانی که آب بسیار سرد شود. سعی کنید هر گونه رنگ و آب اضافی را با دستان خود فشار دهید تا رنگ اضافی نماند. مخلوط آب و رنگ را در سینک ظرفشویی فلزی خالی کنید تا آن را دور بریزید. بهتر است بدانید که با شستن پارچه مقدار زیادی رنگ از آن خارج می شود و این طبیعی است. استفاده از آب سرد در انتها باعث ایجاد رنگ یک دست در پارچه می شود.
 8. لباس ها را روی رخت آویز یا بند رخت پهن کنید تا کاملا خشک شوند. یک حوله یا پارچه ای قدیمی را زیر لباس ها قرار دهید تا هنگام خشک شدن آن رنگ ها روی زمین چکه نکنند. در این روش بهتر است لباس ها در دستگاه خشک کن، خشک نشود.

روش سوم: رنگ آمیزی پارچه و لباس با رنگ های طبیعی

رنگ طبیعی برای پارچه

1.مانند مرحله اول روش قبل، از لباس هایتان در برابر لکه شدن محافظت کنید.

2. سپس لباس هایی را که می خواهید رنگ کنید با استفاده از مواد شوینده یا خاکستر سودا شستشو دهید. برای الیافی مانند ترمه، پشم و ابریشم، لباس را در مواد شوینده ملایم ظرفشویی و آب گرم (آب خنک برای پشم) خیس کنید. برای الیاف سلولزی مانند پنبه، کتان و کنف لباس را در خاکستر سودا و آب گرم خیس کنید. لباس ها را قبل از رنگ کردن باید بین 2 تا 4 ساعت خیس کنید و سپس آن ها را روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید.

نکته: با قرار دادن جوش شیرین در فر در دمای 93 درجه سانتی گراد به مدت 1 ساعت می توانید خاکستر سودا تهیه کنید.

توجه: نسبت ها دقیق نیستند. تنها باید پارچه در آب فرو رفته و به اندازه کافی شوینده یا خاکستر سودا برای تمیز کردن آن وجود داشته باشد.

3. لباس ها را به مدت 20 دقیقه در یک قابلمه به صورت ملایم بجوشانید. سپس حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید آب و لباس خنک شود. در این روش بسته به نتیجه ای که می خواهید دریافت کنید از رنگ های مختلف استفاده کنید.

4. بگذارید لباس ها به مدت 1 ساعت در محلول ثابت بمانند. سپس تثبیت کننده های رنگ را به آن اضافه کنید این تثبیت کننده ها به لباس شما اجازه می دهند تا رنگ را به راحتی جذب کند و در شستشو دیرتر کمرنگ شود. (تثبیت کننده رنگ های این بخش در انتهای مقاله قرار دارند)

5. با قرار دادن لباس ها در زیر آب سرد خنک، محلول تثبیت کننده و مایع اضافی را بشویید. لباس های شما برای رنگ آمیزی باید مرطوب باشند، بنابراین می توانند مستقیماً پس از شستشو رنگشان کنید.

6. اگر رنگ شما گیاهی است، با استفاده از چاقو، گیاه را به قطعات کوچک برش داده و به یک ظرف بزرگ منتقل کنید. بهتر است برای هر 1 قسمت مواد گیاهی، از 2 قسمت آب استفاده کنید. همچنین اندازه ظرف مخصوص رنگ کردن باید دو برابر لباس هایی باشد که می خواهید رنگ کنید. برای گرفتن نتیجه مطلوب بهتر است، مواد گیاهی را شب قبل به مدت یک ساعت درون آب جوشانده و یک شب بگذارید بماند. اگر نتوانستید این کار را بکنید مواد را با مقدار بیشتری آب از 4 ساعت قبل بجوشانید تا رنگ خود را پس دهند. قبل از رنگ کردن لباس ها نیز باید آب رنگی شده را از صافی رد کنید تا مواد گیاهی داخل آب نمانند.

7. لباس های مرطوب خود را در محلول رنگی قرار دهید و آن ها را روی حرارت متوسط بجوشانید تا رنگ دلخواه به دست آید. حتی لباس ها را هم بزنید تا به طور یکنواخت رنگی شوند. به یاد داشته باشید که لباس ها زمانی که خشک شوند از رنگی که اکنون می بینید روشن ترند. برای گرفتن نتیجه کافی، لباس ها باید یک تا هشت ساعت داخل ظرف رنگ بجوشند.

8. برای از بین بردن رنگ اضافی، لباس ها را در آب سرد بشویید. آن ها را تا زمانی بشویید که آب شفاف شود. لباس های خود را با استفاده از خشک کن یا با خشک کردن آن ها زیر نور آفتاب، خشک کنید.

انواع رنگ های معدنی

 • زاج: می توانید آن را در برخی از سوپر مارکت ها، فروشگاه های صنایع دستی یا به صورت آنلاین پیدا کنید. به ازای هر نیم کیلوگرم پارچه ای که می خواهید رنگ کنید، از 10- 12 گرم زاج استفاده کنید. البته استفاده زیاد از زاج می تواند الیاف را چسبناک کند.
 • آهن: این ماده می تواند پارچه و لباس را به رنگ قهوه ای تیره کند. برای ایجاد محلول آب و آهن، چند میخ آهنی قدیمی را در یک قابلمه بزرگ آب بجوشانید.
 • مس: از مس برای رسیدن به رنگ سبز استفاده کنید. یک محلول مسی را می توان با استفاده از چند سکه مسی قدیمی در آب جوش درست کرد. البته می توانید سولفات مس را نیز خریداری کنید. توجه داشته باشید، که مس کمی سمی است، بنابراین در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید.
 • قلع: برای شفاف تر کردن رنگ لباس ها و سریع تر شدن روند کار از مقدار کمی قلع استفاده کنید. مانند مس از مقدار بسیار کمی استفاده کنید و از قابلمه ای که در آن غذا درست نمی کنید استفاده کرده و در یک منطقه با تهویه خوب کار کنید.

انواع رنگ با مواد گیاهی

رنگ های طبیعی

برای رنگ کردن لباس های خود در خانه می توایند از مواد طبیعی نیز استفاده کنید، که در ادامه چند نمونه از آن ها برای شما آورده شده است.

 • پوست پیاز زرد، ریشه هویج و پوسته دور مغز بادام زمینی، رنگ نارنجی ایجاد می کنند.
 • ریشه قاصدک، پوست بلوط، پوست گردو، چای کیسه ای، قهوه و بلوط می توانند رنگ قهوه ای ایجاد کنند.
 • با استفاده از توت فرنگی، گیلاس، تمشک قرمز و پوست درخت صنوبر، رنگ صورتی ایجاد کنید.
 • با کلم قرمز، گل سنبل بنفش، توت بنفش، گلبرگ گل ذرت، زغال اخته، میوه بلوبری و انگور بنفش، رنگ بنفش و آبی ایجاد کنید.
 • با استفاده از گل سنبل، پوست پیاز قرمز، انار، چغندر، چوب بامبو و گل های خشک شده گل نعناع، رنگ قهوه ای مایل به قرمز تهیه کنید.
 • با استفاده از توت سیاه، پوست گردو، پوسته ی بلوط یا پوست خارجی بادام زمینی، یک رنگ خاکستری تا سیاه ایجاد کنید.
 • برای رنگ قرمز تا بنفش از زغال اخته، شاه بلوط و ریحان استفاده کنید.
 • با استفاده از کنگر فرنگی، ریشه خاکشیر، برگ های اسفناج، چمن یا گل بومادران به رنگ سبز دست پیدا می کنید.
 • با استفاده از برگ بو، دانه های یونجه، شکوفه های گل همیشه بهار، گل سنبل، گل قاصدک، سر گل نرگس، پاپریکا یا زردچوبه رنگ زرد درست کنید.

نکات:

حتماً مواد گیاهی رسیده را برای تهیه رنگ های طبیعی جمع آوری کنید. برای دست آوردن بهترین رنگ ها، میوه ها باید کاملاً رسیده باشند، آجیل باید بالغ شوند، گل ها باید شکسته شده و به پایان چرخه زندگی خودشان نزدیک باشند. البته بذر ها، برگ ها و ساقه ها را می توانید به محض رشد برداشت کنید.

در رنگ آمیزی با انواع توت ها، برای تثبیت کننده 1/2 فنجان (136.5 گرم) نمک را با 8 فنجان (2 لیتر) آب سرد ترکیب کنید. در گیاهان رنگی دیگر، برای تثبیت کننده 1 قسمت سرکه سفید را با 4 قسمت آب سرد ترکیب کنید.

توجه: در صورتی که تجربه کافی در این زمینه ندارید، بهتر است از افراد حرفه ای تر در این زمینه کمک بگیرید.

منبع:

www.wikihow.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا