اخبار مدمد و فشن

رنگ سال 2021 ، علت و مفهوم نام گذاری آن

هر سال رنگی، به عنوان رنگ سال انتخاب و ابلاغ می شود. رنگ سال 2021 ترکیبی منحصر به فرد و بر اساس آن چه در سال گذشته رخ داه است، معرفی شده است. انتخاب رنگ سال علت و مفهوم خاص خودش را دارد. در ادامه مطلب به علت و مفهوم آن می پردازیم:

رنگ سال 2021

رنگ سال 2021 براساس آن چه در سال گذشته رخ داده است، انتخاب شده است. سال 2020 سالی بود که به خاطر ویروس کرونا مردم را مجبورکرد تا در خانه بمانند و قرنطینه باشند. دوره ای است که معنای پایان نیست، این دوره نه سیاه است و نه سفید، فقط ادامه آن نامشخص است. رنگ سال 2021، از ترکیب دو رنگ خاکستری و زرد روشن تشکیل شده است.


پنتون رنگ سال 2021 را نام گذاری می کند، ترکیبی از خاکستری و زرد روشن (زرد لیمویی) است. این ترکیب رنگ نشانه امید در تاریکی است.

خاکستری

خاکستری رنگ تفکر است. خاکستری بودن به معنای ابهام و لاینحل بودن است. این رنگ تجربیات جمعی ما را در یک سال گذشته تداعی می کند. رنگی است که نشان گر خیلی اتفاقات است. آسمانی ابری، سیمان پیاده رو، ملحفه های راحت و پتوهای جذاب برای استراحت در زمان قرنطینه.

رنگ زرد روشن

رنگ روشن و برجسته زرد، به معنای نور در انتهای تونل است، خورشید بر فراز یک منظره تاریک طلوع می کند. مفهوم طلوع، امیدی است که با احتمال کشف واکسن ویروس کرونا همراه است.

علت انتخاب ترکیب رنگی

علت انتخاب این ترکیب رنگ توسط شرکت پنتون چیست؟ این شرکت معتقد است که امروزه مردم به شدت امید و انرژی خود را از دست داده اند. این دقیقا متناسب با حال و هوای امروزه ما در شرایط وجود ویروس کرونا است. ترکیب این دو رنگ باعث ایجاد امید در تاریکی می شود.

مفهوم انتخاب ترکیبی رنگ متضاد خاکستری و زرد

جفت شدن زرد و خاکستری – از آن جا که رنگ ها بر روی ما تاثیرگذار هستند، ترکیب آن می تواند بسیار جالب باشد. رنگ خاکستری، رنگی بسیار خون سرد، مقاوم و پایدار است. به همین دلیل این رنگ می تواند در فضایی خنثی از نظر احساسی و جسمی، آرامش را فراهم کند. رنگ زرد روشن نمادی برای دل گرمی و امید به یک روز آفتابی و قشنگ است.

مفهوم انتخاب تضاد در رنگ سال2021

اهمیت انتخاب رنگ

از نظر کارشناسان رنگ ‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند. هم چنین رنگ ها پوشش ما را تعیین می کنند و باعث رونق فروش برند های مد و پوشاک می شوند.
عوامل و اتفاقاتی که در سال گذشته جهان رخ داده است، برای انتخاب رنگ بسیار تاثیر گذار است. اتفاقاتی مانند:

  • جنگ ها
  • بلایای طبیعی
  • بحران های اقتصادی
  • بیماری ها
  • و…

وقتی اتفاقاتی هم چون جنگ، سیل و زلزله در جهان رخ می دهد به کشور های زیادی آسیب وارد می کند و دنیا را از لحاظ روانی تحت تاثیر قرار می دهد. به این ترتیب رنگ سال، رنگی متناسب با این اتفاقات انتخاب می شود تا از لحاظ روانی بر مردم تاثیر بگذارد و آرامش را برقرار کند.

دانستنی ها

ابتدایی ترین رنگ ها که انسان آن را شناخت سفید و سیاه بوده است. سفید (روز) و سیاه (شب). انسان های اولیه با گذشت زمان رنگ های دیگری را شناختند و به مرور، رنگ جای خودش را در زندگی انسان ها پیدا کرد. در ابتدا مواد اولیه رنگ ها را از عناصر طبیعت به دست می آوردند، رنگ ها از گیاهانی مانند: حنا، گل سفید، روناس و… تهیه می شدند و اما به مرور رنگ های صنعتی پا به میدان گذاشتند.

آن ها در ابتدا از رنگ ها در نقاشی های روی غار ها استفاده می کردند و کم کم از آن برای رنگ آمیزی به لباس ها و… استفاده کردند. بعدها رنگرزی اهمیت پیدا کرد و به عنوان شغلی برای انسان معرفی شد.

منبع: www.artnews.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا