سرگرمیفرهنگ و هنرهنرهای دستی

رنگ روغن یا اکریلیک؟ کدام یک برای نو آموزان نقاشی مناسب تر است؟

بحث در مورد تفاوت بین رنگ های اکریلیک و روغن، بسیاری از موضوعات در زمینه هنر را در ذهن ظاهر می کند. این مقاله عمدتا برای نقاش سطح مبتدی یا متوسط طراحی شده است که به دنبال انتخاب یک محیط نقاشی برای یادگیری است. در اینجا قرار نیست ادعا کنیم که بین رنگ روغن یا اکریلیک، یکی بهتر و یکی بدتر است. فقط نیاز است تا هنگام خواندن تفاوت های مختلف، به سبک کارهای هنری که بیشتر از همه تحسین می کنید، فکر کنید.

 • چه نوع نقاشی را بیشتر تحسین می کنید؟
 • دوست دارید مثل چه کسی نقاشی کنید؟

این سؤالات می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که ابتدا نقاشی رنگ روغن یا اکریلیک را یاد بگیرید.

در حالت ایده آل، شما نقاشی با رنگ اکریلیک و رنگ روغن را امتحان می کنید و سپس تصمیم می گیرید که کدام یک مناسب شما است. اما ممکن است که شما از نظر زمانی محدود باشید، در این صورت نیاز دارید تا با کمی تحقیق یک مورد را انتخاب کنید. امیدوارم این راهنما به شما کمک کند بین رنگ روغن یا رنگ اکریلیک، مورد مناسب با حرفه و علاقه خود را انتخاب کنید.

حقیقت این است: رنگ های روغنی و رنگ های اکریلیک بسیار شبیه به هم هستند و می توان از هر دو برای موارد مشابه استفاده کرد. علاوه بر این که اکریلیک ها در آب محلول هستند، در حقیقت زمان خشک شدن آن ها باعث ایجاد تمایز اصلی می شود. نقاشی شامل رنگ ها، قلم مو ها و سطحی است که روی آن نقاشی می کنید. بیایید در مورد تفاوت های اصلی بین روغن و اکریلیک و آنچه در هنگام کار با دو ماده مختلف انتظار می رود، بحث کنیم.

رنگ روغن یا رنگ محلول در آب (اکریلیک)

رنگ های اکریلیک یک رنگ پایه آب هستند. این بدان معنی است که می توانید از آب برای رقیق شدن آن ها استفاده کنید. رقیق کردن رنگ به معنای ساختن یک رنگ با قدرت چسبندگی کمتر است، تا مانند مایع (آب) شود. وقتی رنگ خود را رقیق می کنید، “آبکی تر” می شود. رنگ های اکریلیک، در ابتدا می توانند بسیار غلیظ باشند، مخصوصاً وقتی که با قالب تیوبی نگهداری و فروخته شوند!

از طرف دیگر روغن ها پایه آب نیستند. این بدان معناست که شما نمی توانید یا بهتر است بگوییم نباید، سعی کنید رنگ روغن خود را با آب رقیق کنید. برای کاهش ویسکوزیته رنگ روغن، باید رنگ را با ماده رقیق کننده مخلوط کنید. امروزه رقیق کننده های زیادی در بازار وجود دارد که برای این کار مناسب هستند.

با اکریلیک در چه سبک های نقاشی، می توان کار کرد؟

با اکریلیک در چه سبک های نقاشی، می توان کار کرد؟

“روی هر ماده ای که فکر کنید می توانید از اکریلیک استفاده کنید.”

فقط این واقعیت را در نظر داشته باشید که اکریلیک باید به سازه ای که روی آن نقاشی شده پیوند مکانیکی داشته باشد. بدین گونه که مواد غیر متخلخل مانند شیشه و پلاستیک های بسیار صاف، پیوند ضعیفی بین اکریلیک خشک شده و مواد، سطح ایجاد می کنند. در نتیجه پوسته پوسته شدن یا تراشیدن رنگ شما آسان خواهد بود. ( اگر روی یک سطح صاف و غیر متخلخل رنگ آمیزی می کنید، با مقداری سنباده خوب آن را کمی خشن کرده و همیشه آزمایش کنید.)

سطوح مناسب برای استفاده از اکریلیک:

 • بوم (اولیه یا خام)
 • چوب
 • کاغذ/ مقوا (در صورت آبکی بودن رنگ، ممکن است تار شود)
 • پلاستیک های خاص
 • فلزات روکش دار

آیا می توانید اکریلیک را روی رنگ روغن استفاده کنید؟

پاسخ کوتاه: اگر می خواهید نقاشی شما مدت زیادی دوام بیاورد، نباید این کار را انجام دهید.

این یک واقعیت ثابت شده است که استفاده از اکریلیک روی رنگ روغن یک عمل بد است. افراد باتجربه نسبت به این عمل هشدار می دهند. زیرا رنگ روغن زیر آن همچنان خشک می شود. این خشک شدن باعث تغییر در سطح رنگ آمیزی در زیر رنگ اکریلیک می شود. لایه رنگ اکریلیک نیز بسیار انعطاف پذیر تر از لایه رنگ روغن است که با گذشت زمان بسیار سخت می شود.

بیشتر افراد باتجربه موافق اند که این دو اثر می توانند پیوند ناپایداری بین سطح اکریلیک و روغن ایجاد کرده و نسبت به آن هشدار داده اند.

بنابراین:

 • روغن روی اکریلیک= خوب!
 • اکریلیک روی روغن= بد!
روی چه چیزی می توانید از رنگ روغن استفاده کنید؟

روی چه چیزی می توانید از رنگ روغن استفاده کنید؟

“پاسخ کوتاه: هر چیزی با آمادگی مناسب.”

از آنجا که رنگ های روغنی با روغن گیاهی تهیه می شوند (معمولاً بذر کتان، گلرنگ، گردو، خشخاش یا پنبه دانه) می توانند اثرات نامطلوبی بر روی برخی از سطوح خاص داشته باشند. بیشتر سطوح انعطاف پذیر مانند بوم خام و کاغذ، وقتی روغن های مورد استفاده در رنگ روغن را جذب کنند، بسیار شکننده شده و تقریباً پوسیده می شوند.

لطفا توجه داشته باشید که این یک نتیجه طولانی مدت است و بلافاصله متوجه چیزی نمی شوید. ما در مورد دهه ها اینجا صحبت می کنیم! اما، اگر شما علاقه مند به ایجاد نقاشی های رنگ روغن هستید که برای قرن های طولانی ادامه داشته باشد، توصیه می شود که بین رنگ روغن و اکثر سطوح مانعی ایجاد کنید.

سطوح مناسب برای استفاده از رنگ روغن:

 • بوم (اندازه/ اولیه)
 • چوب
 • کاغذ/ مقوا
 • پلاستیک های خاص
 • فلزات روکش دار

آیا می توانید رنگ روغن را روی اکریلیک استفاده کنید؟

پاسخ کوتاه: بله

از آنجا که اکریلیک خیلی سریع خشک می شود، مدت ها قبل از تماس رنگ روغن شما با سطح، خشک شده است. اکریلیک در سرعت خشک شدن از همه رنگ ها برتر است. نگران نباشید! اگر استفاده از رنگ روغن روی اکریلیک مشکل ساز باشد، حدود 99٪ نقاشی های روغنی که روزانه ایجاد می شوند، با مشکل جدی روبرو هستند!

قلم مو

از کدام قلم مو ها برای روغن و کدام قلم مو ها برای اکریلیک می توانید استفاده کنید؟

در حقیقت و برعکس خیلی از توصیه هایی که تابه حال ممکن است شنیده باشید، جنس قلم مو، هیچ تداخلی با نوع رنگی که استفاده می کنید (رنگ روغن یا اکریلیک)، ایجاد نمی کند.

رقیق کننده رنگ

همانطور که پیش تر بحث شد تفاوت عمده بین رنگ روغن و رنگ اکریلیک چیزی است که از آن ساخته شده است. این مشخص می کند که با چه چیزی می توان آن ها را رقیق کرد. هرگز آب را با رنگ های روغن مخلوط نکنید. هرگز یک ماده رقیق کننده از نوع حلال را با اکریلیک های خود مخلوط نکنید.

مواد رقیق کننده اکریلیک:

 • آب
 • مایع لعاب اکریلیک
 • بستر هوا

مواد رقیق کننده رنگ روغن:

 • ترپنوئید
 • کامسول
 • جوهر های معدنی بدون بو (OMS)
 • تینر رنگ (در فروشگاه های مخصوص به عنوان “رقیق کننده رنگ” فروخته می شود)
 • تریانتین

توجه:

بخارات بیشتر حلّال های نام برده شده، برای سلامتی شما نامناسب هستند. همچنین اکثر این موارد برپایه روغن بوده و قابل اشتعال هستند. بنابراین مراقب حوله ها و پارچه های کاغذی باشید.

پاکسازی رنگ روغن و اکریلیک

پاکسازی کار همیشگی هنرمندان است. در این مورد، کسانی که از اکریلیک استفاده می کنند، یک قدم جلوتر هستند. برای پاک کردن رنگ اکریلیک، می توانید به آسانی قلم مو ها و دیگر ابزار کار خود را روی سینک با کمی آب و صابون بشویید.

رنگ های روغنی نیاز به زمان و توجه بیشتری برای شستشوی روغن های قلم مو ها و ابزار شما دارند. به یاد دارید، روغن و آب با هم مخلوط نمی شوند؟ هنگامی که می خواهید قلم مو های خود را با آب و صابون تمیز کنید، نتیجه عکس می دهد.

بهترین روش برای تمیز کردن قلم مو های رنگ روغن، این است که قبل از آوردن آن ها به سینک ظرفشویی، چندین بار آن ها را در حلّال تمیز بشویید. هنگامی که در سینک ظرفشویی قرار گرفتید می توانید از صابونی که برای شکستن روغن طراحی شده استفاده کنید. حتی در تمام این شرایط ایده آل، برای تمیز کردن برس ها به مقدار زیادی کف صابون و زور بازو، نیاز است.

زمان خشک شدن

تفاوت بسیار زیادی بین رنگ اکریلیک و روغن و زمان خشک شدن هر کدام است. رنگ اکریلیک در طی چند دقیقه تا چند ساعت و رنگ روغن در طی چند ساعت تا چند هفته خشک می شود! این فاکتور عظیمی در هنگام انتخاب یا عدم انتخاب روغن در مقابل اکریلیک است.

باز هم می توانید از هر یک از واسطه ها برای هر تکنیکی استفاده کنید اما ممکن است بخواهید بر اساس نتیجه دلخواه خود، ابزار مناسب را انتخاب کنید.

از آنجا که رنگ روغن بسیار آهسته خشک می شود، مناسب تر برای موارد زیر است:

 • ترکیب و درجه بندی بزرگ یا پیچیده رنگ.
 • موضوع با لبه های نرم زیاد.
 • روش های لعاب/ نقاشی غیر مستقیم
 • کاربرد های نازک رنگ

نکته:

اما دقت داشته باشید که سرعت نسبتاً سریع خشک شدن رنگ اکریلیک می تواند برای هر نقاش جدید، رنگ آمیزی واقعی اشیا را ناامیدکننده کند.

توصیه: اگر هنوز برای شروع حرفه نقاشی مردد هستید، بهتر است بگویم که همیشه لازم نیست بهترین باشید. شما حتی می توانید نقاشی را تنها برای سرگرمی ادامه دهید. در مقاله “7 تاثیر نقاشی بر مغز و بهبود توانایی های آن” می توانید از فواید تاثیر نقاشی بر ذهن و عملکرد مغز، آگاه شوید.

منبع: helloartsy

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا