ترفند هاخانه داریخانه و آشپزخانهخانواده

رفع الکتریسیته با چند ترفند کاربردی و شگفت انگیز

برخی مواقع با دست زدن به لباس یا برخی وسایل دچار حالتی شبیه برق گرفتگی می شویم، این مسئله بیشتر به خاطر کمبود رطوبت است و در ماه های خشک زمستان، بیشتر با آن رو به رو می شویم. در این جا به نحوه رفع الکتریسیته ساکن در لباس، بدن و وسایل خانه می پردازیم:

آیا رطوبت در رفع الکتریسیته موثر است؟

خشکی پوست باعث الکتریسیته ساکن و شوک استاتیک می شود، بنابراین لوسیون ها و مرطوب کننده ها به شما کمک می کنند تا الکتریسیته ساکن روی بدن شما جمع نشود.

چه عاملی باعث افزایش الکتریسیته ساکن در لباس می شود؟

1. خشکی بیش از حد لباس
2. جنس لباس
3. استفاده از خشک کن به جای خشک شدن در هوای آزاد باعث الکتریسیته ساکن در لباس می شود.

الکتریسیته ساکن چیست؟

الکتریسیته ساکن، یک بار الکتریکی بر روی سطح یک جسم است که از بارهای مثبت و منفی نا برابر بین دو جسم ایجاد می شود. الکتریسیته ساکن، بیشتر زمانی که در محیط رطوبت کمی وجود داشته باشد، ایجاد می شود.

رفع الکتریسیته وسایل خانه

برای حذف الکتریسیته ساکن در وسایل خانه از راه حل های زیر استفاده کنید.

1- با استفاده از دستگاه رطوبت ساز

الکتریسیته ساکن هنگام خشک شدن هوا بیشتر فعال است، به ویژه در ماه های زمستان که مردم خانه خود را گرم می کنند و باعث کاهش بیشتر رطوبت هوا می شوند.

دستگاه رطوبت ساز عامل موثری در رفع الکتریسیته.

راه های افزایش رطوبت

  • با استفاده از دستگاه رطوبت ساز رطوبت خانه و محل کار خود را افزایش دهید.
  • داشتن گیاهان در اطراف خانه یا محل کار می تواند به افزایش رطوبت نیز کمک کند.
  • با جوشاندن آب روی اجاق گاز می توانید رطوبت ساز خود را ایجاد کنید. می توانید ادویه هایی مانند دارچین یا پوست مرکبات اضافه کنید در حالی که خانه خود را مرطوب می کنید بوی خوبی می دهد.

2- فرش های خود را با یک ماده شیمیایی ضد استاتیک درمان کنید

برای تهیه یک اسپری کاهنده استاتیک در خانه، می توانید 1 لیوان نرم کننده پارچه را در یک بطری آب مخلوط کنید، مخلوط را تکان دهید و به آرامی روی فرش اسپری کنید، صبر کنید تا کاملا خشک شود. این روش میزان الکتریسیته ساکن را تا حد زیادی کاهش می دهد.

3- روکش مبلمان را با ورق های خشک کن بمالید

مبلمان و صندلی های اتومبیل خود را با ورق های خشک کن مالش دهید تا تجمع ساکن در آن سطوح کاهش یابد. ورق های خشک کن به خنثی سازی بار الکتریکی کمک می کنند.

حذف الکتریسیته ساکن روی بدن

برای حذف الکتریسیته ساکن بر روی بدن راه های زیر را امتحان کنید.

1- پوست خود را مرطوب نگه دارید.

هنگام بیرون آمدن از دوش و قبل از لباس پوشیدن، بدن خود را با استفاده از لوسیون مرطوب کنید، همچنین به طور مرتب دستان خود را با لوسیون مرطوب کنید.
خشکی پوست باعث الکتریسیته ساکن و شوک استاتیک می شود، بنابراین لوسیون ها و مرطوب کننده ها به شما کمک می کنند تا الکتریسیته ساکن روی بدن شما جمع نشود.

برای تهیه لوسیون مناسب پوست خود می توانید از فروشگاه زیپلین دیدن کنید.

2- پوشیدن الیاف طبیعی

پوشیدن الیاف مصنوعی (پلی استر، نایلون) باعث ایجاد الکتریسیته ساکن می شود. بهتر است برای رفع الکتریسیته از الیاف طبیعی (پنبه) استفاده کنید.

3- کفش های کف چرمی استفاده کنید

کفش های کف لاستیکی، باعث ایجاد الکتریسیته ساکن می شوند، اما کفش های کف چرمی گزینه ای مناسب برای کاهش الکتریسیته ساکن می باشند.
سعی کنید انواع مختلفی از کفش ها را آزمایش کنید تا ببینید کدام کفش ها کمترین شوک استاتیک را ایجاد می کنند. اگر می توانید، با پای برهنه در خانه قدم بزنید.

رفع الکتریسیته ساکن در لباس

برای حذف الکتریسیته ساکن در لباس راه حل های زیر را امتحان کنید.

1. جوش شیرین را به شست و شو اضافه کنید.

جوش شیرین مانعی بین بارهای مثبت و منفی در ایجاد استاتیک می باشد. بنا براین قبل از شروع شست و شو، ¼ فنجان جوش شیرین را همراه با شوینده به لباس خود اضافه کنید. میزان جوش شیرین مصرفی برای هر نوع لباس می تواند متفاوت باشد. زمانی که لباس شما دچار الکتریسیته بیشتری است می توانید حدود ½ فنجان جوش شیرین و برای الکتریسیته کمتر می توانید از 1 یا 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین استفاده کنید.

2. سرکه را به شست و شو اضافه کنید.

وقتی ماشین لباسشویی شما در حال چرخش به چرخه شست و شو است، دستگاه را مکث کرده و ¼ فنجان سرکه مقطر سفید بریزید. دستگاه را راه اندازی کنید تا چرخه شست و شو را ادامه دهید.
سرکه هم به عنوان نرم کننده پارچه و هم به عنوان کاهنده استاتیک در لباس شویی عمل می کند.

3. هوای آزاد

لباس ها را به جای استفاده از خشک کن، در هوای آزاد خشک کنید.

لباس ها در هوای آزاد خشک کنید.

4. لباس های خود را تکان دهید.

به محض خشک شدن لباس ها در خشک کن، آن ها را بیرون آورده و تکان دهید. این باعث رفع الکتریسیته ساکن می شود.

5. یک سنجاق به لباس های خود وصل کنید

یک سنجاق به درز شلوار یا پشت گردن خود وصل کنید. فلز باعث جمع شدن الکتریسیته ساکن از لباس شما می شود و از چسبندگی استاتیک و شوک الکتریکی جلوگیری می کند.
اتصال سنجاق به درز، این امکان را به شما می دهد که پین را پنهان کنید، اما با این وجود از مزایای کاهش الکتریسیته آن بهره مند می شوید.

برای رفع الکتریسیته از سنجاق استفاده کنید.

6. برای آویز لباس از جا لباسی فلزی استفاده کنید.

استفاده از آویز فلزی باعث انتقال بارهای الکتریسیته روی لباس به آویز فلزی می شود. در نتیجه بار الکتریسیته لباس کاهش می یابد.

استفاده از جا لباسی فلزی.

بیشتر بخوانید: روش های پاک کردن لکه روغن از روی لباس و پارچه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا