اخبار اقتصادی

رشد استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر استمرار دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارشی اعلام کرد که انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ به پشتوانه فعالیت‌ها در چین با سرعتی بی‌سابقه در دو دهه اخیر، رشد کرده است و در دو سال آینده نیز این روند ادامه دارد.

ظرفیت‌سازی در انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ با ۴۵ درصد افزایش به ۲۸۰ گیگاوات (GW) رسید که بیشترین افزایش سالانه از سال ۱۹۹۹ را نشان می‌دهد، این رشد قابل توجه با وجود اختلال‌های زنجیره تأمین و تأخیرهای موجود در ساخت و سازها در پی همه‌گیری ویروس کرونا حاصل شده است.

بر اساس این گزارش، چین ۵۰ درصد از رشد ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر را در سال گذشته میلادی به خود اختصاص داده است و این سهم امسال ۴۵ درصد و در سال ۲۰۲۲، ۵۸ درصد خواهد بود. آژانس بین‌المللی انرژی در چشم‌انداز بازار انرژی‌های تجدیدپذیر برآورد کرد که ظرفیت جدید تولید این نوع انرژی برای سال جاری حدود ۲۷۰ گیگاوات و در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۸۰ گیگاوات خواهد بود. این برآورد بیش از ۲۵ درصد بیشتر از برآوردهای پیشین آژانس در ماه نوامبر بود زیرا دولت‌ها مقدار بی‌سابقه‌ای از انرژی‌های تجدیدپذیر را به حراج گذاشته و شرکت‌ها به تعداد بی‌سابقه‌ای توافق خرید برق امضا کرده‌اند.

فاتح بیرول، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی گفت: باد و انرژی خورشیدی امکان بیشتری برای دستیابی به اهداف آب و هوایی ایجاد می‌کنند، زیرا استفاده از این دو منبع انرژی تجدیدپذیر به‌طور بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است. رشد ۹۰ درصد صنعت جهانی برق در سال گذشته میلادی مدیون افزایش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر بود.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا