پزشکیسلامت

پیشگیری از ابتلا به آلزایمر چگونه امکان پذیر است؟

بیماری آلزایمر بیماری تحلیل برنده و پیش‌ رونده سیستم مرکزی مغز انسان است که باعث محدودیت عقلانی می شود. منشاء این بیماری معلوم نیست و علاجی هم برای آن در دسترس نمی باشد، در این بیماری تغییرات متعددی در مغز بیمار رخ می دهد که باعث کوچک شدن مغز می شود که در این هنگام اشکال خاصی به نام پلاک های پیری در مغز به وجود می آید.‎ در این مقاله ما را همراهی کنید تا راه های پیشگیری از ابتلا به آلزایمر را به شما آموزش دهیم.

نشانه های مربوط به آلزایمر

  • نقش ارث بری
آلزایمر ارثی
با مصرف کاهو به عدم ابتلا به آلزایمر کمک کنید

در آلزایمر سن بالا، سابقه خانوادگی (ارث خانوادگی) و سندروم داون از مهمترین عوامل خطر ساز برای آلزایمر هستند.

  • از دست دادن حافظه
اگر مبتلا به آلزایمر باشید به ندرت حافظه خود را از دست خواهید داد
از دست دادن حافظه از نشانه های بارز آلزایمر است

یکی از شایع ترین علائم آلزایمر فراموش کردن چیزهایی است که در فاصله زمانی نه چندان دوری اتفاق می افتد. این فراموشی ها شامل: فراموشی قرار ملاقات، شماره تلفن ها واسامی دوستان و… می باشد.

  • فراموشی در انجام امور زندگی و کار های روزمره
فراموشی انجام کار های روزانه
افراد مبتلا به آلزایمز اکثرا کار های روزانه خود را فراموش می کنند

افراد مبتلا به آلزایمر به سختی می توانند وظایف خود را بدون فکر کردن به خاطر بیاورند، این کارها شامل: پخت غذا، تعمیرات لوازم منزل، از یاد بردن اسامی خانواده و عدم قرار دادن اشیا در سر جای خود می باشد.

  • مشکلات زبانی
نقش ارث بری در ابتلا به آلزایمر
یکی از دلایل ابتلا شما به آلزایمر ممکن است ارث بری باشد

هر فرد ممکن است بعضی اوقات به سختی بتواند کلمات مناسب صحبت سریع را پیدا کند، اما افرادی که مبتلا به این بیماری هستند در بسیاری از مواقع کلمات ساده را فراموش می کنند.

6 روش پیشگیری از آلزایمر

نوشیدن فراوان مایعات: طبق تحقیقاتی که بر روی مغز انسان انجام گرفته است حدود دو سوم مغز انسان را آب تشکیل می دهد. اگر شما در طی روز به مقدار کافی آب ننوشید (8 لیوان در روز) مغز نمی تواند کارایی خود را به درستی اعمال کند و دچاراختلالات مختلفی می شود که این اختلالات ممکن است در سنین کهن سالی به آلزایمر تبدیل شود.

نوشیدن مایعات فراوان از مبتلا شدن به آلزایمر جلوگیری می کند
پیشگیری از ابتلا به آلزایمر با نوشیدن مایعات فراوان

مراقب دارو های مصرفی باشید: پزشک معالج شما باید از کلیه دارو هایی که مصرف می کنید آگاه باشد زیرا ترکیب بعضی از دارو ها باعث گیجی و فراموشی می شود و آسیب پذیری مغز شما را افزایش می دهد.

اگر از دارو خاصی استفاده می کنید حتما با پزشک خود مشورت نمایید
اگر مبتلا به آلزایمر هستید و دارو خاصی را مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت نمایید

از رژیم های غذایی سالم استفاده نمایید: روزانه از 5 نوع میوه و سبزیجاتی که تازه هستند استفاده نمایید: مصرف کلم بروکلی، اسفناج و کاهو به صورت روزانه می تواند گزینه مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر در سنین بالا باشد.

از رژیم های غذایی سالم استفاده کنید که به آلزایمر مبتلا نشوید
ابتلا به آلزایمر با عدم مصرف رژیم غذایی مناسب میسر می شود

مطالعه بیشتر …

کار کردن بر روی ساز های مختلف: معمولا گوش کردن آهنگ تاثیرات بسیار مثبتی بر روی مغز انسان دارد و دانشمندان با تحقیقاتی که در سال های اخیر بر روی ذهن انسان انجام داده اند نتیجه های باور نکردنی را در ذهن انسان کشف کرده اند، از جمله این تحقیقات این است که گوش کردن به آهنگ و کار بر روی ساز های مختلف می تواند به پیشگیری از ابتلا به آلزایمر جلوگیری نماید.

کار کردن بروی ساز های مختلف بر  جلوگیری از ابتلا به آلزایمر کمک شایانی خواهد کرد
با شنیدن و نواختن ساز های مختلف به آلزایمر اجازه ندهید به ذهن شما نفوذ کند

برقراری تماس با دوستان: برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمز سعی کنید دوبار در هفته را با دوستان خود ارتباطی تلفنی داشته باشید، زیرا این عمل باعث می شود مغز شما جوان بماند و جوان ماندن ذهن شما از مهم ترین راه کار های پیشگیری از ابتلا به آلزایمر است.

برقراری تماس دوستانه  با دوستان از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند
با ارتباط تلفنی با دوستان خود از بروز مشکل آلزایمر جلوگیری نمایید

مصرف مرتب ماهی به صورت هفتگی: مصرف مرتب ماهی به صورت هفتگی اثر بخشی فوق العاده ای بر مغز شما دارد، طبق تحقیقات انجام شده در سال 2011 در مرکز علمی آمریکا استفاده از ماهی کباب شده (عدم سرخ شدن ماهی) می تواند به رشد قوای مغزی انسان که موجب آلزایمرمی شوند کمک بسیاری کند. زیرا مصرف ماهی دوبار در هفته (بصورت کباب شده) می تواند تولید ماده خاکستری در نواحی کلیدی مغز را انجام دهد و از ابتلا به آلزایمر در سنین بالا جلوگیری نماید.

ابتلا به آلزایمر را با مصرف ماهی کباب شده کاهش دهید
کاهش بروز بیماری آلزایمر با مصرف ماهی کباب شده
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا