روانشناسیسلامت

راهکارهایی برای بالا بردن قدرت تمرکز

در این مقاله با شما راه های افزایش تمرکز را مرور می کنیم تا با به کار گیری از آنها بتوانید در زندگی آرامش داشته باشید.

قبل از اینکه کاری را شروع کنید بهتر است اول ذهن خود را آرام کنید؛ برای این کار ابتدا در یک موقعیت مناسب بنشینید، نفسی عمیق بکشید و اجازه دهید بدنتان آرام شود، این کار به شما کمک می کند تا تمرکزتان بیشتر شود.

1- ذهن خود را آماده کنید

راحت بنشینید، به هیچ چیزی فکر نکنید سپس نفس عمیقی بکشید و سعی کنید اعصاب خود را آرام کنید. آرام کردن اعصاب یکی از راه کار های افزایش تمرکز است.

2- تلفن همراه خود را خاموش کنید

راه های افزایش تمرکز

با خاموش کردن تلفن همراه برخی احساس ناامنی می کنند و وجود تلفن همراه را در کنار خود ضروری می دانند. گاهی لازم است به مدت کوتاه (15 دقیقه) آن را خاموش کرد تا بتوانید آرامش خود را دوباره به دست آورید. ابتدا مغز شما با شما می جنگد و به چیزهایی مثل الان همسرم به من زنگ می زند باید جوابش را بدهم یا رئیسم الان می خواهد با من تماس بگیرد اگر جوابش را ندهم عصبانی می شود و… به سراغتان می آید.

در واقع مغز شما با این افکار شما را فریب می دهد تا تلفن تان را روشن کنید (قبل از خاموش کردن آماده ی جنگ با خودتان باشید.) هر چه بیشتر این کار را تکرار کنید متوجه می شوید هیچ اتفاقی نمی افتد.

3- موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید

راه های افزایش تمرکز

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در طول روز دائم به موسیقی گوش می دهید، هرگاه احساس کردید به تمرکز نیاز دارید موسیقی مورد علاقه تان را پخش کنید تا تمرکزتان بالاتر برود.

4- مکان مناسبی را برای تمرکز انتخاب کنید

راه های افزایش تمرکز

این محیط می تواند اتاق خواب، کافی شاپ، آشپزخانه یا… باشد. برای مثال اگر خواستید تلفنی صحبت کنید لازم است به آن محیط بروید و سپس صحبت کنید.

با انجام این کار ذهن شما یاد می گیرد این مکان محل کار شماست

5- دمای محیط را تنظیم کنید

راه های افزایش تمرکز

برای اینکه مغزتان بهتر کار کند لازم است دمای محیط را متعادل کنید، اگر دما بیش از حد سرد یا گرم بود با خود لباس گرم و یا لباس خنک به همراه داشته باشید.

6- از جای خود بلند شوید و حرکت کنید

ما انسان ها تمرکز محدودی داریم و لازم است هر نیم ساعت بین کارهایمان بلند شویم و کاری متفاوت انجام دهید، مثلا اگر پشت سیستم بودید از جای خود بلند شوید و چند قدمی راه روید.

7- ورزش کنید

راه های افزایش تمرکز

ورزش کردن یکی از کارهای افزایش تمرکز است، لازم بدانید در روز چند دقیقه ای را ورزش کنید تا بدن سالم و توان ذهنی بالایی داشته باشید.

در مطلبی که خواندید راه کار های ساده و کاربردی برای افزایش تمرکز در محیط روزمره عنوان شدند. در مقاله ورزش و سلامتی برای مقابله با بیماری اطلاعات کاربردی دیگری بیان شده که با مراجعه به لینک داده شده می توانید از آن آگاه شوید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا