علم و فناوریکامپیوتر و آی تی

بررسی و راهنمای خرید مودم مناسب جهت مصرف خانگی‎!

انتخاب مودم بی سیم که از طریق آن Wi-Fi سریع و قابل اطمینان ارائه شود و همچنین پوشش بسیار خوبی داشته باشد، کار ساده ای نیست، به خصوص اگر مبتدی باشید. برای دشوار تر کردن کارها، تولید کنندگان با استفاده از کلمات اختصاری و اصطلاحات بازاریابی که ارتباط کمی با تجربه واقعی شما دارند، مودم های خود را توصیف می کنند. همچنین، نام محصول به شما در مورد چگونگی خوب بودن مودم و همچنین بهایی که می پردازید نمی گوید. برای کمک به شما در انتخاب بهترین مودم طبق نیاز و بودجه خود، با ما همراه باشید با راهنمای خرید مودم خانگی و یاد بگیرید که در یک مودم چه چیزی را جستجو کنید.

چه در حال حاضر (یا همیشه) در خانه کار می کنید یا فقط از طریق اشتراک Game Pass بازی می کنید، اینترنت پرسرعت بسیار مهم است. اگر متوجه می شوید اتصال شما از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار است و زمان بارگیری آن کم است، معمولاً به این معنی است که شما باید مودم یا روتر خود را به روز کنید.

روتر یا مودم؟ به کدام یک نیاز دارید؟

در این راهنمای خرید مودم، شما با موارد پایه ای آشنا خواهید شد که اولین تفاوت مودم و روتر است. حال بیایید بررسی کنیم که آیا به هر دو نیاز داریم یا خیر. مودم ها به عنوان اتصال شما به اینترنت عمل می کنند، آن را مهار می کنند و به خانه می آورند و اما روتر ها وسیله ای هستند که شما می توانید دستگاه های خود را با آن به اینترنت متصل کنید.

با این حال، تصور اینکه شما به دو دستگاه جداگانه نیاز دارید کاملاً درست نیست. اکنون بسیاری از شرکت ها در حال ساخت روبو و مودم های ترکیبی هستند که هم به اینترنت متصل می شوند و هم اینترنت را برای خانه تان قابل دسترسی می کند.

سمت راست مودم و سمت چپ روتر
سمت راست مودم و سمت چپ روتر

در حالی که قطعاً یک روتر مودم ترکیبی این مزیت را دارد که فضای کمتری را اشغال می کند، در آینده ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید که با دستگاه های جداگانه ای روبرو نمی شوید. یک مشکل رایج در مورد دستگاه های ترکیبی این است که آن ها نمی توانند به اندازه ویژگی های موجود در دستگاه های جداگانه، بسته بندی کنند.

با داشتن یک مودم جداگانه (که به طور کلی از روتر دوام بیشتری خواهد داشت)، مجبور نیستید مکرر یک دستگاه جدید بخرید- بروزرسانی هر دستگاه به صورت جداگانه در صورت لزوم اغلب آسان تر و ارزان تر است.

ترکیب مودم و روتر یا دستگاه مودم-روتر
ترکیب مودم و روتر یا دستگاه مودم-روتر

مودم شما باید دارای یک پردازنده چند هسته ای و حداقل 128 مگابایت رم باشد

حال بیایید با این راهنمای خرید مودم کمی وارد سخت افزار مودم مورد نظرتان شویم. سخت افزار داخل مودم شما بسیار اهمیت دارد، خصوصاً پردازنده و مقدار رم. افراد از Wi-Fi برای پخش ویدئو، بارگیری فایل، پشتیبان گیری از داده، بازی آنلاین و سایر فعالیت هایی که در طی آن ها داده های زیادی به اینترنت منتقل و از اینترنت منتقل می شود، استفاده می کنند. به همین دلیل، مودم های بی سیم به پردازش بیشتری نسبت به گذشته نیاز دارند.

هنگامی که مودم خود را انتخاب می کنید، باید بدانید که پردازنده آن دارای یک هسته، دو هسته یا چهار هسته و فرکانس عملکرد آن است. هر چه تعداد هسته ها بیشتر باشد، پردازنده قدرتمند تر است. مودم شما باید حداقل دارای یک پردازنده دو هسته ای باشد که بتواند با داده های بیشتر سروکار داشته باشد.

پردازنده ای که با سرعت 900 مگاهرتز کار می کند قدرت کمتری نسبت به یک پردازنده با فرکانس 1.2 گیگاهرتز دارد. همان قوانینی که در مورد کامپیوتر ها، تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های رایانه ای وجود دارد، اعمال می شود.

همچنین، مودم شما نباید کمتر از 128 مگابایت RAM داشته باشد. ایده آل آن 256 مگابایت RAM یا بیشتر است. این کار برای اطمینان از این است که می تواند همه چیز را با بیشترین سرعت ممکن پردازش کند. اگر مسئله ای نیست، باید به دنبال مودم بی سیم با 512 مگابایت رم یا 1 گیگابایت باشید.

مودم انتخابی شما باید دو بانده (Dual-Band) یا بیشتر باشد

نمایش نمادین دو بانده

در این راهنمای خرید مودم به شما پیشنهاد می دهیم به چند بانده بودن مودم توجه کنید. مودم های تک باند بسیار قدیمی هستند. مودم جدید شما باید حداقل دو بانده باشد. این یعنی چی؟ این بدان معناست که مودم سیگنال بی سیم را روی دو فرکانس (اگر دو باند باشد) یا بیشتر (اگر سه باند یا بیشتر باشد) پخش می کند.

یکی از این فرکانس ها همیشه باند 2.4 گیگاهرتز است که با استاندارد های بی سیم قدیمی مانند Wi-Fi 4 (802.11n) یا جدید مانند Wi-Fi 6 (802.11ax) کار می کند.

اگر مودمی دارید که با Wi-Fi 6 کار می کند، مزیت باند 2.4 گیگاهرتز این است که با دستگاه های شبکه قدیمی سازگار است و از یک منطقه پوشش گسترده برخوردار است. با این حال، سرعت آن نیز کند است و ازدحام هوا همیشه مشکل ساز است، به خصوص در آپارتمان ها و ساختمان های اداری که همه از این باند گیگاهرتز وای فای دارند.

مودم های دو بانده یا سه بانده نیز سیگنال بی سیم خود را بر روی فرکانس 5 گیگاهرتز منتشر می کنند. سرعت آن بسیار بالاتر از 2.4 گیگاهرتز است و از استفاده از استاندارد های مدرن مانند Wi-Fi 5 (802.11ac) یا Wi-Fi 6 (802.11ax) بهره مند می شود. ازدحام معمولاً مشکل کمتری دارد زیرا باند 5 گیگاهرتز کمتر از باند 2.4 گیگاهرتز استفاده می شود و سطح پوشش کمی کوتاه تر است.

اگر می خواهید یک خانه هوشمند مدرن با شبکه بی سیم سریع برای پخش مستقیم Full HD یا 4K داشته باشید، یک مودم بی سیم دو بانده یا سه باند تهیه کنید. مزیت دیگر این است که می توانید با استفاده از دو یا چند استاندارد، با نام شبکه و رمز های عبور مختلف به Wi-Fi متصل شوید.

هنگام تصمیم گیری در مورد خرید، نام مودم نباید مورد توجه قرار گیرد

در راهنمای خرید مودم ما، شما متوجه خواهید شد که چرا نباید خود را پایبند نام های جدید و خاص کنید. مودم های بی سیم در مورد حداکثر پهنای باند نظری خود در نام مدل خود لاف می زنند. مودم های نسل جدید با پشتیبانی از Wi-Fi 6 دارای نام AX هستند و تعداد آن ها حتی بیشتر است. مسئله این است که وقتی می پرسید “به چه مودمی نیاز دارم؟” این کنوانسیون نامگذاری بی معنی است.

این به این دلیل است که آن ها سرعتی را که قرار است به دست آورید به شما نمی گویند. در زندگی واقعی، مواردی وجود دارد که مودم بی سیم AC1900 می تواند از مودم AC2500 جدا شود، زیرا تفاوت در پیکربندی سخت افزار، زمان تولید توسط شخص، فناوری های Wi-Fi، به روزرسانی سیستم عامل و فضایی که شما از آن استفاده می کنید وجود دارد.

ما توضیح می دهیم که چرا قرارداد های نامگذاری در این مقاله کمک چندانی نمی کنند:

AC1200 ،AC1750 ،AC1900 یا بیشتر به چه معناست و تفاوت آن ها چیست؟

فقط به دلیل نامگذاری آن، مودم بی سیم AC1750 به جای مودم AC1200 خریداری نکنید. عوامل دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و شما باید در این زمینه تحقیق کنید. با این حال، مهم نیست که چه چیزی را انتخاب می کنید، AC1200 را خریداری نکنید.

اگر مودم با AC750 ،AC900 یا هر چیزی کمتر از AC1200 مشاهده کردید، به این معنی است که شما با یک مودم قدیمی و با تکنولوژی قدیمی روبرو هستید. چنین مودمی انتخاب خوبی برای یک خانه مدرن نیست که در آن شما برای تعداد بیشتری از دستگاه های متصل به سرعت، ثبات و امنیت نیاز دارید.

سرعت واقعی مودم خریداری شده را به صورت آنلاین تأیید کنید

تست سرعت مودم

در این راهنمای خرید مودم ما به شما پیشنهاد می کنیم سرعت واقعی مودم مورد نظرتان را تست کنید. وقتی مشخصات یک مودم بی سیم را می خوانید، سرعت واقعی هنگام استفاده از آن به شما گفته نمی شود. اعداد نظری به شما نشان داده می شود که در آزمایشگاه های تخصصی با تجهیزات ایده آل شبکه اندازه گیری می شوند.

به همین دلیل است که باید مرور ها را بخوانید: نظرات کاربران و نظرات متخصصان. به دنبال بررسی مواردی باشید که افراد از رایانه ها و دستگاه های واقعی برای اندازه گیری استفاده می کنند، نه تجهیزات “آزمایشگاهی“.

به عنوان مثال، برخی از نشریات از مودم های دیگر برای اندازه گیری سرعت مودم هایی که آزمایش می کنند، استفاده می کنند. آن ها این کار را می کنند زیرا تولیدکنندگان می خواهند در بررسی محصولات خوب به نظر برسند.

شما می خواهید نشریاتی را بخوانید که از رایانه های روزمره استفاده می کنند، مانند آن هایی که در شبکه خود دارید. این تنها راه شناختن چیزی است که هنگام خرید مودم بی سیم قبل از تصمیم به خرید آن به دست می آورید.

مودم شما باید یک برنامه تلفن هوشمند داشته باشد

یکی از مواردی که در این راهنمای خرید مودم به شما پیشنهاد می کنیم، داشتن اپلیکیشنی برای کنترل تنظیمات مودم است. یک دهه پیش، کاربران می توانستند مودم های بی سیم خود را تنها با دسترسی به سیستم عامل خود از طریق یک مرورگر وب در رایانه ای که به مودم متصل شده بود، مدیریت کنند.

بسیاری از مردم با چنین رابط های کاربری مرعوب می شوند و استفاده از چیزی آسان تر را می خواهند. در نتیجه، تولید کنندگان مودم برنامه های تلفن های هوشمند را توسعه داده اند که مردم می توانند با استفاده از آن ها مودم های بی سیم خود را تنظیم کنند.

اگر راحتی می خواهید، باید بررسی کنید که مودم خریداری شده دارای یک برنامه تلفن هوشمند است یا خیر؟ باید بتوانید از آن برای مشاهده وضعیت کار مودم و مدیریت ویژگی های اصلی در صورت نیاز استفاده کنید.

متأسفانه، تولید کنندگان مودم در مورد برنامه های تلفن همراه رویکرد های متفاوتی دارند: برخی از آن ها برنامه های کلی ای را ارائه می دهند که می توانید فقط موارد ساده مانند رمز عبور Wi-Fi را تنظیم کنید، در حالی که برخی دیگر برنامه های پیشرفته را ارائه می دهند که در آن ها می توانید بیشتر ویژگی ها را پیکربندی کنید.

مودم باید دارای یک پورت USB، ترجیحاً USB 3.0 باشد

پورت های USB مودم

در این راهنمای خرید مودم به شما به شدت پیشنهاد می کنیم که به تعداد پورت های مودم توجه کنید. داشتن حداقل یک پورت USB در خانه های مدرن یک امر ضروری است. ما انواع دستگاه های USB را داریم که باید به مودم بی سیم خود وصل کنیم: دیسک های سخت خارجی، چاپگر ها، مودم های USB و … .

مودم تازه خریداری شده شما باید حداقل دارای یک پورت USB باشد، ترجیحاً یکی از آن ها USB 3.0 باشد. مودم های گران قیمت تری مانند TP-Link Archer AX6000 همچنین از یک درگاه USB-C برای اتصال دستگاه های تلفن همراه مدرن استفاده می کنند.

QoS پیشرفته به جای QoS ساده (کیفیت خدمات)

در این راهنمای خرید مودم به شدت به شما پیشنهاد می کنیم حواستان به اصطلاحاتی که فروشندگان استفاده می کنند باشد. هنگام توصیف مودم های بی سیم خود، تولید کنندگان از کلمات اختصاری زیادی برای ویژگی های “پیشرفته” استفاده می کنند. گاهی اوقات آن ها حتی از اصطلاحات مشابه سایر بازار استفاده نمی کنند و نسخه اصطلاحات خود را اختراع می کنند.

با این حال، برخی از آن ها مهم نیستند زیرا بی معنی هستند. به عنوان مثال، تمام مودم های مدرن از کیفیت QoS یا کیفیت خدمات برخوردار هستند. با این حال، در اکثر مودم ها، این ویژگی بی معنی است، زیرا این یک ابزار دستی برای تنظیم قوانین مربوط به میزان پهنای باند است که به هر دستگاه در شبکه خود می دهید.

کاربران متوسط ​​هرگز این ویژگی را پیکربندی نمی کنند. این خیلی کار پیچیده ای است، آن ها اصول مربوطه را نمی دانند و نتیجه ای که می گیرند ضعیف است.

تنظیمات QoS

با این وجود، برخی از مودم های بی سیم دارای QoS تطبیقی​​، QoS هوشمند یا QoS پویا هستند. نحوه نامگذاری تولید کنندگان مهم نیست. آنچه مهم است این است که QoS ساده نیست. این فرم های پیشرفته QoS از این جهت مفید هستند که نحوه تقسیم پهنای باند را به طور خودکار و بر اساس الگوریتم های هوشمند مدیریت می کنند، بدون اینکه کاربر درگیر شود.

همچنین، نتایجی که از آن ها می گیرید عالی است، به ویژه هنگامی که با بسیاری از انتقال های شبکه بزرگ همزمان کار می کنید. خدمات پیشرفته QoS ویژگی مثبتی است که شما می خواهید در مودم خود داشته باشید.

پشتیبانی از مش Wi-Fi

پشتیبانی از مش

سیستم های Wi-Fi مش محبوب شده اند و همه فروشندگان مودم همچنین سیستم های Wi-Fi مش را به فروش می رسانند. با این حال، این روش از فروشنده به فروشنده دیگری متفاوت است. برخی از تولید کنندگان، مانند Netgear، ترجیح می دهند چیز ها را جدا نگه دارند و سیستم های Wi-Fi مش و مودم ها را به عنوان محصولات مختلف بفروشند.

دیگران، مانند ASUS با AiMesh و TP-Link با OneMesh، ترجیح می دهند قابلیت های Wi-Fi مش را به بسیاری از مودم های خود اضافه کنند، به شما اجازه می دهد از آن ها به همراه سایر محصولات در اکوسیستم خود برای ایجاد سیستم های Wi-Fi مش استفاده کنید.

به عنوان یک قاعده، اگر ویژگی های پیشرفته ای می خواهید، مودم شما باید حداقل یک پردازنده دو هسته ای و 256 مگابایت RAM – ترجیحاً 512 مگابایت یا بیشتر داشته باشد.

سخن آخر

امیدواریم این راهنمای خرید مودم برای شما مفید بوده باشد و بتواند به شما در تصمیم گیری درست و انتخاب مناسب ترین مودم کمک کند. توصیه می کنیم برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مودم ها و قیمت های آن ها به فروشگاه اینترنتی تک یک سری بزنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا