پزشکیسلامت

دیفن هیدرامین؛ موارد استفاده، عوارض جانبی و هر آنچه باید درباره آن بدانید!

دیفن هیدرامین یک آنتی هیستامین است که برای تسکین علائم آلرژی، تب و سرما خوردگی استفاده می شود. این علائم شامل بثورات پوستی، خارش، آبریزش چشم، خارش چشم یا بینی و گلو، سرفه، آبریزش بینی و عطسه است. همچنین برای پیشگیری و درمان حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری های حرکتی استفاده می شود. دیفن هیدرامین می تواند برای کمک به آرامش و به خواب رفتن استفاده شود.

موارد استفاده

موارد استفاده از دیفن هیدرامین
موارد استفاده

بدن در طی یک واکنش آلرژیک یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) تولید می کند، این دارو با مسدود کردن این ماده عملکرد خود را نشان می دهد. اثرات خشکی آن بر روی علائمی مانند آبریزش چشم و آبریزش بینی به دلیل مسدود کردن ماده طبیعی دیگر ساخته شده توسط بدن (استیل کولین) ایجاد می شود.

دیفن هیدرامین برای کودکان

دارو های ضد سرفه و سرما خوردگی در کودکان کمتر از 6 سال بی خطر یا موثر نیست. از این محصول برای درمان علائم سرما خوردگی در کودکان کمتر از 6 سال استفاده نکنید، مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک تجویز شود. برخی از محصولات، برای استفاده کودکان کمتر از 12 سال توصیه نمی شود.

از پزشک یا داروساز برای جزئیات بیشتر در مورد استفاده ایمن از محصول سؤال کنید. این محصولات دارویی، سرما خوردگی را درمان یا کوتاه نمی کنند و ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. برای کاهش خطر عوارض جانبی جدی، تمام دستورالعمل های مقدار مصرف دارو را به دقت مطالعه کنید.

از این محصول برای خواب آلودگی کودک استفاده نکنید. از دادن سایر دارو های ضد سرفه و سرما خوردگی که ممکن است حاوی مواد مشابه باشند خودداری کنید. از پزشک یا داروساز در مورد راه های دیگر برای تسکین علائم سرفه و سرما خوردگی (مانند نوشیدن مایعات کافی، استفاده از مرطوب کننده یا قطره / اسپری بینی نمکی) سوال کنید.

نحوه استفاده از دیفن هیدرامین

همه راهنمایی های موجود بر روی بسته بندی دارو را با دقت بخوانید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، حتما طبق دستور مصرف کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا دارو ساز داروخانه بپرسید.

قرص، کپسول یا شربت را از طریق خوردن با یا بدون غذا مصرف کنید. اشکال مایع این دارو را با استفاده از قاشق اندازه گیری مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید. اگر فرم تک دوز این دارو را دارید (مانند سوت یکبار مصرف)، نیازی به اندازه گیری دوز ندارید.

قرص که به سرعت حل می شود باید روی زبان حل شود و سپس با یا بدون آب بلعیده شود. قرص های جویدنی باید قبل از بلع کاملاً جویده شوند.

دوز این دارو بر اساس سن، وضعیت پزشکی و میزان پاسخ به درمان متفاوت است. مارک ها و اشکال زیادی از دیفن هیدرامین موجود است. دستورالعمل دوز را برای هر محصول به دقت بخوانید زیرا ممکن است مقدار دیفن هیدرامین بین محصولات متفاوت باشد. دوز مصرفی خود را افزایش ندهید. این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده، مصرف نکنید.

برای کمک به خواب، دارو را حدود 30 دقیقه قبل از خواب مصرف کنید. اگر به مدت بیش از 2 هفته همچنان مشکل خواب دارید، با پزشک مشورت کنید. اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.

اثرات جانبی دارو

اثرات جانبی دیفن هیدرامین
اثرات جانبی
 1. اثرات دیفن هیدرامین می تواند شامل خواب آلودگی، سرگیجه، یبوست، ناراحتی معده، تاری دید، یا خشکی دهان و بینی و گلو باشد. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند یا بدتر شد، فورا به پزشک اطلاع دهید.
 2. برای تسکین خشکی دهان، آب نبات سفت (بدون قند) یا آدامس (بدون قند) بجوید و یا آب بیشتری بنوشید.
 3. اگر پزشک به شما دستور داده است که از این دارو استفاده کنید، به یاد داشته باشید که پزشک شما بررسی کرده است که مزایای آن برای شما بیشتر از عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.
 4. در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: تشنج، تغییرات روانی یا خلقی (مانند بی قراری، گیجی)، مشکل در ادرار کردن، ضربان قلب سریع یا نامنظم، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
 5. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش یا تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاط مصرف دیفن هیدرامین

قبل از مصرف دیفن هیدرامین، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به ویژه در مواردی مثل: مشکلات تنفسی (مانند آسم، آمفیزم)، فشار بالای چشم (آب سیاه)، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، بیماری کبد، تشنج، مشکلات معده یا روده (مانند زخم، انسداد)، پر کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید، مشکل در ادرار کردن (مثلاً به دلیل بزرگ شدن پروستات).

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی یا تاری دید شود. تا زمانی که اثر دارو بعد از مصرف از بین برود، رانندگی نکنید، از ماشین آلات برقی و صنعتی استفاده نکنید، یا کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد، انجام ندهید.

قبل از انجام هر گونه عمل جراحی، در مورد تمام محصولات دارویی که استفاده می کنید (از جمله دارو های تجویزی، دارو های بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و حتی دندانپزشک اطلاع دهید.

محصولات شربت، قرص های جویدنی، یا قرص های دیفن هیدرامین ممکن است حاوی قند و یا آسپارتام باشند. نوع شربت این دارو ممکن است حاوی الکل باشد. در صورت ابتلا به دیابت، بیماری کبد، فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن یا اجتناب از مصرف این مواد دارد، احتیاط کنید و پزشک خود را مطلع کنید.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند. این دارو اغلب به جای خواب آلودگی در کودکان خردسال باعث ایجاد هیجان بیش از حد می شود.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی، سرگیجه، یبوست یا مشکل در ادرار کردن حساس تر باشند. خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی می تواند خطر زمین خوردن سالمندان را افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. با توصیه و توضیحات پزشک مصرف کنید.

دیفن هیدرامین در دوران بارداری
بارداری و مصرف دارو

اگر نوزاد دارید و در دوران شیردهی هستید، باید بدانید که این دارو وارد شیر مادر می شود و ممکن است اثرات نا مطلوبی بر روی کودک داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

فعل و انفعالات

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو ها را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله دارو های نسخه ای یا بدون نسخه و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را در اختیار پزشک قرار دهید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع، قطع یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی هیستامین های اعمال شده روی پوست (مانند کرم دیفن هیدرامین، پماد، اسپری).

اگر محصولات دیگری که باعث خواب‌ آلودگی می‌ شوند مانند دارو های شبه افیونی (مرفین) یا مسکن‌ های سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، دارو های خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، یا محصولات شل کننده عضلانی (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، یا سایر آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، کلرفنیرامین، قرص نئوتادین و …) مصرف می‌کنید، به پزشک اطلاع دهید.

برچسب روی تمام دارو های خود (مانند آلرژی یا محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی شوند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده مطمئن دارو ها را سوال کنید.

دارو دیفن هیدارمین ممکن است با برخی از آزمایشات آزمایشگاهی (از جمله تست پوستی آلرژی) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و پزشک از مصرف این دارو مطلع هستند.

مصرف بیش از حد دیفن هیدرامین

مصرف بیش از حد دیفن هیدرامین
مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد دیفن هیدرامین را مصرف کرده است و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خواب آلودگی شدید
 • تشنج
 • گشاد شدن مردمک چشم

در کودکان نیز، تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند بی قراری، تحریک پذیری، توهم) ممکن است قبل از خواب آلودگی رخ دهد.

نکات مهم

 • تمام قرار های پزشکی و آزمایشگاهی را به طور منظم انجام دهید.
 • اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی خود را در زمان منظم مصرف کنید و برای جبران، دوز مصرفی را دو برابر نکنید.
 • دیفن هیدرامین را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و نور نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. انواع مایع (شربت) این دارو را منجمد نکنید. تمام دارو ها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

منبع: webmd.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا