روانشناسیسلامت

5 دلیل علمی درباره سر رفتن حوصله و کسالت

امروزه ما نسبت به گذشته درگیری های بیشتری داریم. به محیط کار رفت و آمد می کنیم، به رسانه های اجتماعی برویم یا حتی فیلم ها را پخش کنیم. آخر هفته های خود را با انتخاب سرگرمی های بیشتر می گذرانیم. ما در حال حاضر بیش از حد مشغول شده ایم و هنوز مشتاق درگیری بیشتری هستیم. در غیر این صورت احساس سر رفتن حوصله و کسالت می کنیم.

در نسل های قبل، کار های لازم برای زندگی روزمره باعث می شد افراد با کمبود زمان زندگی کنند، بنابراین سر رفتن حوصله و کسالت به ندرت تجربه می شد.

یک مطالعه جدید در مورد کسالت و سر رفتن حوصله می گوید که کمترین درک احساسات است. در حالی که یافتن نمونه هایی از چگونگی کسالت که می تواند حالت های منفی مانند افسردگی را به وجود آورد و منجر به نتایج منفی شود، آسان است، اما محققان می خواستند دریابند که آیا نتایج خسته کننده وجود دارد یا خیر؟

در این تحقیق از افراد خواسته شده است که یک کار حوصله سر بر مانند مرتب کردن یک کاسه لوبیا بر اساس رنگ را انجام دهند.

گروهی که بی حوصله بودند نسبت به گروه کنترل شده که در یک فعالیت هنری هیجان انگیز شرکت کرده بودند، بهتر و خلاقانه تر عمل کردند.

گروه بی حوصله، از نظر کمیت و کیفیت ایده، از آن ها پیشی می گرفتند. محققان نتیجه گرفتند کسالت می تواند بهره وری و خلاقیت را بهبود بخشد.

Sandi Mann، مدرس ارشد روانشناسی در دانشگاه Lancashire مرکزی و نویسنده کتاب The Upside of Downtime: Why Boredom Is Good همچنین تحقیق کرد که آیا نتایج حسی از کسل شدن وجود داشته است یا خیر؟

کتاب Sandi Mann به بررسی علل و عواقب کسالت در قرن بیست و یکم می پردازد. Mann در کتاب خود نحوه عملکرد، واکنش و برخورد با آن ها را هنگام خسته شدن شرح داد و او افراد را تشویق می کند تا از کسالت دست بردارند.

وی گفت : “ما در حال تلاش هستیم تا کسالت را بکشیم و حرکت کنیم، اما در واقع خودمان را مستعد بی حوصلگی می دانیم، زیرا هر بار که تلفن خود را بیرون می آوریم، به ما اجازه نمی دهد ذهن ما آزاد باشد و مشکلات کسالت خود را حل کند.”

بنابراین هنگامی که در صف سوپر مارکت یا اتوبوس منتظر هستید، وقت خود را هدر ندهید، به ذهن تان فرصت دهید تا آزاد باشد و کسالت خود را بکشید و از مزایای آن استفاده کنید.

1. بی حوصلگی جرقه خلاقیت

تحقیقات نشان می دهد که وقتی حوصله نداریم و اگر نتوانیم آن را رفع کنیم به ذهن خود مراجعه می کنیم و در درون خودمان غرق می شویم، این همان رویاپردازی است.

چه تعداد اختراعات توسط افرادی ایجاد شده است که فرصت داشتند فقط تصور کنند؟ بنابراین، تلفن همراه خود را خاموش کنید و تخیل خود را به راه اندازید.

5 دلیل علمی درباره سر رفتن حوصله و کسالت : بی حوصلگی جرقه خلاقیت

2. کسالت به شما اجازه می دهد تا در بازتاب خود درگیر شوید

افرادی که مستعد کسالت هستند بیشتر درگیر خود پنداری هستند. بی حوصله بودن به شما امکان می دهد زمان نشستن و فکر کردن در مورد شرایط فعلی خود را داشته باشید و خود آن اغلب بازتابی در جهت جرقه ایجاد تغییرات واقعی و پیشرفت در زندگی شما است.

5 دلیل علمی درباره سر رفتن حوصله و کسالت : کسالت به شما اجازه می دهد تا در بازتاب خود درگیر شوید

3. ذهن شما آرام می شود

کسالت در رفت و آمد طولانی می تواند راهی عالی برای دیدن مناظر با حرکت قطار باشد. با نگاه کردن به طبیعت انگیزه لازم برای تمرکز روی مغز شما فراهم می شود تا مغز شما استراحت کند. حضور در طبیعت حتی بهتر است.

5 دلیل علمی درباره سر رفتن حوصله و کسالت : ذهن شما آرام می شود

4. کسالت می تواند شما را به شخصیت بهتر تبدیل کند

تحقیقات در ایرلند نشان داد که کسالت می تواند شما را نوع دوستانه ( به فکر دیگران بودن به صورتی غیر خودخواهانه و انجام دادن کارهایی برای تأمین منافع آنان بدون در نظر گرفتن منافع شخصی) جلوه دهد.

دلیل این امر این است که وقتی ما حوصله داریم، فاقد معنی درک شده ای هستیم، بنابراین ما در جاهای دیگر جستجو می کنیم تا ارزش زندگی خود را مجددا برقرار کنیم. این ما را به سمت رفتار های اجتماعی مانند اهدا خون یا دادن خیرات و یا مهربانی با طبیعت سوق می دهد.

5 دلیل علمی درباره سر رفتن حوصله و کسالت :  کسالت می تواند شما را به شخصیت بهتر تبدیل کند

5. کسالت برای سلامت روان شما مفید است

Sandi Mann در کتاب خود می نویسد که رویاپردازی هنگام خسته شدن، فرار از زندگی روزمره و همه عوامل استرس زا آن را فراهم می کند. قدم گذاشتن از تمام صفحه هایی که جزئی از کار ما و زندگی روزمره است می تواند به ذهن شما خطور کند و سلامت روانی شما برای آن بهتر خواهد شد.

5 دلیل علمی درباره سر رفتن حوصله و کسالت :  کسالت برای سلامت روان شما مفید است

موفق و پیروز باشید.

منبع : www.goodnet.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا