پزشکیسلامت

دلایل خونریزی شدید پریود چیست و چگونه آن را متوقف کنیم؟

چند روز خونریزی شدید در ابتدای شروع پریود، طبیعی است. همه ما گاهی در پایان روز متوجه لخته شدن خون روی پد بهداشتی شده ایم. اما اگر صبح ملحفه‌ تشک خود را عوض می‌ کنید، زیرا شب‌ ها حتی با وجود پد خونریزی شدید دارید و ملحفه کثیف می شود، بهتر است در طول پریود از پوشیدن لباس‌ های رنگ روشن خودداری کنید یا حتما همراه خود پد بهداشتی داشته باشید، زیرا ممکن است پریود با خونریزی شدید مزمن داشته باشید.

چه چیزی “خونریزی شدید پریود” در نظر گرفته می شود؟

منوراژی اصطلاح پزشکی است که برای خونریزی شدید در پریود استفاده می شود. از هر پنج زن، یک نفر منوراژی را تجربه می کند و از آن جایی که دوره قاعدگی هر زن منحصر به فرد است، تشخیص اینکه آنچه فکر می کنید برای چرخه شما طبیعی است، یا در واقع خونریزی بیش از حد است یا نه، می تواند مشکل باشد. در واقع، نیمی از زنانی که منوراژی را تجربه می کنند، متوجه نمی شوند که به آن مبتلا هستند.

بهترین راه برای دانستن مزمن بودن پریود هایی با خونریزی شدید این است که با پزشک صحبت کنید، اما می توانید با آگاهی از علائم رایج منوراژی به بدن خود آگاهی داشته باشید.

علائم خونریزی شدید پریود

علائم خونریزی شدید پریود
پریود
 • خونریزی بیش از هفت روز
 • یک یا چند پد در هر ساعت پر از خون می شود.
 • در طول شب باید پد خود را عوض کنید
 • برای جلوگیری از نشت خون باید از دو پد یا دو لباس زیر استفاده کنید.
 • لخته های خون در دوره قاعدگی شما در اندازه های بزرگ هستند.

چرا در پریود خونریزی زیادی دارم؟

علل مختلفی برای منوراژی وجود دارد که اکثر آن ها قابل درمان هستند. از آنجایی که همه افراد متفاوت هستند، مراجعه به پزشک تنها راه برای دانستن علت پریود های سنگین و خونریزی شدید است. شایع ترین علل پریود های شدید عبارتند از:

 • چیز هایی در زندگی تغییر می کند: بدن ما به تغییرات حساس است. حتی استرس نیز می تواند باعث پریود های غیر عادی شود. با دانستن این موضوع، تعجب آور نیست که تغییرات بزرگ زندگی می تواند بر دوران قاعدگی تأثیر بگذارد. معمولاً پس از بارداری یا زایمان یا در طی زمانی که بدن شما به یائسگی نزدیک می شود (پری یائسگی) قاعدگی شدید را تجربه می کنید.
 • تغییر در دارو ها یا روش های کنترل بارداری: پریود های سنگین از عوارض جانبی برخی دارو ها، به ویژه رقیق کننده های خون است. حتی تغییرات در روش های کنترل بارداری می تواند بر طول دوره قاعدگی و میزان خونریزی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، استفاده از IUD (دستگاه داخل رحمی) مسی یا هورمونی می‌ تواند باعث پریود های سنگین‌ تر برای 3 تا 6 ماه پس از قرار دادن دستگاه شود. اگر بعد از شروع دارو یا روش کنترل بارداری متوجه تغییراتی در قاعدگی خود شدید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • فیبروم های رحمی: فیبروم ها توده های کوچک و غیر سرطانی در داخل رحم هستند. اندازه آن ها از یک دانه شن تا یک توده بزرگ است که می تواند بر اندازه رحم نیز تأثیر بگذارد. اگر پزشک شما فیبروم را در رحم تشخیص دهد، ممکن است برای درمان خونیزی شدید پریود حذف فیبروم ها را پیشنهاد کند.
فیبروم های رحمی از دلایل خونریزی شدید پریود
فیبروم های رحمی
 • آندومتریوز: آندومتریوز یک بیماری دردناک است که باعث رشد غیر طبیعی دیواره رحم و تشکیل پولیپ رحم می شود. این بیماری می تواند باعث پریود های کوتاه مدت و قاعدگی هایی با خونریزی شدید و دردناک شود. زیرا بدن شما پوشش ضخیم شده رحم را می ریزد.

چگونه می توانم قاعدگی های شدید را متوقف کنم؟

اگر شنیده اید که تنها گزینه برای درمان پریود های سنگین هورمون درمانی یا جراحی است، این درست نیست! درست مانند دلایل بسیار برای منوراژی، گزینه های درمانی زیادی نیز وجود دارد. ما اغلب قادریم پریود های سنگین را با درمان هایی مثل تغییر رژیم غذایی یا دارو های تجویزی مدیریت کنیم.

 • تغییر رژیم غذایی: گاهی اوقات غذای مناسب بهترین دارو است. دریافت آهن بیشتر در رژیم غذایی می تواند به کاهش خونریزی شدید پریود و جلوگیری از کم خونی ناشی از از دست دادن خون کمک کند. سعی کنید غذا های غنی از آهن مانند گوشت، غذا های دریایی، لوبیا، آجیل، دانه ها و سبزیجات با برگ سبز بخورید. خوردن غذا های حاوی مقدار زیادی ویتامین C مانند پرتقال، فلفل دلمه ای و کلم بروکلی می تواند به جذب آهن بیشتر در رژیم غذایی کمک کند. تمام تلاش خود را بکنید تا از غذا های حاوی قند فرآوری شده، چربی های ترانس و کربوهیدرات های نشاسته ای خودداری کنید. این غذا ها می توانند علائم منوراژی را تشدید کنند.
 • دارو های بدون نسخه (OTC) را امتحان کنید: دارو های رایج مانند ایبوپروفن یا آسپرین می توانند درد ناشی از منوراژی را کاهش داده و خونریزی شدید پریود را کم کنند. این دارو ها، که دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) نامیده می شوند، می توانند میزان پروستاگلاندین هورمونی که باعث درد و خونریزی شدید در پوشش رحم شما می شود، را کاهش دهند. بهترین زمان مصرف داروهای OTC برای تسکین منوراژی در دوران قاعدگی است.
دارو های بدون نسخه برای توقف خون ریزی شدید پریود
دارو های بدون نسخه
 • روش های کنترل بارداری: قرص ها، چسب ها، آی یو دی های هورمونی و سایر روش های کنترل بارداری هورمونی می توانند برای تنظیم قاعدگی موثر باشند. پیشگیری از بارداری هورمونی می تواند پوشش داخلی رحم را نازک کند، و باعث کاهش خونریزی می شود.
 • درمان های هورمونی: ممکن است پزشک شما هورمون درمانی را برای درمان خونریزی شدید پریود ناشی از عدم تعادل هورمون ها توصیه کند. درمان های هورمونی، مانند قرص های پروژسترون، می توانند به عنوان روش های سریع الاثر برای توقف خونریزی شدید مورد استفاده قرار گیرند. این دارو ها را می توان به طور منظم برای نازک کردن دیواره رحم استفاده کرد و به حفظ تعادل هورمونی به صورت روزانه کمک می کند. درمان های هورمونی برای بیماری هایی مانند اندومتریوز که باعث درد و خونریزی بیش از حد می شود، استفاده می شود. برای کاستن از درد در دوران پریود می توانید به مقاله دیگر ما رجوع کنید.
 • NSAID های تجویزی: این دارو ها مشابه دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند که می‌ توانید بدون نسخه تهیه کنید، با این تفاوت که بسیار قوی‌ تر هستند. دارو های تجویزی، مانند ناپروکسن و ترانگزامیک اسید، می توانند پوشش رحم را نازک کنند و ممکن است به کاهش خونریزی شدید پریود کمک کنند.

منوراژی معمولاً با دارو و تغییر سبک زندگی قابل کنترل است. در برخی موارد، قاعدگی های سنگین ناشی از فیبروم، یا رشد آندومتریوز ممکن است با جراحی درمان شود. بهترین راه برای دانستن اینکه کدام گزینه درمانی برای شما بهترین کارایی را دارد، مشورت با پزشک است.

چه زمانی برای پریود های سنگین باید به پزشک مراجعه کرد؟

مراجعه به پزشک در قاعدگی شدید
مراجعه به پزشک

بسیاری از زنان خونریزی شدید را به عنوان بخشی طبیعی از قاعدگی خود پذیرفته اند. اگر قاعدگی‌ های سنگین درمان نشود، ممکن است باعث سایر مشکلات سلامتی مانند کم خونی شود.

اگر قاعدگی شما بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد و باعث می شود شما از کار یا مدرسه غیبت کنید، فعالیت های اجتماعی را لغو کنید یا روز خود را برای استراحت برنامه ریزی کنید، ممکن است منوراژی داشته باشید. خونریزی شدید می تواند علائم فیزیکی دیگری مانند خستگی شدید، گرفتگی عضلات دردناک، سر درد، اضطراب و افسردگی ایجاد کند که می تواند باعث ترس شما از پریود شدن شود؛

توصیه می کنیم در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا با یک پزشک زنان وقت مشورت کنید. پزشک می تواند علت پریود های سنگین را تشخیص دهد و گزینه های درمانی را توصیه کند. اگر مطمئن نیستید که آیا پریودتان طبیعی است، فقط از پزشک سؤال کنید!

منبع: healthpartners.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا