بهداشت فردیسلامت

معرفی 10 ماده طبیعی که در دفع پشه ها موثر است

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به شدت در معرض نیش پشه هستید، بدون شک از داشتن پوستی خارش دار و برجسته خسته شده اید. شما می توانید با استفاده از مواد شیمیایی و طبیعی به دفع پشه ها اقدام کنید. اما، بهتر است که به جای استفاده از مواد شیمیایی از مواد طبیعی استفاده کنید.

زیرا، ممکن است استفاده از مواد شیمیایی علاوه بر ایجاد عوارض جانبی بر روی افراد، به محیط زیست نیز آسیب برساند. به خواندن مطلب ادامه دهید تا با روش های طبیعی دفع پشه آشنا شوید.

10 ماده طبیعی دفع پشه

تحقیقات قابل توجهی وجود دارد که حاکی از آن است که مواد طبیعی راهی موثر برای دفع پشه ها هستند. این خبر خوبی برای افرادی است که به دنبال اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی، به ویژه کودکان خردسال و زنان باردار هستند. در ادامه بخوانید که کدام مواد، بهترین عملکرد را دارند.

1. روغن اکالیپتوس لیمو

روغن اکالیپتوس لیمو که از دهه 1940 استفاده می شود، یکی از معروف ترین مواد طبیعی دفع پشه است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) روغن اکالیپتوس را به عنوان یک ماده موثر در دافع پشه ها تأیید کرده اند.

برای بهرمندی از مزایای روغن اکالیپتوس لیمو می توانید به شیوه زیر عمل کنید:

 • شما می توانید به میزان 1 پیمانه روغن اکالیپتوس لیمو را همراه با 10 پیمانه روغن آفتابگردان یا فندق جادوگر مخلوط کنید.
 • سپس، مقداری از مخلوط را روی پارچه تمیز بریزید و آن را بر روی پوست قسمت هایی که به گزش حساس هستند، مانند: مچ پا و بازوها بمالید.
برای استفاده بر روی پوست کودکان زیر 3 سال احتیاط شود.

نکته: محققان دانشگاه فلوریدا توصیه می کنند در مورد استفاده از این مخلوط در بر روی پوست کودکان زیر 3 سال احتیاط کنید.

2. روغن دارچین

دارچین چیزی فراتر از یک ماده غذایی عالی برای سس سیب یا بلغور جو دوسر است. روغن دارچین یکی از 10 ماده طبیعی است که برای دفع پشه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق مطالعه ای که در تایوان انجام شد، روغن دارچین می تواند تخم های پشه را از بین ببرد. هم چنین می تواند به عنوان یک ماده دفع کننده در برابر پشه های بالغ، به ویژه پشه ببر آسیایی عمل کند. برای بهرمندی از مزایای آن می توانید به شیوه زیر عمل کنید:

 • به ازای هر 4 اونس آب، 1/4 قاشق چای خوری (یا 24 قطره) روغن به آن اضافه کنید.
 • سپس، مخلوط به دست آمده را بر روی لباس، اطراف خانه و داخل و اطراف گلدان ها اسپری کنید.

نکته: استفاده از روغن دارچین با دوز غلیظ می تواند پوست شما را تحریک کند. بنابراین، توجه داشته باشید در مصرف آن زیاده روی نکنید.

3. روغن آویشن

وقتی نوبت به دفع پشه های مالاریا می رسد، مصرف روغن آویشن یکی از بهترین ها در محافظت است. یک مطالعه حیوانی نشان داده است که استفاده از روغن آویشن بر روی پوست موش های بدون مو توانسته، به میزان 91 % محافظت را ایجاد کند.

شما می توانید جهت بهره مندی از مزایای آن به شیوه های زیر عمل کنید.

 1. اگر به فکر گذاشتن دام برای پشه ها هستید، می توانید 4 قطره روغن آویشن را با 1 قاشق چای خوری روغن پایه مانند: روغن زیتون یا جوجوبا ترکیب کنید و از آن در دام پشه استفاده کنید.
 2. تحقیقات نشان می دهد که سوزاندن برگ های آویشن برای 60 تا 90 دقیقه از شما در برابر نیش حشرات محافظت می کند. بنابراین، می توانید برگ های آویشن را در آتش بیندازید تا از مزایای آن بهره مند شوید.
 3. اگر لازم می دانید که در بعضی مکان ها از اسپری استفاده کنید می توانید 5 قطره روغن آویشن را با 2 اونس آب مخلوط کنید. سپس، از آن استفاده کنید.

4. روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس دارای کیفیت ضد درد، ضد قارچ و ضد عفونی کننده است. این بدان معناست که استفاده از آن علاوه بر جلوگیری از گزش پشه، می تواند پوست را آرام کند. برای بهرمندی از مزایای آن می توانید به شیوه های زیر عمل کنید:

 1. می توانید گیاه اسطوخودوس را در باغچه یا گلدان های داخل خانه بکارید.
 2. شما می توانید مقداری روغن اسطوخودوس را روی پارچه تمیز بریزید و آن را بر روی پوست قسمت هایی که به گزش حساس هستند، مانند: مچ پا و بازوها بمالید.
 3. گل های خرد شده اسطوخودوس عطر و روغنی تولید می کنند که می تواند پشه ها را دفع کند. بنابراین، می توانید گل ها را خرد کرده و در اطراف خود پراکنده کنید.
روغن اسطوخودوس را بر روی قسمت های گزیده شده بمالید.

نکته: در یک مطالعه حیوانی که بر روی موش های بدون مو انجام شد، روغن اسطوخودوس را در دفع پشه های بالغ موثر دانست.

5. روغن گربه یونانی

این گیاه عضوی از خانواده نعناع ها می باشد و گل های سفید و صورتی آن تا 18 اینچ رشد می کنند. شما می توانید از عصاره و روغن برگ های کبود آن جهت دفع پشه ها استفاده کنید.

یک مطالعه منبع معتبر دریافت که روغن این گیاه می تواند پشه ها را به مدت دو تا سه ساعت به طور موثر دفع کند.

6. روغن سویا

طبق آزمایشگاه حشره شناسی پزشکی دانشگاه فلوریدا، محصولات پایه سویا مانند: Bite Blocker for Kids (2 درصد روغن سویا) می توانند از شما در برابر پشه ها محافظت طولانی مدت داشته باشند.

این ترکیبی آزمایش شده برای محافظت شما در برابر گونه های مختلف پشه است. جهت تهیه آن به روش زیر اقدام کنید.

 • شما می توانید 5 قطره روغن سویا را با 1 اونس روغن حامل مانند: روغن نارگیل، جوجوبا، زیتون و… مخلوط کنید.
 • سپس، در محیط اسپری کنید.
 • علاوه بر روغن سویا، می توانید کمی روغن علف لیمو را به مخلوط خود اضافه کنید.

7. روغن سیترونلا جهت دفع پشه

سیترونلا از ترکیب عصاره های چند گیاه ساخته شده و یک روغن ضروری طبیعی و موثر است.

روش های استفاده از آن در طب سنتی:

 • روغن سیترونلا برای خارج کردن کرم و انگل های روده.
 • کنترل گرفتگی های عضلانی.
 • افزایش اشتها.
 • در صورت احتباس مایعات، برای افزایش تولید ادرار (به عنوان ادرارآور) مورد استفاده می باشد.
 • همچنین، استفاده از آن برای دور نگه داشتن حشرات نیز بسیار موثر است.

بنابراین، اگر به نیش حشرات حساسیت دارید و می خواهید آن ها را از خود دور نگه دارید، می توانید از محلول دافع حشرات و شمع های سیترونلا استفاده کنید. در صورت استفاده از محلول تا 6 ساعت و استفاده از شمع های سیترونلا در خارج از خانه، می توانید تا 50 درصد از حفاظت بیشتر برخوردار شوید.

برای تهیه محلول دافع حشرات آردن

می توانید به فروشگاه اینترنتی زیپلین مراجعه کنید.

8. روغن درخت چای

روغن درخت چای یک روغن اساسی محبوب از استرالیا است. این روغن به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده، ضد میکروبی و ضد التهابی شناخته شده است. هم چنین، مطالعات اخیر حاکی از آن است که روغن درخت چای ممکن است در دفع حشرات موثر باشد.

همچنین، طبق گزارشات از یک منبع معتبر استفاده از اسپری روغن درخت چای می تواند در دفع پشه ها، مگس های بوته ای و دانه های گزش موثر باشد.

استفاده از روغن درخت چای.

9. گرانیول

گرانیول نوعی الکل است که از روغن های گیاهی مانند: سیترونلا، لیموترش و گل رز به دست می آید و در صنعت عطرسازی کاربرد فراوانی دارد. از این ماده به عنوان دافع پشه استفاده می شود. بسته به نوع پشه، استفاده از آن برای دو تا چهار ساعت موثر شناخته شده است.

نکته: مصرف گرانیول ممکن است باعث تحریک چشم و پوست شود. بنابراین، سعی کنید در هنگام مصرف، آن را از چشمان خود دور کنید و هم چنین، در صورت داشتن پوست حساس از مصرف آن خودداری شود.

10. روغن چریش ماده ای طبیعی جهت دفع پشه

اگرچه روغن چریش به عنوان یک گزینه طبیعی تبلیغ می شود. اما، نتایج متفاوتی در مورد اثر بخشی آن وجود دارد. بنابر مطالعه اخیر درباره اثربخشی روغن چریش در اتیوپی، استفاده از این روغن می تواند در حدود سه ساعت از شما محافظت کند.

استفاده از روغن چریش به عنوان داروی موضعی جهت دفع پشه مورد تأیید نیست. زیرا، می تواند باعث تحریک پوست شود. بنابراین، بهتر است به روش زیر اسپری آن را تهیه کنید.

 • 50 تا 100 میلی لیتر روغن چریش را در آب، روغن یا لوسیون رقیق کنید.
 • سپس، از آن به صورت اسپری در محیط استفاده کنید.

توصیه های ایمنی

رعایت توصیه های ایمنی در مورد استفاده از مواد طبیعی جهت دفع پشه بسیار ضروری است. این نکات شامل:

 • روغن های ضروری هرگز نباید مستقیماً روی پوست قرار بگیرند. آن ها همیشه در یک روغن حامل مانند: روغن بادام یا روغن زیتون رقیق می شوند. بنابراین، طبق توصیه های انجام شده 3 تا 5 قطره روغن اساسی را در 1 اونس روغن حامل ترکیب کنید. سپس، استفاده کنید.
 • روغن های اساسی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم نمی شوند. بنابراین، خرید یک محصول معیوب امکان پذیر است. همیشه دقت کنید تا از یک منبع معتبر خرید کنید.
 • ممکن است از بین ترکیبات فعال روغن های اساسی واکنش آلرژیک ایجاد شود. بنابر احتیاط قبل از استفاده از هر محصول جدید، محصول را روی قسمت کوچکی از پوست خود آزمایش کنید و یکی دو ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید کهیر یا احساس سوزش ایجاد نمی کند. در صورت ایجاد حساسیت از مصرف آن خودداری شود.

*** بیشتر بدانید: روش های تشخیص حساسیت و آلرژی، از کجا بفهمیم حساسیت داریم؟

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

 • اگر به دلیل مقدار قابل توجهی از گزش پشه دچار عفونت یا واکنش آلرژیک شدید، علائم خود را یادداشت کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. افزایش دما، چرک یا خونریزی در محل گزش یا دلمه هایی که از بین نمی روند می توانند نشانه یک مشکل باشند.
 • اگر می خواهید در منطقه ای سفر کنید که پشه ها ناقل بیماری هایی مانند: مالاریا، تب زرد یا ویروس زیکا هستند. پزشکان برای جلوگیری از ابتلا به یک بیماری خطرناک، برای دفع پشه استفاده از داروهای شیمیایی را توصیه می کنند.
اگر در اثر نیش حشرات دچار عفونت شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

نحوه درمان گزش پشه

حتی با به کار بردن شیوه های دفع پشه و استفاده از محصولات طبیعی و شیمیایی ممکن است در جلوگیری از نیش حشرات موثر نباشد و دچار گزش پشه شوید و این می تواند باعث ایجاد خارش و درد در ناحیه آسیب دیده شود. برای درمان گزش پشه می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید. درمان به شرح زیر می باشد:

*** بیشتر بدانید: روش های درمان نیش حشرات و پشه زدگی

 • با استفاده از پنبه محل گزش را مقداری سرکه سیب بمالید.
 • قرار دادن یک تکه پیاز خام یا سیر تازه خرد شده روی قسمت آسیب دیده می تواند موجب تسکین و محافظت شما در برابر عفونت شود.
 • استفاده از لوسیون کالامین یا کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه نیز می تواند به درمان قسمت آسیب دیده کمک کند.

منبع: www.healthline.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا