اخبار اقتصادی

دسترسی ۱۰ میلیون روستایی به آب سالم و پایدار

[ad_1]

وزیر نیرو گفت: طبق تعریف اگر ما آبرسانی پایدار را مثل دسترسی که شهرنشینان دارند بپذیریم، با این تعریف جمعیت روستایی بهره‌مند قبل از این دولت حدود یک میلیون نفر بود و تا پایان دولت به این یک میلیون نفر بیش از ۹ میلیون نفر اضافه خواهد شد و جمعیت روستایی بهره‌مند از آب شرب سالم و پایدار به بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد. 

به‌گزارش ایسنا،هفت پروژه بزرگ صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۱۵۷ میلیارد تومان در استان‌های زنجان، اصفهان، بوشهر، کرمان و خراسان جنوبی در قالب هفته پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری ‌رسید.

رضا اردکانیان در آیین افتتاح طرح‌های بزرگ وزارت نیرو در پنج استان که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار کرد: در این دولت تا امروز بالغ بر ۱۳ هزار و ۲۷۴ روستا با جمعیت ۸ میلیون و ۸۹۰ هزار نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل شده است و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم، حدود ۴۰۰ هزار هم‌وطن روستایی دیگر هم به این جمعیت اضافه شوند تا به هدف برنامه‌ریزی شده برسیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه تا پایان سال ۲۹۰ طرح صنعت آب و برق افتتاح خواهد شد، گفت: ۲۷ طرح با سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان از ابتدای سال‌جاری تاکنون به مدار بهره‌برداری آمده است. 

اردکانیان با بیان اینکه با احتساب طرح‌های امروز ۲۷ طرح از ۲۹۰ طرح سال ۱۴۰۰ افتتاح و وارد مدار بهره‌برداری شد، اظهار کرد: برای ۲۷ طرح افتتاح شده تاکنون 6270 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و مجموع این ۲۹۰ طرح با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۶۴ هزار میلیارد تومان تا پایان سال مطابق برنامه هر هفته افتتاح خواهد شد.

وی اضافه کرد: امروز افتتاح مجموعه طرح‌های مهمی را تحت عنوان آبرسانی به ۹۱ روستای کشور در استان‌های بوشهر، زنجان، کرمان و خراسان جنوبی داشتیم که جمعیت ۵۵ هزار و ۸۰۰ نفر از هم‌وطنان روستایی را واجد دسترسی به آب شرب سالم و پایدار کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در بخش تصفیه‌خانه‌های فاضلاب تلاش قابل توجهی صورت گرفته است، تصریح کرد: در ابتدای انقلاب تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسید و فقط چهار تصفیه‌خانه داشتیم. در ابتدای دولت تدبیر و امید این چهار عدد به رقم ۱۶۸ رسید و تا امروز در این دولت ۸۵ تصفیه‌خانه فاضلاب دیگر اضافه شده و ان‌شاءالله تا پایان دولت این رقم به عدد ۱۰۱ خواهد رسید.

اردکانیان خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید به طور متوسط هر ماه یک تصفیه‌خانه فاضلاب، هر دو ماه یک تصفیه‌خانه آب و در کمتر از دو ماه یک سد مخزنی ملی به مدار بهره‌‍ برداری آمده است. البته در بخش برق هم تحولات خوبی صورت گرفته اما مهم‌تر از آن طرح‌های ساخت و سازی و فعالیت‌هایی است که در عرصه ساز و کارها شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه امروز شاهد اصلاحات ساختاری، اصلاح رویه‌ها و برقراری شیوه‌های جدید از جمله در عرصه مدیریت مصرف آب و برق هستیم، اظهار امیدواری کرد، امسال که سال کم بارشی است میوه این محصول (مدیریت مصرف آب و برق) را در قالب همکاری بسیار نزدیک همه بخش‌های مصرف شاهد باشیم و فصل گرم پیش‌رو با آرامش و امنیت خاطر سپری شود.

به‌گزارش ایسنا، با افتتاح این هفت پروژه که در قالب شش طرح و با سرمایه‌گذاری ۱۵۷ میلیارد تومان آماده شده، پویش #هرهفته_الف_ب_ایران وارد پنجمین هفته خود از ابتدای سال‌جاری می‌شود. از هفت پروژه آماده افتتاح، دو پروژه در زنجان، دو پروژه در اصفهان و در استان‌های بوشهر، کرمان و خراسان جنوبی نیز هر کدام یک پروژه به بهره‌برداری رسید.

در استان زنجان دو پروژه “ایجاد تاسیسات جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب شهر زرین آباد در شهرستان ایجرود با ظرفیت یک هزار متر مکعب در شبانه‌روز” و “آبرسانی به ۳۱ روستا با جمعیت تحت پوشش ۲۲ هزار و ۸۵۴ نفر” با اعتبار ۵۰.۶ میلیارد تومان با هدف جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی و افزایش سطح بهداشت جامعه افتتاح ‌شد.

همچنین دو پروژه “پکیج تصفیه‌خانه فاضلاب قمصر و خط انتقال فاضلاب” و “مخزن ذخیره بتنی جوشقان قالی به ظرفیت یک هزار متر مکعب به همراه تاسیسات وابسته” با سرمایه‌گذاری ۱۲.۴ میلیارد تومان در شهرستان کاشان استان اصفهان با هدف جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی و پایداری شبکه و تامین آب پایدار آماده بهره‌برداری است.

این گزارش می‌افزاید، طرح‌ آبرسانی روستایی در سه استان کشور شامل “آبرسانی به ۲۴ روستا با جمعیت زیرپوشش ۱۸ هزار و ۳۴۶ نفر” در استان بوشهر، “آبرسانی به ۲۴ روستا با جمعیت ۴۹۴۶ نفر” در استان کرمان، “آبرسانی به ۱۲ روستا در خراسان جنوبی با جمعیت زیرپوشش ۹۶۳۲ نفر” نیز به بهره‌برداری رسید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا