پوست و موسلامت

دلایل چربی مو و راهکار های درمان آن به چه صورت است؟

موهای سالم به عنوان راهی برای آبرسانی به پوست سر، محافظت از موها و درمان مقدار چربی مو، مقدار مشخصی سبوم یا روغن تولید می کنند. میزان چربی تولیدی شما بسته به نوع مو، عادت های بهداشتی و سایر عوامل زندگی متفاوت است. شما ابتدا باید جنس موی خودتان را بشناسید، زیرا با تشخیص دادن موی چرب یا خشک، محصولات متناسب با موهای خودتان را پیدا می کنید.

گاهی اوقات این روغن طبیعی می تواند روی موهای شما جمع شود، به خصوص در ریشه. این به موهای شما ظاهری نرم و صاف می دهد که به نظر برخی افراد کثیف به نظر می رسد.

اگر احساس می کنید موهایتان چرب تر از حد معمول است، به خواندن ادامه دهید تا در این مقاله علل چربی مو، محصولاتی که می توانند تولید روغن را کنترل کنند و برخی از داروهای خانگی برای موهای شما که خیلی چرب به نظر می رسد، بیان خواهد شد.

چند مورد از دلایل چربی مو و راهکار های درمان آن

علل چربی موها

روغن موجود در موهای شما بخشی از سیستم دفاعی بدن برای موهای حساس پوست سر شماست. این روغن با عرق و گرد و خاک مخلوط می شود، آن ها پوست سر و گاهی اوقات بالای سر شما را می پوشاند. این طبیعی است و در بیشتر موارد اجتناب ناپذیر است. رعایت بهداشت مو با شستن مرتب و خوب پوست سر با شامپو باعث پاکسازی روغن و شروع مجدد به موهای تمیز شما می شود.

اما برخی از انواع موها مستعد به تجمع چربی هستند. روغن می تواند در کمتر از یک بازه زمانی 24 ساعته به سطح قابل مشاهده برسد. گاهی اوقات ورزش شدید، استفاده بیش از حد از محصولات مو یا حتی بیرون رفتن از خانه در رطوبت یا گرمای بیش از حد می تواند موهای چرب را تحریک کند.

شستشوی زیاد

یکی از دلایل تا حدودی غیرمنتظره چربی مو، شستشوی زیاد موهایتان است. هر بار که موهای خود را با شامپو می شویید، پوست سیگنال را برای تولید چربی بیشتر ارسال می کند. اگر مرتباً مو های خود را می شویید، پوست سر شما این پیام را می گیرد که نیاز به تولید بیش از حد روغن است. این می تواند باعث تجمع چربی در پوست سر شما شود.

نوع مو

موهای صاف به خصوص در جمع شدن روغن مستعد هستند. دلیل این امر این است که ساقه مو هیچگونه بافت و موجی برای آن ایجاد نمی کند، بنابراین روغن به صورت مستقیم به سمت پایین ساقه مو می لغزد و روی سر شما جمع می شود. همچنین باعث می شود وقتی موها به طور مستقیم آویزان می شوند، روغن در موهای شما بیشتر دیده شود.

محصولات

دلیل دیگر موهای چرب، نوع محصولاتی است که استفاده می کنید. سبوم نوعی روغن است، به این معنی که شستن ساده آن با آب باعث از بین رفتن آن نمی شود. شستشوی زیاد و استفاده زیاد ازشامپو و نرم کننده می تواند باعث تجمع روغن شود.

اگرچه تشخیص روغن هنگام خشک شدن مو کار آسانی نیست، فقط چند ساعت یا دیرتر به سرعت دوباره روغن ظاهر می شود. این به این دلیل است که فقط برخی از مواد تشکیل دهنده موجود در بیشتر شامپو ها می توانند چربی تجمع یافته روی موهای شما را تجزیه کنند.

چربی موها علت های متفاوتی دارد

شامپو هایی برای موهای چرب

شامپوهای ویژه ای وجود دارد که کار خوبی در پاکسازی مو های شما از روغن را انجام می دهند. هنگامی که سبوم اضافی حل شود، متوجه خواهید شد که موهای شما برای مدت زمان طولانی تر، تمیز و بدون روغن باقی می ماند. برخی از شامپو های مو های چرب که توسط متخصص توصیه می شوند عبارتند از:

شامپو مغذی و انرژی ‌بخش 1 پوست سر چرب و موی خشک مورینگا (Moringa)

 • کنترل کننده چربی پوست سر
 • جلوگیری از ایجاد موخوره
 • آبرسان موی سر
 • پاک کننده منافذ پوست سر
 • جلوگیری از ریزش مو
 • کمک به رشد مو

شامپو موهای چرب ضد ریزش استم سل (Stem Cell)

 • پیشگیری از ریزش، نازک شدن تار مو
 • مناسب برای موهای چرب
 • روغن اضافی مو را از بین می برد
 • تقویت کننده فولیکول
 • کاهش خارش پوست سر
 • ملایم برای پوست سر حساس
 • از ریزش و کم پشت شدن مو جلوگیری می کند

شامپو روزانه مخصوص موهای چرب و کدر لافارر (La farrerr)

 • جلوگیری از شوره سر
 • افزایش حالت پذیری مو
 • مناسب برای مو های چرب
 • تقویت فولیکول و احیای ساختار مو
 • تنظیم ترشح چربی و شویندگی مناسب مو

می توان برای جلوگیری از این چربی ها از شامپو های مخصوص استفاده کرد.

درمان های خانگی

شما همچنین می توانید با استفاده از روش های خانگی ساده در درمان موهای چرب کار کنید. چندین ماده وجود دارد که می تواند باعث شود چربی مو های شما کنترل شود.

روغن ضروری

داشتن برخی روغن های سالم برای مو می تواند معجزه کند تا تجمع چربی در پوست سر شما را به حداقل برساند. اگرچه ممکن است استفاده از روغن برای کاهش چربی مو ها غیرقابل استفاده باشد، برخی از روغن های اساسی باعث تجزیه سبوم و شفافیت منافذ پوست سر شما می شوند.

مشخص شده است که روغن نعناع و روغن درخت چای مو های شما را عمیقا تمیز می کنند. بین هر شستشوی مو یک تا دو قطره از این روغن استفاده کنید، مراقب باشید که روغن های اساسی رقیق نشده را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید. همچنین می توانید روغن های اساسی را با سایر مواد برای ماسک موی آرامش بخش ترکیب کنید.

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب به عنوان یک شستشوی گاه به گاه برای مو های چرب، نتیجه موفقیت آمیزی داشته است. افرادی معتقدند که سرکه سیب در هنگام تغییر PH مو و پوست شما روغن را تجزیه می کند و در وهله اول آن را مستعد تجمع روغن می کند. اگر می خواهید این راه حل را امتحان کنید:

 1. تا 10 قاشق چای خوری سرکه سیب را با حدود یک گالن آب گرم ترکیب کنید.
 2. پس از شستن با شامپو و نرم کننده، موهای خود را چند دقیقه در مخلوط قرار دهید.
 3. بعد از اتمام کار، تمام سرکه سیب روی موهایتان را بشویید.

آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا سبوم اضافی را از بین می برد و همچنین ممکن است باعث گردش خون در اطراف پوست سر شما شود. شما می توانید از چند قطره آلوئه ورا خالص به عنوان یک درمان برای چربی مو استفاده کنید، یا موهای خود را با آلوئه به عنوان بخشی از برنامه معمول خود تمیز کنید.

درمان های خانگی برای درمان چربی سر

رفع سریع چربی

ممکن است برای شستشوی موهایتان گیر بیفتید. به خصوص بعد از یک تمرین یا یک روز گرم، خوب است که چند راه حل سریع در دست داشته باشید تا ظاهر روغن در موهای شما به حداقل برسد.

شامپو خشک

شامپوی خشک می تواند با جذب روغن ریشه های شما را خشک کند. به خاطر داشته باشید که استفاده زیاد از شامپوی خشک در بین شستشو ها می تواند منجر به تحریک پوست سر شما شود.

نشاسته ذرت یا پودر بچه

نشاسته ذرت و پودر کودک همان مفهوم شامپوی خشک است، فقط با یک ماده طبیعی. استفاده از مقدار کافی نشاسته ذرت یا پودر بچه روی موهایتان کمی دشوار است. هر دوی این مواد می توانند به سرعت پوست سر شما را خشک کنند، بنابراین فقط یک قسمت کوچک تاج سر خود را به عنوان راهی برای کمتر مشخص شدن ریشه های روغنی استفاده کنید.

ورق های جاذب روغن

از ورق های جاذب روغن برای جذب چربی اضافی از پوست سر شما استفاده می شود. اگر بتوانید آن ها را تهیه کنید، می توانید از آن ها برای جذب سریع روغن از مو های خود استفاده کنید. بر روی ریشه مو و پوست سر خود تمرکز کنید تا از مقداری چربی آن ناحیه خلاص شود.

موهای چرب

نکات مربوط به سبک زندگی

گاهی اوقات به سادگی تغییر عادت های نظافتی می تواند میزان چربی موهای شما را کاهش دهد. در اینجا چند نکته در مورد سبک زندگی آورده شده است که ممکن است به سطح روغن در موهای شما کمک کند.

از شامپوی کودک استفاده کنید

اگر می خواهید یک شامپوی تخصصی با هدف کاهش روغن خریداری کنید، سعی کنید از یک شامپوی ملایم ساخته شده برای پوست سرهای حساس نوزادان و کودکان نوپا استفاده کنید. مواد تشکیل دهنده این محصولات باید بدون تحریک پوست سر شما برای تولید سبوم اضافی، روغن را در سر حل کنند.

موهای خود را بیشتر (یا کمتر) بشویید

کشف این مورد کمی آزمایش و خطا خواهد بود، اما اگر متوجه شدید که موی شما در اثر روغن اضافی سنگین می شود، احتمال این وجود دارد که رژیم زیبایی خود را تغییر دهید.
اگر عادت دارید هر روز شستشو کنید، یک یا دو روز بین شستشو ها بروید و ببینید آیا این امر تفاوتی ایجاد می کند. اگر فقط دو یا سه بار در هفته مو های خود را می شوید، یا صبر می کنید تا بعد از یک تمرین شدید یا یک روز مرطوب موهای خود را بشویید، سعی کنید آن ها را بیشتر بشویید.

از شانه زدن بین شستشو ها صرف نظر کنید

هر بار که مو های خود را شانه می زنید، سبوم و عرق را از پوست سر خود به پایین به کوتیکول مو می کشید. هنگامی که روغن را در سراسر مو های خود پخش می کنید، پوست سر شما تولید بیشتری می کند. در زمان شستشوی موها شانه نزنید تا وضعیت روغن به حداقل برسد.

در موقع شستشو ی موها از شانه زدن موها خودداری کنید.

از صاف کردن مو ها صرف نظر کنید

مشابه شانه زدن، صاف کردن مو باعث حرکت روغن در کل کوتیکول مو می شود. صاف کننده های مو و سایر ابزار های گرم مو نیز گرما را نزدیک ریشه موهای خود اعمال می کنند که می تواند غدد عرق شما را تحریک کند.

روبالشتی خود را عوض کنید

به یاد داشته باشید که غالباً بالشت خود را بشویید. هفته ای یک بار یک قانون خوب است. در غیر این صورت، هر زمان که به رختخواب می روید، در روغن و عرق موهای خود از روز گذشته خوابیده اید. با اطمینان از تمیز بودن روبالشتی های خود می توانید با یک موی تمیز از خواب بیدار شوید.

بعضی از انواع موها بیشتر از سایرین در معرض تجمع چربی هستند. اما بسیاری از دارو های خانگی، محصولات مراقبت از مو و تغییرات روتین زیبایی وجود دارد که می توانید برای درمان چربی موهای خود انجام دهید. احتمال این وجود دارد، حتی اگر احساس کنید همه چیز را امتحان کرده اید، یک یا دو ترفند وجود دارد که از آن اطلاع ندارید. به یاد داشته باشید، روغن فقط بخشی از راه محافظت بدن شما از پوست سر است و در مورد تجمع کمی روغن در مو های شما هیچ چیز کثیف و اشتباهی وجود ندارد.

اگر میزان تعریق شما نگران کننده است یا اینکه پوست سر شما اغلب تحریک می شود، برای مشاوره تخصصی با یک متخصص پوست صحبت کنید.

منبع: healthlline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا