پوست و موسلامت

روش های مؤثر برای جلوگیری و درمان موخوره

احتمالا تاکنون نام بیماری موخوره به گوشتان خورده است. در رابطه با علت بوجود آمدن و روش های درمان موخوره، اطلاعات درست و غلط بسیاری وجود دارد، اما چه چیزی درست است؟ در ادامه، دلایل به وجود آمدن موخوره و روش های جلوگیری و درمان آن را با هم بررسی خواهیم کرد.

اگرچه مو های شما قوی است، اما می تواند در برابر آسیب های ناشی از ساییدگی و…، آسیب پذیر باشد. انتهای مو های شما، که قدیمی ترین قسمت ساقه مو نیز هستند، می توانند ضعیف شده و لایه محافظ خود را از دست بدهند. بر اساس تحقیقات منبع معتبر، این می تواند باعث شکافتن مو ها شود و قشر داخلی مو را در معرض دید قرار دهد.

موخوره چیست؟

در دنیای پزشکی، به‌ عنوان «تریکوپتیلوز» یا «اسکیزوتریکیا» شناخته می‌ شود، نوک‌ مو های شکاف شده در نتیجه ساییدگی یا شکافتن فیبر مو، معمولاً در انتهای تار مو، ایجاد می‌ شود. اگرچه گاهی ممکن است موخوره در بالای مو نیز مشاهده شود

انواع مختلفی از مو ها وجود دارد، بنابراین احتمال ابتلا و شدت موخوره، در هر فردی متفاوت است. همچنین شرایط ژنتیکی، عوامل محیطی، موادی که برای مراقبت از مو های خود استفاده می کنید و… نیز می توانند بر ابتلا و شدت موخوره، تاثیرگذار باشند.

موخوره چه تاثیری بر ظاهر مو ها دارد؟

دو شاخه شدن مو ها، می تواند باعث شود انتهای مو خشک، کشیده و ناهموار و همچنین طول آن صاف و کدر به نظر برسد.
چرا؟ اگر اقداماتی برای جلوگیری از موخوره انجام ندهید، کوتیکول های مو آسیب می بینند و صاف روی فیبر قرار نمی گیرند. در نتیجه، نور به خوبی روی مو منعکس نمی شود و درخشندگی مو از بین می رود.
کوتیکول‌ های آسیب‌ دیده نیز انعطاف‌ پذیری کمتری دارند، به این معنی که بیشتر از حالت عادی در هم گره می خورند و شکنندگی بیشتری نیز دارند.

دلیل به وجود آمدن موخوره چیست؟

موخوره چیست؟

موخوره، زمانی اتفاق می افتد که انتهای مو های شما خشک، شکننده و فرسوده شود. مو ها ممکن است شبیه انتهای یک طناب باز شده باشند.

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی شدید و تکنیک های مخرب مراقبت از مو مانند سشوار کشیدن، صاف کردن و فر کردن مو با اتو مو، ممکن است باعث موخوره شود. آن ها همچنین توسط محصولات شیمیایی مو ایجاد می شوند. موخوره معمولا در افرادی که به طور روزانه از محصولات مو( اتو مو، سشوار، فر مو و…) استفاده می کنند، بیشتر دیده می شود.

درمان موخوره

موخوره، قابل درمان نیست. تنها راه مطمئن برای خلاص شدن از شر آن ها، این است که مو های خود را کوتاه کنید.

چگونه موخوره را پنهان کنیم؟

اگر نمی خواهید مو های بلند خود را از دست بدهید، باید موخوره را تحمل کنید. خوشبختانه روش های مؤثری برای پنهان کردن موخوره و حفظ ظاهر مو ها وجود دارد.

ماسک های مو، درمان ها و حالت دهنده عمیق هستند که به بازگرداندن رطوبت به مو و تقویت ساقه های مو و پنهان کردن موخوره، کمک می کنند. آن ها برای پنهان کردن انتهای شکاف و بهبود ظاهر کلی مو های شما عالی هستند.

روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین، آبرسان است و مو ها را سنگین نمی کند. می توان از آن به عنوان یک نرم کننده خشک، استفاده کنید یا روی مو های مرطوب بمالید.

پانتنول

پانتنول، محصول جانبی اسید پانتوتنیک (ویتامین B-5) است. به تقویت مو، حفظ رطوبت و بهبود بافت مو های آسیب دیده کمک می کند. پانتنول اغلب جزء اصلی بسیاری از ماسک ها و نرم کننده های مو است.

روغن آرگان

روغن آرگان، از هسته درختان آرگان بومی مراکش به دست می آید. روغن آرگان، یک مرطوب کننده عمیق است و به مو ها درخشندگی می بخشد. برای استفاده از روغن آرگان بر روی مو ها، چند قطره از آن را به مو های مرطوب یا خشک، بمالید و شانه کنید.

جلوگیری از موخوره

جلوگیری از موخوره.

متأسفانه، شما نمی توانید موخوره را درمان کنید. بنابراین همانطور که پیش تر گفتیم، هنگامی که انتهای مو های شما آسیب دیده یا فرسوده شد، تنها راه خلاص شدن از شر آن ها، کوتاه کردن آن هاست.

به همین دلیل است که پیشگیری، برای سالم نگه داشتن مو ها یک نکته کلیدی است. اگرچه ممکن است نتوانید به طور کامل از موخوره جلوگیری کنید، اما می توانید تعداد دفعات ابتلا به موخوره را محدود کنید.

1. بعد از شستن مو ها با آن ها ملایم برخورد کنید

موهای خیس، بسیار آسیب پذیر هستند. بنابراین مهم است که پس از شستشوی مو با شامپو و حالت دادن به مو های خود، به آرامی از مو ها مراقبت کنید.

برخی از افراد عادت دارند مو های خود را با حوله خشک کنند، اما این می تواند به آن آسیب برساند. مالش مکرر می تواند باعث شکستگی مو شود. همچنین می‌ تواند به کوتیکول‌ های مو، آسیب برساند و منجر به موخوره یا وز شود.
بهتر است به جای استفاده از حوله، بگذارید مو ها با دمای اتاق خشک شوند.

2. گره های مو را باز کنید

موهای درهم، چه خیس و چه خشک، شانه کردن یا برس زدن آن ها دشوار است. بنابراین همیشه قبل از خشک کردن، برس زدن یا حالت دادن، گره های مو را باز کنید.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) استفاده از شانه دندانه پهن را توصیه می کند. دندان پهن تر به شانه اجازه می دهد تا بدون آسیب رساندن به انتهای مو یا ایجاد شکستگی، روی مو های شما سر بخورد.

3. مو های خود را هیدراته کنید

مرطوب نگه داشتن مو ها نیز کلیدی برای جلوگیری از موخوره است. خشکی می تواند مو ها را به خصوص انتهای آن را ضعیف کند و باعث آسیب و شکاف مو ها شود.

برای افزایش رطوبت مو های خود، از ماسک مو هفتگی استفاده کنید. ماسک مو، یک حالت دهنده عمیق است که می تواند مو های شما را مرطوب کرده و وز و خشکی را کاهش دهد. ماسک همچنین می تواند خطر آسیب مو را کاهش دهد و در نتیجه مو هایی نرم تر و درخشان تر داشته باشید.

ترکیبات موجود در ماسک مو معمولاً غلیظ تر از ترکیباتی هستند که در حالت دهنده فوری، پیدا می کنید. همچنین، ماسک برای مدت طولانی تری روی مو های شما باقی می ماند، از 20 دقیقه تا چند ساعت یا حتی یک شب.

4. استفاده از وسایل حرارتی را کاهش دهید

استفاده از وسایل گرمایشی بر روی مو ها، به خصوص به صورت روزانه، می تواند آن را خشک کرده و ساختار پروتئین مو را تغییر دهد.

در صورت امکان، اجازه دهید موهایتان پس از شستن در هوا خشک شود و سپس بدون استفاده از اتوی فر، اتوی صاف یا سشوار، موهایتان را حالت دهید.

اگر نیاز به استفاده از وسایل گرمکن دارید، سعی کنید تنظیم حرارت را کم کنید. همچنین می توانید قبل از سشوار کشیدن یا حالت دادن به یک محصول محافظ حرارتی استفاده کنید تا از آسیب حرارتی جلوگیری کنید.

5. از زیاد برس کشیدن مو خودداری کنید

تا حدی مو های خود را برس بکشید که مرتب شوند. هنگام برس زدن یا شانه کردن مو های خود از کشیدن مو ها خودداری کنید و در صورت نیاز برای خلاص شدن از شر گره ها، از یک محصول باز کننده استفاده کنید.

6. روی یک روبالشی ابریشمی بخوابید

محافظت از مو های شما در شب نیز می تواند از موخوره جلوگیری کند. به جای خوابیدن روی روبالشی نخی، برای کاهش اصطکاک روی روبالشی ابریشمی یا ساتن بخوابید.

خوابیدن روی روبالشی ابریشمی یا ساتن، به مو هایتان اجازه می دهد تا روی بالش بچرخند. داشتن اصطکاک کمتر بین روبالشی و مو های شما، ممکن است به جلوگیری از آسیب و شکستگی مو کمک کند.
یکی دیگر از گزینه ها، این است که در شب از روسری ابریشمی استفاده کنید تا از موهای خود محافظت کنید.

7. از رنگ کردن بیش از حد و بدون فاصله زمانی مو ها، خودداری کنید

درمان‌ های شیمیایی مانند رنگ کردن، پر کردن یا شل کردن موهایتان می‌ تواند در ایجاد موخوره تاثیر گذار باشد، به خصوص اگر همزمان بیش از یک عملیات شیمیایی را، روی مو های خود پیاده کنید.

سخن آخر

به طور کلی، موخوره می تواند ظاهر مو های شما را تحت تاثیر قرار دهد و در دراز مدت باعث آسیب مو شود. وقتی نوبت به موخوره می رسد، “پیشگیری” یک نکته کلیدی است. اگرچه ممکن است قصد حذف ابزار های حرارتی و حالت دهنده خود را نداشته باشید، اما استفاده کمتر از آن ها، ممکن است به جلوگیری از شکستگی مو کمک کند.

منبع: healthline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا