پوست و مو

منافذ باز پوستی و راه حل هایی برای آن

چگونه میتوان ازمنافذ باز پوستی خلاص شد؟

منافذ باز پوستی فرد ممکن است بسته به نوع پوست وی کم و بیش قابل توجه باشد. برخی از داروهای خانگی ممکن است به بهبود منافذ باز پوستی کمک کنند.

منافذ باز پوستی دو نوع هستند. یکی روغن طبیعی بدن را به نام سبوم آزاد می کند و دیگری عرق را آزاد می کند. بعضی اوقات ممکن است منافذ آزاد کننده روغن بزرگ شده به نظر برسند.

چرا منافذ پوست بزرگ می شوند؟

موهای ریز پوست فرد را می پوشاند، به جز کف دست و پا. هر فولیکول مو در قسمت بالای خود منافذی دارد. فولیکول مو درون خود غده ای دارد که روغن تولید می کند. به این غده سباسه گفته می شود. وقتی غده چربی روغن آزاد می کند، روغن به بالای پوست می رود و در منافذ باز پوستی جمع می شود.

طبق یک مطالعه در سال 2016، علل اصلی بزرگ شدن منافذ باز پوستی عبارتند از:

 • سبوم بیش از حد: این زمانی است که غده چربی فرد روغن زیادی تولید می کند و منجر به چربی پوست می شود.
 • کاهش خاصیت ارتجاعی اطراف منافذ: این زمانی است که پوست از لطافت کمتری برخوردار می شود.
 • افزایش حجم فولیکول مو: این زمانی است که منافذ انتهای فولیکول مو مسدود می شود.
 • هم چنین سایر عواملی که می توانند در مسدود شدن منافذ تأثیر بگذارند، شامل: ژنتیک و هورمون ها هستند.

وقتی روغن در منافذ باز جمع شود و با خاک یا آرایش ترکیب شود، منافذ باز پوستی مسدود می شود. این انسداد، منافذ را کشیده و باعث بزرگتر به نظر رسیدن آن می شود. اگر منافذ پوست مسدود شود، ممکن است جوش ایجاد شود.

ژنتیک و اندازه منافذ پوست به تعیین میزان فعالیت غدد چربی فرد کمک می کند.

داشتن منافذ بزرگ دغدغه سلامتی نیست. همانطور که در یک مطالعه در سال 2015 اشاره شد، اندازه منافذ کاملاً مورد توجه زیبایی شناسی قرارگرفته است.

در اینجا هشت روش موثر برای رفع منافذ باز پوستی معرفی می کنیم:

1.انتخاب محصولات مبتنی بر آب

محصولات مرطوب کننده حاوی مواد مختلف فعال از جمله روغن هستند. آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می کند از محصولات بدون روغن، از جمله آرایشی بر پایه آب استفاده کنید.

2.عسل:

افرادی که پوست چرب دارند به جای روغن از محصولاتی که دارای مواد مرطوب کننده زیادی هستند بهره مند می شوند. عسل و اوره نمونه هایی از مواد مرطوب کننده در محصولات مراقبت از پوست هستند.

محصولات با روغن حاوی نفت، روغن نارگیل و انواع دیگر روغن ها هستند. آن ها به طور موثری پوست را مرطوب می کنند اما ممکن است برای افرادی با پوست چرب و منافذ باز پوستی مناسب نباشد. چربی اضافی که روی پوست جمع می شود می تواند حفره ای را بزرگتر نشان دهد.

3.شستن صورت هم صبح و هم شب

شستن صورت مراقبتی اساسی از پوست است. پزشکان موارد زیر را توصیه می کنند:

 • شستن صورت تا دو بار در روز یا بیشتر پس از تعریق زیاد یا انجام ورزش
 • با استفاده از آب ولرم و به آرامی از یک پاک کننده با انگشتان تمیز استفاده کنید
 • انتخاب یک پاک کننده ملایم که ساینده نباشد و حاوی الکل نباشد.
 • جلوگیری از مالش پوست
 • با حوله تمیز صورت را خشک کنید
 • شستن صورت هر روز صبح و عصر به شستن روغن و آلودگی منافذ باز پوستی کمک می کند.

4. لایه برداری

فردی با پوست چرب باید هفته ای یک یا دو بار لایه برداری کند تا موادی را که می تواند منافذ باز پوستی را مسدود کند، از بین ببرد .

 • خاک
 • سلول های مرده پوست
 • روغن اضافی

محصولات مناسب ممکن است حاوی موارد زیر باشد:

 • اسیدهای هیدروکسی بتا، مانند اسید سالیسیلیک، اسیدهای پلی هیدروکسی، مانند اسید لاکتوبیونیک و گلوکونولاکتون، که به تقویت عملکرد پوست کمک می کند
 • ماندلیک اسید، برای پوست های حساس
 • محصولات بدون نسخه (OTC) معمولاً حاوی 7-10٪ ماده موثره هستند. درصد بسیار زیاد ممکن است باعث تشدید حساسیت پوست شود، اگرچه یک متخصص پوست ممکن است فرمولاسیون قوی تری نسبت به گزینه های OTC تجویز کند.

مهم نیست که بیش از دو بار در هفته لایه برداری کنید، زیرا این امر باعث خشکی پوست می شود. اگرچه لایه برداری به بسته شدن منافذ باز پوستی کمک می کند، اما اگر پوست خیلی خشک شود، منافذ می توانند بزرگتر به نظر برسند.

5.مرطوب کننده روزانه کمکی برای ازبین بردن منافذ باز پوست


ایده مرطوب کنندگی پوست چرب ممکن است ضد عقل باشد. با این حال، یک مرطوب کننده بدون روغن می تواند به کاهش بزرگ شدن منافذ کمک کند.

ابتدا فرد باید پوست را بشوید و خشک کند، سپس به آرامی از یک مرطوب کننده برای آبرسانی و لطافت پوست استفاده کنید. این اجازه می دهد تا روغن از غدد چربی بیشتر نفوذ کند، نه اینکه در منافذ سطح باقی بماند.

به این ترتیب، مرطوب کننده از مسدود شدن منافذ باز پوستی با روغن جلوگیری می کند و باعث کاهش ظاهر آن ها می شود.

یک مرطوب کننده بر پایه اب میتواندبه کاهش منافذ باز پوست کمک کند.
روزانه پوست خود را مرطوب کنید

6.استفاده از ماسک سفالی(ماسک خاک رس)

استفاده از ماسک رس یک یا دو بار در هفته می تواند به حذف روغن اضافی از منافذ کمک کند. این به این دلیل است که خاک رس باعث جذب سبوم می شود.

از بین بردن آن روغن می تواند از بزرگ شدن منافذ باز پوستی جلوگیری کرده و باعث کمتر دیده شدن آن ها شود.

توصیه می شود این کار را در روزی متفاوت از لایه برداری انجام دهید، زیراممکن است باعث تحریک بیش از حد پوست شود. تحریک می تواند باعث بزرگ شدن منافذ و ایجاد لکه شود.

استفاده از ماسک خاک رس رای بهبود منافذ باز پوستی
با استفاده از روش ماسک خاک رس

7. انتخاب پاک کننده های مبتنی بر ژل

یک پاک کننده بر پایه ژل برای افرادی که پوستی چرب دارند و می خواهند منافذ باز پوستی خود را کمتر نمایان کنند مناسب است, بهتر است از پاک کننده های روغنی یا الکلی خودداری کنید، زیرا این مواد باعث تحریک پوست می شوند.

یک شوینده مبتنی بر ژل به پاکسازی روغن ازمنافذ پوست کمک می کند و ظاهر آن ها را کاهش می دهد.

یک پاک کننده مرطوب کننده ممکن است در منافذ باز پوستی باقی مانده و چربی را افزایش دهد.

8.همیشه آرایش را در شب پاک کنید

پاک کردن آرایش قبل از خواب ضروری است.

خوابیدن با آرایش یک شبه باعث انسداد منافذ در اثر تجمع آرایش، روغن و باکتری می شود.

دستمال مرطوب تمیز کننده برای از بین بردن آرایش راهی سریع است.

خوابیدن با آرایش ؛ چرا نباید با مواد آرایشی بخوابیم؟

تمیز کردن صورت درهنگام خواب برای جلوگیری از منافذ باز پوست
پاک کردن ارایش درشب

9.استفاده از ضد آفتاب واجتناب از قرارگرفتن درمعرض آفتاب

مراقبت از پوست هنگام آفتاب بسیار مهم است. قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند پوست را خشک کرده و باعث بزرگتر شدن منافذ شود. بسیاری از مرطوب کننده ها حاوی ضد آفتاب هستند. افراد باید یک ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر انتخاب کنند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب، آن را لطیف نگه می دارد. بهترین روش ها برای انجام این کار:

 • استفاده از کلاه لبه پهن
 • هر روز ضد آفتاب بزنید
 • ماندن در سایه هنگام نیم روز ک تابش خورشید شدید است

10.استفاده ازیخ:

به مدت 10-15 ثانیه یخ را روی منافذ باز پوست خود قرار دهید تا بلافاصله کوچک شود. دمای سرد منافذ باز پوستی را شوکه کرده و باعث سفت شدن آن ها می شود. برای اینکه منافذ باز پوست پوست شما به طور موقت کوچکتر به نظر برسند، یک مکعب یخ را روی پوست خود بلغزانید.

اجازه ندهید یخ بیش از 10-15 ثانیه به پوست شما لمس کند، زیرا ممکن است باعث آسیب شود.

به شرطی که پس از آن پوست خود را گرم کنید، استفاده از یخ هر زمان که دوست دارید ایمن است.
به عنوان مثال، ممکن است هر روز صبح یخ را روی صورت خود پاک کنید.

15 مزیت زیبایی یخ درمانی برای پوست

یخ برای درمان منافذ بازپوست
گذاشتن یخ روی پوست صورت

11.سفیده تخم مرغ:

به مدت 10 دقیقه ماسک سفید تخم مرغ بزنید تا بلافاصله منافذ باز پوستی منقبض شود. 1-2 سفیده را به یک کاسه اضافه کنید، سپس از یک لیسک استفاده کنید تا پر شود. با انگشتان خود سفیده را روی منافذ بزرگ پوست خود بمالید. تایمر را به مدت 10 دقیقه تنظیم کنید و آرام باشید در حالی که ماسک منافذ پوست شما را سفت می کند.

در آخر، پوست خود را با آب گرم تمیز بشویید.سفیده تخم مرغ روغن را خیس می کند و پوست شما را به طور موقت سفت می کند، که باعث کاهش منافذ پوست می شود.
هفته ای یک بار از ماسک استفاده کنید.

 استفاده از سفیده تخم مرغ برای درمان منافذ باز پوست
ماسک سفیده تخم مرغ

در حالی که درمان های خانگی و یک برنامه منظم مراقبت از پوست می تواند به کاهش دیده شدن منافذ باز پوستی کمک کند، موارد زیر می توانند سلامت کلی پوست فرد را تقویت کنند:

خوب غذا خوردن: رسیدن به تعادل مناسب مواد مغذی، چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها به بهبود سلامت کلی کمک می کند. یک رژیم غذایی سالم می تواند سلامت پوست فرد را افزایش دهد.

نوشیدن آب فراوان: از درون پوست را آبرسانی می کند، این به بهبود سلامت پوست کمک می کند.

ورزش منظم: ورزش منظم باعث افزایش جریان خون در تمام قسمت های بدن از جمله پوست می شود و تعریق را زیاد می کند. یک مطالعه نشان داد که عرق حاوی یک ماده آنتی بیوتیکی طبیعی است که به محافظت از پوست در برابر باکتری کمک می کند.

استحمام : اگر چه تعریق برای پوست مفید است، اما گذاشتن آن روی سطح پوست ممکن است منافذ پوست را مسدود کند. بنابراین، فرد باید همیشه بعد از ورزش استحمام کند.

سایر گزینه های درمانی منافذ باز پوستی :

یک متخصص پوست برای بهبود ظاهر منافذ باز پوستی میکرونیدلینگ را توصیه می کند:

در این روش درمانی غیرتهاجمی پوست از درمالرولر (غلتک دستی با سوزن های ریز روی آن) یا خودکار میکرونیدل (وسیله ای با موتور که سوراخ پوست را با سوزن های ریز می کند) استفاده می شود.

سوراخ کردن سطح پوست باعث آسیب های ریز می شود، که باعث بهبودی پوست می شود. این می تواند باعث کاهش منافذ بزرگ و همچنین بهبود جای زخم های آکنه و سایر مشکلات پوستی شود.

بهبود ظاهر منافذ باز پوستی با میکرونیدلینگ
روش میکرونیدلینگ

نکاتی برای تمیز کردن و از بین بردن منافذ بازبینی:

منافذی از پوست هستند که حاوی فولیکول های مو هستند. تمیز نگه داشتن منافذ پوست از مسدود شدن آن ها جلوگیری کرده و باعث سلامت پوست می شود.

بیشتر مناطق پوست بدن حاوی منافذی می باشد از جمله پوست بینی، اگرچه منافذ پوست معمولاً کوچک هستند و تشخیص آن ها دشوار است، اما ممکن است مسدود شده و بزرگتر به نظر برسند. وقتی این اتفاق روی بینی می افتد، منافذ باز بیشتر دیده می شوند.

منافذ پوست می توانند با چربی اضافی، پوست مرده یا آلودگی مسدود شوند، یا در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد برجسته تر می شوند.

محصولات لایه برداری شیمیایی به اسکراب احتیاج ندارند زیرا با افزایش گردش سلول های پوستی کار می کنند. با این حال، آن ها به طور معمول حاوی رتینول یا اسید گلیکولیک هستند، که می تواند باعث تحریک پوست و حساسیت به آفتاب شود. بنابراین، بهتر است آن ها را شب استفاده کنید.

یافته های مطالعاتی نشان می دهد که تازاروتن می تواند اندازه و ظاهر منافذ را کاهش دهد. اگرکارکرد لایه بردارهای دیگرمفید نباشد، پزشک ممکن است این داروی تجویز شده را توصیه کند.

جوش های سرسیاه چیست؟

جوش های سرسیاه ضایعات کوچک و تیره ای هستند. آن ها از ویژگی های آکنه خفیف هستند، اما می توانند بدون وجود سایر علائم آکنه ظاهر شوند . آن ها حاوی یک نسخه اکسید شده از ملانین، رنگدانه تیره ساخته شده توسط سلول های پوست هستند.

در ایالات متحده آکنه یک عفونت پوستی است که تا 50 میلیون نفر را مبتلا می کند. دست زدن به جوش های سرسیاه به روش صحیح می تواند از بروز آکنه های شدید جلوگیری کند.

جوش های سر سیاه اغلب در صورت، پشت، گردن، قفسه سینه، بازوها و شانه ها ظاهر می شوند. فولیکول های مو در این مناطق بیشتر است.

سایر ضایعات آکنه معمولاً بسته هستند، اما در جوش های سرسیاه، پوست اطراف منافذ مسدود شده، هوا باعث اکسیداسیون روغن سبوم جمع شده یا سلول های مرده پوست می شود و سیاه یا گاهی زرد می شود.

جوش های سرسیاه اغلب با آلودگی های به دام افتاده اشتباه گرفته می شود، اما ایجاد جوش های سرسیاه به پاکیزگی پوست ارتباط ندارد.

حقایقی سریع درباره جوش های سرسیاه:

جوش های سرسیاه از ملانین اکسید شده ساخته شده و آلوده به خاک نیست.
فشردن یا مالش دادن جوش های سرسیاه می تواند باعث بدتر شدن آن ها شود.

برای کاهش جوش های سرسیاه، از محصولات مراقبت از پوست با چربی، محیط های مرطوب، لباس های تنگ و محصولات پوستی حاوی الکل خودداری کنید.
وقتی هورمون ها منجر به افزایش تولید سبوم، یک ماده روغنی توسط غدد زیر پوست می شوند، جوش های سرسیاه ظاهر می شوند.


برخی از عوامل می توانند احتمال ایجاد جوش های سرسیاه را افزایش دهند:

تغییرات سن و هورمون عامل مهمی است. مانند سایر علائم آکنه، جوش های سرسیاهی معمولاً در دوران بلوغ، هنگامی که تغییر در سطح هورمون ها باعث افزایش تولید سبوم می شود، دیده می شود. با این حال، آن ها می توانند در هر سنی ظاهر شوند.

آندروژن، هورمون جنسی مردانه، باعث ترشح بیشتر سبوم و گردش بیشتر سلول های پوستی در زمان سن بلوغ می شود. دختران و پسران در دوران بلوغ سطح بالاتری از آندروژن را تجربه می کنند.

بعد از بلوغ، تغییرات هورمونی مربوط به قاعدگی، بارداری و استفاده از قرص های ضد بارداری نیز می تواند در زنان جوش های سرسیاه ایجاد کند.

تولید بیش از حد سلول های پوستی توسط بدن می تواند باعث ایجاد جوش های سرسیاه شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شخصی به طور مداوم با مشکلات پوستی خود مانند آکنه روبرو است، باید با پزشک خود صحبت کند.پزشک می تواند آن ها را به یک متخصص پوست ارجاع دهد که می تواند یک درمان مناسب را توصیه کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا