پزشکیسلامت

روش های درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی

از مهمترین و شایع ترین دلایلی که می تواند باعث بروز عطسه و آبریزش بینی شود، وجود مواد حساسیت زا در اطراف شما است. حساسیت و آلرژی فصلی نیز می تواند مورد دیگری باشد که در ایجاد چنین مشکلاتی می تواند دخیل باشد. روش های درمانی خاصی برای این منظور وجود دارد که ما در ادامه قصد داریم تا به تعدادی از این روش ها اشاره کرده و راهکارهایی را برای درمان حساسیت فصلی عطسه و آبریزش بینی ارائه دهیم.

عطسه و آبریزش بینی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای بسیاری از ما پیش آمده باشد، عطسه مداوم و آبریزش بینی خصوصا در ساعات صبحگاهی است. این مشکل که از آن با عنوان حساسیت های فصلی نیز یاد می شود، گاها می تواند بسیار آزاردهنده بوده و ما را حسابی کلافه کند.

قبل از اینکه بخواهیم روش های درمانی موثر برای رفع این مشکل را بیان کنیم، لازم است بدانیم که دلیل ایجاد عطسه و آبریزش بینی ما چیست تا بتوانیم بهترین درمان را برای رفع آن به کار ببندیم.

توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه داروهای مختلف بدون دانستن این که دلیل عطسه و آبریزش بینی ما چیست، می تواند در پاره ای از موارد خطراتی را برای سلامتی ما ایجاد کند.

ما در ادامه دلایلی که ممکن است باعث بروز این مشکل شده باشند را بررسی کرده و روش های درمانی هر یک از این موارد را نیز ذکر خواهیم کرد. توجه داشته باشید که این روش های درمانی، صرفا با توجه به جنبه عمومی مبحث ارائه شده اند و در موارد خاص، می توانند ناکارآمد باشند.

آلرژی و حساسیت

حساسیت فصلی

از جمله شایع ترین دلایل ایجاد عطسه و آبریزش بینی است که هنگام قرار گرفتن در مجاورت مواد حساسیت زا به وجود می آید. معمولا این مشکل تا زمانی که از ماده حساسیت زا دور نشویم از بین نمی رود. در برخی موارد مثل حساسیت های فصلی، این مشکل می تواند بسیار حاد باشد و تا چندین ماه گریبانگیر فرد باشد.

پیشگیری: از مواد حساسیت زا دوری کنید و اگر میزان آلرژی شما شدید است، تا حد امکان در فصل بهار (زمان گرده افشانی گیاهان) بدون ماسک وارد طبیعت نشوید. همچنین می توانید قبل از شروع حساسیت فصلی، از روش های درمانی تزریق آمپول های ضد حساسیت استفاده کنید که در یک دوره درمانی می توانند تا چندین ماه، باعث جلوگیری از عطسه و آبریزش بینی بخاطر حساسیت فصلی گردند.

درمان: استفاده از داروهای ضد حساسیت و خانواده آنتی هیستامین ها می تواند در رفع موقت این عارضه تاثیر گذار باشد. استفاده از قرص های نئوتادین 5 میلی گرم و شربت نئوتادین نیز می تواند در رفع این مشکل تا حد زیادی تاثیر گذار باشد.

سرما خوردگی و آنفولانزا

سرما خوردگی

سرماخوردگی و آنفولانزا می تواند دلیل دیگری برای عطسه و یا آبریزش بینی شما باشد. تقریبا تا زمانی که شما موفق به شکست این بیماری نشوید، عوارض آن از جمله سرفه، گرفتگی گلو، سر درد، آبریزش بینی، عطسه و… از بین نمی رود. اما با رعایت برخی موارد، می توانید از شدت آن بکاهید.

پیشگیری: در فصول سرد سال، از لباس های گرم استفاده کنید. از تماس با افراد آلوده بپرهیزید و در مکان هایی که مجبور به همنشینی با بیمار هستید، از ماسک و دستکش استفاده کنید. فراموش نکنید بهترین و ساده ترین درمان برای بیماری سرماخوردگی، پیشگیری از آن است.

درمان: برای درمان عطسه و آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا می توانید از آنتی هیستامین ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای رفع این مشکل ابتدا باید بیماری سرماخوردگی خود را درمان کنید. استراحت و تامین آب بدن، می تواند به بهبود سریع تر شما کمک کند.

سینوزیت یا عفونت سینوسی

سینوزیت

یکی دیگر از علت های آبریزش بینی مداوم می تواند عفونت سینوسی یا همان سینوزیت باشد. این بیماری سبب ایجاد خستگی، سرفه، خلط و سردرد می شود که درمان آن نیاز به مراجعه به پزشک دارد و باید هر چه سریع تر عملیات درمان انجام شود.

پیشگیری: مراجعه به پزشک در هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا و درمان سریع این بیماری ها می تواند بسیار کمک کننده جهت پیشگیری از سینوزیت باشد. به طور کلی اگر روند درمان سرماخوردگی شما بیش از حد زمان برده است، بهتر است برای پیشگیری از سینوزیت حتما به پزشک مراجعه دوباره داشته باشید.

درمان: برای درمان آبریزش بینی ناشی از سینوزیت، استفاده از آنتی بیوتیک ها مثل قرص های آموکسی سیلین و پنی سیلین توصیه می شود. بهترین روش درمانی، مراجعه به پزشک و بکارگیری دستورالعمل هایی است که پزشک به شما ارائه می دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا