پوست و موسلامت

10 راه حل مؤثر برای درمان عرق کف دست

آیا تا به حال اتفاق افتاده است که کسی به شما دست بدهد و دستان شما همگی عرق کرده باشند؟ عرق کردن دست ها معمولا موجب ناراحتی افراد مبتلا می شود. همچنین، بسیاری از افراد از عرق کردن مداوم کف دست ها، علیرغم تمیز کردن مکرر آن ها، شکایت دارند.
تعریق کف دست همیشه بخاطر مشکلات عصبی نیست و عوامل دیگری نیز در ایجاد آن نقش دارند. در ادامه بخوانید تا در مورد علل مختلف عرق کردن دست ها و کار هایی که می توانید برای درمان آن انجام دهید بدانید.

چه چیزی باعث عرق کردن دست ها می شود؟

دلایل و راه های درمان عرق کف دست ها.

1- چاقی

افرادی که چاق هستند بیشتر از دیگران عرق می کنند. چاقی باعث فعالیت بیش از حد غدد عرق می شود که باعث تعریق بیش از حد می شود، به خصوص که منجر به تعریق مداوم کف دست، پا، زیر بغل و… می شود.

2- یائسگی

عرق کردن دست ها یکی از علائم رایج یائسگی است. یائسگی باعث تغییرات عمده هورمونی در بدن می شود. در دوران پیش از یائسگی، بدن شما در مرحله پایانی چرخه قاعدگی است، در حالی که در دوران پس از یائسگی، پریود شدن شما متوقف می شود. این در حدود سنین 45 تا 55 سالگی اتفاق می افتد. در دوران پیش از یائسگی، 70 درصد زنان دچار گر گرفتگی می شوند که گرمای بدن را افزایش می دهد و باعث تعریق بیش از حد می شود.

3- هایپرهیدروزیس کف دست

برخی از افراد دچار یک وضعیت پزشکی به نام هایپرهیدروزیس کف دست هستند که به معنای عرق کردن کف دست است. این اغلب در مراحل اولیه زندگی تشخیص داده می شود. این وضعیت زمانی که 40 ساله یا بیشتر می‌ شوید بهبود می‌ یابد و پس از یک سن خاص متوقف می‌ شود.

هایپرهیدروزیس کف دست، بر فعالیت های روزمره زندگی شما تأثیر می گذارد و باعث ناراحتی عاطفی می شود. افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس کف دست، متوجه تغییراتی در دمای بدن خود می شوند که منجر به تعریق می شود. دست و انگشتان این گونه افراد هنگام انجام هر گونه فعالیت بدنی شروع به تعریق می کنند. کف دست ها ممکن است در بیشتر مواقع سرد و مرطوب باشند.

4- دلایل دیگر

چند عامل دیگر نیز وجود دارد که باعث عرق کردن دست ها می شود:

 1. دیابت
 2. قند خون پایین
 3. اختلال تیروئید
 4. مشکلات قلبی
 5. مشکلات سیستم عصبی
 6. عفونت هایی مانند سل
 7. عوارض جانبی برخی دارو ها
 8. اعتیاد به الکل
 9. سرطان
 10. بارداری

چگونه عرق دست ها را درمان کنیم؟

درمان تعریق کف دست ها.

درمان تخصصی تعریق دست ها

1- یونتوفورزیس

یونتوفورزیس، یک درمان پزشکی است که به صورت میکروسکوپی، لایه بیرونی پوست شما را ضخیم می کند و تعریق را برای حداقل چهار هفته متوقف می کند. با استفاده از مقدار بسیار کم برق، انجام می شود. این درمان به جلسات متعدد نیاز دارد و هر جلسه 30 تا 40 دقیقه است.

2- تجویز دارو

پزشک شما ممکن است دارو های آنتی کولینرژیک را برای تعریق کف دست های شما، تجویز کند. این دارو ها بر گیرنده هایی که برای غدد عرق شما کار می کنند، تأثیر می گذارند. این گیرنده ها، از نظر فنی به غدد عرق دست شما می گویند که عرق کنند.

اکسی بوتینین هیدروکلراید، یکی از این دارو ها است. با این حال، برای افرادی که از گلوکوم رنج می برند، مصرف این دارو توصیه نمی شود. این دارو اگرچه مفید است، اما عوارض جانبی کمی مانند یبوست، حالت تهوع، مشکلات ادراری، خشکی دهان و… دارد.

3- عمل جراحي

اگر عرق کردن کف دست به شدت بر زندگی و فعالیت روزانه شما تأثیر بگذارد، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای درمان قطعی عرق کف دست، پیشنهاد کند. این جراحی، غدد عرق دست شما را برای کنترل تعریق برداشته یا تنظیم می کند. یکی از این جراحی ها به عنوان سمپاتکتومی آندوسکوپی قفسه سینه شناخته می شود.

4- بوتاکس

این درمان زیبایی شناخته شده نه تنها به عنوان یک درمان زیبایی محبوب است، بلکه می تواند به کاهش عرق کف دست شما نیز کمک کند. بوتاکس، مانع از تعریق غدد عرق می شود. این درمان به مدت شش ماه ادامه دارد و باید توسط متخصص انجام شود.

FDA (سازمان غذا و دارو) نیز بوتاکس را به عنوان یک درمان معتبر برای تعریق بیش از حد دست، می داند. اما تحقیقات زیادی در مورد ایمنی این روش انجام نشده است. FDA برخی از عوارض جانبی مانند ضعیف شدن عضلات دست را ذکر می کند.

درمان های خانگی برای عرق کردن دست ها

1- ضد تعریق

ضد تعریق ها، برای کنترل عرق شناخته شده اند. با وجود اینکه بیشتر برای ناحیه زیر بغل استفاده می شود، می توانید آن را روی دست های عرق کرده نیز بمالید. این کار باعث کاهش عرق و رطوبت می شود. ضد تعریق های معمولی را امتحان کنید. با این حال، اگر مشکل شما ادامه داشت، می توانید از پزشک خود، یک ضد تعریق بالینی بخواهید.

2- سرکه سیب

سرکه سیب، یکی دیگر از راه های شگفت انگیز برای متعادل کردن سطح pH دست و کنترل تعریق است. سرکه سیب را روی کف دست خود بمالید. برای بهترین نتیجه، می توانید سرکه سیب را، یک شب روی دست خود بگذارید. شما همچنین می توانید سرکه سیب ارگانیک را به غذا های معمولی خود اضافه کنید.

3- جوش شیرین

خواص جوش شیرین بسیار زیاد است. همچنین جوش شیرین، یک روش راحت و سریع برای از بین بردن عرق دست است. یک عنصر رایج در هر آشپزخانه هندی، ماهیت قلیایی آن بر تعادل pH شما تأثیر می گذارد. می توانید از آن برای کنترل تعریق کف دست خود استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را بردارید و چند قطره آب به آن اضافه کنید. آن را روی دست ها و کف دست ها کاملا بمالید.

4- برگ مریم گلی

برگ گیاه مریم گلی برای درمان تعریق کف دست ها.
برگ گیاه مریم گلی

این داروی گیاهی، برای درمان چندین بیماری پوستی مانند جوش، آکنه و… استفاده می‌ شود. همچنین با عفونت‌ های پوستی متعدد مبارزه می‌ کند. استفاده از روغن برگ مریم گلی روی کف دست یا افزودن آن به غذای مصرفی، به کاهش تعریق دست کمک می کند. همچنین می توانید از آن در چای خود استفاده کنید. اما بهترین راه این است که چند برگ مریم گلی را در یک کاسه خیس کنید و دستان خود را حداقل به مدت 20 دقیقه داخل کاسه قرار دهید.

5- بابونه

بابونه، یک گیاه بسیار مفید از خانواده گیاهان Asteraceae است. بسیاری از مردم چای بابونه را به عنوان درمانی برای بسیاری از بیماری ها می نوشند. گل بابونه خشک می شود و سپس به عنوان یک ماده در چای استفاده می شود. بابونه می تواند تولید عرق کف دست شما را کنترل کند.

درمان های بدون نسخه

1- لوسیون ها و کرم ها

لوسیون ها یا کرم های ضد تعریق مختلف نیز برای انتخاب در دسترس هستند. همچنین می توانید ژل یا لوسیون های تعادل pH بدن را امتحان کنید. کرم‌ های درمان دست، که مخصوص افراد ورزشکار ساخته شده‌ اند، نیز موجود هستند.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

در حالی که عرق کردن کف دست ها نشان دهنده یک مشکل نگران کننده نیست، اما اگر این این موارد را مشاهده کردید، بهتر است با پزشک، مشورت کنید.

 1. هر دو کف دست شما دائماً بیش از حد عرق می کنند.
 2. عرق کردن کف دست ها حتی پس از استفاده از محصولات OTC و درمان های خانگی بهبود نمی یابد.
 3. تعریق زیاد، فعالیت های روزانه شما را مختل می کند.
 4. عرق کردن کف دست ها به خصوص بعد از 25 سالگی ناگهان ظاهر می شود.
 5. عامل ژنتیکی که باعث تعریق می شود.

سخن آخر

عرق کردن کف دست، خیلی نادر نیست. بسیاری از افراد به دلایل مختلف مانند چاقی، یائسگی، عصبی بودن و سایر بیماری‌ های زمینه‌ ای، دچار تعریق بیش از حد دست‌ های خود می‌ شوند. اگر تعریق بیش از حد برای شما مشکل ایجاد می کند و فعالیت های منظم شما را تحت تاثیر قرار می دهد، می توانید از دارو های خانگی یا محصولات OTC ذکر شده استفاده کنید. در موارد شدید، با پزشک خود مشورت کنید و درمان تخصصی مناسب را انتخاب کنید.

منبع: skinkraft

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا