پزشکیسلامت

17 روش برای درمان سردرد به شیوه طبیعی

سردرد یکی از حالت های رایج است که بسیاری از افراد روزانه با آن درگیر هستند. این سردردها می توانند کمی ناراحت کننده یا کاملا غیرقابل تحمل باشند و زندگی روزانه را مختل کنند. انواع مختلفی از سردرد وجود دارد که سردردهای تنشی رایج ترین آن ها هستند. سردردهای خوشه ای دردناک هستند و در زمان میگرن فعال می شوند و درد آن ها از متوسط تا بسیار شدید است. هرچند داروهای بسیاری برای درمان سردرد وجود دارد، اما در ادامه می خواهیم با شیوه های طبیعی به درمان آن ها بپردازیم.

1. نوشیدن آب

نوشیدن آب برای درمان سردرد

کمبود مایعات در بدن می تواند باعث ایجاد سردرد شود. در حقیقت، تحقیقات نشان داده اند که کم آبی مزمن یکی از دلایل رایج سردردهای تنشی و میگرن است. خوشبختانه، نوشیدن آب نشان داده است که سبب درمان و کاهش علائم سردرد در طول 30 دقیقه تا 2 ساعت می شود.

کم آبی بدن می تواند موجب عدم تمرکز و تحریک پذیری شود، حتی باعث بدتر شدن علائم سردرد می شود. برای جلوگیری از سردرد های ناشی از کم آبی، در طول روز مایعات کافی بنوشید و غذاهایی که دارای منبع غنی از مایعات هستند مصرف کنید.

2.مصرف منیزیوم

مصرف منیزیوم برای درمان سردرد

منیزیوم یکی از مهم ترین مواد معدنی ضروری برای عملکردهای بدن است. مانند کنترل قند خون و انتقال عصبی. جالب است که، منیزیوم یکی از شیوه های امن و تاثیرگذار برای درمان سردرد است. منابع پیشنهاد می کنند که کمبود منیزیوم در افرادی که مرتبا میگرن دارند در مقایسه با افرادی که این گونه نیستند بسیار رایج است.

تحقیقات نشان داده اند که خوردن 600 گرم منیزیوم سیترات در روز به کاهش شدت و فراوانی سردردهای میگرنی کمک می کند.

هر چند که مصرف مکمل های منیزیوم می تواند باعث مشکلات گوارشی شود مانند اسهال شدن در بعضی از افراد، پس بهتر است برای درمان سردرد در ابتدا با دز کمتری از منیزیوم شروع کنید.

3.کاهش مصرف الکل

پرهیز از مصرف الکل برای درمان سردرد

در حالی که مصرف الکل در بعضی افراد ممکن است باعث ایجاد سردرد نشود، تحقیقات نشان داده است که یک سوم افرادی که الکل مصرف می کنند سردردهای میگرنی را به طور مکرر تجربه می کنند. هم چنین الکل در بعضی از افراد باعث ایجاد سردرد های تنشی و خوشه ای نیز می شود.

الکل یک گشاد کننده عروق است، به این معنی که رگ های خونی را گشاد می کند و اجازه می دهد تا خون با سرعت بیشتری در جریان باشد. این امر سبب ایجاد سردرد در بعضی از افراد می شود. در حقیقت، سردرد اثر جانبی بسیاری از داروهای کنترل کننده فشار خون نیز است.

به علاوه، الکل یک دیورتیک نیز هست، یعنی سبب می شود بدن مایعات و الکترولیت خود را در اثر ادرار مکرر از دست بدهد. این از دست دادن مایعات می تواند موجب کم آبی بدن شود، نتیجه اش سردردهای وحشتناک است.

4. به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی برای درمان سردرد

کمبود خواب می تواند برای سلامتی تان مضر باشد و ممکن است سبب سردرد شود. برای مثال در تحقیقی، تکرار و شدت سردرد در کسانی که کمتر از 6 ساعت می خوابند و کسانی که بیشتر می خوابند مقایسه شد. نتیجه این شد که افرادی کمتر می خوابند دچار سردرد های مکرر و با شدت بیشتری می شوند.

هرچند، خوابیدن زیاد هم می تواند باعث ایجاد سردرد شود، استراحت کردن به مقدار کافی یکی از راه های طبیعی برای درمان سردرد می باشد.

سعی کنید در طول شب بین 7 تا 9 ساعت خواب کافی و درست داشته باشید.

5. از خوردن غذاهای هیستامین دار بپرهیزید

خوردن غذاهای ارگانیک برای درمان سردرد

هیستامین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود که نقش مهمی را در سیستم ایمنی بدن، گوارش و سیستم عصبی بازی می کند.

همچنین در غذاهایی مانند پنیر مانده، مواد غذایی تخمیر شده، ماهی دودی و گوشت های طعم دار شده وجود دارد.

تحقیقات نشان داده اند که مصرف هیستامین برای کسانی که به آن حساسیت دارند می تواند موجب میگرن شود. بعضی افراد قادر نیستند که هیستامین را به درستی دفع کنند به دلیل اینکه عملکرد آنزیم های تجزیه کننده شان تخریب شده است. مصرف نکردن غذاهای حاوی هیستامین راهی عالی برای جلوگیری و درمان سردرد است.

6.استفاده از روغن های ضروری

استفاده از روغن ها ضروری برای درمان سردرد

روغن های ضروری مایعات بسیار غلیظ و حاوی ترکیبات معطر از گیاهان مختلف هستند. مزایای درمانی بسیاری دارند و بیشتر به صورت موضعی استفاده می شوند، هر چند بعضی از آن ها قابل هضم شدن هستند.

روغن اسطوخودوس و نعنا در زمانی که سردرد دارید بسیار موثر هستند. مالیدن روغن نعنا به شقیقه ها سبب کاهش سردردهای تنشی می شود. همچنین روغن اسطوخودوس برای کاهش سردردهای میگرنی و علائم مرتبط با آن زمانی که بالای لب مالیده و تنفس شود تاثیر گذار است.

7. مصرف ویتامین B کمپلکس

مصرف ویتامین B برای درمان سردرد

ویتامین های B ریزمغذی های محلول در آب هستند که تاثیرات بسیاری در بدن دارند. برای مثال، به سنتز انتقال دهنده عصبی و تبدیل غذا به انرژی کمک می کنند.

بعضی از ویتامین های B دارای تاثیرات محافظتی در برابر سردردها هستند. تحقیقات مختلف نشان داده اند که مکمل های ویتامین B، ریبوفلاون (B2)، فولات (B12) و پیریدوکسین (B6) ممکن است باعث کاهش علائم سردرد شوند.

ویتامین های B کمپلکس حاوی 8 نوع ویتامین B می باشد که یکی از راه های امن و مقرون به صرفه برای درمان طبیعی علائم سردرد است. می توان ویتامین های B را هر روز مصرف کرد، از آنجا که محلول در آب هستند، مقداری اضافی آن از طریق ادرار دفع می شود.

8. آرام کردن درد با کمپرس سرد

کمپرس سرد برای درمان سردرد

استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش علائم سردرد کمک کند. گذاشتن کمپرس سرد یا یخ بر روی گردن یا نقاط مختلف سر می تواند التهابات را کاهش دهد، انتقال عصبی را کاهش می دهد و رگ های خونی را منقبض کند که این کار باعث کاهش سردرد می شود.

با تحقیقی بر روی 28 زن، استفاده از کمپرس سرد بر روی سر به طور موثری دردهای میگرنی شان کاهش پیدا کرد.

برای درست کردن یک کمپرس سرد داخل یک نایلون مقداری یخ بریزید و درون یک حوله یا دستمال بپیچید. کمپرس را پشت گردن، سر یا شقیقه ها بگذارید.

9. رژیم غذایی حذفی را امتحان کنید

رژیم غذایی حذفی برای درمان سردرد

تحقیقات نشان داده اند که عدم تحمل مواد غذایی می تواند باعث ایجاد سردرد در بعضی از افراد شود. برای اینکه بفهمید چه ماده غذایی ای باعث ایجاد سردردهای مکررتان می شود، از یک رژیم حذفی استفاده کنید که با حذف غذاهایی که احساس می کنید به سردردتان ربط دارند آن ها را تشخیص دهید.

پنیر مانده، الکل، شکلات، مرکبات و قهوه مواد غذایی ای هستند که بیشتر باعث ایجاد میگرن می شوند.

10. نوشیدن قهوه یا چای کافئین دار

قهوه یا چای کافئین دار برای درمان سردرد

نوشیدن مایعات حاوی کافئین، مانند قهوه یا چای، ممکن است باعث درمان سردرد شود. کافئین باعث بهبود خلق و خو، باعث افزایش هوشیاری و انقباض رگ های خونی می شود، همه این ها می توانند تاثیر مثبتی بر روی علائم سردرد بگذارند.

همچنین به افزایش اثربخشی داروهای رایج برای درمان سردرد مانند ایبوپروفن و استامینوفن کمک می کند. هرچند، در بالا ذکر کردیم که کافئین باعث ایجاد سردرد می شود در فردی که مقدار زیادی کافئین مصرف می کند و ناگهان مصرف آن را قطع می کند.

بنابراین، افرادی که به طور مکرر سردرد می شوند باید نسبت به مصرف کافئین محتاط تر باشند.

11.انجام طب سوزنی

انجام طب سوزنی برای درمان سردرد

طب سوزنی یک روش سنتی چینی است که با وارد کردن سوزن به نقاط مختلف پوست بخش های مختلفی از بدن را تحریک می کند.

در بعضی از تحقیقات نشان داده شده که این روش باعث کاهش سردرد می شود. یک مطالعه دیگر نشان داد که طب سوزنی موثرتر و مطمئن تر از توپیرامات، یک داروی ضد تشنج است که برای معالجه میگرن مزمن استفاده می شود.

اگر به دنبال درمان سردرد های مزمن هستید طب سوزنی یکی از راه های طبیعی و امن برای امتحان کردن است.

12. یوگا کردن

انجام یوگا برای درمان سردرد

تمرین یوگا یکی از راه های عالی برای کاهش استرس، افزایش انعطااف پذیری، کاهش درد و بهبود سلامت کلی بدن است.

انجام یوگا می تواند حتی به کاهش شدت و تکرار سردرد کمک کند. در تحقیقی بر روی 60 نفر دریافتند افرادی که هم یوگا انجام می دادند و هم مراقبت های دیگر را برای جلوگیری از سردرد انجام می دادند شدت و تکرار سردردهای میگرنی شان نسبت به کسانی که تنها مراقبت های معمول را انجام می داند کمتر شد.

13. از بوهای قوی خودداری کنید

پرهیز از بوهای قوی برای درمان سردرد

بوهای قوی در بعضی از عطرها و مواد شوینده می تواند باعث ایجاد سردرد در برخی از افراد شوند.

در تحقیقی بر روی 400 نفر نشان داد افرادی که هم سردردهای میگرنی و هم تنشی را تجربه کرده بودند، رایحه های قوی به خصوص عطرها سبب ایجاد سردرد شده بود.

این بیش حساسی به رایحه ها اسموفوبیا نامیده می شود و در افرادی با سردردهای میگرنی مزمن شایع است.

اگ فکر می کنید نسبت به بوها حساس هستید، از عطرها، بوی سیگار و غذاهای معطر شده اجتناب کنید این کار سبب کاهش ایجاد سردرد می شود.

14. از داروهای گیاهی استفاده کنید

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان سردرد

گیاهانی مانند گل مینا و گل کلمی می توانند سردرد را کاهش دهند. گل مینا، گیاهی است حاوی مواد ضد التهابی. بعضی از تحقیقات نشان دادند که مصرف 50-150 میلی گرم گل مینا در روز می تواند تکرار سردردها را کاهش دهد اما بعضی از تحقیقات دیگر این اثر را رد کردند.

ریشه گل کلمی از یک درختچه چند ساله بومی آلمانی تهیه می شود و مانند گل مینا دارای اثر ضد التهابی است.

در تحقیقات متعددی نشان داده شد که مصرف 50-150 میلی گرم از این گیاه می تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان علائم سردرد را کاهش دهد.

مصرف گل مینا در مقدار تعیین شده ضرری ندارد. هرچند در مصرف گل کلمی باید کمی احتیاط کرد، به دلیل اینکه اشکال غیرقابل تصفیه آن می تواند باعث آسیب کبدی شود و اثرات استفاده طولانی مدت آن هنوز ناشناخته است.

15. پرهیز از مصرف نیترات و نیتریت

مصرف نکردن غذاهای حاوی مواد نگهدارند برای درمان سردرد

نیترات و نیتریت مواد نگهدارنده غذایی هستند که به غذاهایی مانند هات داگ، سس ها و دیگر مواد غذایی فرآوری شده می زنند تا از رشد باکتری در آن ها جلوگیری کنند.

مصرف غذاهای حاوی آن ها می تواند سبب ایجاد سردرد شود. نیتریت با گشاد کردن عروق خونی باعث سردرد می شود. برای اینکه کمتر در معرض مصرف نیتریت قرار گیرید، میزان مصرف گوشت های فرآوری شده را کاهش دهید و ترجیحا از محصولات بدون نیترات (بدون مواد نگهدارنده) استفاده کنید.

16. چای زنجبیل بنوشید

نوشیدن چای زنجبیل برای درمان سردرد

ریشه زنجبیل دارای ترکیبات موثری است، مانند آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی.

با تحقیق بر روی 100 نفر با میگرن مزمن دریافتند که 250 گرم پودر زنجبیل تاثیری مشابه داروهای سردرد مانند سوماتریپتان دارد.

زنجبییل همچنین حالت تهوع را از بین می برد که یکی از علائم وابسته به سردردهای شدید است.

می توانید پودر زنجبیل را به صورت کپسول یا ریختن درون چای مصرف کنید.

17. ورزش کردن

ورزش کردن برای درمان سردرد
راه رفتن یکی از راه های افزایش فعالیت و درمان سردرد است

یکی از راه های ساده برای کاهش تعداد و شدت سردرد انجام فعالیت های فیزیکی است.

برای مثال 40 دقیقه دوچرخه سواری کردن 3 برابر تاثیر گذارتر از تکنیک های ریلکس کردن برای درمان سردرد است.

در یک تحقیق گسترده دریافتند که کمبود فعالیت در افراد باعث افزایش سردرد در آن ها می شود.

راه های زیادی برای افزایش فعالیت فیزیکی وجود دارد اما ساده ترین آن ها پیاده روی کردن است.

سخن آخر

بسیاری از افراد درگیر سردرد و اثرات منفی آن در زندگی شان هستند به همین دلیل نیاز است تا با استفاده از راه های موثر و طبیعی به درمان سردرد خود بپردازند.

یوگا کردن، مکمل ها، روغن های ضروری و تعدیل غذایی همه این ها روش هایی طبیعی امن و تاثیرگذار برای کاهش علائم سردرد هستند.

در حالی که شیوه های سنتی مصرف دارو بعضی اوقات ضروری هستند، راه های طبیعی و مفید زیادی برای درمان و جلوگیری از سردرد وجود دارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا