پزشکیسلامت

چگونه با درمان های جدید و خانگی به بهبود زگیل های پوستی خود کمک کنیم؟

بسیاری از افراد جامعه هستند که از وجود دانه هایی زشت و بی ریخت به نام زگیل در بدن خود رنج می برند و نمی دانند منشا بروز آن ها چیست. این چنین افرادی همیشه به دنبال راهی برای درمان زگیل های گوشتی و آزار دهنده خود هستند ولی راه آن را نمی دانند، در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما کاربردی ترین روش های درمان زگیل را آموزش دهیم و بتوانید هر چه سریعتر به کمک درمان های موجود در این مقاله از شر این دانه های عذاب دهنده خلاص شوید.

زگیل چیست؟

زگیل

زگیل نوعی دانه برجسته است که گاهی اوقات در بعضی از نقاط بدن سرایت آن ها را می بینیم. زگیل ها هزاران سال است که انسان ها را مورد آزار و اذیت خود قرار داده اند. این دانه های عذاب آور در مومیایی های 3000 هزار سال قبل توسط شکسپیر کشف شده اند.

هر چند وجود این دانه ها در بدن خطری را برای افراد بوجود نمی آورند اما ظاهر زشت و بد ریخت و قیافه آن ها موجب آزار افراد می شود.

انواع زگیل

 • زگیل های معمولی
بروز زگیل های معمولی عمدتا از سر انگشتان پا و انگشتان دست افراد است.

بروز زگیل های معمولی عمدتا از سر انگشتان پا و انگشتان دست افراد است. همچنین امکان وجود آن ها در نقاط دیگر بدن نیز وجود دارد. آن ها ظاهری زشت، خشن و نابه هنجار دارند و وجود آن ها در بدن به صورت یک صفحه گرد است.

 • زگیل های تخت
زگیل های تخت معمولا در صورت، ران پا و بازو دست پدیدار می شوند

این زگیل ها که به زگیل های صاف معروف هستند معمولا در صورت، ران پا و بازو دست دیده می شوند.

در زمان بروز قابل مشاهده نیستند، این نوع زگیل ها مانند قسمتی هستند که خراشیده شده اند و سطح صافی دارند. این زگیل ها به زنگ صورتی، قهوه ای و زرد کم رنگ هستند.

زگیل های فیلی فرم

زگیل های فیلی فرم در اطراف دهان یا بینی و گاهی روی گردن یا زیر چانه رشد می کنند.

زگیل های فیلی فرم در اطراف دهان یا بینی و گاهی روی گردن یا زیر چانه رشد می کنند. آنها کوچک هستند و به شکل یک فلپ یا برچسب کوچک از پوست هستند. زگیل های فیلی فرم همان رنگ پوست شما هستند.

زگیل های دوره ای

زگیل های دوره ای زیر زانو و اطراف ناخن ها و انگشتان دست رشد می کنند.

زگیل های دوره ای زیر زانو و اطراف ناخن ها و انگشتان دست رشد می کنند. آن ها می توانند دردناک باشند و روی رشد ناخن تأثیر بگذارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در چه مواقعی می توان برای درمان زگیل به پزشک مراجعه کرد

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • هنگامی که رویش زگیل را در نقاط حساس بدن (دستگاه تناسلی، دهان یا سوراخ های بینی) مشاهده می کنید.
 • در اطراف زگیل متوجه خونریزی یا علائم عفونت می شوید.
 • زگیل موجود در بدن شما درد می کند.
 • رنگ زگیل تغییر می کند.

آیا امکان درمان زگیل در خانه وجود دارد؟

چگونه زگیل را در خانه درمان کنیم

اگرچه زگیل ها معمولاً به خودی خود از بین می روند، اما زشت و ناراحت کننده هستند، ممکن است بخواهید درمان زگیل را در خانه انجام دهید. بسیاری از زگیل ها وجود دارند که به خوبی به درمان های پزشکی و دارویی واکنش مثبت نشان می دهند و به سرعت بهبود می یابند، اما اگر مجبور هستید زگیل خود را در منزل بهبود ببخشید حتما توجه کنید که وسایلی را که برای بهبود زگیل استفاده می کنید به دیگر نقاط بدن خود نزنید و اجازه ندهید کسی به آن ها دست بزند.

اگر به دیابت مبتلا هستید هرگز برای بهبود زگیل های موجود در روی پا اقدام نکنید. زیرا دیابت می تواند حس پای شما را از بین ببرد و شما با بهبود خانگی درمان زگیل بروی پا امکان آسیب جدی تری را برای پای خود فراهم می کنید

سعی کنید وجود زگیل در نقاط حساس بدن (دستگاه تناسلی، دهان و سوراخ های بینی ) را با درمان های خانگی درمان نکنید.

درمان های خنک کننده

برای بهبود زگیل از درمان های خنک کننده استفاده کنید

این روش درمانی بدون نسخه پزشک و با خنک کردن سطح پوست انجام می شود. این روش باعث ازبین بردن سطح پوست می شود و همین روش می تواند زگیل های صاف و سطح پوست شما را از بین ببرد. روش خنک کننده روش خوبی برای از بین بردن زگیل است اما این روش آنقدر قدرت ندارد که بتواند تمام زگیل های سطح پوست شما را از بین ببرد.

درمان زگیل به وسیله سالیسیلیک اسید

درمان زگیل بوسیله سالیسیلیک اسید

شما باید از این روش هر روز و به مدت چند هفته استفاده نمایید و پنبه را با مقداری از اسید سالیسیلیک آغشته کرده و روی زگیل بمالید. قبل از استفاده از این روش زگیل را حدود 15 دقیقه قبل در آب خیس کنید تا نتیجه بهتری از این درمان بگیرید.

درمان زگیل به وسیله نوار چسب

با نوار چسب زگیل های موجود در بدنتان را بهبود بخشید

برخی افراد هستند که موفق شده اند زگیل را با نوار چسب بهبود بخشند. بدین منظور روی زگیل خود را با تکه ای نوار چسب بپوشانید و بگذارید نوار چسب به مدت چند روز بروی زگیل باقی بماند. پس از گذشت چند روز نوار چسب را از روی زگیل برداشته و آن را خیس کنید، سپس آن را مالش داده تا پوست مرده و دارای زگیل از بین برود.

درمان زگیل به وسیله پزشک

اگر به وسیله درمان های خانگی موفق به بهبود زگیل خود نشدید می توانید به پزشک مراجعه کنید تا او در درمان زگیل به شما کمک کند.

زگیل را به کمک نیتروژن مایع بهبود ببخشید

با نیتروژن مایع به سراغ درمان زگیل بروید

شاید درمانی که پزشک برای بهبود زگیل شما در نظر بگیرد استفاده از نیتروژن مایع باشد و به کمک این مایع زگیل شما را منجمد کند. این درمان کمی دردناک است، اما درمان مناسبی برای بهبود اکثر زگیل ها است. استفاده از درمان منجمد کردن و یخ زدگی برای بهبود زگیل می تواند موجب ایجاد تاول در زیر یا اطراف زگیل شما شود. استفاده از درمان یخ زدگی می تواند طی یک هفته زگیل های پوستی شما را از بین برده و نابود کند.

نکته: تاکید می کنم اگر مبتلا به دیابت هستید از هیچ کدام از درمان های خانگی برای بهبود زگیل روی انگشتان پا استفاده نکنید و حتما برای بهبود زگیل روی انگشتان پا به دکتر مراجعه کنید.

درمان زگیل به کمک جراحی

جراحی از دیگر روش های دمان زگیل است

جراحی معمولاً فقط در صورتی مورد بررسی قرار می گیرد که زگیل به سایر درمانها پاسخ نداده باشد. پزشک معالج می تواند زگیل شما را با چاقوی جراحی بریده و یا آن را با برق بسوزاند. اما انجام جراحی می تواند موجب ایجاد زخم در محل زگیل شود.درمان فوری جوش صورت

با روش های زیر از سرایت زگیل به دیگر نقاط بدن جلوگیری کنید

روش هایی وجود دارد که می تواند از بروز زگیل جلوگیری کرده و در صورت ابتلا به سایر نقاط بدن، از گسترش آن جلوگیری کند. مراحل جلوگیری از زگیل به شرح زیر است:

 • دستان خود را بصورت مرتب با آب و صابون بشویید. بخصوص زمانی که با شخص مبتلا به زگیل ارتباط داشته اید.
 • زگیل های خود را انتخاب نکنید و درمان های موجود را برای یک زگیل بخصوص انجام ندهید.
 • زگیل های خود را با گاز استریل بپوشانید.
 • دست و پای خود را خشک نگه دارید.
 • هنگام حضور در رختکن یا حمام عمومی کفش مخصوص (فلیپ فلاپ) بپوشید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا