پزشکیسلامت

انواع حساسیت در کودکان و نوزادان و نحوه تشخیص آن!

امروزه مسئله بسیاری از کودکان که باعث آزار و اذیت آن ها است، مسئله حساسیت و آلرژی می باشد که تقریبا اکثر کودکان و نوزادان جامعه به این مسئله دچار هستند.

همه افراد جامعه که کودکان و نوزادانشان به این مشکل دچار هستند به دنبال راهی برای درمان آن می گردند. امروز در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم چگونه راه درمان برای این مشکل فرزندان خود پیدا کنید و راه خانگی و درمانی را به شما معرفی خواهیم کرد که بتوانید فرزندان خود را از شر این مشکل عذاب دهنده خلاص کنید.

حساسیت در کودکان

سوالات متداول در مورد آلرژی کودکان و نوزادان!

1. کدام فصل سال برای کودکان و نوزادان آلرژی زا است؟

بهار از جمله فصل هایی است که می تواند به وجود آورنده آلرژی در بدن کودکان و نوزادان شما شود. هنگام بهار تغییر فصل رخ می دهد و اکثر حساسیت ها در کودکان و نوزادان در فصل بهار به وقوع می پیوندد. اگر دقت کرده باشید کودکان و نوزادان مبتلا به آلرژی فصلی، در فصل بهار بسیار عطسه می کنند و از آب ریزش شدید بینی رنج می برند.

2. دلیل رخ دادن آلرژی در کوکان و نوزادان چیست؟

آلرژی های فصلی در بدن کودکان و نوزادان زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن آن ها با توجه به شرایط بدنی آن ها و محیط، عاملی را در هوا تشخیص می دهد که آن عامل را برای بدن مضر می داند. در این صورت سیستم ایمنی بدن کودک و نوزاد سعی می کند که به هر روشی که می تواند این عامل را دور کند.
بدن کودکان و نوزادان شما به منظور مقابله با حساسیت هایی که در هوا موجود هستند و سیستم ایمنی بدن را به خطر می اندازند به آزاد کردن برخی از هیستامین ها و سایر مواد شیمیایی می پردازد که به جریان خون عکس العمل نشان می دهد و باعث عطسه، سرفه، آب ریزش بینی و… در بدن کودکان و نوزادان شما می شود.
مواد شیمیایی موجود در بدن کودکان و نوزادان شما باعث می شوند بدن آن ها به علائم فصلی واکنش های آلرژیکی نشان دهد. برخی از واکنش های مربوط به آلرژی کودکان و نوزادان ممکن است در فصول مختلف سال متفاوت باشند.
از جمله این واکنش ها که در فصول مختلف رخ می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بهار: اعتقاد بر این است که گیاهان بیشترین انرژی را در بهار دارند و می توانند به راحتی باعث بروز آلرژی در بدن کودکان و نوزادان شما شوند.
2. تابستان: گیاهی که در تابستان موجب ایجاد آلرژی در بدن می شود چمن است که خیلی راحت می تواند کودکان و نوزادان شما را به آلرژی فصلی مبتلا کند.
3. پاییز: گل صدف، در فصل پاییز آلرژی زاست و می تواند در بدن کودکان و فرزندان شما نوعی از آلرژی را به وجود بیاورد. همچنین زرد شدن میوه ها و برگ درختان را می توان از دلایل بروز آلرژی در این فصل دانست.
4. زمستان: اکثر آلرژی های موجود در بدن کودکان و فرزندان شما در فصل زمستان از بین می رود. در نتیجه آب و هوای سرد در بسیاری از کودکان و نوزادان افراد مبتلا به حساسیت فصلی کمک می کنند تا فرزندان شما نفس راحتی بکشند و از شر حساسیت و آلرژی های مختلف خلاص شوند.

3. بیشترین نشانه های حساسیت در بدن کودکان و نوزادان چیست؟

هر کودک یا نوزادی که دارای حساسیت و آلرژی فصلی است، نشانه های زیادی در بدن دارد. از جمله نشانه های حساسیت فصلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. گرفتگی یا آب ریزش بینی
2. گرفتگی گوش ها
3. خارش نقاط مختلف بدن مانند: گلو، گوش ها،
4. عطسه
از جمله علائمی که حساسیت کودکان و نوزادان شما را نشان می دهند و کمتر دیده می شوند عبارتند از:
1. تنگی نفس
2. خس خس سینه
3. احساس درد

4. کدام کودکان و نوزادان در معرض خطر ابتلا به آلرژی هستند؟

آلرژی فصلی بسیار شایع است. کودکان و نوزادانی که به حساسیت فصلی مبتلا می شوند دارای بدنی هستند که از سیستم ایمنی بسیار ضعیفی برخوردار است. همچنین کودکان و نوزادانی که سابقه خانوادگی و ارثی به آلرژی دارند، بعید نیست که بقیه خانواده آن ها نیز به این بیماری مبتلا باشند.

5. چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

تشخیص و درمان زود هنگام حساسیت و آلرژی در کودکان و نوزادان می تواند از پیشرفت بیشتر حساسیت آن ها جلوگیری کند و گاهی اوقات هم آن را به کلی از بین ببرد.
بنابراین در اسرع وقت به پزشک فرزند خود مراجعه کنید و از او در مورد جلوگیری از این وضعیت بپرسید.
اگر کودک یا نوزاد شما هر کدام از علائم بالا را دارد و به آلرژی مبتلا است، حتماً به پزشک فرزند خود مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

8 درمان خانگی برای بهبود آلرژی و حساسیت کودک یا نوزاد شما

1) فرزند خود را از عوامل حساسیت زا دور کنید.

اولین مرحله ای که باید آن را در راس تمام درمان ها قرار دهید دوری کودک یا نوزاد از شرایط و عوامل حساسیت زا می باشد.

از شرایط و قوانین زیر به منظور بهبود حساسیت کودک و نوزاد خود پیروی کنید.

  • پنجره های منزل خود را همیشه بسته نگه دارید و به منظور کاهش یا افزایش دما منزل از سیستم های گرمایشی و سرمایشی و تهویه هوا استفاده کنید.
  • سعی کنید فرزند خود را کمتر به بیرون از منزل ببرید.
  • فرزند خود را از قرار گرفتن در معرض دود تنباکو، دود قلیان و سایر دود ها دور کنید.

2) از داروی کوئرستین برای فرزند خود استفاده کنید.

از جمله دارو های خانگی برای درمان آلرژی های کودک و فرزند شما، کوئرستین می باشد که یکی از تاثیرگذار ترین دارو ها برای بهبود حساسیت و آلرژی فرزند شما محسوب می شود. دارو های کوئرستین یکی از انواع فلاونوئید ها می باشد که بیشتر در سبزیجات و میوه ها یافت می شود.

همچنین، یکی از مزیت های مهم و اصلی کوئرستین این است که فلاونوئید های آن حاوی مقادیر بسیار زیادی از آنتی اکسیدان ها می باشد. کوئرستین همچنین توانایی تقویت کردن سیستم ایمنی بدن را نیز دارد و می تواند به این بخش مهم بدن فرزند شما بسیار کمک کند.

بنابراین با استفاده از کورستین، می توان از آلرژی کودک و فرزند خود جلوگیری کرد و در نهایت این مشکل آلرژیک کاملا بهبود خواهد یافت.

3) مصرف ماست را در کودک و نوزاد خود افزایش دهید.

بطور کلی هر 100 گرم ماست حاوی 100 کیلوکالری، 3 گرم پروتئین، 125 میلی گرم کلسیم و بسیاری از ویتامین ها می باشد. استفاده از ماست می تواند مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را تامین کند. ماست منبع عظیمی از Lactobacillus acidophilus می باشد.

Lactobacillus acidophilus باکتری و قارچ های موجود در ماست است که فواید بسیار زیادی برای بدن کودک و نوزاد شما دارند. این ماده موجود در ماست می تواند سیستم دستگاه گوارش و سیستم دفع ادرار کودکان شما را تقویت کند به همین دلیل برای بدن فرزند شما ضرر نداشته و تنها برای بدن کودک یا نوزاد شما دارای مزیت می باشد.

4) آلرژی کودکان خود را با مصرف قارچ درمان کنید.

یکی دیگر از بهترین درمان ها برای بهبود آلرژی کودکان، خوردن قارچ است. در گذشته مردم چین و ژاپن با استفاده از قارچ به درمان خانگی بسیاری از بیماری های خود می پرداختند. در مصر باستان، از قارچ به عنوان یک وعده غذایی کامل یاد می کردند و این در حالی بود که در یونان از قارچ برای تقویت سربازانی که به جنگ فرستاده می شدند، استفاده می شد. پس توصیه می کنیم برای درمان آلرژی و حساسیت در بدن کودکان خود مصرف قارچ را در آن ها افزایش دهید

5) با مصرف امگا3 حساسیت در کودکان را از بین ببرید.

طی مطالعاتی که چندی قبل انجام شده است، دانشمندان ثابت کرده اند که اسید چرب امگا 3 موجود در مواد غذایی می تواند به درمان بسیاری از بیماری های بدن کمک کند و علاوه بر آن مصرف ویتامین امگا3 موجب تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان شما می شود.

لازم به ذکر است که بدانید زمانی که بدن کودکان و نوزادان شما حاوی این نوع اسید چرب باشد، عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت، همچنین بدن کودکان شما را در برابر انواع آلرژی مقاوم می کند.

6) کودک خود را به مصرف ویتامین c وادار کنید.

مصرف ویتامین c در در برنامه غذایی کودک یا نوزاد خود افزایش دهید

مصرف ویتامین c توسط کودک شما از جمله ویتامین هایی است که به درمان آلرژی کمک می کند. ویتامین c از سرماخوردگی و عفونت ها در بدن کودک شما نیز جلوگیری می کند. زیرا با استفاده از این نوع ویتامین، بدن کودک و نوزاد شما شروع به ایجاد و تولید سلول های جدید می کند و راه بهبود زخم ها را در کودک و نوزاد شما ساده تر می کند.

7) از شربت های گیاهی حاوی سیر استفاده کنید.

احتمالا از فواید موثر سیر برای بهبود انواع آلرژی ها زیاد شنیده اید. توجه داشته باشید که سیر در درمان آلرژی های فصلی و بسیاری دیگر از آلرژی ها موثر است. مصرف سیر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن فرزندان شما می شود.

سیر دارای یک نوع آنتی بیوتیک قوی است و به دلیل داشتن همین آنتی بیوتیک می تواند سیستم ایمنی بدن کودکان شما را تقویت کرده و از بروز آلرژی های فصلی جلوگیری کند.

8) عسل محلی مصرف کنید.

مصرف عسل طبیعی یک روش قدیمی و مناسب برای درمان اکثر بیماری ها است. درمان بیماری های کودکان شما به وسیله عسل از اهمیت خاصی برخوردار است.

موثر ترین درمان عسل بهبود حساسیت و آلرژی در کودکان و نوزادان شما است که اگر کودکان شما از آلرژی و حساسیت رنج می برند می توانید از عسل برای بهبود حساسیت و آلرژی آن ها استفاده کنید.

سلب مسئولیت: راهکار های گفته شده به صورت کلی می باشد و ممکن است برای تمام افراد مناسب نباشد، بنابراین قبل از هرگونه اقدام با پزشک خود مشورت کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا