سیاسی

دانشگاهها تریبون جریانهای سیاسی نمی شوند/از فضای مجازی برای برنامه‌های انتخاباتی کمک می گیریم

[ad_1]

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه دانشگاه های علوم پزشکی تریبون سیاسی جریان خاصی نمی شوند، گفت: متاسفانه نبود قوانین و مقررات بالادستی برای فعالیت سیاسی دانشجویان در فضای مجازی چالش هایی را برای برگزاری برنامه های انتخاباتی ما ایجاد خواهد کرد اما تلاش می کنیم این موانع فعالیت های ما را خدشه دار نکند و برنامه های انتخاباتی دانشجویان پس از پایان ثبت نام کاندیدا در دانشگاه ها آغاز خواهد شد.

دکتر حسن زائری لطف در گفتگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به تشریح مهمترین برنامه های انتخاباتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی کشور محسوب می‌شود، دانشجویان به عنوان نیروی فعال و قشر روشنفکر جامعه می توانند با اجرای برنامه های مختلف و دعوت از شخصیت ها و برنامه ریزی سخنرانی ها، سهم عمده ای در توسعه مشارکت سیاسی مردم داشته باشند.

وی در ادامه مشارکت سیاسی جامعه را یکی از شاخص‌های توسعه سیاسی ملت‌ها عنوان و اظهار کرد:با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری امسال در شرایط شیوع کرونا برگزار می شود و حضور دانشجویان نیز در دانشگاه ها امکان پذیر نیست و صرفا ۳۰ درصد دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاه ها حضور فعال دارند به همین جهت  تلاش کردیم از بسترهای مجازی برای برگزاری برنامه‌های انتخاباتی کمک بگیریم.

دکتر زائری لطف در ادامه تاکید کرد: انتخابات و مشارکت در آن یک تصمیم فردی است که اگر افراد آگاهی داشته باشند می‌توانند به طور عاقلانه در انتخابات شرکت کنند. اینگونه نیست که فضای فرهنگی دانشگاه ها را به دلیل عدم حضور  فیزیکی دانشجویان تعطیل کنیم. بر این اساس برنامه های فرهنگی و انتخاباتی ما در بستر فضای مجازی برگزار خواهند شد و  تشکل های سیاسی از طریق این محیط برنامه‌های خود را دنبال می‌کنند.

وی تاکید کرد:در حال حاضر ما منتظر هستیم پروسه ثبت نام  و تایید صلاحیت کاندیداها به اتمام برسد تا  متناسب با آن یکسری سیاست هایی و خط مشی هایی را در دانشگاه های علوم پزشکی ترسیم کنیم. البته به این معنی نیست که ما بر حسب نوع کاندید تصمیم گیری می کنیم بلکه پس از اتمام ثبت نام بر اساس برنامه کاندیدها برنامه ریزی های خود را انجام خواهیم داد.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: حرکت های سیاسی دانشجویان در قالب برنامه‌های نظیر “مناظره”، “گفت و گو”،” تبادل نظر”،” نقد ” و غیره بین دانشجویان، کاندیداها و یا نمایندگان آنها برگزار خواهد شد.

دکتر زائری لطف با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی تریبون یک جریان سیاسی خاص نخواهند شد، گفت: تمامی جریانات انتخاباتی زیر سایه قوانین و خط و مشی های مشخص می توانند در فضای دانشگاهی برنامه‌های خود را ارائه دهند اما هنوز سیاست ابلاغی مشخصی در این زمینه تدوین نشده، البته با تشکل های سیاسی هم اندیشی هایی به منظور افزایش راه‌های مشارکت سیاسی دانشجویان خواهیم داشت و به معاونین فرهنگی دانشگاه‌ها نیز تاکید خواهیم کرد تا بسترهای فعالبت های دانشجویی در این زمینه فراهم شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: صدور مجوز های برگزاری برنامه‌های انتخاباتی تشکل های دانشجویی باید تسریع شود. اگرچه متاسفانه شرایط فعالیت در دانشگاه ها به دلیل شیوع کرونا سخت‌تر شده است و ما قوانین و مقررات بالادستی در فضای حوزه فضای مجازی نداشتیم به همین جهت احتمالا دانشگاه‌ها دانشجویان نیز با چالش هایی مواجه خواهند شد اما تلاش می‌کنیم این چالش ها فعالیت های انتخاباتی که دانشجویان را خدشه دار نکنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا