پزشکیسلامت

داروی گیاهی و خانگی برای درمان آلرژی و حساسیت

اگر آلرژی دارید، ممکن است در جستجوی راهی باشید که چگونه از شر آن ها خلاص شوید، یا حتی این امکان وجود دارد که شما ممکن است بتوانید آلرژی خود را درمان کنید، با ما همراه باشید تا در ادامه با دارو های گیاهی برای درمان حساسیت و آلرژی آشنا شوید.

آلرژی بیش از هر زمان دیگری شایع شده است. آن ها اکنون ششمین علت اصلی بیماری هستند.
اگر آلرژی شما در زندگی شما تداخل ایجاد می کند، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توانید از شر آن خلاص شوید.

آلرژی هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده بی خطر را با یک مهاجم خارجی اشتباه بگیرد. وقتی با آن ماده یا ماده حساسیت زا تماس بگیرید، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی آزاد می کند.
آنتی بادی ها مواد شیمیایی مانند هیستامین تولید می کنند که علائمی مانند خارش، آبریزش بینی و احتقان ایجاد می کنند.
بدن شما به چیزهایی واکنش می دهد که دیگران را آزار نمی دهد بلکه شما یک واکنش آلرژیک را تجربه می کنید.

درمان آلرژی و حساسیت با دارو های گیاهی

برخی از بزرگترین عامل های ایجاد واکنش های آلرژیک عبارتند از:

 • گرده گل
 • غبار
 • موی حیوان خانگی
 • هاگ قالب
 • نیش حشرات
 • غذاهای خاص
 • داروها

آلرژی ها می توانند تعدادی از علائم زیر را نیز داشته باشند:

 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • خارش
 • بثورات
 • ورم
 • آسم

پزشکان به طور معمول با روش های مختلفی که اغلب شامل داروهای ضد آلرژی و حساسیت است، مانند قرص و داروی نئوتادین آلرژی را درمان می کنند. با این حال دارو های گیاهی و خانگی برای آلرژی و حساسیت نیز وجود دارد.

بعید به نظر می رسد که بتوانید از شر آلرژی غذایی خلاص شوید، اگرچه گاهی اوقات کودکان از آلرژی غذایی فراتر می روند. با این وجود شاید بتوانید از شر آلرژی های محیطی خلاص شوید. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید برای کنترل و احتمالاً از بین بردن آلرژی ها چه کاری می توانید انجام دهید.

بهترین درمان برای آلرژی ها:

روش های متفاوتی برای درمان آلرژی وجود دارد بهترین روش درمان طبیعی برای آلرژی ها که پزشکان هم به آن اشاره دارند این است که از مواد حساسیت زا که باعث آلرژیک می شوند، محدود یا از آن ها اجتناب کنید.

شما باید از قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا خودداری کنید. به عنوان مثال، اگر به یک داروی سولفا واکنش نشان داده اید، به پزشک خود در مورد آلرژی خود اطلاع دهید. اگر به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید آن ها به احتمال زیاد آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

همانطور که گفته شد، اجتناب از برخی مواد حساسیت زا به سختی انجام می شود. پس از درمیان گذاشتن علائم خود با پزشک، ممکن است یک داروی خانگی و گیاهی برای حساسیت شما در نظر بگیرد تا با نتایج مواجه با ماده حساسیت زا مقابله کنید.

روش های درمان آلرژی

نمونه ای از دارو های گیاهی و راهکار های خانگی برای رفع حساسیت:

شستشوی بینی

شستشوی بینی با آب و نمک اثرات مفیدی برای کودکان و بزرگسالانی که مبتلا به رینیت آلرژیک هستند، دارد که اغلب به آن تب یونجه می گویند.

فیلتر های هپا

با به دام انداختن مواد محرک هوا مانند گرده، گرد و غبار و شوره حیوانات خانگی، فیلتر های ذرات معلق با کارایی بالا (هپا) باعث کاهش آلرژن ها در خانه شما می شوند.

باتربور

باتربور به همان اندازه ی آنتی هیستامین خوراکی معمولا برای خارش چشم موثر است.

خارش چشم از عوارض آلرژی وحساسیت

بروملین

بروملین آنزیمی است که در پاپایا و آناناس یافت می شود. درمانگران طبیعی بروملین را با کاهش تورم در بهبود تنفس موثرمی دانند.

طب سوزنی

یک بررسی معتبر از 13 مطالعه در سال 2015 نتیجه گرفت که طب سوزنی نتایج مثبتی را برای رینیت آلرژیک فصلی و چند ساله نشان می دهد.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها ممکن است به بهبود علائم رینیت آلرژیک کمک کنند.

عسل

اگرچه هیچ مدرک علمی برای اثبات آن وجود ندارد، اما یک تئوری مشهور حاکی از خوردن عسل تولید شده است. طبق این تئوری شما با گذشت زمان واکنش آلرژیک خود را نسبت به گرده گل هایی که زنبور های عسل در منطقه شما برای تولید عسل خود جمع می کنند، کاهش می دهد.

تهویه هوا و رطوبت گیر

با از بین بردن رطوبت از هوا، سیستم های تهویه هوا و رطوبت گیر می توانند رشد کپک را که می تواند بر آلرژی ها تاثیر منفی بگذارد، محدود کنند.

کوئرستین

کوئرستین مورد علاقه طرفداران درمان طبیعی است که معتقدند ترشح هیستامین را تثبیت کرده و به کنترل علائم آلرژی کمک می کند. به طور طبیعی در کلم بروکلی، گل کلم، چای سبز و مرکبات یافت می شود.

ویتامین c

پزشکان دارو های گیاهی برای درمان حساسیت پیشنهاد می کنند، روزانه 2000 میلی گرم ویتامین C مصرف کنند تا سطح هیستامین کاهش یابد.

اسانس نعناع

درمان روغن نعناع دارای اثرات ضد التهابی کافی است که علائم آسم برونش و رینیت آلرژیک را کاهش
می دهد تا آزمایشات بالینی را تضمین کند. روغن های اساسی می توانند در هوا پخش شوند، اما در صورت استفاده موضعی باید در روغن حامل رقیق شوند.

اسانس اکالیپتوس

استفاده از روغن اکالیپتوس را به عنوان یک ماده ضد میکروبی، باهر بار شستشو در فصل آلرژی پیشنهاد
می کنیم.

اسانس کندر

روغن کندر ممکن است در برابر رینیت آلرژیک چند ساله کمک کند. می توانید آن را در یک روغن حامل رقیق کرده و از پشت گوش خود استفاده کنید و یا با پخش آن در هوا از استنشاق استفاده کنید.

عکس های آلرژی

این عکس ها که به ایمونوتراپی آلرژن نیز معروف هستند، یک گزینه درمانی طولانی مدت برای افرادی است که علائم حساسیت شدید دارند. عکس های آلرژی می توانند علائمی مانند موارد زیر را کاهش دهند. 

 • آبریزش بینی
 • آسم آلرژیک
 • چشم خارش دار
 • واکنش به نیش حشرات

آن ها برای اکثر عوامل محرک هوا به خوبی کار می کنند، از جمله:

عکس های آلرژی با حساسیت زدایی از چیزهایی که به آن ها حساسیت دارید، کار می کنند. اگر آلرژی شما به دلیل گرده و گربه باشد، تزریق شما شامل مقدار بسیار کمی گرده و شوره گربه خواهد بود. با گذشت زمان، پزشک به آرامی میزان آلرژن موجود در تزریق شما را افزایش می دهد.

عکس های آلرژی در فواصل مکرر طی سه تا پنج سال داده می شود. در چند ماه اول باید هفته ای دو بار برای تزریق به مطب پزشک بروید. بعد از آن، باید هر چند هفته یک بار بروید. ممکن است ماه ها طول بکشد تا متوجه کاهش علائم شوید.

پس از اتمام درمان، بسیاری از افراد تا پایان عمر بدون آلرژی باقی می مانند. با این حال، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که علائم پس از متوقف کردن عکس ها بازگشت می کنند.

آلرژی فصلی

تخت خواب های ضد حساسیت

این تخت خواب ها ازموادی ساخته شده اند که مانعی موثر برای این مواد حساسیت زا ایجاد می کنند. این از جمع شدن مواد حساسیت زا در داخل بالشت و روتختی شما جلوگیری می کند.
ملافه های ضد حساسیت به راحتی تمیز می شوند. شستن تخت خواب در آب گرم برای جلوگیری از تجمع مواد آلرژی زا بسیار مهم است.

شناسایی موادی که به آن ها حساسیت دارید، یک قسمت مهم در درمان آلرژی است. به این ترتیب می توانید در آینده از آن ها جلوگیری کنید.

برای محافظت از خود در برابر آلرژی در هنگام بیرون بودن کارهای زیادی نمی توانید انجام دهید، اما باید تلاش کنید تا خانه خود را تا آنجا که ممکن است عاری از آلرژی کنید. ترکیب انواع تکنیک های مختلف کاهش آلرژن می تواند راحتی شما را بیشتر کند.

این تکنیک ها عبارتند از:

 • اگر حیوان خانگی دارید: محیط را از موی حیوان خانگی پاکسازی کنید. یک سگ ضد حساسیت در نظر بگیرید یا به سگ یا گربه خود حمام هفتگی بدهید تا تجمع شوره را کاهش دهد. اگر حیوان خانگی شما موهای بلندی دارد، اصلاح آن را در نظر بگیرید. سگ یا گربه خود را از اتاق خواب خود دور نگه دارید.
 • ریزگرد ها را از بین ببرید: خانه خود را تمیز نگه دارید، گرد و غبار فرش ها را تمیز کنید و روی بالشت های مبلمان روکش های محافظ قرار دهید تا خانه شما از وجود گرد و غبار پاک شود.
 • رطوبت زدایی: کپک در محیط های مرطوب و گرم رشد می کند. بعد از دوش، حمام خود را هوا بگیرید و یا با یک رطوبت گیر، و در حموم را باز بگذارید تا کاملا خشک شود.

برای درمان واکنش های شدید آلرژیک یا آنافیلاکسی از داروهای خانگی استفاده نکنید، که با علائمی مانند:

 • مشکل تنفس
 • تنگی در ریه ها
 • درد قفسه سینه
 • تغییرات فشار خون
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • راش
 • استفراغ

اگر این علائم را تجربه کردید، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید. آنافیلاکسی می تواند زندگی را تهدید کند.

خوراکی های مفید برای کنترل آلرژی

آلرژی به بعضی غذا ها

انگور یا آب انگور 

دارویی گیاهی برای درمان حساسیت است. می توان در فصولی که وجود دارد به طور تازه مصرف نمود، البته مطالعه در این مورد بر روی کشمش انجام نشده، ولی به احتمال زیاد کشمش هم باید دارای این اثر باشد.

بادرنجبویه

گیاهی از خانواده ی نعناع است که از برگ آن استفاده می شود. می توان در هر نوبت 5 گرم از برگ آن را به صورت دم کرده مصرف نمود. مصرف هر روز آن در حد 5 تا 10 گرم باشد.

دارچین 

از گیاهان معروف و پُرمصرف می باشد که پوست ساقه ی درخت دارچین است. پوست را به صورت پودر در آورید (پورد قهوه ای رنگ). آن را می توانید به اشکال مختلف مصرف کنید، حتی می توانید به طور مستقیم پودر را با غذاها و مایعات مصرف کنید.

زردچوبه

پودر زردی است که همه آن را می شناسند و از ریشه گیاه زردچوبه به دست می آید. زردچوبه در ایران رویش ندارد و جزء اقلام وارداتی است. زردچوبه از گیاهان با ارزش و دارای خواص زیادی است که باید به طورمرتب در غذاها از آن استفاده نمود. زردچوبه دارای خواص ضد درد، ضد نفخ، ضد سرطان قوی، ضد التهاب، اشتها آور، ضد حساسیت و ده ها خاصیت ارزنده دیگر است.

شاه تره

گیاه بوته ای با برگ های نازک و ریز است که از مصرف بالایی در دنیا برخوردار می باشد. مهم ترین خواص شاه تره به عنوان حافظ کبد و درمان امراض پوستی است که از قدیم مورد استفاده بوده است.

آب نارنج

از دیگر گیاهان ضد حساسیت است. آب نارنج را می توان با تمام غذا ها مصرف نمود. آب نارنج در اثر ماندن ممکن است تلخ شود، لذا بهتر است تازه مصرف شود.

سیاهدانه

آن نیز از گیاهان سودمند می باشد که خواص زیادی دارد و یک داروی گیاهی عالی برای درمان حساسیت خواهد بود.

خارش بعضی از قسمت های بدن می تواند از عوارض حساسیت و آلرژی باشد

اگرچه برخی شواهد نشان می دهد که درمان های خانگی برای آلرژی می تواند موثر باشد، اما بهتر است قبل از آزمایش آن ها را با پزشک خود در میان بگذارید. یک تشخیص کامل پیدا کنید و به توصیه های پزشک در مورد بهترین شرایط برای شما و شرایط شخصی خود گوش دهید.

منبع: healthline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا