تغذیهخواص مواد غذایی

خواص تخم بلدرچین برای سلامت و تغذیه + عوارض جانبی

تخم بلدرچین (Coturnix coturnix japonica) در طب چینی برای درمان بیماری های مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها در برخی از نقاط جهان تازگی محسوب می شوند. این تخم مرغ های کوچک و مغذی، از بلدرچین ها که پرندگان متوسطی هستند در اروپا و آسیا یافت می شوند.
سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) تخم بلدرچین را به عنوان منبع غذایی جایگزین یا غذای پایدار در کشور های توسعه نیافته به دلیل داشتن مواد مغذی بالا معرفی کرده است. این تخم مرغ ها به عنوان مکمل غذایی توسط بدن سازان استفاده می شود.
در این مقاله در مورد خواص تخم بلدرچین ،مشخصات تغذیه ای آن و دلیل برتری آن بر سایر طیور و عوارض جانبی مصرف تخم بلدرچین صحبت خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

تخم بلدرچین

 • تخم بلدرچین سرشار از کالری (158)
 • چربی کل (11 گرم)
 • چربی اشباع (3.6 گرم)
 • کلسترول (844 میلی گرم)
 • سدیم (141 میلی گرم)
 • پروتئین (13 گرم)
 • ویتامین D (55 میکروگرم)
 • کلسیم (64 میلی گرم)
 • آهن (3.65 میلی گرم)
 • پتاسیم (132 میلی گرم)
 • آن ها همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها، سلنیوم، لسیتین، ید و کولین هستند.

در ادامه با خواص بیشمار تخم بلدرچین آشنا خواهید شد.

خواص تخم بلدرچین برای سلامتی و زیبایی

1. تخم بلدرچین سرشار از مواد مغذی است

تخم بلدرچین سه تا چهار برابر مغذی تر از تخم مرغ است. تخم بلدرچین حاوی 13 درصد پروتئین است، در حالی که تخم مرغ حاوی 11 درصد است. همچنین تقریباً 3 برابر ویتامین B1 بیشتری دارند و ویتامین B2 و ویتامین A را دو برابر تخم مرغ دارند.

بر اساس پایگاه داده ملی مواد مغذی USDA، تخم بلدرچین سرشار از ویتامین E، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، آهن و روی است. در موارد خاص، تخم مرغ می تواند واکنش های آلرژیک با علائمی مانند تهوع، استفراغ، معده درد و بثورات ایجاد کند. تخم بلدرچین ضد حساسیت است و مصرف آن بی خطر است.

2. درمان اختلالات تنفسی

درمان اختلالات تنفسی یکی از خواص تخم بلدرچین بر سلامت بدن است. شیوه های دارویی قدیمی شامل استفاده از تخم بلدرچین برای درمان آسم و برونشیت بود. یک مطالعه منتشر شده در Food Science & Nutrition نشان داد که مکمل غذایی با تخم بلدرچین در تسکین علائم رینیت آلرژیک موثر است.

3. تخم بلدرچین موثر در مدیریت دیابت

تخم بلدرچین در مدیریت دیابت نقش دارد. مطالعه ای که روی موش های دیابتی انجام شد نشان داد که تخم بلدرچین میزان گلوکز خون و کراتینین را کاهش می دهد. همچنین تأثیرات مثبتی بر عملکرد کلیه نشان داد. خوردن منظم این تخم مرغ ها همچنین می تواند خطر ابتلا به دیابت و اختلالات کلیوی را کاهش دهد. تخم بلدرچین دارای شاخص گلیسمی پایینی است. بنابراین، قند را به آرامی در خون شما آزاد می کند که به تنظیم سطح قند خون کمک می کند.

 تخم بلدرچین موثر در مدیریت دیابت

4. کاهش خطر کم خونی

آهن یکی از اجزای ساختاری مهم گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را به تمام سلول های بدن ما منتقل می کند. تخم بلدرچین منبع غنی از آهن است. کمبود آهن می تواند باعث کم خونی شود. بنابراین، افزودن تخم بلدرچین به رژیم غذایی می تواند سیستم گردش خون شما را بهبود بخشد.

تخم بلدرچین 5 برابر پتاسیم بیشتری نسبت به تخم مرغ دارد. پتاسیم یک ماده معدنی ضروری است که در چندین عملکرد مهم بدن نقش دارد. این ماده گشاد کننده عروق است، بنابراین می تواند عروق خونی شما را باز کرده و شل کند.

5. کمک به سم زدایی بدن

تخم بلدرچین حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند بتاکاروتن و ویتامین های A ،C و E است. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مضر (سموم) مبارزه کرده و به حذف آن ها از بدن کمک می کنند. میزان آب موجود در تخم بلدرچین نیز زیاد است که این به دفع سموم از سیستم بدن کمک می کند.

مطالعه ای روی موش ها نشان داد که تخم بلدرچین می تواند از سلول های کبد در برابر آسیب های شیمیایی در موش ها محافظت کند. ترکیبات موجود در تخم بلدرچین باعث تثبیت آنزیم هایی مانند آلانین آمینوترانسفراز و آلکالین فسفاتاز در کبد می شود. این فعالیت محافظتی کبدی تخم بلدرچین، باید در مورد انسان ها مورد مطالعه قرار گیرد تا درک شود که چگونه در جلوگیری از انحطاط سلول های کبدی موثر است.

6. تسکین درد معده

یکی از خواص تخم بلدرچین تسکین درد معده است. تخم بلدرچین قرن ها به عنوان داروی خانگی برای درمان ورم معده استفاده می شده است. آن ها حاوی آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه هستند. گفته می شود این ترکیبات، سلول های مخاطی مخاط معده را بازیابی می کنند. ادعا شده است که مصرف منظم تخم بلدرچین می تواند به درمان اختلالات شکمی مانند معده درد و زخم معده کمک کند. با این حال، هیچ تحقیقی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

7. بهبود بینایی

تخم بلدرچین سرشار از ویتامین A است. ویتامین A می تواند از چشم شما در برابر انحطاط محافظت کرده و خطر آب مروارید و آب سیاه را کاهش دهد.

خواص تخم بلدرچین در بهبود بینایی

8. بهبود ایمنی و افزایش متابولیسم

تخم بلدرچین سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین B است. این مواد مغذی ممکن است متابولیسم را بهبود بخشند، زیرا در فرایند های مختلف سلولی مانند رشد سلول و تنظیم سلول نقش دارند. لوسین، یک اسید آمینه است که برای حفظ سیستم ایمنی قوی ضروری است، در تخم بلدرچین نیز یافت می شود.

9. کمک به کاهش کلسترول و خطر بیماری های قلبی

تخم بلدرچین حاوی حدود 60 درصد چربی های ضروری یعنی لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب است. این چربی سالم سطح کلسترول بد یا LDL را در بدن شما کاهش می دهد. لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) می تواند عروق را مسدود کرده و باعث تصلب شرایین شود. بنابراین، مصرف تخم بلدرچین ممکن است به جلوگیری از بیماری های مختلف مرتبط با قلب کمک کند. با این حال، شواهد علمی کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

10. ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

غلظت بالای آنتی اکسیدان ها در تخم بلدرچین به دفع سموم از بدن شما کمک می کند. وجود آنتی اکسیدان ها در غلظت های بالا می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند. وقتی رادیکال های آزاد کنترل نشوند، خطر جهش در DNA و سرطان را افزایش می دهند. زرده تخم بلدرچین حاوی لسیتین است و لسیتین در ترمیم سلولی و مبارزه با آسیب سلولی نقش دارد، این تخم مرغ همچنین حاوی تخمکوئید، یک عامل ضد سرطان است که از رشد تومور ها جلوگیری می کند.

11. بهبود سلامت پوست

علاوه بر خواص تخم بلدرچین بر سلامت بدن، این ماده برای پوست و مو نیز موثر است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تخم بلدرچین حاوی آنتی اکسیدان است. این آنتی اکسیدان ها ممکن است به محافظت از پوست در برابر آسیب های نور خورشید و مبارزه با علائم پیری کمک کنند.

تخم بلدرچین حاوی لیزین و اسید آمینه است. لیزین به تولید کلاژن کمک می کند. کلاژن برای پوست ضروری است، زیرا مسئول خاصیت ارتجاعی آن است. بنابراین، تخم بلدرچین ممکن است به کنترل آکنه و بهبود رنگ چهره کمک کند. شواهد حدی نیز نشان می دهد که آفتاب سوختگی را می توان با استفاده موضعی از تخم بلدرچین خام درمان کرد.

12. بهبود کیفیت مو

تخم بلدرچین حاوی روی، آهن، سلنیوم، اسیدهای آمینه و ویتامین های A ، B ،C و E است که برای سلامت مو و پوست سر مفید است و از ریزش مو جلوگیری می کند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان است که ممکن است به جذب رادیکال های آزاد سمی و کاهش ریزش مو و سفیدی زودرس کمک کنند.
جدا از اینکه تخم بلدرچین را در رژیم غذایی خود استفاده کنید، می توانید آن را روی موهای خود بمالید تا به موهایتان حالت دهد.

خواص تخم بلدرچین بر بهبود کیفیت مو

13. ممکن است در دوران بارداری مفید باشد

تخم بلدرچین برای زنان باردار مفید است، زیرا دارای مقادیر زیادی کولین و ویتامین B12 هستند. کولین برای رشد مغز جنین مهم است. این تخم مرغ همچنین سرشار از پروتئین و مواد مغذی ضروری مانند روی، سلنیوم و آهن است.

تخم بلدرچین به طور سنتی توسط زنان در دوران بارداری و پس از آن مصرف می شود، زیرا گفته شده است که برای شیردهی مفید هستند.
تحقیقات در مورد تاثیر تخم بلدرچین بر موش های شیرده نشان داد که با وجود کلسترول بالا، آن ها بر مشخصات چربی یا وزن بدن موش ها تأثیر نمی گذارند. تحقیقات بیشتری برای انسان ها در این زمینه مورد نیاز است.

15. ممکن است به درمان اختلالات جنسی کمک کند

تخم بلدرچین در طب سنتی چینی برای درمان اختلالات جنسی و بهبود مردانگی استفاده می شد. گفته می شود که مواد مغذی موجود در تخم بلدرچین برای غده پروستات مفید است، اگرچه تحقیقات در این زمینه کمیاب است. مطالعه انجام شده بر روی موش های دیابتی نشان داد که زرده تخم بلدرچین می تواند به ترمیم آسیب بیضه ها کمک کند.

16. درمان اختلالات کلیوی و جلوگیری از سنگ مثانه

تخم بلدرچین سرشار از آنتی اکسیدان است که فلزات سنگین سمی و رادیکال های آزاد را از بدن حذف می کند. آنتی اکسیدان ها می توانند از تشکیل سنگ در کلیه ها و مثانه جلوگیری کنند.

17. تقویت استخوان ها، دندان ها و ناخن ها

گفته می شود که مصرف منظم تخم بلدرچین باعث تقویت استخوان های شما می شود. آن ها حاوی مواد مغذی ضروری برای رشد استخوان مانند ویتامین D و لیزین هستند. ویتامین D میزان سایر مواد معدنی دخیل در سلامت استخوان مانند فسفر و کلسیم را تنظیم می کند. بنابراین، گنجاندن تخم بلدرچین در رژیم غذایی ممکن است خطر پوکی استخوان را کاهش دهد.

همچنین گفته می شود که این مواد مغذی دندان ها و ناخن ها را تقویت می کنند. از آنجا که تخم بلدرچین منبع غنی از پروتئین است، ممکن است به جلوگیری از شکننده شدن ناخن های شما کمک کند. مصرف پوسته تخم بلدرچین سرشار از کلسیم نیز ممکن است به جلوگیری از کمبود کلسیم کمک کند. با این حال، تحقیقات کافی برای اثبات این امر وجود ندارد.

18. کمک به رفع افسردگی

تخم بلدرچین حاوی مواد مغذی مانند کولین و ویتامین D است که برای سلامت مغز ضروری هستند. کولین برای سنتز انتقال دهنده های عصبی مهم است. ویتامین D ممکن است در کاهش علائم افسردگی موثر باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. شواهد حدی نیز نشان می دهد که تخم بلدرچین می تواند اثرات افسردگی پس از یائسگی را کاهش دهد.

تا این قسمت از مقاله با خواص تخم بلدرچین آشنا شدید، در ادامه راه استفاده از تخم بلدرچین را خواهیم گفت.

بهترین راه برای خوردن تخم بلدرچین چیست؟

تخم بلدرچین را می توان در بسیاری از دستور العمل ها جایگزین تخم مرغ معمولی کرد. بیشتر اوقات، تخم بلدرچین در سالاد، پیش غذا و صبحانه وجود دارد. این میان وعده با پروتئین بالا را می توان جوشاند، سرخ کرد، پخت و کبابی کرد.

بهترین راه برای خوردن تخم بلدرچین

چطور می توان از تخم بلدرچین برای پوست و مو استفاده کرد؟

1. تهیه ماسک صورت سفت کننده پوست با تخم بلدرچین

مواد لازم:

 • یک عدد تخم بلدرچین
 • آب لیمو

روش تهیه:

 1. آب لیمو و تخم بلدرچین را با هم مخلوط کنید.
 2. مخلوط را به طور مساوی روی صورت خود بمالید.
 3. ماسک صورت را به مدت 10 دقیقه بگذارید تا کمی خشک شود.
 4. قبل از اینکه بیش از حد سفت شود، آن را با آب ولرم بشویید.

2. نرم کننده مو

مواد لازم:

 • یک تخم بلدرچین (با توجه به طول موهای خود می توانید از تخم مرغ بیشتری استفاده کنید).

روش تهیه:

 1. تخم بلدرچین را هم بزنید و به طور مساوی از ریشه تا نوک موها بمالید. مطمئن شوید که هر تار مو به آن آغشته شده است.
 2. بگذارید 15 دقیقه بماند.
 3. ماسک مو را با آب سرد بشویید.
 4. طبق معمول موهای خود را شامپو زده و حالت دهید.

در روز چند عدد تخم بلدرچین می توان خورد؟

وزن یک تخم بلدرچین تنها 10 گرم است. مصرف بین 3 تا 5 تخم بلدرچین برای جایگزینی یک تخم مرغ که وزن آن حدود 50 گرم توصیه می شود. در مورد مقدار مصرف آن باید توجه کنید. با این حال، بهتر است بیش از 10 عدد در روز مصرف نکنید زیرا سرشار از کلسترول هستند. تعداد تخم بلدرچین قابل مصرف بستگی به سن و وضعیت سلامتی شما دارد.

عوارض جانبی تخم بلدرچین

تخم بلدرچین علاوه بر خواص بیشماری که دارد، دارای عوارض جانبی نیز می باشد. مصرف تخم بلدرچین در حد اعتدال بی خطر است. در صورت مشاهده علائمی مانند نفخ یا معده درد با یک پزشک مشورت کنید. اگرچه تخم بلدرچین برای زنان باردار بی خطر تلقی می شود، اما قبل از افزودن تخم بلدرچین به رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

 • افت قند خون و فشار خون پایین

افرادی که دچار افت قند خون یا فشار خون هستند باید از خوردن زیاد تخم بلدرچین خودداری کنند، زیرا می تواند سطح قند خون و فشار خون شما را کاهش دهد.

 • افراد مبتلا به آلرژی

افرادی که به تخم بلدرچین حساس هستند باید از خوردن آن خودداری کنند، زیرا گزارش شده است که باعث ایجاد واکنش چرکی می شوند.

سخن آخر

تخم بلدرچین حاوی پروتئین، مواد معدنی، ویتامین ها و تخمک (یک ترکیب ضد التهابی) است. تخم بلدرچین ضد حساسیت است و مواد مغذی بیشتری نسبت به تخم مرغ دارد. آن ها جایگزینی مطمئن برای افرادی هستند که از آلرژی رنج می برند.

آن ها ممکن است به دفع سموم از بدن و مدیریت سطح گلوکز و کلسترول در خون کمک کنند. تخم بلدرچین منبع تغذیه خوبی برای کودکان، زنان باردار و افراد مسن محسوب می شود.

سوالات متداول

1. تخم بلدرچین را چند دقیقه باید جوشانید؟

تخم بلدرچین را می توانید 2 تا 3 دقیقه بجوشانید. هنگام برداشتن پوسته مراقب باشید، زیرا بسیار ظریف و نرم است. تخم بلدرچین آب پز را در آب سرد یا یخ قرار دهید تا پوسته آن به راحتی جدا شود.

2. طعم تخم بلدرچین چگونه است؟

تخم بلدرچین طعم مشابهی با تخم مرغ دارد. آن ها بافت خامه ای و غنی تری نسبت به تخم مرغ دارند.

3. آیا می توان تخم بلدرچین را سرخ کرد؟

سرخ کردن تخم بلدرچین مانند سرخ کردن تخم مرغ است. یک تابه را گرم کرده و به آن روغن اضافه کنید. تخم مرغ ها را در تابه با دقت بشکنید.

4. در دوران بارداری چند تخم بلدرچین در روز می توان خورد؟

هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چه تعداد تخم بلدرچین در زمان بارداری می توان خورد وجود ندارد. باید مراقب بود که از مقادیر توصیه شده روزانه بیشتر نشود. بهتر است هنگام خوردن تخم بلدرچین، مصرف سایر غذا های دارای ویتامین A بالا را کاهش دهید، زیرا آن ها نیز دارای این ویتامین هستند. خوردن 10 تخم بلدرچین مفید است.

5. تخم بلدرچین کلسترول بیشتری دارد یا تخم مرغ؟

کلسترول تخم بلدرچین بیشتر از تخم مرغ است. یک وعده تخم بلدرچین حاوی 422 میلی گرم کلسترول است در حالی که تخم مرغ حاوی 211 میلی گرم است.

6. آیا خوردن تخم بلدرچین خام بی خطر است؟

تخم بلدرچین را می توان به صورت خام مصرف کرد. آن ها خطر عفونت سالمونلا را ندارند که در تخم مرغ خام رایج است، با این حال بهتر است از خوردن تخم بلدرچین خام اجتناب کنید.

امیدوارم مقاله خواص تخم بلدرچین برای سلامت و تغذیه برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

منبع: stylecraze

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا