اخبار اقتصادی

خطر ایجاد بازار سیاه واکسن کرونا

[ad_1]

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و هند می‌گوید بخش خصوصی آماده است که با دولت در مسیر تامین حداکثری واکسن همکاری کند. البته وی معتقد است که درصورت مدیریت نشدن این کار از سوی دولت احتمال ایجاد بازار سیاه برای واکسن وجود خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از اتاق بازرگانی ایران، ابراهیم جمیلی اظهار کرد: بخش خصوصی در ماه‌های گذشته بارها اعلام کرده که در مسیر مقابله با کرونا آماده است که در هر حوزه‌ای به دولت کمک کند. این کمک در ماه‌های گذشته در رابطه با کمک به مدیریت شیوع ویروس بود و امروز نیز بر سر واکسن چنین رویکردی وجود دارد.

به گفته وی، در روزهای گذشته خبرهایی از نهایی شدن خرید واکسن از سوی بخش خصوصی منتشر شده و در ادامه نیز امکان برقراری مذاکره برای واردات واکسن وجود دارد و بخش خصوصی در این زمینه آماده همکاری با دولت است.

رییس اتاق بازرگانی ایران و هند با بیان اینکه مانند دیگر کشورهای دنیا این دولت و وزارت بهداشت است که باید متولی واکسن، توزیع و تلقیح آن باشد، بیان کرد: اگر بنا بر واردات واکسن از سوی بخش خصوصی باشد نیز مدیریت این فرایند باید از سوی دولت انجام شود و تمام مراحل کار از سوی یک مرکز و ستاد رسمی دنبال شود.

جمیلی ادامه داد: در صورتی که متولی رسمی واکسن کار را مدیریت نکند، خطر ایجاد بازار سیاه واکسن وجود خواهد داشت و بخش خصوصی نیز در این میان بدنام می‌شود؛ از این رو کمک از سوی فعالان این بخش با تمام توان ادامه دارد، اما فرایند را باید طوری مدیریت کرد که با عدالت و بر اساس برنامه ریزی کلان، واکسن به تمام ایرانی‌ها برسد.

به گزارش ایسنا، چند روز قبل رییس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که بخش خصوصی قرارداد خرید و واردات شش میلیون دوز واکسن را نهایی کرده و در آینده نزدیک این واکسن‌ها وارد کشور خواهند شد.

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو نیز اعلام کرد که این واکسن‌ها از دو نوع آسترازنیکا و اسپوتنیک خواهد بود و با هدف واکسینه کردن کارگران واحدهای تولیدی وارد می‌شود و صاحبان مشاغل باید هزینه آن را پرداخت کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا