ترفند هاگوشی موبایل

روش های مختلف برای خشک کردن گوشی موبایل

اگر گوشی موبایل شما، به طور اتفاقی در آب افتاده است، برای خشک کردن آن چه باید بکنید؟ شاید تابحال در مورد روش فرو بردن موبایل درون برنج خام، شنیده باشید. اما آیا این روش، واقعا مؤثر است؟ حقیقت غم انگیز این است که خیر! شاید برنج در جذب آب مؤثر باشد، اما مطمئنا نمی تواند همه قطرات آبی که وارد سوراخ های اطراف گوشی شده است را خارج کند.

اما، قبل از هر اقدامی برای خشک کردن گوشی موبایل، باید آن را خاموش کرده، هرگونه اجزای قابل جابجایی را برداشته و تا حد امکان آب را با یک پارچه تمیز، جذب کنید. مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید و تا جای ممکن به نتیجه دلخواه خود برسید.

قبل از هر اقدامی برای خشک کردن گوشی

1. تلفن خود را فوراً از آب بیرون بیاورید.

خواه تلفن خود را در توالت، وان یا دریاچه، رها کرده باشید، اولین قدم این است که آن را در اسرع وقت از آب خارج کنید. هرچه بیشتر تلفن خود را در آب بگذارید، آب بیشتری جذب می کند و احتمال آسیب بیشتر می شود.

 • اگر هنگام خیس شدن گوشی به شارژر وصل بودید، شارژر را، هم از تلفن و هم از دیوار، جدا کنید.
 • بسیاری از تلفن های هوشمند مدرن، از جمله همه iPhone، در واقع در برابر آب مقاوم هستند. با این حال، حتی اگر گوشی شما در برابر آب مقاوم است، باز هم می توانید از این روش ها، برای خشک کردن گوشی خود بدون آسیب استفاده کنید.

2. گوشی را فوراً خاموش کنید.

سعی نکنید برنامه ها را باز کنید تا ببینید آیا کار می کند یا خیر، فقط آن را در اسرع وقت خاموش کنید.

3. قاب، باتری و سایر قطعات را بردارید.

اگر قاب گوشی شما وجود دارد، فوراً آن را بردارید. سپس، اگر باتری قابل جابجایی دارید (برخی از گوشی ها هنوز هم دارند)، درپوش باتری را برداشته و باتری را بیرون بیاورید. سیم کارت (های) خود و سایر کارت های SD را خارج کنید. هر چیزی که به تلفن شما متصل است ممکن است در اثر آب آسیب ببیند و همچنین آب به داخل آن راه پیدا کند.

 • قطعات داخلی برای عملکرد گوشی بسیار مهم هستند. اگر با آب اشباع شوند، گوشی کار نمی کند.

4. تا جایی که می توانید از یک حوله بدون پرز، برای خشک کردن گوشی استفاده کنید.

هر قسمت از گوشی را با حوله تمیز و خشک و بدون پرز، پاک کنید تا زمانی که تمام رطوبت موجود را از بین ببرید. برای از بین بردن رطوبت باقی مانده که به اجزای تلفن شما راه یافته است، فقط باید به مواد خشک کننده اعتماد کنید. وقت بگذارید، هرچه آب بیشتری با یک پارچه بردارید، وضعیت بهتری خواهید داشت.

 • اگر حوله بدون پرز (مانند دستمال میکروفیبر یا پارچه تمیز کننده عینک) ندارید، می توانید از حوله های کاغذی استاندارد یا پارچه های شستشو استفاده کنید.

5. آب اضافی را با جارو برقی بیرون بکشید.

برای خارج کردن آب باقی مانده در گوشی، می توانید از دستگاه مکنده یا جاروبرقی، استفاده کنید.

 • کمپرسور هوا نیز، روی psi پایین، می تواند در صورت نبود جارو برقی مفید باشد. فقط psi را زیاد تنظیم نکنید، زیرا می تواند به گوشی شما آسیب برساند.
 • از سشوار استفاده نکنید و گوشی را در فر قرار ندهید. گرمای بیش از حد می تواند به تلفن شما آسیب غیر قابل تعمیر برساند.

یک عامل خشک کننده انتخاب کنید

1. بستر گربه بر پایه کریستال

بستر(خاک) گربه کریستالی، از ژل سیلیکا ساخته شده است. سیلیکا ژل بسیار جاذبی است و عملکرد فوق العاده ای در بیرون کشیدن رطوبت باقی مانده از گوشی آسیب دیده از آب و خشک کردن آن، انجام می دهد. شما می توانید بستر گربه کریستالی را تقریباً در فروشگاه های پت شاپ، خریداری کنید.

 • از انواع دیگر بستر گربه، استفاده نکنید. بستر های خاک رس یا پودری، به گوشی شما می چسبند و آن را به یک گوشیِ پوشانده از خاک رس، تبدیل می کنند.

2. بلغور جو دوسر فوری

بلغور جو دوسر فوری، بیشتر از انواع دیگر جو، جاذب است. اگر از قبل، بلغور جو دوسر در کابینت خانه خود دارید، ممکن است مؤثر ترین ماده ای باشد که می توانید برای خشک کردن گوشی خود استفاده کنید. فقط حواستان باشد که اگر از بلغور جو دوسر برای خشک کردن اجزای گوشی خود استفاده می کنید، ممکن است در نهایت با یک تلفن پوشیده از تکه های کوچک غلات جو دوسر، مواجه شوید. از مغازه خواربار فروشی یک ظرف بلغور جو دوسر بدون طعم، تهیه کنید.

 • اگر بلغور جو دوسر فوری ندارید، جو دوسر معمولی می تواند جایگزینی مناسب (در عین حال کم اثر) باشد.

3. بسته های خشک کننده مصنوعی

بسته های خشک کننده مصنوعی، برای خشک کردن گوشی موبایل.

بسته های خشک کننده مصنوعی، بسته های 3/4 اینچی (1.9 سانتی متری) هستند که در اقلام تجاری مختلف از جمله جعبه کفش، غذا های خشک شده (مانند گوشت گاو یا ادویه جات ترشی جات)، بطری های قرص و لوازم الکترونیکی موجود است. بسته ها پر از دانه های سیلیس بسیار جاذب (درست مانند بستر گربه کریستالی) هستند که رطوبت را از تلفن شما خارج می کند. نیازی نیست که بسته ها را پاره کنید. به سادگی آن ها را روی تلفن خود بچینید و بگذارید رطوبت را بیرون بکشد.

 • برای خشک کردن گوشی، شما به میزانی به این بسته ها نیاز دارید تا تلفن خود را به طور کامل بپوشانید.

4. مروارید کوسکوس(couscous) فوری

اگر سعی می کنید از کوسکوس استفاده کنید، از انواع فوری استفاده کنید. کوسکوس فوری (مانند برنج فوری) از قبل بخارپز می شود، که باعث متخلخل تر شدن و جذب رطوبت می شود. دانه های کوچک و خشک مشابه برنج، دانه های سیلیس و بلغور جو دوسر، فوری کار می کنند تا رطوبت باقی مانده را از تلفن شما خارج کند. می توانید کوسکوس فوری را در هر خواربار فروشی یا سوپر مارکت خریداری کنید.

 • مروارید های کوسکوس بزرگتر (اغلب “کوسک اسرائیلی” نامیده می شود) روی اجزای گوشی شما گرد و غبار نمی گیرد و آنقدر بزرگ هستند که در هیچ درگاه یا دهانه ای، گیر نمی کنند. اگر از کوسکوس معمولی (دانه های بسیار کوچک) استفاده می کنید، خطر گیرکردن کوسکوس در داخل گوشی شما وجود دارد.
 • مطمئن شوید که انواع کوسکوس بدون طعم و بدون چاشنی، خریداری می کنید.

استفاده از عامل خشک کننده

1. گوشی موبایل خود را در یک ظرف نسبتا بزرگ (به میزانی که گوشی و مقداری ماده خشک کننده در آن جا شود) قرار دهید.

2. حداقل 4 فنجان (340 گرم) ماده خشک کننده را روی تلفن خود بریزید.

3. تلفن را به مدت 2-3 روز در ظرف بگذارید، تا خشک شود.

4. بعد از 48-72 ساعت، گوشی خود را از ماده خشک کننده خارج کنید.

5. قطعات گوشی را دوباره سر هم کنید و آن را روشن کنید.

منبع: wikihow

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا