ترفند ها

در هنگام خرید سشوار به چه نکاتی باید توجه کرد؟

وقتی نوبت به خرید سشوار می رسد، سرمایه گذاری در یک مدل با کیفیت بالا که مناسب نوع موی شما باشد، می تواند به طور قابل توجهی سلامت شما را بهبود بخشد. سشوار مناسب احتمال آسیب به موها را کاهش می دهد. در ادامه این مقاله به بیان نکات مهم هنگام خرید سشوار می پردازیم، با ما همراه باشید:

نکاتی که باید هنگام خرید سشوار به آن توجه کرد؟

موارد اصلی که هنگام خرید سشوار باید روی آن ها تمرکز کنید. عبارت اند از:

 1. انتخاب جنس سشوار بر اساس نوع مو
 2. انتخاب سشوار با اندازه، قدرت و وزن مناسب

در ادامه به توضیح مختصر درباره هر کدام می پردازیم:

1- انتخاب جنس سشوار بر اساس نوع مو

نکته مهم و حائز اهمیت این است که با توجه به نوع جنس مو، جنس سشوار را انتخاب کنیم. در ادامه به توضیح انتخاب جنس سشوار بر اساس نوع مو می پردازیم:

A: برای سشوار کشیدن موهای ضخیم و موخوره دار به دنبال سشوار یونی یا تورمالین باشید (تورمالین یک فلز نیمه قیمتی است)

سشوار های یونی یا تورمالین یون های منفی می دهند که با تجزیه قطرات آب روی سطح موهای شما، به خشک شدن سریع تر کمک می کند. در نتیجه، بعد از خشک شدن موهایتان کمتر حالت دار می شود. اگر موهایی ضخیم و موخوره دارید، برای کسب بهترین نتیجه از سشوار یونی یا تورمالین استفاده کنید.

هشدار: اگر موهای ظریف یا نازکی دارید از سشوارهای یونی اجتناب کنید.

B: اگر موهای خشک یا ظریفی دارید، سشوار سرامیکی یا چینی را در نظر بگیرید.

سشوار هایی که دارای محفظه پلاستیکی یا فلزی هستند که با سرامیک یا چینی پوشانده شده اند، گرما را کمتر و سازگارتر می کنند، بنابراین برای موهای ریز و خشک که به راحتی آسیب می بیند، این مدل گزینه خوبی است. اگر مطمئن نیستید که چه نوع سشواری را بخرید، مدل سرامیکی یا چینی در واقع برای انواع موها مناسب است.

 • در سشوارهای سرامیکی یا چینی از یون های منفی نیز استفاده می شود تا از موخوره جلوگیری کرده و به شما این امکان را می دهد تا موهای خود را سریع تر خشک کنید.
 • همچنین برخی از سشوارهای سرامیکی یا چینی از فناوری مادون قرمز برخوردار هستند. این بدان معناست که آن ها از امواج انرژی طولانی تری استفاده می کنند که به مو نفوذ می کنند، بنابراین از داخل به خارج خشک می شود.

c: اگر موهای زیادی دارید، از سشوار تیتانیوم استفاده کنید

سشوار تیتانیومی گرما را در دمای ثابت و یک نواخت تأمین می کند. گرچه بسیار گرم می شود، بنابراین برای موهای ریز و آسیب دیده انتخاب خوبی نیست. با این حال، اگر موهایتان بسیار ضخیم است یا موهای زیادی دارید، سشوار تیتانیومی می تواند به کاهش زمان خشک شدن شما کمک کند.

 • وزن تیتانیوم کمتر از سرامیک یا چینی است. بنابراین، این نوع سشوار معمولاً سبک است.
 • این باعث می شود وقتی موهای زیادی برای خشک شدن دارید، نگه داشتن آن راحت تر باشد.
انتخاب سشوار بر اساس نوع مو

2- انتخاب سشوار بر اساس اندازه، قدرت و وزن

برای راحتی بهتر است در هنگام خشک کردن موها از سشوار با وزن و قدرت مناسب استفاده کنید. در این جا درباره وزن مناسب و قدرت مناسب گفته شده است، به نکات زیر با دقت توجه کنید.

A: انتخاب سشوار با قدرت 1500 وات یا بیشتر

 • هرچه قدرت آن بیشتر باشد، سریع تر می توانید مو های خود را خشک کنید.
 • سشوارهای با ولتاژ پایین معمولاً ارزان تر هستند، اما سرعت خشک کردن مو را کاهش می دهد.
 • برای استفاده در خانه، به دنبال سشواری باشید که قدرت آن حداقل 1500 وات باشد.
 • اگر موهای شما بسیار ضخیم و خشک است، سشوار با توان بین 1800 تا 2000 وات را انتخاب کنید. این موارد مشابه آنچه یک آرایشگر در سالن استفاده می کند، است. بنابراین شما می توانید در خانه به نتایج با کیفیت سالن دست پیدا کنید!

B: انتخاب سشوار سبک وزن

این نکته به نظر جزئی می رسد، اما در نظر گرفتن وزن سشوار مهم است. شما یک مدل سبک وزن می خواهید که هنگام خشک کردن موهایتان راحت تر باشید.
برای راحت ترین تجربه خشک کردن، به دنبال سشوار با وزن تقریبی 1 پوند (0.45 کیلوگرم) باشید.

c: انتخاب سشوار با چندین گزینه برای تنظیم گرما

پس از انتخاب سشوار با قدرت و وزن مناسب به دنبال گزینه ای باشید که بتوانید تنظیمات حرارت کم، متوسط ​​و زیاد را فراهم کنید، تا در هنگام خشک کردن موها، با توجه به نوع مو از مقدار دقیق حرارت مورد نیاز استفاده کنید. مثلا برای انواع موهای خشک، متوسط و ضخیم از درجه حرارت های مختلفی استفاده می شود. به مثال های زیر توجه کنید:

 • برای موهای ریز، نازک یا خشک، تنظیم حرارت کم به خوبی کار خواهد کرد.
 • برای موهای معمولی، حالت متوسط ​​ایده آل است.
 • برای موهای ضخیم و ضخیم، از تنظیم گرمای زیاد استفاده کنید.

بیشتر بدانید: عوارض سشوار برای مو و طرز صحیح استفاده از سشوار

دقت در سایر نکات، هنگام خرید سشوار

سایر نکاتی که باید با توجه به نوع مو، در هنگام انتخاب سشوار دقت کنید. عبارت اند از:

A: سشوار با نازل کنسانتره (متمرکز کننده هوا)، برای صاف کردن مو ها

نازل متمرکز کننده هوا یک ابزار باریک تر از خروجی سشوار است که هم جریان هوا و گرما را متمرکز می کند. به جهت حفظ ایمنی و پیشگیری از آسیب، در زمان استفاده از نازل متمرکز کننده، درجه سشوار را روی درجه کمتر آن قرار دهید.

 • برای صاف کردن مو با نازل می توانید در زمان خشک کردن، بر روی موهای خود برس را حرکت دهید تا هوا به راحتی جریان یابد.
 • همچنین شما می توانید جهت اضافه کردن حجم، آن را به سمت ریشه‌های موها هدایت کنید، دقت کنید سشوار را مرتبا حرکت دهید تا از آسیب به موها جلوگیری شود.
 • این ابزار نیز می تواند به کاهش وز مو کمک کند.
سشوار با نازل کنسانتره

هشدار: هنگامی که از نازل کنسانتره استفاده می کنید، همیشه آن را به سمت پایین نگاه داشته و هرگز اجازه ندهید با موهای شما تماس مستقیم پیدا کند.

B: خرید سشوار با دیفیوزر برای موهای فر

برای موهای فر و موج دار هرگز از سری معمولی سشوار استفاده نکنید، زیرا شدت باد سشوار باعث بهم ریختگی دسته های فر شده و هم چنین باعث وز شدن مو می شود.

معمولا اکثر سشوار ها در بسته اورجینال خود سر دیفیوزر دارند، اما اگر سشوارتان سر دیفیوزر ندارد می توانید آن را از بازار تهیه کنید (نگران نباشید، اکثرا طوری ساخته شده اند که به تمام سشوار ها سازگار هستند) فقط در زمان خرید قطر خروجی سشوار و سر دیفیوزر را چک کنید. استفاده از سر دیفیوزر باعث می‌ شود تا شدت باد سشوار کاهش یابد و به طور ملایم ‌تر و آرام تر میان موها جریان یابد.

خرید سشوار با دیفیوزر برای موهای فر

نکته: خشک کردن مو با سر دیفیوزر، اگر درست انجام شود، باعث حجم دادن بیشتر به موها می‌ شود.

C: انتخاب مدل مناسب کلید

در حالت کلی کلیدهای سشوار دو نوع دارد: 1. کلید‌ های کشویی 2. کلید های غلطکی. در ادامه به توضیح مختصر آن می پردازیم:

 1. دسته اول کلیدهای کشویی هستند که در صورت سفت بودن باعث عدم حرکت آن ها می شود. در کل استفاده از آن ها بسیار دشوار است.
 2. دسته دوم کلیدی های غلطکی هستند که با فشار آوردن به انتهای برجسته آن فعال می شود. استفاده از این مدل کلید، بسیار کاربردی و آسان است، به همین دلیل ممکن است به طور ناخواسته موجب تغییر درجه حرارت شود.

D: انتخاب سشوار با گزینه تنظیمات متعدد

برای حفظ فرم و حالت مو ها، شما می توانید از سشوار با تنظیمات متعدد استفاده کنید. برای این کار پس از خشک کردن 80% رطوبت مو ها، شما می توانید سشوار را به حالت خنک تنظیم کنید، تا به سرعت، دمای هوای داخل موها کاهش یابد. زیرا با این ترفند مو های خنک فرم و حالت خود را بهتر حفظ می کنند.

E: انتخاب سشوار فیلتردار

بیشتر سشوار ها دارای فیلتر و درپوش با قابلیت باز شدن هستند. فیلترعلاوه بر جذب آلودگی ها باعث جلوگیری از کشیده شدن موها به داخل موتور می شود.

نکات مراقبت از سشوار

برای حفظ سلامت و ماندگاری لوازم برقی، لازم است تا برخی نکات گفته شده را رعایت کنیم. در ادامه به چند مورد آن اشاره شده است:

1- نگهداری صحیح سیم برق سشوار

برای راحتی استفاده از سشوار طول سیم بین 2 تا 3 متر باشد بهتر است، اما باید در نحوه حفظ و نگهداری آن کوشا باشید. هرگز کابل را دور سشوار نپیچید، زیرا ساختار سیم پیچی آن به مرور آسیب می بیند و ممکن است خطر آفرین باشد. برخی از سشوار ها برای جمع کردن کابل دارای بند محافظ هستند.

2- تمیز کردن سشوار

در صورت استفاده مداوم از سشوار نظافت فیلتر یک گزینه بسیار پر اهمیت است. فیلتر های سشوار ها باید به طور مداوم تمیز شوند تا از جمع شدن مواد زائد، گرد وغبار و مو ها جلوگیری شود. زیرا در صورت عدم نظافت جریان هوا کاهش یافته، در نتیجه باعث داغ شدن سشوار می شود.

منبع: wikihow.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا