ترفند هاخانه و آشپزخانه

خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه مواد غذایی

زندگی سالم – خانه سالم – تغذیه سالم – ایمنی غذا هنگام خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه

خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه : این یک کار خانگی است که همه انجام می دهند، این وظیفه به ظاهر پیش پا افتاده می تواند با تعدیل چند عادت ریشه دار و سازگارتر با محیط زیست، معنادار شود. رفتار خرید شما می تواند بیماری، آلودگی، گرم شدن کره زمین و اثر کربن شما را کاهش دهد.

خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه مواد غذایی :

دقت درخرید و انتخاب هوشمندانه

1. با خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه بسته بندی غذای خود را انتخاب کنید

برخی از سالم ترین و بی خطرترین غذاها در شرایطی مناسب و ایمن تهیه می شوند.

اما با این حال، کیفیت و ایمنی برخی از مواد غذایی می تواند تحت تأثیر ضعف نگهداری و بسته بندی قرار گیرد.

برخی از افراد بیش از دیگران در معرض مسمومیت غذایی قرار دارند. گروه های آسیب پذیر شامل زنان باردار، کودکان خردسال، افراد مسن و هر کسی است که دارای سیستم ایمنی سرکوب شده است. هنگام خرید، ذخیره و تهیه غذا برای این افراد توجه ویژه داشته باشید.

هرگز خریداری نکنید:

 • قوطی ها یا ظروف دارای دندان، تورم یا نشت
 • محصولاتی با بسته بندی آسیب دیده یا ناقص
 • تخم مرغ ترک خورده یا کثیف
 • غذاهای سرد یا منجمد که از یخچال یا فریزر خارج شده اند
 • محصولاتی که کثیف یا کپک زده باشند
 • غذاهای آماده ای که روی پیشخوان ها بدون پوشش باقی مانده اند
 • غذای گرم، مثل غذاهای آماده که گرم نیستند
 • هر چیزی که در مورد کیفیت آن شک دارید.

2. با خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه ازغذاهای پرخطر مراقبت ویژه ای داشته باشید

این غذاهای پرخطر شامل: گوشت خام و پخته نشده، از جمله مرغ و بوقلمون و غذاهای حاوی این مواد مانند کاسرول، لازانیا

 • محصولات لبنی، مانند کاستارد و دسرهای لبنی مانند تارت کاستارد و کیک پنیر
 • تخم مرغ و محصولات تخم مرغ، مانند موس
 • کالاهای کوچک مانند ژامبون

مانند سالاد غذاهای دریایی، ماهی، خورش های حاوی غذاهای دریایی و ماهی برنج و ماکارونی پخته شده
سالادهای آماده مانند سالاد کلم، سالاد ماکارونی و سالاد برنج، سالادهای میوه ای آماده شده
غذاهای آماده از جمله ساندویچ، رول و پیتزا که حاوی هر یک از غذاهای بالا باشد.

غذاهای پرخطر باید از منطقه خطرناک دما (5 تا 60 درجه سانتیگراد) دور باشند. غذا را در 5 درجه سانتیگراد یا پایین یا 60 درجه سانتیگراد و بالاتر نگه دارید. هنگام خرید غذاهای پرخطر، سعی کنید با بسته بندی صحیح آن ها و بلافاصله بردن آن ها به خانه، زمانی را که آن ها در منطقه خطر دما می گذرانند به حداقل برسانید.

توجه به تهیه مواد غذایی با خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه

3. تاریخ های روی بسته بندی را بررسی کنید

همیشه تاریخ مشخص شده روی غذاهای فاسد شدنی، به ویژه مواد سرد و منجمد را بررسی کنید. تاریخ مصرف روی کالا نشان میدهد ک محصول تا چه زمانی در بهترین کیفیت باقی می ماند. بعد از این تاریخ قابل فروش و مصرف نمی باشد.

دقت درخرید وسالم بودن آن

4. سفر خرید خود را حول ایمنی غذا وحفظ محیط زیست برنامه ریزی کنید

برخی از نکات برای خرید با خیال راحت:

همیشه غذاهای منجمد یا سرد خود را در اواخر کار خرید انتخاب کنید.
در اواخر خرید خود مرغ گرم و سایر غذاهای گرم را بخرید و آن ها را از غذاهای سرد جدا نگه دارید.
از نشت آب گوشت، مرغ یا ماهی به محصولات دیگر جلوگیری کنید.

بررسی کنید که کارمندان هنگام خرید انواع مواد غذایی، از انبر/ ظروف یا روش های جداگانه ای استفاده می کنند.
کیسه های خرید قابل استفاده مجدد خود را به طور مرتب بشویید، به خصوص اگر به مایعات غذا آلوده شده باشد.

5. حمل و نقل مواد غذایی به خانه

به محض خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه مواد غذایی، مسئولیت ایمنی آن غذا بر عهده شماست. هنگام خرید غذا، بسته بندی و حمل آن را به دقت انجام دهید تا مطمئن شوید که خوردن غذا بی خطر است.

اگر غذاهای گرم، سرد یا یخ زده خریداری کرده اید، باید آن ها را در اسرع وقت به خانه برسانید. برای مسافرت های طولانی تر از حدود 30 دقیقه یا در روزهای بسیار گرم، بهتر است غذاهای سرد یا منجمد را درون کولر یا کیسه عایق بندی شده قرار دهید تا غذا سرد باشد.

پس از رسیدن به خانه، بلافاصله غذاهای سرد یا منجمد را داخل یخچال یا فریزر خود قرار دهید.

حمل ونقل به خانه

6. از کوزه های شیشه ای استفاده کنید

این راهی برای از بین بردن کیسه های پلاستیکی برای همیشه و کمک به محیط زیست است. شیشه های مربا یا شیشه های بزرگتر سس گوجه فرنگی را نگه دارید یا شیشه های موردنظر را از فروشگاه ها بخرید.

با این روش کمترین حد تولید زباله را دارید. می توانید آجیل، دانه ها، میوه های خشک، پنیر را در شیشه های خود قرار دهید.

7. خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه خرید عمده را انتخاب کنید

بسیاری از فروشگاه ها بخش های غذای فله را ارائه می دهند و برخی از آن ها فقط به فروش عمده می پردازند. خرید عمده ارزان تراست و تعداد بسته بندی ها را کاهش می دهد.

این از آنجا که تخریب پلاستیک بیش از 400 سال طول می کشد و از نظر نشنال جئوگرافیک، 90 درصد کل پلاستیک بازیافت نمی شود، این بسیار مهم است.

تمام تلاش خود را بکنید تا از خرید محصولات بیش از حد بسته بندی شده که بیشتر آن ها غذاهای فرآوری شده هستند، خودداری کنید. آن ها نه تنها بیش از حد بسته بندی شده اند، بلکه با مواد نگهدارنده، قند، چربی و سدیم پر می شوند و گران هم هستند.

پیشنهاد می شود که به قسمت حاشیه فروشگاهی که محصولات تازه در آن به نمایش درآمده است متمرکز شوید و از راهروهای داخلی که قفسه ها با غذاهای فرآوری شده بیش از حد بسته بندی شده اند، خودداری کنید.

8. خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه باعث کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی

بسیاری ازفروشگاه ها برای بسته بندی مواد غذایی و میوه، سبزیجات، آجیل و دانه های خود از کیسه های پلاستیکی استفاده می کنند.

سعی کنید کیسه های پلاستیکی خود را بازیافت کنید. به جای پرتاب کردن آن ها در سطل زباله، آن ها را نگه دارید و در خرید بعدی به فروشگاه بیاورید. از آن ها مجددا استفاده کرده تا خراب شوند.

یا می توانید کیسه های تولید شده قابل شستشو و قابل استفاده مجدد خریداری کنید.

صحبت دراین باره است که در زمان خرید هم برای انتخاب مواد غذایی دقت داشته باشیم وهم از کیسه های پلاستیکی استفاده نشود واما از آنجا که این یک عادت دیرینه ای است برای ما، می توانیم استفاده از آن را به حداقل ممکن برسانیم.

9. خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه در بازار کشاورزان

وقتی به بازار کشاورزان می روید، مطمئناً محصولات تازه فصلی را خریداری می کنید. از آنجا که حمل و نقل محصولات خیلی دور انجام نخواهد شد، شما همچنین در حال کاهش ردپای کربن در حمل و نقل مواد غذایی هستید.

همچنین حمایت از کشاورزان محلی و ارتباط با افرادی که مواد غذایی شما را پرورش می دهند راضی کننده است. این میوه ها و سبزیجات از مزرعه، تازه و مسلما از طعم بسیار بهتری برخوردار هستند.

10. بررسی بسته بندی، خرید دقیق وانتخاب هوشمندانه

وقتی می خواهید بطری های نوشابه، سس گوجه فرنگی، سس مایونز، کره بادام زمینی یا ماست بخرید، آن کالا را وارونه کنید.

همانطور که در مورد آن توضیح داده شده، یک علامت پلاستیکی با شماره وجود خواهد داشت. مواردی را که در دسته های یک یا دو دسته هستند انتخاب کنید زیرا می توانند بازیافت شوند.

بطری های نوشابه، ظروف آب میوه و روغن های پخت و پز در پلاستیک های شماره یک قرار دارند، در حالی که کوزه های شیر، مواد شوینده لباس، بطری های شامپو و ژل های دوش در پلاستیک های شماره دو هستند.

بسته بندی پلاستیکی شفاف در گروه شماره سه قرار دارد – لقب “سم” – و کمتر از یک درصد از آن قابل بازیافت است. از آنجا که شماره چهار شامل نان بسته بندی شده است، کیسه خود را به نانوایی بیاورید.

شماره پنج شامل آستر نازک در جعبه های غلات، ظروف ماست، کیسه های چیپس سیب زمینی، پوشک و ماست است – که فقط درصد کمی ازآن ها بازیافت می شود – بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

شماره شش پلی استایرن است: فنجان های یکبار مصرف قهوه، کارد و چنگال پلاستیکی پیک نیک و کارتن های تخم مرغ فوم از جمله این موارد هستند. از خرید این موارد خودداری کنید یا نسخه های قابل بازیافت را انتخاب کنید.

خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه و مفاهیم برچسب‌های میوه

بدون شک تا به حال با میوه ‌های وارداتی و حتی برخی از انواع داخلی که دارای برچسب‌ های جداگانه‌ ای بوده و نام شرکت نیز روی آن‌ها حک شده است مواجه شده‌اید.

برخی از ما به این برچسب‌ مواد غذایی اهمیت نمی‌دهیم و معتقدیم خواندن آن امری غیر ضروریست.

اما در واقع این برچسب‌ها رمزی عددی دارند که “PLU” نامیده می‌شود. تاجران و کشاورزان این برچسب‌ها را برای رساندن اطلاعاتی به مصرف کنندگان روی میوه‌ها و سبزیجات درج می‌کنند.

این برچسب‌ها فقط برای اسکن کردن قیمت خوراکی‌ها نیست. کد (PLU (Price look-up codes یا برچسب قیمت که روی محصول چاپ شده است علاوه بر قیمت، شرایط رشد میوه را نیز برای شما بازگو می‌کند.

 با خواندن این کد شما متوجه خواهید شد که آیا آن محصول دستکاری ژنتیکی شده یا به کمک کود شیمیایی، قارچ‌کش یا علف‌کش تولید شده است.

این راهنما به شما آموزش می‌دهد که بر روی برچسب‌های مواد غذایی چه چیزی را جستجو کنید.

با خرید دقیق و انتخاب هوشمندانه اخلاقی بخرید

با خرید گوشت، مرغ و تخم مرغ از مزارع محلی خانوادگی می توانید به کشاورزی کارخانه ای نه بگویید. بسیاری از این کشاورزان خانه ای قصد دارند محصولی بدون آنتی بیوتیک ارائه دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا