روانشناسیسلامت

خردگرایان و دیپلمات ها در MBTI- آشنایی کامل با انواع تایپ های MBTI

تایپ های دو گروه خردگرایان و دیپلمات MBTI‎ کدام اند؟
چرا خردگرایان و دیپلمات ها درصد خیلی کمی را بین مردم دارند؟ چه چیزی باعث می شود تا خردگرایان و دیپلمات ها تا این اندازه نایاب باشند؟ چرا آن ها را با عنوان تاثیر گذاران بالفطره MBTI می شناسند؟


همان طور که در مقاله قبل، دانستیم که MBTI چیست! چگونه شکل گرفته است و هدف از طراحی آن چیست؟! در این مقاله می خواهیم مطالب تکمیلی تر در رابطه با این تست شخصیت شناسی که اخیرا بسیار در مرکز توجه افراد و روان شناسان قرار گرفته است را ارائه دهیم. می خواهیم بدانیم خردگرایان و دیپلمات ها در MBTI چگونه هستند و آیا ما هم جزوی از آن ها هستیم یا نه.

در تست MBTI چند فاکتور مهم وجود دارد که با قرارگیری هرکدام از این ها در کنار هم 16 تایپ شخصیتی خواهیم داشت.

مایرز و بریگز خالقان MBTI، افراد را دسته بندی کرده اند و مایرز بعد از آن، 16 تایپ شخصیتی را طراحی کرد.

مایرز در طراحی خود، بر اساس کارکرد های روانی و استراتژی ها در موقعیت های مختلف مثل، رفتار های اجتماعی، مواجه با مشکلات، نحوه تفکر، اولویت ها و ترجیحات شخصی و بسیاری دیگر از فاکتور های مهم که هر فرد در طول زندگی خود با آن مواجه می شود، 16 تایپ شخصیتی را طراحی و برای هر کدام از آن ها اطلاعات تحلیلی بسیار زیادی را ارائه داده است.

در تست شخصیتی MBTI، همه 16 گونه شخصیتی در چهار گروه کلی طبقه بندی می شوند.

  • خردگرایان ( تحلیل گران )
  • کاوش گران
  • دیپلمات ها( آرمان گرایان )
  • نگهابانان

خردگرایان و دیپلمات ها در MBTI دو گروه اول از چهار گروه هستند که می خواهیم آن ها را مورد مطالعه قرار دهیم.
خردگرایان و دیپلمات ها در حقیقت طلبی (N) با هم مشابه هستند و همه ی آن ها به دنبال حقیقت و آنچه که از نظر ها پنهان است می گردند.


در مقاله دیگر شخصیت شناسی MBTI گفتیم که هر فرد در زندگی، از بین 8 حالت مختلف چهار مورد را به طور غالب در خود دارد.

گروهی عاطفه خود را از قسمت منطق برتر می دانند و بیشتر گوش به ندای قلب و عاطفه ی خود می دهند و برخی هم بدون دلیل منطقی، چیزی را آسان نخواهند پذیرفت.

برخی افراد می دانند که بهتر است اکثر مسائل را همانطور که هست ببینند و نظر شخصی را وارد نکنند. اما برخی دیگر، این طور می پسندند که مسائل را با عقاید و آموخته های شخصی خود در کفه ترازو قرار داده و اندکی بالا پایین کنند.

برخی در دسته درون گرایان قرار می گیرند و برخی نیز برونگرا توصیف می شوند.

کسانی هم چکمه پوشیده اند تا مسیر رسیدن به حقیقت را طی کنند و در هر چیزی به دنبال حقیقت و آنچه که باید وجود داشته باشد می گردند و بعضی ها هم به آنچه که دارند نگاه می کنند و چیز هایی که هست را مهم تر از آنچه که ممکن است باشد، می دانند.

هر کدام از ما انسان ها چهار تا از این موارد را بیشتر در زندگی خود بکار می گیریم. حال، گروه خردگرایان یا تحلیل گرایان افرادی هستند که وجه اشتراکشان در حقیقت طلبی و منطقی بودن(NT) است.

گروه اول؛ خردگرایان

خردگرایان دیپلمات MBTI‎
خردگرایان MBTI‎

گروه خردگرایان شامل چهار تایپ می شود و اولین دسته بندی MBTI است.

تایپ های شخصیتی که در این گروه قرار دارند، اغلب در مسائل مختلف تعمقا به فکر فرو می روند و می خواهند راز آن ها را بدانند. علم در پیش این خردگرایان جایگاه بسیار برتر و متفاوتی دارد. آن ها اغلب بدون مدرک و دلیل حرفی نخواهند زد و برای هر چیز کوچکی که به زبان می آورند، اغلب اوقات دلایل کافی و خوبی دارند.

اولین تایپ از گروه خردگرایان، تایپ شخصیتی INTJ است.

خردگرایان دیپلمات MBTI‎- شخصیت INTJ
تایپ های تست MBTI- شخصیت INTJ

یکی از نادر ترین گونه های شخصیتی (2 % در مردان و 0.8% زنان) در MBTI هستند. این افراد با نام معمار هم شناخته می شوند. INTJ درونگرا، حقیقت طلب، منطقی و برنامه ریز است.

INTJ ها در حالی که انرژی خود را برای هر چیزی بیهوده تلف نمی کنند، کنجکاو و عاشق دانستن هستند.
این تایپ شخصیتی MBTI که از برترین های استراتژیست است، بسیار بلند پرواز و تمرکز خود را بر آینده می گذارد. در مسیر هدف خود لحظه ای تعلل نمی کند و با ظاهر خجالتی خود ( گول ظاهر هیچ کس را نخورید!) بسیار قاطعانه راه رسیدن به حقیقت را طی می کند.

این تایپ شخصیتی MBTI تحمل شنیدن حرف زور را ندارد! بهتر است با این تایپ در بیان اطلاعات مختلف با منبع های معتبری جلو بروید. وگرنه هرچه که در رد نظرتان با دلایل منطقی و کوبنده شنیدید (البته اغلب با لحن کمی تند همراه است) پای خودتان است. پس فکر پراندن یک موضوع بدون پشتوانه صحیح را حتما از سرتان بیرون کنید!

INTJ ها پیروی از سنت های قدیمی را کاملا خنده دار تلقی می کنند. آن ها ایمان دارند که هرچیز باید قابلیت بررسی را داشته باشد و پیروی کورکورانه از یک سنت، دست و پا گیر و به دور از منطق است. آن ها به راحتی می توانند سنت ها و قوانینی را که ناکارآمد می دانند، زیر پا بگذارند و به دنبال بررسی ایده های بعدی بروند.

بگذارید آن ها در تنهایی خود راحت باشند. بله! ممکن است با خود بگویید چرا آن ها تنهایی را ترجیح می دهند؟ پاسخ واضح است. آن ها بودن در هر اجتماعی را حوصله سر بر می دانند و ترجیح می دهند ارتباطات اجتماعی کم اما کارآمد و مفید داشته باشند.

INTJ ها ظاهر خشک و کاملا خونسردی دارند اما در جمع دوستان و در مواجه با علایق خود، سر از پا نمی شناسند و تبدیل به آدم دیگری خواهد شد. آن ها را عصبانی یا خشک ندانید! اگر یکی از آن ها به شما گفت که مضخرف ترین نظر ممکن را داده اید فقط به فال نیک بگیرید. چرا که آن ها فقط خواسته اند تا شما را به کاوش بهتر در مسائل و بیشتر تحقیق کردن، تشویق کرده باشند.

تایپ شخصیتی INTJ خصوصیات خیلی زیادی دارد که ما در این جا تنها گوشه ناچیزی از آن را توضیح دادیم. می توانید با کلیک کردن روی لینک، به صفحه اصلی شخصیت شناسی MBTI بروید و این تایپ را مفصل تر مطالعه کنید.

لطفا نظرتان را حتما با ما هم در میان بگذارید.

INTP

خردگرایان دیپلمات MBTI‎- شخصیت INTP
تایپ های تست MBTI- شخصیت INTP

دومین تایپ در اولین دسته بندی شخصیت شناسی MBTI ( خردگرایان)، تایپ شخصیتی INTP است.

درونگرا، حقیقت طلب، منطقی و بداهه پرداز یعنی یک INTP!

خبر خوب می دهیم! INTP ها با عنوان مهندس تنها 3% از جمعیت کل جهان را تشکیل می دهند و این برای آن ها که از رایج بودن بیزارند، دل گرم کننده است.

INTP منطقی ترین گونه شخصیتی بین خردگرایان دیپلمات ها و تمام 16 گونه شخصیتی دیگر در MBTI است. آن ها به شدت خلاق اما منطقی هستند. فیلسوف یا استاد عنوان های دیگر آنان است.

افراد دارای تایپ INTP، مثل رفیق صمیمی خود INTJ ها از حرف زور شنیدن تعجب می کنند و در همین حین که به بررسی دلایل تعارض پیش آمده می گردند، از وجه آرام و به ظاهر خجالتی خود اندک اندک دور می شوند.

اسلحه همیشه کار آمد آن ها قاطعیت و جدیت به همراه چاشنی صداقت و اطلاعات فوق العاده زیاد منطقی در مغزشان است. کافی است این آرام های بی آزار را با هرچیزی( یک حرف زور یا یک داده(DATA) غیر منطقی) عصبانی کنید تا بمب های اطلاعاتی شان را با خشونت بر سرتان بریزند.

البته قطعا باید در این کار زیاده روی کرده باشید چون اغلب افراد این تایپ، کمتر به نادانی های دیگران اهمیت می دهند و ترجیح می دهند سرشان در کار خودشان باشد و از این آدم های حوصله سر بر که فقط وقت شان را حرام می کنند، بگذرند.

اگر شما INTP باشید این احتمال قوی وجود دارد که ندانید رشته های اطلاعاتی طولانی خود را چگونه با دیگران به اشتراک بگذارید. هر چند در ذهنتان کاملا منظم و موجه است. اما در وهله بیان، اندکی نویز می گیرد و بهم می ریزد.

نگران نباشید. مردم هرچند شما را به ظاهر غیر متعهد بدانند، اما باز هم صداقت ستایش برانگیز شما در پیششان، از جایگاه ویژه ای بر خوردار است.

INTP ها، همان هایی هستند که همیشه برای پیشرفت از خودشان شروع می کنند. اگر می خواهید به حرفتان گوش کنند، به جای استفاده از نظرات احساسی با منطق طرح ایده کنید.

ENTJ

خردگرایان دیپلمات MBTI‎- شخصیت ENTJ
تایپ های تست MBTI- شخصیت ENTJ

کمی متفاوت از دیگر خردگرایان، یک رهبر با اعتماد بنفس و جذاب، تجسم قدرت و البته کمی هم بی رحم که در دنیا فقط 3% از آن وجود دارد، ENTJ است. فرماندهان بر گردن ما حق دارند، چرا که موتور انگیزه و استراتژی آن ها، نه تنها خودشان بلکه افراد تنبل را به جلو پیش برده و به موفقیت نزدیک تر کرده است.

(برونگرا، شهودی، منطقی، برنامه ریز)

همان طور که هر آدمی در زندگی اش می افتد و دوباره بلند می شود تا به مسیرش برسد و دست از تلاش بر نمی دارد، ENTJ ها با شعار “همه چیز را فدای هدف والای خود خواهم کرد، پیش به سوی برتری و پیشرفت” با اراده ای پولادین قدم بر می دارند و اغلب آن قدر قوی هستند که افراد دیگری را هم با خود بالا می کشند.

فرماندهان هم مثل INTJ و INTP ها از احساسات دوری می کنند و وقت با ارزش شان را برای آن حرام نمی کنند. البته به این معنی نیست که آن ها احساس نداشته باشند!

اگر کسی باشید که ENTJ شما را دوست داشته باشد، قطعا از احترام زیادی برخوردار خواهید بود. چرا که راه سختی را برای رسیدن به این جایگاه در دل ENTJ طی کرده اید و حالا لایق احساسات خالصانه این تایپ خواهید بود.

فکر می کنید در مدیریت کردن تا این اندازه شجاع خواهید بود؟ اگر تست نداده اید همین حالا تست بدهید، اگر شماهم یک فرمانده لایق بودید مطلب تکمیلی تایپ تان را مطالعه کنید. حتما هم که به ما افتخار بیان نظرتان را خواهید داد!؟

ENTP

خردگرایان دیپلمات MBTI‎- شخصیت ENTP
تایپ های تست MBTI- شخصیت ENTP

وکیل مدافع شیطان صحبت می کند! برای یک مجادله حسابی بر سر تئوری ها و حقایق خودتان را آماده کنید. ما در این جا آخریت تایپ گروه خردگرایان و یک ENTP داریم.

( برونگراشهودیمنطقیبداهه پرداز)

ENTP ها با عنوان مجادله گر عاشق این است که با به چالش کشیدن اطلاعات خود و( بیشتر) دیگران، صحت و سقم همه چیز را بررسی کند.

ENTP ها مثل سه تایپ بالاتر اهمیتی به چارچوب های سنتی نمی دهند و دوست دارند مسائل پیش پا افتاده را زیر پا له کنند. تا اینجا با خود می گویید چه جذاب! چه شجاع و چه نکته سنج هستند که می توانند هر ایده ای را به چالش بکشند. بله البته! چرا که نه؟!

خب حالا تصور کنید. شما رئیس یک شرکت هستید و در جلسه ای با کارمندان دور هم جمع شده اید. سومین جمله را در رابطه با طرح جدید شرکت گفته اید که ناگهان چشمان کسی برق می زند!

+ببخشید آقای رئیس…؟! ( حالا وقت دست به کار شدن است!)

تمام نقاط ضعف پروژه و احتمالات ممکن را به سمت شما پرتاب می کند و حتی ممکن است با صداقت خالصانه و همیشگی خود کاملا واضح بگوید که “شما دارید اشتباه می کنید”. قطعا صداقت آن ها کمی شدت جملات انتقادی شان را بیشتر خواهد کرد.

هرچند این عمل از تایپ های دیگر هم بر می آید اما در حین دوست داشتن ENTP ها، مراقب باشید و اگر بحثی را با آن ها شروع کردید، مجادله را به پای آموختن بیشتر و هدف اصلی ENTP ها که یادگیری و حقیقت گرایی است بگذارید.

دنیا به این 3% افراد خلاق احتیاج زیادی خواهد داشت.

گروه دوم دیپلمات ها

خردگرایان دیپلمات MBTI‎

گروه دوم از تایپ های MBTI گروه دیپلمات ها هستند. این گروه در F و N مشترک هستند. دیپلمات ها شامل چهار تایپ ENFJ- INFJ- INFP و ENFP هستند.

INFJ

خردگرایان دیپلمات MBTI‎
تایپ های تست MBTI- شخصیت INFJ

آرمان گرایان را به سختی خواهید یافت. آن ها تنها 1% از مردم دنیا را شامل می شوند و به معنی واقعی کلمه بسیار نادر هستند.

( درونگراشهودیاحساسیبرنامه ریز)

گونه شخصیتیINFJ در MBTI با عنوان حامی، حواس شان به اکثر افراد دور و بر خواهد بود. آن ها میل عجیب و خداگونه ای برای کمک به دیگران دارند. با اینکه رد پای کمی از آن ها در جهان وجود دارد اما مانند یک الهه یا فرشته نگهبان ظاهر خواهند شد و به شما با ذات یاری رساننده ای که دارند، کمک خواهند کرد.

حامیان دیپلمات ها با ذاتی معنوی و بدون غل و قش هستند که همیشه در mbti از آن ها به نیکی یاد می شود. اگر چه تعداد آن ها بسیار انگشت شمار است و خیلی کم پیش می آید تا با آن ها ملاقات کنیم.

INFJ با هاله روشنی که در اذهان دارد، در محبت خود صادق است و به همین علت بسیار قاطع هم خواهد بود.
این تایپ با اراده راسخ و سرسختی ای که در عقایدش دارد هرچیزی را راحت نخواهد پذیرفت اما همیشه به دنبال عدالت و مساوات است.

ممکن است به خاطر هدف والای شان، ایجاد عدالت و احترام به احساسات همه انسان ها از خود غافل شوند که لازم است هرچند وقت یک بار آن ها را در ساحل امن شان تنها بگذارید تا کمی با خود خلوت کرده و مجددا تجدید قوا کنند.

INFP

خردگرایان دیپلمات MBTI‎
تایپ های تست MBTI- شخصیت INFP

4% از مردم، میانجی گران، شعله های زیر خاکستر اند. فکر می کنید این آرمانگرا خسته و بی هدف است؟ خجالتی یا کم حرف است؟

خیر. میانجی گر( درونگراشهودیاحساسیبداهه پرداز) بمبی از انرژی در خود دارد. گول ظاهرش را نخورید. تنها کافی است تا میانجی گران با دوستان و کسانی که هدفی مشترک دارند، تنها شوند و ضامن بمب ذوق و شوق خود را بکشند!

تایپ شخصیتی INFP، بر اساس گواهی دلش جلو می رود و به دنبال زیبایی ها در انسان و طبیعت است.

میانجی، با زبان اغلب ساده ای با شما صحبت خواهد کرد. اما وقتی به خودتان بیایید خواهید فهمید که چطور تا اعماق وجود شما پیش رفته اند و شما محو یک گفتگو لذت بخش، از این مسئله غافل شده اید.

اکثر شاعران و هنرمندان دنیا از بین تایپ های MBTI، دارای تایپ شخصیتی INFP بوده اند و این مسئله آن ها را بسیار لطیف و دوست داشتنی ( حقیقت همین است) در اذهان تداعی می کند.

میانجی گران ممکن است با افراد زیادی به مصاحبت بنشینند اما واقعا با تعداد کمی حرف می زنند.
اگر کمتر مورد علاقه این تایپ واقع شوید آن ها بیشتر شنونده خواهند بود.

ENFJ

خردگرایان دیپلمات MBTI‎
تایپ های تست MBTI- شخصیت ENFJ

“من قهرمان هستم و اعتقاد دارم اعمال ما، دیگران و جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.”

ENTJ ها، رقیبتان این جا است. تایپ شخصیتی ENFJ ( برونگراشهودیاحساسیبرنامه ریز) رهبری است که تنها 2% در جهان وجود دارد و عاشق مدیریت کردن با ذات جذاب خود است.

در گروه خردگرایان، ENTJ ها رهبرانی بالفطره هستند که همه چیز را به راحتی و در بهترین حالت ممکن تحت کنترل خواهند گرفت. در بین دیپلمات ها هم، ENFJ ها را می توان نمونه ان ها در این گروه دانست. با اینکه تفاوت های چشم گیری بین خردگرایان و دیپلمات ها در MBTI وجود دارد اما این دو تایپ را می توان رهبران این دو گروه دانست.

این دیپلمات قهرمان با شم قوی خود در پی بردن به اهداف و انگیزه های افراد، مدیریت کننده های شادی بخشی هستند و اگر یک رئیس ENFJ نصیبتان شود، حوصله تان سر نخواهد رفت.

این رهبران با نفوذ عاشق حمایت از حقوق مردم هستند و البته که مردم هم اکثرا آن ها را دوست دارند.

ENFP

اخرین دیپلمات و یک پیکارگر.

خردگرایان دیپلمات MBTI‎
تایپ های تست MBTI- شخصیت ENFP

برایم مهم نیست برای گذران زندگی چه کاری انجام می‌دهید. می‌خواهم بدانم چه چیزی را با تمام وجود می‌خواهید و آیا جرأت آن را دارید که رؤیای برآورده کردن اشتیاق قلبی خود را در سر بپرورانید. برایم مهم نیست چند ساله هستید. می‌خواهم بدانم آیا این خطر را می‌پذیرید که مثل یک احمق به نظر برسید، برای عشقتان، برای رؤیا هایتان، برای ماجراجویی زنده بودن!

نویسنده معروف خانم ORIAH MOUNTAIN DREAMER

حقیقتا مطلب تاثیر گذاری است.

پیکار گران( برونگراشهودیاحساسیبداهه پرداز) که 7% هستند، مانند عنوان شان دائما در حال نبرد برای زندگی هستد. آن ها پیکار می کنند نه برای اثبات چیزی به دیگران! آن ها با ردگیری الگو های احساسی، در حال نبرد برای داشتن یک زندگی ایده آل و شجاعت مندانه برای خود هستند. دیپلمات حقیقی زندگی!

آن ها از دیوانه به نظر رسیدن ابایی ندارند. چرا که زندگی را مهم تر از اهمیت دادن به قضاوت های دیگران می دانند.

این روح آزاد و مستقل است!

خب.. با 8 تایپ از خردگرایان و دیپلمات ها در MBTI مختصرا آشنا شدیم. همان طور که گفتیم، تست بدهید، نتیجه هرچه که باشد هیجان انگیز خواهد بود. چه عضوی از خردگرایان و چه دیپلمات ها ، نتیجه را با ما در میان بگذارید.

برای این که تست MBTI را انجام بدهید و تایپ خود را تشخیص دهید، آزمون MBTI آیتایمز را انجام دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا